دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

انگیزه های آشکار و پنهان عربستان در جنگ یمن / دکتر حمیدرضا صید محمدی

انگیزه های آشکار و پنهان عربستان در جنگ یمن / دکتر حمیدرضا صید محمدی

انگیزه های آشکار و پنهان عربستان در جنگ یمن / دکتر

 حمیدرضا صیدمحمدی

کرمانشاه دیلی:   نزدیک به یک ماه از حملات عربستان به یمن می گذرد . در این مدت صدها نفر کشته و هزاران نفر آواره شده اند .با این حال عربستان با تشکیل ائتلاف عربی همچنان با بمباران های کور ، مناطق و زیرساخت های یمن را هدف نهایی خود قرار داده است.

در این حملات عربستان به چشم انداز های آتی منطقه نظر استراتژیک دوخته است. تا شاید بتواند در بازی قدرت منطقه ای همچنان خود را نماینده اعراب خاورمیانه و آفریقا نگه دارد . گرچه تحولات چندین ساله در مصر این کشور را از گردونه قدرت عربی تنزل داده است اما عربستان با توسل به قدرت نظامی و حمایت های غربی و تکیه گاه اقتصادی حاصل از فروش نفت اهداف خود را در منطقه دنبال میکند. هرچند این کشور تاکنون سابقه جنگ علیه کشوری را بطور مستقیم تجربه نکرده است.
در این حملات ، انگیزه های آشکار و پنهان عربستان در باتلاق یمن را می توان به شرح زیر بازگو و پیش بینی کرد.

 1-هدف عربستان در جنگ یمن ، تضعیف این کشور و تسلط سیاسی و ایدئولوژیکی بر فضای اجتماعی یمن است .عربستان از 3 دهه پیش تاکنون به دنبال آن بوده تا یمن را به حیاط خلوت خود کند. از این رو تشکیل هیچ حکومت و دولت مستقلی را در یمن نمی پذیرد جنگ اخیر هم در راستای توقف استقلال سیاسی یمن است و ریاض مطمئن شده که با شکل گرفتن این استقلال از قدرت و نفوذش در یمن کاسته می شود. عربستان تا این زمان تمام ورقه های خود علیه حوثی ها و انصارالله را بازی کرده است.
2 -امریکا در ابتدای درگیری مدعی حمایت های لجستیکی از عربستان شد و اندکی بعد فاش شد که این حمله با چراغ سبز آمریکا انجام گرفته و اخیرا هم ناوهای آمریکایی مستقر در دریای سرخ مناطق یمن را با موشک هدف قرار می دهند.

در همین رابطه یک سناریوی دیگری هم مطرح است و آن اینکه برخی معتقدند آمریکا در این حملات جدا از اینکه قصد سرکوب انصارالله را دارد اما در نهایت به دنبال تضعیف عربستان و وابستگی هر چه بیشتر اعراب به خود هستند و در این معرکه عربستان به خط پایان سیاسی خود نزدیک شده است .

از طرف دیگر هدف پیوستن بقیه کشور های عربی به ائتلاف مورد درخواست ریاض، دریافت کمک های مالی از عربستان می باشد و برخی از این کشور ها حتی در همسایگی یمن هم قرار ندارند. گر چه در این فراخوان پاکستان- ترکیه دست رد بر سینه عربستان زدند، انتظار می رود اگر جنگ فرسایشی شود بقیه کشور های عربی هم به نوعی از ائتلاف عربی خارج شوند و هم اکنون آثار و نشانه های شکست بر پیشانی عربستان آشکار شده است.

3- مقامات عربستان با ادعای حفاظت از تنگه باب المندب و جزایر مهم آن و تامین امنیت دریایی برای کشتی های نفتی ، تجاری ، ناو های نظامی و زیردریایی های غربی و صهیونستی توانستند در گام اول ائتلاف عربی را علیه یمن شکل دهند. اما این ادعا جنبه های پنهان دیگری هم دارد زیرا رهبران عربستان در 3 دهه گذشته میلیاردها دلار در یمن هزینه کرده اند تا مقامات این کشور تحت سیطره و نفوذ ریاض قرار گیرد و یمن عملآ به حیاط حکومت عربستان تبدیل شود اما تحولات کنونی یمن حکایت از نابودی این سرمایه گذاری دارد. علاوه بر آن پیوستن شخصیت های تاثیرگذار یمن مانند علی عبدالله صالح به اردوگاه ضد سعودی که روزگاری دوست و متحد عربستان بودند، شکست بزرگ برای مقامات ریاض محسوب میشود.
4- عربستان به خوبی می داند که اگر حوثی ها بر عدن و صنعا مسلط شوند هرگز تنگه باب المندب را بر روی تردد های بین المللی در دریا نمی بندند لذا از این حربه برای ایجاد ترس و وحشت بین کشورهای عربی و غربی ها بهره میبرد تا بتواند ائتلاف مستحکمی علیه یمن شکل بگیرد و جامعه بین الملل را همراه خود سازند.

5- عربستان در صحنه نبرد زمینی توان مبارزه با حوثی ها را ندارد و چند سال پیش زمانی که سعودی ها در منطقه صعده به مدت یک ماه با حوثی ها جنگیدند، نه تنها دستاوردی نیافتند بلکه تا عمق 40 کیلومتر خاک عربستان به دست حوثی ها افتاده و تعدادی از سربازان سعودی را اسیر نمودند.
6- در وضعیت فعلی مردم یمن یک انتخاب بیشتر ندارند و آن هم مقاومت در برابر تجاوز ظالمانه سعودی هاست این جنگ بدون شک آثار منفی پایداری بر روابط آتی یمن و عربستان خواهد گذاشت. سعودی ها در ابتدا به دلیل بیانیه لوزان و نگرانی از قدرت گرفتن ایران در منطقه دست به حمله علیه یمن زدند و در نظر داشت با این حمله ویرانی و بحرانی کردن منطقه مانع توسعه نفوذ ایران در یمن شوند و تمام توان منطقه ای و بین المللی خود را هزینه خواهند کرد تا مانع از حضور سیاسی و ایدئولوژیکی ایران در همسایگی جنوبی خود شود.

نوشته شده توسط admin در شنبه, 05 اردیبهشت 1394 ساعت 6:13 ب.ظ

2 نظر

  1. آدرس جدید دیدبان کرمانشاه
    http://www.didbannn.co.vu/

  2. ………………

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه