جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

اسلام آباد و بایسته های پس از انتخابات / اردشیر محمدی

اسلام آباد و بایسته های پس از انتخابات / اردشیر محمدی

اسلام آباد و بایسته های پس از انتخابات / اردشیر محمدی

 اردشیر محمدی

کرمانشاه دیلی:  انتخابات اسلام آباد با تمام اتفاقات ریز و درشت آن و همه هیجانات و حساسیت هایش به سرانجام رسید و دکتر حشمت الله فلاحت پیشه نماینده ادوار پیشین این حوزه با رای اکثریت مردم شهرستانهای اسلام آباد و دالاهو به عنوان منتخب مردم راهی بهارستان شد . اگر چه رقابت کاندیداها برای کسب آرای مردم امری طبیعی است و از لوازم جامعه مردمسالار محسوب می گردد اما یکی از مشکلات تبعی انتخابات و رقابت های اجتماعی در حوزه هایی همچون  اسلام آباد این است که فضای حادث شده از رقابت کاندیداها به ایام پس از انتخابات نیز تسری پیدا کرده و همین موضوع نیز سبب پیدایش شکاف هایی می گردد که توسعه شهرستان را تحت الشعاع قرار می دهد . در این حالت رقابت ها به حوزه های اجتماعی و حتی درون خانواده ها نفوذ پیدا کرده و با استمرار آن به مرور گسل های اجتماعی را شکل می دهد ، جامعه شناسان از شکاف های اجتماعی به معیارها و مرزهایی دلالت می کنند که گروههای مختلف را از یکدیگر جداساخته و آنها را رویاروی هم قرار می دهد .

راه حل برون رفت از این مسئله ، فراهم کردن شرایطی است که رقابت های انتخاباتی و دسته بندی های آن ، بعد از انتخابات به « رفاقت » تبدیل شده تا همه گروهها و جریانهای رقیب به جای خنثی کردن توان یکدیگر ، اهتمام و انرژی خود را مصروف توسعه و آبادانی شهر نمایند .  در این خصوص به لحاظ حساسیتی که در شهرستان اسلام آباد وجود دارد ذکر چند نکته لازم و ضروری است :

اول : نماینده منتخب مردم ، بعد از پیروزی در انتخابات نماینده همه گروههای جامعه است و تعلق وی به جریان یا طایفه خاصی نباید موجب پیدایش رانت یا امتیاز ویژه ای برای آن جریان گردد ، اصل شایسته سالاری و توجه به قابلیت های انسانی افراد اقتضاء دارد تا نماینده مردم در بکارگیری نیروی انسانی جامعه ، علقه های انتخاباتی را لحاظ نکرده و ساماندهی نیروها را به توان و قابلیت افراد معطوف کند نه وابستگی آنان به کاندیداها و جریانهای انتخاباتی .

دوم : همه کاندیداها چه آنان که صلاحیتشان توسط نهادهای نظارتی احراز گردید و چه آنان که نگردید افرادی مسئولیت پذیر بوده و به قصد خدمت به مردم و تعهد به شهرستان خویش به عرصه رقابت های انتخاباتی وارد شده اند ، حمایت از هر کاندیدا و رای دادن به وی حق طبیعی و اجتماعی هر فردی است و نباید کسی یا جریانی را به خاطر این مسئله مورد مذمت قرار داد ، بنابراین مواخذه کردن دیگران بخصوص بزرگانی که به تشخیص خود از کاندیدای خاصی حمایت کرده اند امر ناپسندی است و نباید در فضای بعد از انتخابات مجالی برای بروز پیدا کند . از این زاویه در فضای بعد از انتخابات ، اهانت به بزرگانی که بنا به تکلیف و تشخیص خود به کاندیدای رقیب رای داده اند صحیح نیست و شکست حریم و حرمت انان امری مذموم به شمار می رود ، با شناخت نزدیکی که از شخصیت و منش دکتر فلاحت پیشه دارم مطمئنم که وی نیز این روش ها را نپسندیده و از این شیوه ها بیزار است .

سوم : انتخابات اسلام آباد علیرغم همه شور و هیجانات مثبتی که دارد ، مثل هر پدیده دیگری واجد برخی آثار تخریبی است که باید به موقع آسیب شناسی شده و تبعات منفی آن را به حداقل ممکن رساند . طایفه گرایی و قبیله محوری آفت بزرگ انتخابات این حوزه و حوزه های مجاور است که چند سالی است در فضای سیاسی شهرستان نشو و نما پیدا کرده است ، در چند سال اخیر دوستان روشن اندیش ما در فضای رسانه ای استان بارها عواقب خطرناک این مسئله را یادآور شده و کنشگران سیاسی منفعت طلب را از دامن زدن به این پدیده برحذر داشته اند . دوگانه سیاه سیاه – خالدی ، دوگانه شیعه – اهل حق و … که حساسیتهای انتخاباتی را به فضای بعد از انتخابات سرایت می دهد در حقیقت مولود همان کنشهای قبیله گرایانه است که عده ای بی توجه به عواقب آن خواسته یا ناخواسته در حال ترویج آن هستند .

چهارم : تعمیق این دوگانگی ها به مرور رقابت ها را به سطوح پایین جامعه تسری داده و مرزهای اعتقادی و باورهای دینی را نیز در می نوردد ، دامن زدن به حساسیت های کاذب قومی و بهره گیری از آن برای منتفع شدن از رقابت های انتخاباتی ، خواه ناخواه پای همه داشته های افراد را به میان کشیده و آنان را به جبهه گیری تمام عیار وادار می نماید . همین مسئله موجب میگردد تا در فضای پس از انتخابات نیروهای سیاسی اجتماعی را به جای « تعامل » به « تقابل » بکشاند و نتیجتا شهرستان را در یک دور و تسلسل بیهوده و فرسایشی گرفتار نماید . امیدوارم این مسئله با درایت و تدبیر نماینده منتخب و حلقه مشاوران و نزدیکان وی مورد امعان نظر قرار گرفته و با دوراندیشی ، تمامی داشته ها و سرمایه های شهرستان را برای رفع مشکلات مردم و جوانان این دیار بکار گیرند .

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 09 اسفند 1394 ساعت 12:14 ب.ظ

5 نظر

 1. جناب آقای محمدی باسلام ، انتخابات این دوره اسلام آباد بطلانی بود بر مقاله خیلی قبل شما مبنی بر ” تحلیلی بر انتخابات اسلام آباد ” که در آن به صراحت آقای نصرالدین حیدری را تعیین کننده سرنوشت انتخابات این حوزه معرفی کرده بودی و حتی بر خلاف گفته شما در ان نوشتار که سید تا دقیقه 90 از اعلام نظر خود داری میکند ایشان از همان اول اعلام موضع کردند و خوشبختانه مردم با غیرت اسلام آباد و حومه نشان دادند که تعیین کننده آنها هستند و بس .

 2. اشتباه سیدنصرالدین در این دوره این بود که از جلیلیان حمایت کرد اگر کسی غیر از جلیلان را انتخاب میکرد نتیجه دیگری رقم می خورد .

 3. انتخابات یک روش عقلانی ست که با ارجحیت کثرت گرایی سیاسی بر قبیله گرایی سیاسی باعث استحکام فرهنگ مشارکتی میگردد تا اشخاص جهت گیری ذهنی و فکری خود را معنا داده و در قالب آراء نمایان کنند و این جزو ملزومات یک نظام دموکراتیک است, گرچه برای تکامل آن کافی نیست ,این نقص تا زمانی ادامه دارد که از شور سیاسی غنی باشیم و از فقر فرهنگی رنج ببریم مردم آنقدر درایت دارند که نباید اجازه دهند بعد از اتمام ماراتن نفسگیر انتخابات رقابت ها از نو و به شیوه ای تازه میان جامعه نفوذ پیدا کند و رفتار مقتدرانه و برتری جویانه پیروزان و رفتار نحیفانه و حساس کسانی که برنده این رقابت نبوده اند باهم تلاقی پیدا کند و باعث اختلاف هایی شود که اصلا نیازی به بروز آن نیست چرا که بخشی از این اتفاقات و اختلافات می گذرد اما ممکن است بخش کوچکی از آن برای همیشه در خاطره افراد باقی بماند چیزی که ما پس از انتخابات به آن نیاز داریم رفتار متمدنانه ای است که باعث یکدلی و همراهیمان شود و “فريادهای ما اگر چه رسا نيست بايد يکی شود” 
  بی کران درود ها بر شما جناب آقای محمدی, قلمتان همواره نویسا باد…

  1. با سلام ، شما که اسم کوچکتان را نمی نویسی باید یه خانم باشی که در هرحال محترمی اما من یه خواهشی از شما ذارم که ترجمه این مطلبی که نوشتی را به زبان ساده بنویس .

 4. اگر یه شخص دیگه بود اسم کامل مینوشت من گفتم بازم میگم این اردشیر محمدی خودشه بعضی حرفاشو که نمیتونه باسم خودش بگه باین اسم چاپ میکته و ازحق نگذریم باسم مستعارم بهتر از خودش مینوسه و این نشان از توانا بالاشه اردشیر هر بژیی

 5. آب زنید راه را هین که نگار می‌رسد
  مژده دهید باغ را بوی بهار می‌رسد

  حامد ملکی در راه انتخابات شورای شهر اسلام اباد غرب……

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه