دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

اقتصاد مقاومتی، راهبردی بی بدیل برای استقلال اقتصادی / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

اقتصاد مقاومتی، راهبردی بی بدیل برای استقلال اقتصادی / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

اقتصاد مقاومتی، راهبردی بی بدیل برای استقلال اقتصادی / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

 حمیدرضا صیدمحمدی

مطلب زیر را جناب آقای دکتر صیدمحمدی برای کرمانشاه دیلی ارسال نموده است.

کرمانشاه دیلی:  در تاریخ سیاسی، اجتماعی هر ملتی وقایع و رخدادهای تأثیرگذار از نوع خوب یا بد، ویرانگر یا سازنده آن اتفاق میافتد. برای مثال از نمونههای خوب آن در تاریخ معاصر ایران میتوان به انقلاب مشروطه، ملی شدن نفت، وقوع انقلاب اسلامی و … اشاره کرد، و از نمونههای بد و مخرب آن امضای عهدنامه ننگینی همچون قرارداد گلستان و ترکمانچای، کودتای 28 مرداد1332، جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران و … اشاره کرد.

 
با خاتمه جنگ تحمیلی و عدم پیروزی استکبار جهانی در زمینه ی نظامی، فلش تهاجمات استکبار علیه جمهوری اسلامی به عرصه های دیگر کشیده شد. یکی از این عرصه ها، عرصه اقتصادی است، انقلابی که مکلف به نوآوری، نظریه پردازی و الگوسازی در عرصه های جدید اقتصادی بود، ناگهان با هجمه اقتصادی بیرون از مرزهای ملی خود مواجه گردید.
 
انقلاب اسلامی ایران بعنوان الگویی تازه در جهان اسلام و منطقه ی خاورمیانه نظام دو قطبی عالم را به چالش کشید. چالشی که نه از جنس نظام سرمایه داری بود و نه از جنس سوسیالیستی، بلکه جوهره ی کارکردی این نظام بر پایه اقتصاد اسلامی ریل گذاری شد. 
 
لذا هر کشوری که بخواهد عَلَمِ استکبار ستیزی برپا کند، نیازمند الگوهایی است تا بتواند راه سوم خود را ادامه دهد. بنابراین یکی از این الگوها و مفاهیم اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف گرای یک کشور قرار میگیرد، اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد منفعل نیست، بلکه قادر است در برابر اقتصاد سلطه ایستادگی کند و سعی در تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی سازی آن بر اساس جهان بینی اسلامی نماید.
 
اقتصاد مقاومتی مفهومی راهبردی و نسخه رهایی بخش ملتی است که به دنبال مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی است. پیش شرط و الزام چنین موضوعی، کاهش سطح وابستگی اقتصادی و تأکید روی مزیت های تولید داخلی و تلاش برای خود اتکایی اقتصادی است.
 
مروری بر نامگذاری سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب، بیانگر این واقعیت است که ساختار اقتصادی کشور ما و فرهنگ عمومی تولید و مصرف دچار نوعی بیماری تاریخی و انفعال از ریشه های واقعی خود شده است. لذا از این نامگذاری های گویای واقعیتی تلخ است که هر چه زودتر باید توسط مسئولین اقتصادی با همت و تلاش عمومی جامعه کالبد شکافی و جراحی شود.
 
حداقل طی یک دهه اخیر، مقام معظم رهبری مرتباً مسئله نوآوری، شکوفایی، الگوی مصرف، کار مضاعف، جهاد اقتصادی، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حماسه اقتصادی، مدیریت جهادی و اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی را به مردم و مسئولین گوشزد نموده است و سال های انقلاب را صرفاً به همین عنوان نامگذاری کرده است. 
 
لذا از تدابیر معظم له این گونه برداشت و تکلیف می شود که اسارت و ذلت ملت ها در گرو ضعف فرهنگ و اقتصاد آنها بوده است، جوامع گرسنه و بی فرهنگ اسیر و برده استکبار جهانی می شوند و رمق ملی آنها گرفته می شود. 
 
محورها و سیاست های راهبردی اقتصاد مقاومتی:
 
1_ حمایت از تولید ملی
2_ سیاست های اصل 44 قانون اساسی
3_ توجه به نخبگان و کار آفرینان حرفه ای
4_ نقش دولت و ملت در پیشبرد اقتصاد مقاومتی
5_ تثبیت نرخ ارز
6_ اشتغالزایی داخلی و خارجی
7_ ثبات قیمت ها و مهار تورم
8_ اصلاح ساختارهای اقتصادی دولت

9_ توجه به نقش واقعی مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی
10_  مدیریت مصرف دولت و جامعه
11_  حذف تجملات مصرفی
12_ تولید ثروت حلال
13_ مصرف کالاهای ساخت داخل
14_  اصلاح الگوی مصرف بر پایه آموزه های دینی
15_  رقابتی کردن تولیدات داخلی در برابر تولیدات خارجی

موانع و چالش های پیش روی اقتصاد مقاومتی:

1-    فضا سازی منفی برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی
2-    عدم وجود فضای رقابتی در بخش تولید و توزیع
3-    افزایش نقدینگی های سرگردان در جامعه
4-    تورم بالا
5-    پایین بودن سطح بهره وری
6-    بیکاری و عدم اشتغال
7-    کسری بودجه سالیانه کشور
8-    فساد اقتصادی و اداری
9-    ناکارآمدی نظام پولی و بانکی
10-    ضعف زیر ساخت های گمرکی
11-    اجرای کامل بخشنامه ها و دستور العمل های اقتصادی

و ده ها مورد دیگر که می توانند مانع از حرکت اقتصاد مقاومتی به سوی اهداف نهایی خود شوند. این راهبرد رهایی بخش در صورت حمایت داخلی و رعایت الزامات آن قادر است تا جامعه را به اوج شکوفایی اقتصادی برساند و در پایان نگاهی کوتاه به اقتصاد و تدابیر اقتصادی دفاع مقدس می تواند الگوی مناسبی جهت تدوین برنامه اقتصاد مقاومتی امروز پیش پای ما بگذارد.

اقتصاد مقاومتی پاد زهری است در برابر تحریم اقتصادی دشمن و در واقع هدف نهایی تحریم اقتصادی و تحریم کنندگان، فشار بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار است، این تغییر رفتار می نواند تغییر رفتار سیاسی یا تغییر سیاست های اقتصادی باشد و همواره یکی از ابزار های فشار و اجبار در پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور ها در سطح بین المللی خصوصاً نظام سلطه بوده است.

با توجه به حساسیت موضوع، و تأکیدات مقام معظم رهبری، دولت در شرایط امروز اقتصاد ایران، بزرگترین رسالت را بر دوش دارد، و در این راه نیاز به هوشمندی و دقت خاصی از ناحیه دولت و ملت احساس می شود.

نوشته شده توسط admin در جمعه, 13 آذر 1394 ساعت 7:58 ب.ظ

3 نظر

  1. بحث انتخابات که میشه این واژه ” اقتصاد مقاومتی ” دیگه خیلی کاربردی میشه . کاربردی نه از نقطه نظر نقش آن در اقنصاد بلکه از نظر نقش آن در انتخابات و مطرح کردن خود .

  2. برادر رضا تاریخ مقاله رو نگاه کن بعد قضاوت کن دوست عزیر

  3. درود بر دکتر رضا صیدمحمدی تو اولین نماینده مجلسی هستی رای من و تو و ما مال تو بهترین و پر افتخار ترین نماینده هستی

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه