جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

انتخابات ایران و دشداشه پوشان سعودی / اردشیر محمدی

انتخابات ایران و دشداشه پوشان سعودی / اردشیر محمدی

انتخابات ایران و دشداشه پوشان سعودی / اردشیر محمدی

 اردشیر محمدی

کرمانشاه دیلی:  عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به تاریخ 16 ژانویه جاری ، مطالبی بر علیه ایران نوشت که از بعد سیاسی و دیپلماتیک می تواند واجد اهمیت باشد . اهمیت از آن جهت که در روزهای اخیر دولت عربستان تحرکات دیپلماسی وسیعی را برای به انزوا کشیدن ایران در عرصه بین الملل انجام داده تا به زعم خود هم دستاوردهای دولت روحانی در دوران پسا برجام را کمرنگ جلوه دهد و هم این که خود را از زیر فشار افکار عمومی جهان در خصوص نقض گسترده حقوق بشر در این کشور برهاند .  

1 . وزیر خارجه نه چندان باهوش سعودی در سرمقاله خود می نویسد « راهی که ایران از هنگام پیروزی انقلاب 1979 در پیش گرفته همچنان ثابت مانده، بطوری که اصل صدور انقلاب در قانون اساسی این کشور درج شده، از این رو این کشور اقدام به حمایت از گروه‌های تندرو و خشونت‌طلب از جمله حزب الله لبنان، حوثی‌های یمن و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا در عراق می‌کند. کما این که ایران و مزدورانش متهم به ارتکاب اعمال تروریستی در جهان هستند، از جمله انفجار پایگاه تفنگداران دریایی در لبنان در سال 1983، عملیات تروریستی الخبر در سال 1986 در پادشاهی سعودی و سوء قصدهای تروریستی رستوران میکونوس در سال 1992 در برلین » وی در ادامه مقاله اش ضمن تهدید جمهوری اسلامی ایران می گوید : « در یک دروغ آشکار، ایران به همه مردم سعودی توهین می‌کند و می‌گوید، در کشور ما که سرزمین دو مسجد مقدس است، مردم را شستشوی مغزی می‌دهند تا افراطگری را اشاعه دهند. ما کشور حامی تروریسم نیستیم، اما ایران چنین است. کشور ما تحت تحریم‌های بین‌المللی برای پشتیبانی از تروریسم نیست، اما ایران هست. مقامات کشورما در لیست تروریسم بین‌المللی جای ندارند، اما مقامات ایران هستند. ما ماموری نداریم که در دادگاه نیویورک در سال 2011 بخاطر توطئه برای کشتن سفیر یک کشور به 25 سال زندان محکوم شده باشد، ایران دارد » وی در انتهای مقاله اش پوستین را وارونه پوشیده و مدعی می شود « پادشاهی سعودی خود قربانی تروریسمی است که اغلب از سوی همپیمانان ایران اعمال می‌شود. کشور ما در خط مقدم مبارزه با تروریسم جای دارد، و به همین منظور با متحدان خود از نزدیک همکاری می‌کنیم. سعودی هزاران نفر را به جرم تروریسم دستگیر کرده و صدها نفر را مجازات کرده است. جنگ ما علیه تروریسم ادامه دارد، و ما به تلاش‌های بین‌المللی خود برای تعقیب تروریست‌ها، حامیان مالی آنها و نظریه پردازان افراطگرایی ادامه می‌دهیم »

2 . انتخاب روزنامه نیویورک تایمز برای اشاعه مدعیات حکومت سعودی و خصوصا سرمقاله آن به قلم وزیر امور خارجه این کشور حرکتی حساب شده و دیپلماتیک است که باید دستگاه سیاست خارجی ما واکنشی مناسب نسبت به آن داشته باشد . نیویورک تایمز یکی از مهم ترین روزنامه های جهان است که بر افکار عمومی دنیا و خصوصا سران کشورها تاثیر غیر قابل انکاری دارد . در سال ۲۰۰۶ این روزنامه آماری منتشر کرد که بر اساس آن در روزهای عادی هفته ، هر روز تیراژی حدود ۱,۰۸۶,۷۹۸ نسخه و در روزهای یکشنبه تیراژی حدود ۱,۶۲۳,۶۹۷ نسخه دارد . از سال 1995 روزنامه دارای سایت اینترنتی است که بر اساس آمارهای منتشر شده ، سایت روزنامه نیویورک تایمز ماهانه حدود 11 میلیون بازدید کننده دارد به نحوی سایت این روزنامه آمریکایی پر بازدید ترین سایت روزنامه های جهان است .

3 . دولت سعودی بعد از حمله به سفارتخانه این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد ، تلاشهای زیادی را برای همسو نمودن کشورهای منطقه با خود انجام داده است در همین راستا اجلاس فوق العاده وزرای امور خارجه سازمان همکاری های اسلامی را در جده تشکیل داد که از جمهوری اسلامی نیز هیاتی به سرپرستی عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در آن شرکت کرد . هدف عربستان از این اجلاس تشکیل جبهه گسترده ای از کشورهای اسلامی علیه ایران است تا کشور ما را هر چه بیشتر در انزوای بین المللی فرو برد . همگرایی این کشورها ، به سبب همسویی ایدئولوژیک با نظام پادشاهی عربستان می تواند موضوع مقابله با ایران را سمت و سویی مذهبی ببخشد .

4 . مقابله با ترفندهای حکومت آل سعود برای زمین گیر کردن دولتی که با پشتوانه مردمی قابل اعتنا روی کار آمده است وظیفه ای ملی و دینی است . مدعیات وزیر خارجه دشداشه پوش سعودی در مقابله با تروریسم و مبارزه گسترده با آن ادعایی پوچ و توخالی است هر آدم شیرخام خورده ای هم می داند که آدمخواران داعش بعنوان مشهورترین تروریست های منطقه از کجا تقویت مالی و لجستیکی می شوند ، در کجا افکار افراطی و متحجرانه انها رادیکالیزه شده و آبشخور فکری این جریان خطرناک و واپس گرا کجاست ؟ متاسفانه همسویی و همراهی جریانی مرموز در داخل کشور که با اقدام نسنجیده خود در اشغال سفارت این کشور ورق را به سود سعودی ها برگرداند و موجب شد تا اینچنین و در شرایط حساس کنونی دستاوردهای هسته ای ایران به چالش کشیده شود جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که همه فشارهای بین المللی را با حضور مردم خویش در صحنه های سیاسی و اجتماعی خنثی می کند ، انتخابات باشکوه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری با حضور فراگیر مردم به عنوان فرایندی مهم می تواند تحرکات دیپلماتیک سعودی ها را خنثی کند . این مهم مستلزم آن است که دست اندرکاران انتخابات زمینه های حضور همه جانبه مردم را در پای صندوق های رای فراهم نمایند . دستگاههای نظارتی انتخابات باید هوشیار باشند که حضور مردم در صحنه صرفا با تبلیغ و موعظه محقق نخواهد شد ، رد صلاحیت های گسترده و غیر قابل هضم از نیروهای سیاسی هر دو جناح کشور گل به خودی دیگری است که می تواند هم حضور مردم را در صحنه سیاسی انتخابات کمرنگ کند و هم عرب ها را در تقابل دیپلماتیک با ما در موقعیتی بالادست قرار دهد . 

نوشته شده توسط admin در جمعه, 02 بهمن 1394 ساعت 6:33 ب.ظ

7 نظر

  1. با سلام خدمت شما عرض کنم مقاله وزیر خارجه عربستان در واکنش به مقاله دکتر ظریف بود که الان بخوان دوباره جوابش رو بدهند به نظر من در این شرایط دستگاه دیپلماسی بهترین روش را برای پاسخ انتخاب کرده یعنی با قضایا احساسی برخورد نمی کنه قرار نیست شأن مملکتمان را با رفتارهای نامناسب پایین بیاریم به نظرم همین بی اهمیت دادن این قبیل رفتارها از سوی عربستان خیلی مؤثرتر هست چرا که وقتی خودشان هم بفهمند که برای ما بی اهمیتند بی خیال میشن

  2. در طول تاریخ همواره سرزمین ما قربانی خصم دشمنان و جاهلان داخلی بوده است هر وقت در داخل جاهلان قدرت بیشتری یافه اند مملکت ویران تر شده است نمونه مشخص آن دوران صفویه و حمله افاغنه به ایران …….

  3. سپاس از قلم رسای شما جناب محمدی

  4. عربستان در سالهای اخیر در سایه سایه سیاست های غلط دولت پاک دست احمدی نژاد تا توانست نفت صادر کرد و ثروت اندوخته کرد حالا با همین ثروت بادآورده اش برای ملت ایران شاخ و شانه می کشد . از ماست که بر ماست

  5. بهترین کار در حال حاضر جلوگیری از این قبیل اقدامات در کشور است تا زمانی که چیزی به عنوان نیروهای خودسر و لباس شخصی داریم باید هر از چند گاهی منتظر اینگونه اعمال باشیم . یکبار برای همیشه باید بی قانونی مهار شود . مشکل در داخل کشور است و نه بیرون .

  6. تا امثال نماینده فعلی ما در مجلس باشند و تا شورای نگهبان اینچنین فرزندان لایق را رد صلاحیت کند وضعیت کشور ما همین است

  7. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل
    داشت.ممنون

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه