شنبه, ۰۴ فروردین ۱۳۹۷

بار دیگر شین آباد؟ / دکتر مجید حسینی

بار دیگر شین آباد؟ / دکتر مجید حسینی

بار دیگر شین آباد؟ / دکتر مجید حسینی

 مجید-حسینی

هشداری برای فصل سرمای مدارس
کرمانشاه دیلی:   فصل سرما در راه است و دانش آموزان بسیاری ناچار هستند که با شیوه های سنتی به استقبال آن بروند. بخاریهای مخزنی امسال چه خوابی برای فرزندان ایران دیده اند؟ بهتر است نگاهی مجدد به حادثة شین آباد داشته باشیم تا فردا عذری برای هیچکس باقی نماند.
اول:حادثه همیشه هست، اما چه کنیم تا حادثه حذف شود یا حداقل به صفر نزدیک شود؟ در قضیه شین آباد همه می دانستند که نوع گرمایش بکار گرفته شده حادثه آفرین است، اما هیچکس به روی خود نیاورد و همه بسادگی از کنار آن عبور کردند. بهتر است برای جلوگیری از چنین اتفاق تلخی، مدیران و معلمان مدارس از یکسو، اولیاء دانش آموزان از سویی دیگر و حتی خود دانش آموزان مراتب را به مراجع بالاتر گزارش دهندو خواهان بهینه کردن سیستم گرمایشی محل تحصیل خود شوند، نه یکبار که هزار بار و هر روزو نه تنها شفاهاً که کتباً
دوم: وقتی حادثه اتفاق می افتد چه باید کرد؟در قضیه شین آباد همه طرفهای درگیر تلاش زیادی انجام دادند، اما نه در راستای التیام حادثه دیدگان بلکه در راستای تبرئه خود و مسئولیت را به گردن دیگری انداختن. به نمونه های زیر دقت بفرمایید:.
رئیس مجلس وقت : باید مقصر را یافت و با او برخورد جدی شود!
وزیر محترم آ.پ: علت حادثه در دست بررسی است و با مقصر برخورد خواهدشد.
نمایندگان مردم منطقه شین آباد: باند بازیها در مدیریت آموزش و پرورش باعث افت این وزارت خانه شده است و اعتبارات، صرف هزینه های غیر ضروری می شود و وزیر مقصر این قضایاست
رئیس نو سازی مدارس: نکات ایمنی رعایت نشده و این اتفاق افتاده است.آنهایی که ایمنی را رعایت نکرده اند باید پاسخ دهند!
یکی دیگر از مسئولان آ.پ: 150هزار کلاس هنوز از بخاری نفتی استفاده می کنند
وزیر آ.پ:اگر رسانه ها به موقع خبر می دادند این اتفاق نمی افتاد؟
نماینده شین آباد: معلوم نیست چرا در این مدرسه از بخاری نفتی استفاده شده است.
نماینده ساری.فرزندان فلان وزیر،بنده وکیل و دیگر مسئولان به همان مدارس نمی روندکه فرزندان سایر ملت در آن به تحصیل مشغولند،چون درد مشترک نداریم ،انتظار فریاد مشترک نیز. بیهوده است .
شرکت گاز: انشعاب گاز برای تمامی مدارس و کلاسهای درس غیر استاندارد ممنوع است.
معاون وزیر آ.پ: مدرسه مخروبه بوده، بنابراین شرکت گاز با گازکشی مدرسه موافقت نکرده است. ما کمبود بودجه داریم.
سازمان نو سازی . طبق برنامه سازمان نو سازی کشور،مدارس یک و دو کلاسه نیازی نیست سیستم گرمایش مرکزی داشته باشند و با بخاری نفتی کاربراتوری می توانند مشکل شان را حل کنند که مطابق مقررات ملی ساختمان است! و……
همه نقل قولها بر این نکته استوار است که در این کشور همتی برای رفع مشکلاتی این چنینی نیست. زیرا همه آنانی که مقصرند بانگ بر آورده اندکه دنبال مقصر باشید!!یا للعحب!!
سوم: نه کمبود بودجه، نه غیر استاندارد بودن مدرسه، نه استاندارد سازمان نوسازی مدارس کشور، نه رسانه ها و نه باند بازیها و……….. دلیلی برای گریز از حادثه نیست.
آنانی که مأموریت های ریز و درشت برای بازرسی و نظارت و………می گیرند،آیا وظیفه ای ندارند که این موارد راگزارش کنند؟آیا وزیر نباید به مناطق محروم سرکشی کند، معاونانش نباید اطلاعات به روز داشته باشند؟ در ساختمان وزارت نشستن و جلسه گذاشتن دردی را درمان نمی کند. نمایندگان ملت هرازگاهی مجلس را برای سرکشی به حوزه انتخابیه تعطیل می کنند، بفرمایند دامنة حوزه انتخابیه شان روستاهای دور افتاده نیست!! و………..
همه ما مقصریم. روزی که مدارس را طبقاتی کردیم، روزی که دانش آموزان را طبقاتی کردیم و روزی که پول تنها معیار ارزش در این سرای شد، آن روز تقصیر ما نوشته شده است. همه نامرد نا مردیم.
چهارم:این یادآوری ها برای این بود که خدای ناخواسته اگر اتفاقی افتاد، نمایندگان عزیز نفرمایند که باند بازی و بی عرضگی فلان مسئول باعث و بانی حادثه شده است؟ خود از باند بپرهیزدَ. و مسئول بی عرضه را بر صدرات بَنشانند تا دیگر چنین نشود.
آن وزیر نگوید با مقصر برخورد می شود که مقصر اول خود اوست که نمی داند در حوزه اختیاراتش چه می گذرد و درصدد هر روز طبقاتی کردن مدارس بر می آید و نامی جدید بر مدارس هزار نام ما می افزاید.
آن معاون و مدیر نگوید که کمبود بودجه باعث و بانی این مسائل است بدون اینکه از عدم تخصص و مهارت و وقت کافی برای موقعیتش بگوید. تا آن مدیر نوسازی نگویدکه مدرسه مخروبه بوده و گاز به او نداده اند و طبق استاندارد من درآوردی خود برای مدارس یک کلاسه و دو کلاسه با بخاری نفتی کنار آمد. آنها گویا نمی دانند که با جان آدمها بازی می کنند؟ تا دیگر سازمان بهداشت در نگارش یک استاندارد بهداشتی برای مدارس ما تعلل نکند. تا معلمان ما در مقابل کمبودهایی که با جان بچه ها مرتبط است سکوت نکنند تا اولیاء دانش آموزان، آموزش لازم را به فرزندان خود درمواجهه با خطر بدهند.تا……………………. بگمانم همان سخن نماینده ساری را باید تکرار کرد که:
فرزندان فلان وزیر، بنده وکیل و دیگر مسئولان به همان مدارسی نمی روند که فرزندان سایر ملت در آن به تحصیل مشغولند. و چون درد مشترک نداریم، انتظار فریاد مشترک نیز بیهوده است!
برای دختران شین آبادی سلامت بیشتر از خداوند مسألت دارم و برای مسئولان وجدانی دردمندتر. آمین

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 6:20 ب.ظ

2 نظر

  1. گیلانغربی :دراین مملکت اگربگویند درجایی دزدی نشده باعث تعجب است، نه آنکه بگویند درفلان جا اختلاس و یادزدی شده است. آیا براستی خبرزیردیگرتوجه کسی را جلب خواهد کرد؟

    اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی درمدیریت شرکت نفت،
    مبلغ اختلاسی که در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت صورت گرفته، ۱۰۰ میلیارد تومان است. روابط عمومی وزارت نفت گفته است اختلاس توسط یک کارمند امور مالی صورت گرفته اما اخبار غیر رسمی حاکی از آن است که این فرد خزانه‌دار و معتمد مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت بوده است. او که دارای گرین کارت کانادا است چند روز پیش به ترکیه گریخت. به اعتقاد مطلعان اختلاس بزرگتر از آن است که توسط یک فرد صورت گرفته باشد.

  2. سلام . تشکر واسه یاد آوری و هشدار شما جناب مهندس حسینی .

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه