جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

آلمان 1 آرژانتین 0

آلمان 1   آرژانتین 0

آلمان 1   آرژانتین 0

*  پایان جام با قهرمانی آلمان پرحوصله و منظم *

کرمانشاه دیلی: درروزهایی که نظاره گر مسابقات جام جهانی بودیم بخش دفاعی وگل نخوردن به نسبت بخش حمله و گل زدن برای 32 تیم شرکت کننده از اهمیت بیشتری برخوردار بود . دربازی فینال مراقبت از دروازه خودی ، یارگیری ، فشردگی درمیانه میدان و منطقه دفاعی و مهار ستاره هایی همچون مسی و هیگوائین ازآرژانتین و کلوزه و مولر ازآلمان و عدم ریسک پذیری دربرنامه های تهاجمی و ترجیح برنامه های دفاعی بیشترمورد توجه بود . همین تفکر دفاعی هردو تیم باعث شده بود که فوتبالی بسته را به نمایش بگذارند و ما همچون بازی فینال شاهد تأخیر در به ثمر رسیدن گل باشیم.

خستگی بازیکنان باعث شده بود که درپاره ای از زمان های مسابقه ، اشتباهاتی ازسوی بازیکنان سرزده شود که ضربه سر کروز بازیکن آلمان درمرکز زمین به پشت دفاعی خود باعث شد که هیگوائین هم این توپ باد آورده را تصاحب کرده و با دروازه بان آلمان تک به تک شود. دفاع خوب آرژانتین باعث شده بود که بازیکنان این تیم درحمله مشارکت خوبی نداشته باشند حتی ازمدافعین چپ و راست نیز نفوذ هایی از کناره ها دیده نشد.

غیراز چند حمله توسط زابلتا مدافع راست خود علت تمرکز دفاع تیمی آرژانتین این بود که بازیکنان این تیم ازنظرظرفیت های فنی به جزء مسی ، ماسکرانو و هیگوائین پایین ترازآلمانی ها بودند و همیشه سطح پایین تر شرایطی را بوجود می آورد که چربش تیم برتر که آلمان بود برتیم آرژانتین بیشتر شود به همین منظور چاره ای نداشتند که نسبت به بخش دفاعی خود تمرکز و توجه بیشتری داشته باشند. درجاهایی هم دیده شد که مسی می آید و برای دفاع تیمی مشارکت می کند. هرچند که حملاتی مقطعی را از تیم ملی آرژانتین هم دیدیم و این حملات نیز بسیار خطرناک بودند و اگر به ثمر می رسید ممکن بود به خاطر همین دفاع خوبی که تیم آرژانتین داشت آلمانها نتوانند به زودی و درجریان مسابقه جبران کرده و به گل برسند .

حاصل این فراز و نشیب ها تا پایان نیمه اول ، مالکیت برتوپی بود که با 63% برای آلمان و 37% برای آرژانتین رقم خورد. پاس های ناگهانی به پشت دفاع آلمان برای مسی و پابه توپ شدن های لاوتزی ازسمت راست تیمش خطراتی را برای دروازه تیم آلمان بوجودآورد که می توانست منجر به چند گل برای تیم آرژانتین شود. درمقابل هماهنگی زوج کاپیتان لام و مسعود اوزیل درکانال سمت راست تیم آلمان و دوندگی و سخت کوشی هافبک های میانی همچون کروز باعث شده بود که آرژانتین تلاش زیادی بکند که گل خوردنش را دراین مسابقه به تأخیر بیندازد.

ازدقیقه 80 به بعد آلمان ها تلاش بیشتری برای به ثمررساندن گلی داشتند که بتواند کمک کند که بازی به وقت اضافه و پنالتی کشیده نشود چون تیم ملی آرژانتین تیم تمرین کرده ضربات پنالتی درمقابل تیم هلند بوده و حتی این تیم را با پنالتی های انتهای مسابقه شکست داده بود و بازیکنان و دروازه بانش با مهارچند ضربه اعتماد بنفس بیشتری کسب کرده اند. لاوتزی پرتوان دربین دو نیمه و هیگوائین ازاواسط نیمه دوم تعویض شدند تا آگرو و مهاجمی دیگر وارد زمین شوند که به نظر می رسد این تاکتیک سرمربی تیم ملی آرژانتین بود که از مهاجمین تازه نفس استفاده کرد  تا بتواند دروقت های اضافه ازکمند مدافعین خسته آلمان عبور کرده و به گل برسند. درنهایت این آلمان ها بودند که دراواخر وقت اضافه نیمه دوم به تک گل پیروزی بخش خود دست یابند ، این گل ناشی از خستگی و عدم تمرکز بازیکنان تیم ملی آرژانتین بود .

خستگی آرژانتین نیز یک دلیل داشت آنهم اینکه آنها پیش از بازی فینال دو بار تیمشان ازطریق وقت اضافه و ضربات پنالنی مسابقه را برده بود و اگر برای هر 15 دقیقه دویدن هر یک از بازیکنان آرژانتین 5/1 کیلومتر درنظر بگیریم برای 4 گیم 15 دقیقه ای بایستی 6 کیلومتر هربازیکن آرژانتین بیشتردویده باشد و این دلیل منطقی بود برای خستگی به جایی که این تیم درمقابل تیم پرانرژی تیم آلمان داشت.

محمدرضا نظری پور- مدرس فدراسیون فوتبال

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 23 تیر 1393 ساعت 9:43 ق.ظ

دیدگاه