جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

آرژانتین – هلند نتیجه 0 بر0

آرژانتین – هلند نتیجه 0 بر0

آرژانتین – هلند  نتیجه 0 بر0 باضربات پنالتی برنده تیم ملی آرژانتین

*  ترس هلند تهاجمی و غیر قابل مهار ، عاملی شد که تیم متوسط آرژانتین پیروز این دیدار مهم باشد *

کرمانشاه دیلی: بازی با مراقبت از ستاره ها ، بستن راههای نفوذ ، تمرکز بالا ، جلوگیری از دریافت گل زودهنگام و عدم تمایل برای حملات پرتعداد از سوی هردو تیم شروع شد. ستاره هایی همچون روبن ، فان پرسی از تیم ملی هلند و مسی ،  هیگوائین از آرژانتین عملاً با مراقبت از سوی بازیکنان تیم مقابل کم رنگ ظاهرشدند بویژه در دو وقت قانونی مسابقه . اما مسی و هیگوائین به نسبت بهتر بودند . آنچه که تیم ملی آرژانتین نشان داد و جالب  توجه بود اتخاذ تاکتیکی بود که از سوی سرمربی آرژانتین به خوبی اجرا شد ، او ازتیمش می خواست که با 8 بازیکن دردفاع شرکت نمایند و از دو مهاجمش یعنی مسی و هیگوائین خواسته بود که درنیمه خودی بین توپی که در اختیار مدافعین هلند و دروازه خودی بود فقط بایستند بدون اینکه روی دفاع حریف پرس و فشاری بیاورند . آنها غالب اوقات راه می رفتند و به نظر می آمد که قرار است که صرف انرژی نداشته باشند تا درموقع مناسب به خوبی ازضدحملاتشان استفاده نمایند.

دردقایق اولیه این مسابقه یک بازی آرام ، بدون تنش و درگیری فیزیکی را از هردو تیم شاهد بودیم و بازی به همین نحو پیش می رفت ، حتی از رفتارهای احساسی بازیکنان همچون رفتار احساسی که بازیکنان تیم برزیل درمقابل آلمان از خود به نمایش گذاشتند ، خبری نبود و بسیار منطقی توپ را به گردش در می آوردند که البته این احتیاط و کندی از ارزشهای فنی یک بازی مهیج ، آنهم در یک رویداد مهم جهانی می کاست و واقعاً سطح این بازی پایین بود. اما در فوتبال این روزها ، تیم هایی را می بینیم که برای شان کسب نتیجه اهمیت بالایی دارد و دستیابی به این مهم را لازم می دانند و از انجام بازی بدون کیفیت و قابل سرزنش ترسی ندارند چون بردن تمامی ضعف ها را پوشش می دهد و مردم یک کشور را خوشحال می کند به همین منظور ، مجبور خواهند شد که اینگونه اتخاذ تاکتیک نمایند.

وجود مدافع و هافبک تیم هلند درسمت راست خود به نام های :  دفری و کایت باعث شده بود که آرژانتینی ها سمت چپ هلند را برای نفوذ انتخاب کنند چون بازیکنی مثل کایت هم دونده بود و هم درجنگ های فیزیکی کم نمی آورد. اما درنیمه دوم مربی تیم ملی هلند کایت را به سمت چپ آورد تا از نفوذهای نیمه اول تیم ملی آرژانتین جلوگیری نماید.

دراوایل مسابقه ، بازی بیشتر دراختیار آرژانتین بود اما تولید خطر را برای تیم های رقیب دراین جام را بازیکن مصدوم یعنی دی ماریا انجام می داد که دراین بازی غایب مشهود بود. چند ضربه کرنر و ضربه ایستگاهی از سوی بازیکنان آرژانتین برروی دروازه هلند نشان از شرایط خوبی بود که این تیم داشت . نفوذ های تیم آرژانتین از کناره های سمت راست انجام می شد یعنی جایی که مدافع مرکزی سمت چپ تیم هلند به نام مارتینز که درخط دفاع سه نفره هلندبود وجود داشت . این بازیکن سیه چرده هلندی ، به خاطر عملکرد ضعیفش دربین دو نیمه از سوی ونگال مربی تیمش تعویض شد.

تیم ملی آرژانتین یک بازیکن درخط میانی به نام ماسکرانو داشت که درزمان توپ گیری به عرض مدافعین مرکزی و بین این دو بازیکن تیمش می آمد و ازآنجا توپ می گرفت و به بازی سازی می پرداخت ، او بعد از توپ گیری چند پاس کوتاه به بازیکنان هم تیمی اطرافش می داد و می گرفت ، درواقع برای تیمش دو کار را انجام می داد یکی : بازی را آرام کرده و به بازی ریتمی آهسته می داد دوم : بعداز یکی دو بار استفاده از پاس های کوتاه ، یک پاس بلند به پشت دفاع چپ هلند ارسال می کرد و ازاین طریق بود که بیشترین خطرات که جدی هم بودند برروی دروازه هلند ایجاد شد.

نتیجه استثنایی مسابقه برزیل با آلمان باعث شده بود که این دو تیم از آن مسابقه درس هایی بگیرند و بدون منطق و برنامه بازی نکنند و احتیاط بیشتری داشته باشند . هرکدام از این دو تیم ، بیشتر روی ستاره های حریف تمرکز کرده و مراقبت می کردند که آن ستاره ها مشکل ساز نشوند. کار تیمی هلند به بازیکنانی چون روبن و فان پرسی ختم می شد و زمانی که این دو بازیکن با یارگیری حریف از بازی خارج شده بودند هلند آن آوازه بازیهای قبلی را نداشت.

هلنددرهردو نیمه مسابقه یک بازی آرام را به نمایش گذاشت اما در 2 وقت اضافه ، ریسک بیشتری از خود به نمایش گذاشت و حتی با تعویض سومش که یک بازیکن را دراواخر وقت قانونی مسابقه به جای فان پرسی به زمین آورد نشان داد که از همان دروازه بانی که درمقابل کاستاریکا چند پنالتی را گرفته بود قصد استفاده برای پنالتی های آخر ندارد و با این ریسک به بازیکنانش و حتی به بازیکنان حریف این پیام را داد که قصد ندارد بازی به وقت های اضافه بکشاند ، اینگونه نشد و ریسکش هم نگرفت. درپایان باید اشاره کنم که تیم هلند قابلیت حضور درفینال را بیشتراز تیم آرژانتین داشت اما تیم هلند کارش را باید با بازی تهاجمی دروقت قانونی به پایان می رساند که اینگونه عمل نکرد و آرژانتینی ها راهی دیدار فینال شدند.

محمدرضا نظری پور- مدرس فدراسیون فوتبال 

نوشته شده توسط admin در جمعه, 20 تیر 1393 ساعت 7:32 ق.ظ

دیدگاه