چهارشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۷

اوج حماقت رجوی ها / به بهانه سالگرد عملیات مرصاد / اردشیر محمدی

اوج حماقت رجوی ها / به بهانه سالگرد عملیات مرصاد / اردشیر محمدی

اوج حماقت رجوی ها / به بهانه سالگرد عملیات مرصاد / اردشیر محمدی

 اردشیر محمدی

کرمانشاه دیلی:   سعید شاهسوندی از کادرهای ارشد اولیه سازمان مجاهدین خلق که بعدها از آن سازمان جدا شد در تحلیل این فرقه می گوید : رجوی در طول حیات سیاسی خود مرنکب چهار اشتباه استراتژیک مهلک شد ، این اشتباهات به گونه ای بود که از دل هر اشتباه ، اشتباه دیگری بیرون می آمد : اشتباه اول اعلام مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی بود که به کشته شدن تعداد زیادی از کادرهای ارشد سازمان منجر شد ، رفتن به خارج از کشور و وارد شدن به بازی های لابی گری با قدرت های مسلط سرمایه داری جهانی ، دومین اشتباه بزرگ ایشان بود . سومین اشتباه استراتژیک رجوی ، انقلاب ایدئولوژیک و تبدیل شدن وی به رهبری کاریزما و غیر پاسخگو برای منافقین بود و نهایتا عملیات فروغ جاویدان که یک خودکشی نظامی محض بود را می توان چهارمین اشتباه استراتژیک رجوی قلمداد کرد .

عملیاتی که فرقه رجوی به آن عملیات فروغ جاویدان می گفتند را می توان احمقانه ترین درگیری نظامی در تاریخ ایران دانست رجوی که هنگام دستور آغاز عملیات ، آن را عملیاتی با حسابگری نظامی محض و با حسابگری سیاسی محض معرفی کرده بود نه تنها هیچ حسابگری نظامی و سیاسی نداشت بلکه اوج نادانی او و دیگر کادرهای ارشد سازمان را برملا ساخت . رجویها قسمت بار و انتهای وانت های تویوتا را با پوششی فلزی پوشانده ، سپس افراد خود را سوار این خودرو که آن را « زره پوش سبک » نامیده بودند کرده و در ستونی بر روی جاده شوسه ، برای فتح ایران روانه شدند . آن طور که سعید شاهسوندی می گوید بیشترین تلفات منافقین متعلق به سرنشینان همین خودرو ها بود .

برای درک حماقت گروه رجوی در دست یازیدن به عملیاتی کور و مهلک نیاز به هیچ تحلیلی نیست گفته های تکان دهنده محمدرضا اسکندری در کتاب خزان آرزوها گویای واقعیت های درونی منافقین و خوش خیالی های رهبر این گروه است :

…. ساعت 9 شب بود که ما وارد اسلام آباد شدیم. پس از ورود به اسلام آباد ما راه خود را به سمت کرمانشاه ادامه دادیم . در چندین مرحله تیپ جلو دار با مانع بر خورد کرده بود ولی توانسته بودند راحت به سمت کرمانشاه حرکت کنند . روز سه شنبه چهارم مرداد تمام نیروهای ارتش مجاهدین در گردنه حسن آباد متوقف شدند و من نیز جزو یکی از همین گردانها بودم که در گردنه موضع گرفته بودیم . در طول روز چند بار فرماندهان مجاهدین تصمیم گرفتند از طریق جاده ای که در دشت حسن آباد واقع بود تنگه چهار زبر را تصرف نمایند. اما هر وقت که یگانهای مجاهدین وارد جاده می شدند از زمین و هوا مورد تهاجم نیروهای رژیم قرار می گرفتند. ما سلاح‌های دور برد نداشتیم و می بایست با غیرت و شهامت و بی باکی راه را باز می کردیم. ارتش رجوی تنها 3 عدد توپ 122 میلی متری با خود آورده بود. فرماندهی مجاهدین این توپ‌ها را به جای اینکه در گردنه حسن آباد و یا در جایی که به هر حال در دید نیروهای رژیم نباشد مستقر نمایند آنها را در وسط دشت و در کنار جاده دشت حسن آباد و نزدیک بهم مستقر کرده بودند . بدین جهت بسرعت این توپ‌ها مورد تهاجم دشمن قرار گرفتند و در مدت زمان کوتاهی به همراه خدمه‌هایشان به آتش کشیده شدند. آرایش نظامی مجاهدین از حداقل‌های تجربه کودکانی که با یکدیگر هفت تیر بازی می کنند کمتر و ابتدایی تر بود. گویا که ما از قرارگاه اشرف برای یک پیک نیک خارج شده بودیم. لازم به توضیح است که در بین نیروهای رجوی دیده بان وجود نداشت. علاوه بر آن ما از توپ برای شلیک‌های مستقیم استفاده می کردیم در حالی که توپ یک سلاح منحنی زن میباشد. این ندانم کاری‌ها و بی اطلاعی‌ها در صورتی است که مأمورین نظامی عراق مرتب برای مجاهدین کلاس‌های نظامی می گذاشتند. اما معلوم نبود چرا از فنون نظامی در این عملیات که به قول رجوی دار و ندار خود را در آن قرار داده بود استفاده نشد؟

نوشته شده توسط admin در شنبه, 03 مرداد 1394 ساعت 11:14 ق.ظ

3 نظر

 1. سالگرد عملیات غرور آفرین مرصاد بر همه رزمندگان دفاع مقدس خصوصا سردار شهید صیاد شیرازی مبارک باد

 2. گفتم شبی به مهدی بردی دلم زدستم
  من منتظر به راهت شب تا سحر نشستم
  گفتا : چکار بهتر از انتظار جانان
  من راه وصل خ0ود را بر رئی تو نبستم
  گفتم دلم ندارد بی تو قرار و آرام
  من عقده ی دلم را امشب دگر گسستم

  شادی روح همه شهدا خصوا شهدای عزیز مرصاد صلوات

 3. رجوی عملیان فروغ جاویدان را با این تحلیل طراحی کرده بود که حکومت ایران در اثر جنگ فرسایشی به شدت ضعیف شده و پذیرش قطعنامه هم مزید بر علت شد بنابراین فکر کرد که حکومت توان مقاومت در برابر حمله آنان را ندارد زیرا اگر می داشت آنان جنگ را ادامه می دادند . همچنین تحلیل دیگر رجوی این بود که مردم با او همراه خواهند شد و جبهه ی مردمی در برابر او گشوده نخواهد شد در حالی که تحلیل او کاملا اشتباه بود و بیشترین مقاومت در برابر نیروهای منافقین از سوی مردم بود .

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه