یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

اسلام آبادغرب دیار گلادیاتورها/ سیری بر تاریخچه کشتی اسلام آبادغرب

اسلام آبادغرب دیار گلادیاتورها/ سیری بر تاریخچه کشتی اسلام آبادغرب

اسلام آبادغرب دیار گلادیاتورها/ سیری برتاریخچه کشتی اسلام آبادغرب

اسلام آبادغرب دیار گلادیاتورها  سیری بر تاریخچه کشتی اسلام آبادغرب

کرمانشاه دیلی:   سایت کرمانشاه دیلی تاکنون به دفعات فراوان از کشتی اسلام آباد مطلب نوشته و اخبار مربوط به آن را انعکاس داده است. مطلب زیر را صابر علیمحمدی از کشتی گیران خوشفکر و صاحب قلم همشهری ، برایمان ارسال نموده که ما هم به سبب علاقه زیاد به کشتی و ارادتمان به کشتیگیران دیارمان ، این مطلب را بدون دخل و تصرف تقدیم تمامی کشتیگیران و شهروندان اسلام آبادی می کنیم.

کرمانشاه دیار پهلوانان دیرین 

اگر از جاده ابریشم(راه کربلای کنونی) به سمت غرب حرکت کنید و از دره های سر سبز و سربرافراشته از خاک پرآو و بیستون بگذری به شهر باستانی کرمانشاه(دیارپهلوانان قدیم) با مردمانی با گویش کردی کلهری خواهید رسید که از شمال به کوه های طاق بستان متصل شده است. اگرمسیر خود را به سمت جنوب ادامه دهید به جلگه پهناور و سرسبز ماهیدشت و سپس به شهر کوچک اما سرزنده و فعال اسلام آبادغرب که دارای آب و هوایی معتدل و چهار فصل میباشد ،می رسید.  

اسلام اباد،دیار گلادیاتورها

در طی سده های گذشته همواره کشتی محلی (زوران) به صورت عام در بین مردم این دیار عجین بوده و به گونه ای می توان گفت که زوران گرفتن تفریحی برای جوانانش بود و مردم با این کار انرژی خود را در جهت مثبت هدایت می کردند.   

قدیمیهای ما به یاد دارند یکی از رسوم محلی دیارمان این بود که در مراسمات عروسی جوانان دور هم جمع میشدند و به زوران گرفتن می پرداختند و بدین طریق مجلس را گرم میکردند.

لازم به ذکر است که در آن زمان فنون زوران خلاصه شده بود به دو فن پاچ قله (شبیه فن کمرکه با پا تعادل حریف را بر هم میزدند) و پشته شکنه (همان مایع پلنگ شکن). همچنین قلان (شبیه لی لی) و هفت سنگ نمونه دیگری از فعالیتهای ورزشی مردمان آن زمان بود.     

ویژگیهای آب و هوایی و تغذیه سالم باعث شده بود که جوانانش خوش اندام با سینه ستبر ، روپا و قبراق باشند، به طوریکه مسافران عبوری آز آن به شهر گلادیاتورها نام می بردند و به درستی لقب گلادیاتور را به جوانان اسلام آبادی دادند.    

آغاز ورزش نوین در اسلام اباد  

نزدیک به نیم قرن پیش که جوانان اسلام اباد سالم ،سرحال و عاری از پلیدی های خانمانسوز مواد مخدر بودند به همت مرشد قاسم و دو برادرش درسال 1344 زورخانه ای درشهردایرگردید (محل بانک صادرات کنونی واقع در بازار روز) .

افتتاح  این زورخانه موجب شد تا جوانان به ورزش روی آوردند. 

چندی بعد (1345) سالن کوچک و چندمنظوره ای ( در خیابان راه کربلای کنونی) افتتاح گردید و می توان گفت که آغاز ورزش به شکل کنونی در شهر ما از همان سال 1345بود.      

آغازکشتی در اسلام آباد 

فعالیت جونان بیشتر،در گود زورخانه و همچنین وزنه برداری بود تا اینکه دوسال بعد در سال 1347 با اهدای یک تخته تشک پنبه ای به این سالن، کشتی هم شروع به فعالیت نمود.

با توجه به استعداد بالای جوانان کشتی و پرورش اندام دیری نپایید که گلادیاتورها در مسابقات استانی و کشوری عرض اندام  کرده و حتی برخی ها به مقام اول کشوری هم نائل شدند                 

در اینجا خوب است یادی کرده باشیم از جوانانی که در شروع ورزش پرورش اندام و وزنه برداری نوین برای اسلام آبادغرب افتخار آفرینی کردند: آقایان مصطفی زرین ، ابوالقاسم اسماعیلی، شیردل بلنداقبال، خسرو میرزایی و..

                     http://uupload.ir/files/yhd5_017_001-1.jpg

در آن زمان جوانان گلادیاتور دیار شاباد بدون داشتن مربی کشتی به تمرین می پرداختند ، اما استعداد ذاتی و انگیزه بالای آن عزیزان سبب گردید فراتر از حد انتظار ظاهر شوند و به مسابقات بین المللی نیز اعزام گردند.  

در اوایل سالهای دهه پنجاه، شخصی به نام استاد غلامرضا عجم به سبب مسائل کاری از کرمانشاه به شاباد (اسلام اباد) نقل مکان کرد و ورزش وزنه برداری را با متدهای نوین آن دوره آموزش داد و بدین طریق تعدادی از جوانان مستعد شهر را تربیت و جامعه ورزش کشور معرفی نمود.  

حضور استاد عجم منشآ خیر و برکت برای ورزش شهر شد، در کنار وزنه برداری کم کم کشتی هم پیشرفت های چشمگیری پیدا کرد ، چرا که کشتیگیران با وزنه زدن آمادگی خود را بالاتر برده و بدن های خود را ساخته و پرداخته میکردند. بعد از دو سال یعنی سال 1353 و همچنین سال بعد از آن یعنی 1354روند رو به رشد کشتی خود را نشان داد و یکی از جوانان دیار گلادیاتورها به نام عادل بلنداقبال در مسابقات انتخابی کشوری در تهران به مقام قهرمانی رسید و سپس به مسابقات بین المللی روژه کولن در فرانسه اعزام گردید. 

             http://uupload.ir/files/wb0q_033_001.jpg

این اولین قهرمانی یک کشتیگیر اسلام ابادی در سطح اول کشور بود. همین قهرمانی پلی شدبرای افزایش انگیزه سایر کشتییگیران دیار گلادیاتور تا تمرینات خود را به صورت منظم تر انجام دهند،به طوریکه بعد از آن بارها کشتیگیران شهرمان توانستد به مسابقات بین المللی اعزام شوند  

در سالهای بعد می توان از شهید داریوش ریزه وندی و شهید محمودشهبازی و عبدالرحمان خسروی و.. نام برد که موفق به فتح سکوی قهرمانی کشور گردیدند

http://8pic.ir/images/42011108795247055074.jpg

نسل طلایی کشتی اسلام ابادغرب  

بدون تردید دهه طلایی کشتی اسلام آبادغرب بعد از انقلاب و در دهه 60بود. پهلوانانی همچون اردشیر بلند اقبال ، مجتبی حسینی، تیمور مرادی ، اسفندیار غلامی، شهرام محمدی و... نسل طلایی کشتی دیار گلادیاتورها را رقم زدند و همگی به عضویت تیم ملی در آمدند.

برای مثال دکتر اردشیر بلند اقبالکه خوش استیل ترین کشتیگیر آسیا و حتی جهان هم لقب گرفت (اولین بار به گفته اکبرفلاح قهرمان جهان) ، در مسابقات جوانان جهان در آلمان و قهرمانی بزرگسالان آسیا عضو تیم ملی بود و مدال برنز آسیا را هم بر گردن آویخت.  

لازم به توضیح است چیزی که در تاریخ کشتی اسلام ابادغرب ثبت و ضبط گردیده ، این است که ، اوج کشتی در شهرمان به سالهای ما بین 1365 تا 1375 برمیگردد که لقب تیم روس را هم از همان سالها به تیم کشتی اسلام آباد غرب دادند.   

در اواخر دهه 80 و اوایل دهه90 هم سجاد محمدی عالیبری و همچنین احسان امینی را داشته ایم که توانستند در مسابقات بین المللی به عضویت تیم ملی در آیند. احسان امینی به یک نشان طلا و یک نشان برنز آسیا نیز دست یافت    

در طی چند سال اخیر هم با پیشرفتی که کشتی فرنگی اسلام آباد داشته ، چندین عنوان کشوری و حتی بین المللی برای کشتی دیار گلادیاتورها رغم خورده و این نمایانگر پتانسیل بالای کشتی شهر می باشد.  

با توجه به استعدادهایی که در هردو رشته کشتی آزاد و فرنگی شهرستان موجود می باشد و همچنین همت مسئولین شهرستان در حمایت از کشتی والبته تلاشهای مستمر و پیگیر هیئت کشتی شهرستان به ریاست جناب اکبر رشیدی، پیش بینی می شود نسل طلایی جدیدی به زودی در اسلام آباد غرب شکوفا و به جامعه کشتی کشور تحویل خواهدشد  

مطلب به نقل از استاد عادل بلند اقبال و جمعی از پیشکسوتان کشتی شهر

ارسالی از صابر علیمحمدی

کشتی اسلام آباد غرب در حسرت دوران طلایی خود / علی پرندین

نوشته شده توسط admin در شنبه, 05 اردیبهشت 1394 ساعت 10:54 ق.ظ

6 نظر

  1. مطا لب حقیقی جالب وخواند نی بوددستش درد نکند ایشان شناسنا مه کشتی شهرمان است خدا حفظش کند

  2. به گلادیاتور بودن افتخار می کنید؟!!!!!!

  3. شلغم تو از کشتی چی میدونی که اسم ستاره ده دوره مسابقات هفت تیر تهران هرمز ابراهیمی رو به قصد حذف کردی .

  4. اسم ستاره ده دوره مسابقات هفت تیر کرمانشاه و تنها شابادی که امیر رضا خادم رو ضربه فنی کرد در تاریخ هرمز ابراهیمی رو به قصد حذف کردید

  5. اسم ستاره ده دوره مسابقات هفت تیر کرمانشاه و تنها شابادی که امیر رضا خادم رو ضربه فنی کرد در تاریخ هرمز ابراهیمی رو به قصد حذف کردید

  6. اسم ستاره ده دوره مسابقات هفت تیر تهران و تنها شابادی که امیر رضا خادم رو ضربه فنی کرد در تاریخ هرمز ابراهیمی رو به قصد حذف کردید

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه