چهارشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۷

انتخابات اسلام آباد و شیوع مجدد احساس گرایی / اردشیر محمدی

انتخابات اسلام آباد و شیوع مجدد احساس گرایی / اردشیر محمدی

انتخابات اسلام آباد و شیوع مجدد احساس گرایی / اردشیر محمدی

 اردشیر محمدی

کرمانشاه دیلی:  هر چه به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نزدیک تر می شویم فضای اجتماعی سیاسی شهرستان التهاب بیشتری گرفته و تجربه ادوار گذشته هم گویای این واقعیت است که در فضای ملتهب جامعه ، مردم ، « احساسی » تر عمل می کنند . برخورد احساسی با رخداد مهمی همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی تکرار ، یعنی در جا زدن و ایستایی ، آن هم برای جامعه ای که در کابوس مشکلات پیدا و پنهان خود گرفتار است و مدام رویای « تغییر » را در ذهن خویش مرور می کند . این که واقعه ای سیاسی همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی چنین تحرکی را در فضای اجتماعی شهرستان ایجاد کرده و شور و اشتیاق فراوانی را به درون خانواده ها و گروههای اجتماعی تزریق می کند قبل از هر چیز بیانگر آن است که مردم از وضعیت « موجود » ناراضی و نگرانند و به حدوث تغییر در شرایطی که بدان گرفتار شده اند دل بسته اند ، نشان به آن نشان که که در اکثر قریب به اتفاق تجمعات و محافل شبانه کاندیداهای مجلس ، تغییر شرایط موجود و برقراری وضعیتی که بتواند بخشی از مشکلات موجود را مرتفع کند محور اصلی صحبت های مردم و کاندیداهاست .
بی تعارف باید گفت سوق دادن فضای جامعه به سمت برخوردهای احساسی و قرار دادن مردم در شرایطی که به جای برخورد عقلانی ، تصمیمی احساسی اتخاذ کنند نه تنها مشکلات شهرستان را مرتفع نخواهد کرد بلکه با یک عقب گرد کامل ، جامعه را همچنان در گرداب مشکلات خویش فرو خواهد برد . این که معیار و شاخص مردم در رویکرد به یک کاندیدا این بشود که فلانی اینگونه « سخنرانی » می کند و با سخنرانیش چه « موجی » را به راه می اندازد ، یا فلان کاندیدا با چه کسی دست داد و کنار کدام بزرگ روستا نشست ؟ همه علائم و نشانه های غلطیدن به همان فضای احساسی است که نمی توان نسبت به ان احساس رضایت کرد . مگر نماینده مجلس قرار است به کجا برود که در آن جا باید با داد و فریاد و سخنرانی ، حقوق مردم خویش را استیفا نماید ؟ مگر نمایندگان استانهای پیشرو کشور برای توسعه استان خود داد و فریاد راه انداخته و حنجره خود را درانده اند ؟ استانهایی که در سالهای اخیر به سرعت زیرساخت های خود را توسعه داده و به وضعیت اشتغال و اقتصاد استانشان سر و سامانی داده اند بعضا نمایندگانی آرام و مودب و موقر دارند و هیچوقت هم اوضاع سیاسی اجتماعی استان خود را به سمت فضای احساسی منحرف نکردند . مجلس مرکز تصمیم گیری امور کشور است ، تصمیم درست مستلزم « تدبیر » و « درایت » است و کسانی در انجا موفق خواهند بود که فاهمه بالایی داشته و رفتاری « عقلانی » اتخاذ کنند ، مشکلات را بشناسند ، اولویت ها را تشخیص دهند و « راه » مرتفع نمودن آن ها را بیابند .
رابرت کی مرتن جامعه شناس معروف آمریکایی در خصوص مضرات جامعه احساس گرا معتقد است « اگر احساسات مردم نسبت به کشورشان را از منظری کارکردی مد نظر قرار دهیم وظیفه هر جامعه ای است که تظاهرات عاطفی مردم اش را کنترل و تنظیم کند زیرا عواطف افسار گسیخته می تواند سرچشمه هرج مرج باشد » . انتخابات مجلس و رقابت کاندیداهای متنوع خصوصا در جامعه ای مثل اسلام آباد که بافت اجتماعی سنتی و عشیره ای قدرتمندی دارد ، محلی برای انباشت و تراکم عواطف و احساسات است که اگر درست کنترل نشده و به حال خود رها گردد شرایط نامناسبی را بوجود می آورد که تا سالهای مدیدی ، مردم از عواقب آن متضرر خواهند شد .

وظیفه رسانه ها خصوصا رسانه های مجازی به لحاظ آن که می توانند در این زمینه قابلیت های مثبتی داشته باشند بسیار حساس و اثرگذار است ، برون رفت از این وضعیت و تلطیف و عقلانی کردن فضای انتخابات در چند ماه آینده وظیفه خطیری است که نخبگان و اهل قلم و رسانه ها باید آن را سرلوحه کار خویش قرار دهند .

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, 25 آذر 1394 ساعت 5:03 ق.ظ

19 نظر

 1. از این نوشتار بوی مخالفت با رفیق قدیمی یعنی آقای فلاحت پیشه به مشام می رسد …….

 2. از شوخی گذشته، واقعا مطلب درستی است و نباید فضای انتخابات به سمت قطبی کردن و احساسی حرف زدن پیش برود ای کاش شما به ریشه های این موضوع هم اشاره می کردید که چه کسی در این شهرستان برای پیشبرد اهداف خود احساسی سخنرانی می کند ؟؟؟

 3. سلام برشما گل گفتی مردم مواظب خودتان باشید. 

 4. انصافا جناب محمدی تحلیل بجا زیبا وکاربردی رو داشتند
  مردم باید گول شانتاژ های سیاسی وتبلیغاتی نخورند.
  گول تماس تلفنی بعضی اشخاص که از تمام ترفندها استفاده کردحال
  آمده سراغ تلفن که تازگیها هزینه آن هم مجانی شده !!!
  چون زمانیکه هزینه داشت با کسی تماس نمی گرفتند؟ ؟؟
  خلاصه مردم دور از احساس وموج سواری سرنوشت خود وآیندگان را با
  حرفها ودادوبیدادهای بی فایده نفروشند! 

 5. آقای فلاحت پیشه این چهار سال کجا بودید آیا یا تلفن زدن به تک تک افراد این مردم مظلوم و ساده فریب خواهند خورد.

 6. نه منصور عزیز مردم دست طرف رو خواندن تلفن یکماه یکماه رایگان میشه طرف ولخرج شده؟؟؟؟

 7. سلام اتفاقا دفاع از اقای فلاحت پیشه است

 8. با ایجاد فضای احساسی افراد بیسواد رشد میکنند نه نخبه

 9. اقای نادری عزیز اگر شما دور قبل ارا 16 هزاری در مدت یک هفته اوردید اولا خود را اصلاح طلب جا داده بودید و دوما افراد زیادی را با توجه به این که شما اصالتا ایلامی هستید از منطقه شیروان اوردید ولی در این دوره مردم فریب نمی خورند و فهمیده اند که حزب اصول گرا از شما اعلام حمایت کرده است.و در اینده شاهد سیل ریزش ارا خود خواهید بود.نه به خاطر اصول گرا بودن بلکه به خاطر اینکه در هر زمانی با توجه به منفعت خویش حزب تغییر می دهید.

 10. اقای پرندین راسته اقای نادری بچه ملک شاهی ایلام است؟

  پاسخ کرمانشاه دیلی:
  سلام
  اقای دکتر نادری از اهالی روستای زعفران بخش حمیل اسلام اباد می باشند.

 11. سلام ب دوستان
  .با بخشی از صحبت های آقای محمدی موافقم همین آقای فلاحت پیشه در فضای احساسی که بعلت مخالفت با آقای حاتمی ایجاد شد رای آوردند،،، همه ما میدونیم که جناب فلاحت پیشه در دوران نمایندگی مجلس شون باید صدنفر رو واسطه میگردی تا جواب تلفن شون رو میدان ولی الان نزدیک به دوماه که با همین تلفن مجانی با همه تماس میگیرند و طلب رای میکنند حتی چن جا گفتن که من رو آقای لاریجانی فرستاده که کاندید بشم منم در جواب ایشان باید بگم پس دیگه فرزند اسلام آباد نیستید شما همه جا بیگین فرزند عامل و لاریجان هستین،،، آقای محمدی درست گفتی متاسفانه امثال آقای نادری فکر میکنند که با این جور تحرکات میشه مردم رو گول زد فکر میکنن میشه با روبوسی و فاتحه رفتن مشکلات مردم رو حس کرد

 12. اقا اردشیر با صابری است .او می داند حشمت رای ندارد .چون:گهواره ندارد شیان ندارد زنگنه ندارد منصوری ندارد سیاه سیاه هم این دوره هاشم کاری نمی تواند بکند و…چون مردان بزرگی از سیاه سیاه امده ان که به مردم خدمت کرده اند.حشمت این بیانیه ها هم کاری پیش نمی برد تحلیلت هم مثل قالی باف برای ریاست جمهوری است ایول تحلیلگر سیاسی واقعا تحلیل هایت درست از اب در امد!وباز خواهد امد!!!!

 13. “راه بس نزدیک است اما راه رونده بس کاهل است”
  سپاس از احساس مسؤلیت شما…قلمتان باز هم نویسا باد

 14. وقتی شرایط انتخابات طوری است که کاندیداها مجبورن علیرغم میل خود مواضعی بگیرند که با تفکر آنها مغایر است چه انتظاری هست که فضای انتخابات احساسی نشود ؟ مثلا آقای نادر نادری پس از 6 سال از انتخابات سال 88 یاد فتنه و فتنه گران می افتد آیا این مواضع اعتقاد واقعی ایشان است ؟ هر کسی میفهمد که آقای نادری مجبور است برای این که تاییدش کنند چنین موضعی بگیرد و الا این مواضع وادبیات با طرز فکر آقای نادری اصلا نمی خواند

 15. نادری نه اهل فکر است نه اندیشه گذشته او نشان میدهد که فقط به منافه اش می اندیشد ولا غیر

 16. این آقای اردشیر محمدی پسر عمویش جناب اصغر محمدی را در مجلس ششم بدبخت کرد با این تز دادنهاش الان ………………………………………….میشه به فتوی صادر میکنه در مورد همه. خودت …………………..

  1. شیر دالگد له ایره شوخی مکه

 17. به نظر شما آقای محمدی اگه امتیازی در مجلس با داد و فریاد و سخن رانی به کسی نمیدن پس با چه حرکتی میدن؟؟؟؟؟
  نه بگید خب؟؟؟؟
  والله ما که چه تو ایرانش چه تو خارجش هر وقت تصویری از مجلسی از تلویزیون پخش میشه می بینیم که نمایندگانی که داد و بیداد میکنند همیشه همه امتیازاتو میبرند– به آدم ساکت کسی چیزی تا بحال نداده ماکه ندیدیم

  1. حسن عزیز پارلمان مرکز تصمیم گیری است ، در انجا تدبیر و عقلانیت بیشتر راهگشاست تا داد و فریاد و قیل و قال . آنچه که شما در تلویزیون یا گزارش های خبری می بینید یا نمایندگان را در حال مشاجره مشاهده کرده اید معمولا استثناء است و همیشه این گونه نیست . در مجلس دو دوره اخیر شخصیت های آرامی همچون حداد عادل اثرگذار تر از امثال رسایی و کوچک زاده بوده اند . بنده هم نگفته ام نماینده باید ساکت باشد عرضم این بود که فضای انتخابات به جای احساسی بودن باید عقلانی باشد تا مردم درست تر انتخاب کنند

  2. یک بچه آروم در خونه باباش بقیه حقشو میخورن حالا مجلس که چیز تو چیز است

 18. انتخاب اصلح افتخار غرب کشور جناب 
  دکتر حشمت اله فلاحت پیشه 

 19. درود برجناب محمدی عزیز واین بارپیروزی اصلاحات زنده باد اصلاحات زنده باد اصلاحات

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه