یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

بررسی علل و عوامل وفور بزه اجتماعی در استان کرمانشاه در گفتگو با نخبگان و فعالان منطقه

بررسی علل و عوامل وفور بزه اجتماعی در استان کرمانشاه در گفتگو با نخبگان و فعالان منطقه

بررسی علل و عوامل وفور بزه اجتماعی در استان کرمانشاه در گفتگو با نخبگان و فعالان منطقه

بررسی علل و عوامل وفور بزه اجتماعی در استان کرمانشاه در گفتگو با نخبگان و فعالان منطقه

 کرمانشاه دیلی:  مطلب زیر جمع بندی دیدگاه های جمعی از نخبگان و فعالان منطقه در گروه تلگرامی “کرمانشاه دیلی” پیرامون موضوع”  بررسی علل و عوامل وفور بزه اجتماعی در استان کرمانشاه ”  می باشد که به شرح ذیل تقدیم مخاطبان عزیز میشود.

 • ❇️❇️❇️ دکتر قدرت احمدیاندکتر قدرت احمدیان

در خصوص مساله گسترده بودن بزه اجتماعی در استان ابتدا دو نکته مقدماتی را به عرض می رسانم:
1.بررسی وضعیت بزه اجتماعی در استان مستلزم آمار دقیق است. اخیرا آقای دکتر قادری رئیس سازمان بهزیستی استان آمار تکان دهنده ای منتشر فرمودند که جای تشکر دارد.
2. بررسی  مساله بزه اجتماعی در استان نیازمند یک مطالعه بین رشته ای با حضور کارشناسان حوزه های مختلف است.
اما از نظر اینجانب در بررسی علل بالا بودن آمار بزه اجتماعی در استان باید به مطالب زیر توجه کرد.

الف) کشور و به تبع استان ما دستخوش آنومی اجتماعی است. تکلیف بسیاری از مسائل مشخص نیست و در بسیاری از مسائل با تعارضات جدی دست و پنجه نرم می کنیم. مثلا تحصیلات رشد کرده ولی منزلت بالا نرفته است. انتظارات بالارفته ولی دریافتی ها کم شده است. نمیدانم دیندار هستیم یا نیستیم. نمیدانم مدرن هستیم یا سنتی یا پست مدرن. خانواده خوب است یا تجرد و تفرد….
عدم قطعیت اجتماعی موجب بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی است.

ب) بحران جمعیتی یکی از علل رشد بزهکاری اجتماعی در استان است.جمعیت فی نفسه برای یک کشور خوب است و از عناصر قدرت ملی است اما جمعیت بالا بایستی با توسعه زیرساخت های آموزشی و فرهنگی و اقتصادی همراه باشد. اکثر بزهکاران به خانواده های پرجمعیت تعلق دارند و عمدتا والدین نتوانسته اند بچه ها را در بسترهای طبیعی اجتماعی تربیت کنند. فقدان زیر ساخت های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی باعث به حاشیه رفتن و منزوی شدن و غیر اجتماعی شدن بچه ها و بعد شکل گیری پدیده ” بچه های ضد اجتماعی” می شود که مستعد بزهکاری هستند.

ج) فقدان یا ضعف نهادهای اجتماعی عامل مهمی در رشد بزه است. در شرایطی که نهادهای اجتماعی ما مثل مدرسه، دانشگاه ، احزاب ، باشگاهها ، موسسات هنری و…. دستخوش بحران هستند و توان عمل به کارکردهای خود را ندارند و دچار ناکارکردی شده اند و قادر به تقویت پیوندهای اجتماعی نیستند مشخص است که بچه ها و نوجوانان و جوانان از جامعه پذیری محروم شده و اساسا وارد جامعه نمی شوند. بریدگی از جامعه و نیاموختن فن زندگی اجتماعی افراد را به سمت ارتکاب جرم و رفتارهای ضد اجتماعی می کشاند.

د) بدیهی است که زیر بنای تمام مسائل فوق مساله ناکارامد اقتصادی است. صنعتی نشدن و رشد بیکاری ضمن آنکه یک علت غیر اجتماعی شدن افراد است باعث گرایش افراد به سمت راه های جایگزین برای تامین نیازها و انتظارات روبه رشد می شود. جهت اطلاع دوستان نرخ اشتغال صنعتی فقط یک  کارخانه فولاد اصفهان 15 هزار نفر بطور مستقیم و 350 هزار نفر بطور غیر مستقیم است اما کل نرخ اشتغال صنعتی استان کرمانشاه حدود 15 هزار نفر است یعنی یک کارخانه فولاد مبارکه برابر کل صنعت استان کرمانشاه شغل پایدار درست کرده است. اگرچه جمعیت استان اصفهان دو برابر کرمانشاه است ولی آمار فوق نشانه وحشتناکی از عقب افتادگی صنعتی استان است. روشن است که این عامل نقش مهمی در رشد بزه در استان دارد.
قابل توجه اینکه مطالب من ریشه در نظریه های جامعه شناسی کارکردگرا دارد.

 • ❇️❇️❇️ دکتر مجید حسینیمجید-حسینی

بزه را در لعت اشتباه ، خطا، جرم و گناه تعریف کرده اند یعنی اگر کسی اشتباه کند بزهکار است و انکس هم که گناه کند بزه کار است
پس فرقی نیست در بزهکاری انسانها اما قطعا مجازات هر کدام از متفاوت است اشتباه مجازاتی درونی دارد و جرم علاوه بر آن مجازاتی بیرونی نیز ، اما بحث امروز به نظر من بر می گردد به بزه ای که هنجارها را در می نوردد و قانون را نادیده می گیرد و فرد خاطی علاوه بر خود خطر را به ساحت و منظر جامعه می کشاند . لذا بحث خطا و اشتباه و گناه را به فصلی دیگر وا گذاشته و موضوع جرم را پیش می کشیم.  
در محضر وکلا و حقوقدانان و جامعه شناسان و روانشناسان گروه سخن گفتن من گزافه بیش نیست لذا به عنوان پس دادن درس بدان بنگرند ممنون میشوم .
جرم را در ابعادی چون جرم اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و …. درجه بندی می کنند که در اینجا من به بزه اجتماعی آن می پردازم .
جرم شناسی اجتماعی یا آسیب شناسی اجتماعی علمی است که به دقت به چگونگی بروز و شکل گیری و شدت و حدت این نوع بزه در جامعه اشاره می کند .
از مهمترین بزه های اجتماعی سرقت از کوچک تا بزرگ آن و نیز ضرب و شتم ، کلاهبرداری ، قتل ، غارت اموال ، تجاوز به عنف ، کودک آزاری ، همسر آزاری ، اعتیاد و خودکشی ، فحاشی و تمسخر ، و … میتوان نام برد . هرچند برخی اعتیاد را بیماری می دانند و نه جرم
بزه اجتماعی دو وجه دارد اول زیانی است که به خود فرد و طرف مقابلش  وارد می کند و تبعاتی برای انها بدنبال دارد و دوم خسارتی است که جامعه می بیند.  
وجود بزه در جامعه حاکی از نبود ساختارهای عدالت خواهانه و قوانین غیر تبعیضانه و عدم برابری در جامعه است .
قطعا هر جا خطا و جرمی اتفاق می افتد یا قانون مشکل دارد یا عدالت اجتماعی مخدوش است و یا جامعه بشدت طبقاتی است
جامعه شناسان فشارهای اجتماعی که به فرد وارد میشود و انتظاراتی که جامعه از وی دارد و او نمیتواند انها را برآورده کند را از مهمترین علل گرایش به بزه اجتماعی میدانند. روانشناسان هم شکست های روحی و روانی چون شکست در عشق ناکامی در رسیدن به آرمانها و امثال آن را ورودی برای فرد در بزه معرفی کرده اند .
به هرحال نهاد تعلیم و تربیت که شامل خانواده و مدرسه و دانشگاه و مراکز هنری و فرهنگی و دینی میشود از یک سو، کاهش اعتماد اجتماعی در نتیجه کژ دستی حاکمان و سیاستمداران و فساد در دستگاه های حکومتی از جمله قوه قضاییه و شکاف عمیق طبقاتی و نسلی از سوی دیگر در این زمینه مولد هستند.  
به عبارتی بزه حاکمان در ابعاد سیاسی و اقتصادی و بزه اخلاقی الگوهای اجتماعی و دینی هر دو در اشاعه بزه و باز تولید آن دخیل اند .
ایران امروز ما مواجهه شدید دارد با همه بزه ها از ریز تا درشت و علتش علاوه بر آنچه گفتیم تعارض بین سنت ها و تجدد خواهی است
این بحث طولانی است و فکر نمیکنم بیش از این بشود ادامه اش داد.
من فقط به راهکارهای کاهش بزه در زیر اشاره می کنم و می گذرم
اول : همسو شدن با جهان مدرن و پذیرش اصول و قوانین مدرن شدن هرچند سخت است و بشدت مخالف دارد
دوم : نو کردن نهاد تعلیم و تربیت از لحاظ ساختار و قوانین و کارکرد
سوم : پاکدستی و ساده زیستی مسولان و کارگزاران نظام
چهارم :حذف مقررات و قوانینی که حقارت و سرکوب اجتماعی را بدنبال دارد
پنجم : برقراری آزادی های اجتماعی
ششم : تقویت نهاد خانواده
هفتم : باز آفرینی ارزشهای انسانی چون عشق ورزی و نوع دوستی و دستگیری و …
هشتم : حذف تبعیض و محو بی عدالتی و نابرابری اجتماعی و در نتیجه کاهش شکاف طبقاتی
نهم : تمرکز زدایی از دولت مرکزی و تقویت دولت های محلی
دهم : افزایش شادی و نشاط اجتماعی
و….
❇️ دوستان به نوعی اشاره کردند که مشکل فراوانی بزه در استان و شهرستان کجاست، من خلاصه آنها را تکرار می کنم:
اول بی برنامگی برای نشاط اجتماعی
دوم بیکاری و عدم اشتغال
سوم گروه های مرجع
چهارم مدیران ناکارآمد و کارنابلد
پنجم فقر اقتصادی و فرهنگی
ششم بیسوادی در امر تربیت فرزندان
هفتم جمعیت زیاد رها شده
هشتم برخوردهای سلبی و خشن با جوانان
نهم ناکارآمدی نهادهای دینی
دهم صدا و سیمای بسیار ضعیف
یازدهم عدم کار کارشناسی در زمینه آسیب های اجتماعی در دانشگاه های استان و شهرستان
دوازدهم عدم آموزش مهارت های زندگی در مدارس
سیزدهم نارسایی و بی عدالتی در دادگستری ها
چهاردهم نبودن کتاب فروشی و کتابخوانی
پانزدهم فضای بی ریخت معماری شهرهای استان
شانزدهم عدم تلطیف فضای زیبا سازی شهری
هفدهم نبود روحیه همکاری و نوع دوستی
هجدهم روح مصرف گرایی
نوزدهم رفتار خشن پلیس و قضات و کارگزاران

 • ❇️❇️❇️ آقای اردشیر محمدیاردشیر محمدی

به نظرم پرداختن به موضوع بزهکاری که بحثی تخصصی است مستلزم یک پژوهش میدانی است . یافته های صحیح از این موضوع نیازمند آمار و ارقام واقعی از وضعیت پرونده های متشکله در محاکم قضایی است که در شرایط فعلی آمارهای آن قابل دسترسی برای عموم نیست .

معمولا صاحبنظران خصوصا جرم شناسان عوامل خانوادگی ، اجتماعی و اقتصادی را مهمترین زمینه های شیوع بزهکاری می دانند . خانواده هایی که والدین آنها دارای روابط عاطفی سرد هستند ، در محیط خانوادگی آنها مشاجره و درگیری حکمفرماست فرزندانشان تمایل بیشتری به بزهکاری خواهند داشت .

جامعه نیز تاثیر زیادی در بزهکاری افراد دارد اصولا جرم انگاری نوک هرمی است که پایه های آن را جامعه تشکیل می دهد . اعتقادات ، باورها و هنجارهای پذیرفته شده یک جامعه تعیین کننده رفتار افراد است و به نسبت خروج افراد از باورها و هنجارهای جامعه ، بزهکاری نیز افزایش می یابد . به همین ترتیب نابرابری های اقتصادی شکاف بین فقیر و غنی و میزان دسترسی افراد به امکانات در شیوع جرم خیزی نقش فراوانی دارند .
همه این عوامل پارامترهای مشترکی هستند که بعنوان عوامل جرم خیز در تمام مناطق کشور وجود دارد و کمابیش شرایط یکسانی را بر جامعه ایرانی از حیث جرم خیزی حکمفرما نموده است اما اگر بخواهیم عوامل وقوع بزهکاری در استان کرمانشاه و شهرستانهای آن را بررسی کنیم لاجرم باید شرایط خاصی که از حیث خانوادگی اجتماعی و اقتصادی بر این استان حاکم است را مورد واکاوی قرار دهیم .

اول. یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی استان منجمله شهر کرمانشاه در چند دهه اخیر ، مهاجرت خصوصا مهاجرت از روستا به شهر است . این مسئله منجر به پیدایش پدیده ای به نام حاشیه نشینی شده که یکی از کانونهای مهم جرم خیزی است . بیکاری های ناشی از این پدیده و ناتوانی در تطبیق با سازوکارهای شهری، حاشیه نشینان را به سوی فعالیت های مجرمانه سوق می دهد
دوم. خصیصه دوم مردم استان که بی ارتباط با پدیده اول نیست “مصرف گرایی” مردمان است . مصرف گرایی واژه ای است که جامعه شناسان به جای مدرن شدن بکار می برند . یعنی قبل از آن که رفتارها و قواعد مدرنیته بر زندگی مردم ما حاکم شود صرفا ابزارهای مدرنیسم وارد زندگی شده و و قواعد مدنیت حکمفرما نیست . ماشین های مدل بالا ، لباس های گران قیمت با برندهای روز ، منازل شیک و مدرن و …. در زندگی مردم ما ورود پیدا کرده اما نتوانسته است رفتارهای نابهنجار و بزهکارانه را کاهش دهد .

سوم . اختلاف طبقاتی و تبعیض فراوان در دست یابی به موقعیت های سودآور یکی از پدیده هایی است که در سالهای اخیر در جامعه استان رسوخ کرده  و کسانی که از این موقعیت ها محروم مانده اند را به سوی رفتارهای ضد اجتماعی سوق داده است . وقتی با پول می توان وارد شورای شهر شد وقتی با یک دوره عضویت در شورا می توان میلیاردها تومان ثروت اندوخت ، وقتی اعضای شورا می توانند از هر نوع رانت و رابطه بهره گیری نموده و افراد فامیل و سفارش شده را در موقعیت های مناسب قرار دهند ، این موضوع ، انفعال اکثریت جامعه ای را در پی دارد که از این مواهب محرومند بدیهی است که آنان نیز تعهدی به رعایت موازین و چارچوب های قانون نخواهند داشت .

چهارم . سستی دستگاههای نظارتی خصوصا مراجع قضایی در تشدید رفتارهای بزهکارانه بی تاثیر نیست.  دستگاه قضایی به همان میزان که در مواجهه با جرائم سیاسی و امنیتی ، فعال و شدیدالعقاب است به دلیل نارسایی های قانونی ، در برابر جرائم عادی ، منفعل و کم صلابت است . مجرمین و بزهکارانی که گذرشان به راهروهای دادگستری می افتد نه تنها انگیزه ای برای ترک رفتارهای مجرمانه پیدا نمی کنند بلکه موجب تجری آنها در ارتکاب جرائم دیگر نیز می گردد . وقتی با استفاده از خلاء قانون می توان کلاهبرداری کرد پول دیگران را بالا کشید ، بعد خود را مفلس جلوه داد و با معرفی چند شاهد ، بدهی های خود را تقسیط کرد باید هم شاهد افزایش روزافزون جرائم مالی بود . وقتی به راحتی می توان مهریه را قسطی کرد و چند ماه یک سکه را جلوی زوجه زبان بسته انداخت چرا باید توقع داشته باشیم که آمار طلاق کاهش پیدا کند ؟

پنجم . فرهنگ کوهستانی و منبعث از سبک معیشتی کوچروانه که روابط انسانی را نسبتا زمخت و خشن کرده فاکتور دیگری است که در بروز برخی جرائم خصوصا جرائم کیفری بی تاثیر نیست . برخی از رفتارهای بزهکارانه که ریشه در خشونت های اجتماعی دارد از فرهنگ عشیره ای ما ناشی می گردد .
من حیث المجموع رفتارهای بزهکارانه ریشه در عوامل متعددی دارد ساختار های جامعه ارتباط ارگانیکی با هم دارند و به صورت اجزاء در هم تنیده ای بر روی همدیگر تاثیر می گذارند . کاهش این آسیب ها مستلزم برنامه ریزی و مدیریت صحیح است تا بتوان افق روشنی را برای جامعه ترسیم کرد .

 • ❇️❇️❇️ دکتر قباد کاظمیقباد کاظمی

به اعتقاد اينجانب عنوان موضوع صحيح نيست چه آنكه بزه اجتماعي يكي از اقسام بزهكاري است آنهم در كنار عنوانهاي ديگر مانند بزه سياسي، بزه اقتصادي ، بزهكاري سازماني و … ظاهرا بسياري از دوستان اين موضوع را يك عنوان عام تلقي كرده اند كه در برگيرنده تمامي اقسام بزهكاري است وانگهي خود كلمه بزه نيز دربرگيرنده تمام موضوعات نمي باشد چه آنكه بزه به معناي جرم بوده و جرم نيز عبارتست از هر رفتار يا ترك عملي كه در قانون براي آن مجازات در نظر گرفته شده باشد در حاليكه بسياري از اعمال غير اجتماعي جرم نيستند بطور خلاصه و از حيث منطقي بين بزه و نابهنجاريهاي اجتماعي رابطه عموم وخصوص من وجه برقرار است . بهتر آن بود كه عنوان موضوع به انحرافات اجتماعي تغيير مي يافت صرفنظر از مورد فوق كه به صورت كلي و با رعايت ايجاز بيان گرديد در ماهيت امر بايد گفت علل ارتكاب انحرافات اجتماعي بسيار گسترده و متعدد است و به قول جرمشناسان به تعداد جرايم و انحرافات اجتماعي علت وجود دارد يعني علت ارتكاب هر رفتار ضد اجتماعي را بايد در همان رفتار جستجو و بررسي كرد اما در بين همه عوامل تاثير و فراواني برخي بيشتر ازعلل ديگر است. نكته اي كه در بررسي علل همواره مغفول واقع ميگردد آن است كه ما به واسطه سابقه ذهني هميشه جرم و انحراف را به عنوان يك عمل زشت و شنيع و غير اجتماعي مورد ارزيابي قرار ميدهيم و هيچوقت و هيچگاه به ذهن كسي خطور نكرده است كه بزه و انحراف داراي كاركرد مثبت نيز هست . راستي اگر در جامعه اي جرم و انحراف وجود نداشته باشد معيار سنجش ارزشها از ضد ارزشها و خوبي و بدي چيست؟ اينجاست كه به اعتقاد جرمشناسان و جامعه شناسان جرم طبيعت جامعه و جزء لاينفك آن است  و اعتقاد بر اين است كه جامعه بدون جرم جامعه اي مريض و فاسد است . اگر حاكمان جامعه مدعي گردند كه در قلمرو حاكميت آنها آمار بزهكاري صفر است بايستي به فاسد بودن حاكم و جامعه يقين حاصل كرد زيرا اين موضوع دلالت بر سيستم انتظامي و قضايي فاسد دارد كه سعي در لاپوشاني و مخفي كردن بزهكاري دارد يا آنكه مردمان آن جامعه مردماني راكد يا فاسدند چون لازمه تحرك اجتماعي و پيشرفت تعارض در منافع و در نتيجه جرم است . جامعه سالم جامعه بدون جرم نيست بلكه جامعه اي است كه آمار بزهكاري در آن بسيار اندك و پايين باشد . در جامعه چند نفري بدو خلقت متشكل از آدم و حوا و هابيل وقابيل شديدترين جرم يعني قتل رخ داد بنابراين جرم و انحراف طبيعت هر جامعه است و جامعه فاسد و جرم خيز به جامعه اي اطلاق ميشود كه آمار واقعي بزهكاري بسيار پايين و عاري از جرايم خشن و شنيع باشد . دقت فرماييد كه آمارهاي جنايي معيار مناسبي براي ارزيابي جامعه سالم نيست زيرا صرفنظر از اينكه دولتها به لحاظ ملاحظات حاكميتي علاقه اي به اعلام آمارهاي صحيح ندارند اكثر آمارهاي اعلامي نيز بيانگر بزهكاري قانوني در آن جامعه است يعني آمار پرونده هايي كه در مراجع قانوني مطرح و منجر به اتخاذ تصميم شده است در حاليكه هزاران بزه و انحراف در طول روز اتفاق ميافتد كه به هزار و يك دليل افشا نميگردد بنابراين در هر ملاحظه و اظهارنظري بايستي نرخ واقعي انحرافات اجتماعي را مد نظر قرار داد. در محيط هاي كوچك  روستايي و شهري مانند اسلام اباد غرب به لحاظ بافت ايلي و عشايري اكثر جرايم از جنس جرايمي هست كه رويت پذيري آن بسيار بالاست و جرايم غير قابل رويت يا خانگي و آپارتماني كمتر رخ مي دهد بنابراين چون انحرافات اجتماعي رويت پذير و به اصطلاح خياباني مي باشند اكثر آنها در آمارهاي قانوني و قضايي منعكس مي گردند و در موقع اعلام آنها در قالب آمار رقم  بزهكاري بسيار بالاست . من اظهار نظر برخي از مسوولين كه اتفاقا در ديدگاه بعضي از دوستان به آن اشاره شده بود را از همين زاويه ارزيابي مي نمايم يعني اعلام نظر بر پايه آمارهاي قانوني ونه واقعي. امروز مشكل اساسي جوامع گسترش روز افزون جرايم يقه سفيدي و جرايم غير قابل رويت و آپارتماني است كه دامنه علت و عوامل آن از عوامل ژنتيك تا گسترش فن آوري هاي نوين گسترده است.  در جامعه امروزي ما عدم هماهنگي بين اهداف و وسايل يكي از عوامل اصلي بزهكاري است كه در جامعه شناسي جنايي به تئوري فشار  يا ربرت مرتون مشهور است در جامعه اي كه اهداف لوث گرديده و ارزشها منقلب گرديده اند بايستي شاهد افزايش نابهنجاري باشيم . یكي از انديشمندان گروه به درستي به موضوع نداشتن الگو اشاره كردند ، وقتي سران يك جامعه و افراد الگو و نمونه منحرف باشند برابر نظريه معاشرتهاي ترجيحي يا افتراقي افراد پايينتر نيز منحرف مي گردند . الگوي جوانان قديم پهلوان تختي ها ، بزرگان ديني ، بازيگران جوانمرد سينما ، لوطيها و داش مشتي ها بود، ا لان كي ميتواند نقش الگو داشته باشد الگوي بچه هاي امروز تتلوها و ساسي مانكنهاست!

 • ❇️❇️❇️ دکتر جواد مرادیجواد مرادی

دوستان و اساتید گرامی مفصل به ذکر دلایل وقوع بزهکاری به شکل عام اشاره فرمودند که بنده به آن نمی پردازم و اما در ارتباط با استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آبادغرب بعنوان مورد خاص شیوع بزهکاری خارج از حد متعارف نمود پیدا کرده است.

آمارها کاملا نگران کننده است.آنچه در ارتباط با استان کرمانشاه مشهود است، فقر و بیکاری ناشی از توسعه نیافتگی را میتوان از مهمترین و تاثیر گذارترین عوامل شیوع نامتعارف بزهکاری دانست.

1-روزانه تقریبا نزدیک به 200 کیلو گرم مواد مخدر در استان کرمانشاه مصرف میشود یعنی هر ماه 6000 کیلو

2-روزانه 12 طلاق 

3-روزانه 7 خودکشی

4- استمرار مداوم سرقت

✅در ارتباط با اسلام آباد غرب هم: 

1- نرخ بیکاری واقعی 46 درصد است. 

2-مصرف روزانه  25 کیلو گرم  مواد مخدر

3_5000 تا 7000هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر

4 -روزانه 2 طلاق

5_ 20000 هزار نفر بد سکونت با منازل کوچک و غیر ایمن

  6- نرخ سرمایه گذاری بسیار پایین نظر به اینکه عوامل متعددی در وقوع وگسترش بزهکاری دخیل هستند اما نکته مهم رها شدگی امور بود .

نکته ای که اشاره به سهم ونقش مدیریت در این امو ر دارند یعنی علاوه بر عوامل  روانی ، خانوادگی محیطی، اقتصادی وفرهنگی نقش وکارکرد دستگاه ها و سازمان های ذیربط و ذی مدخل با اخلال و یا ناتوان و بی برنامه ای مواجه گشته است.

 • ❇️❇️❇️ آقای فریبرز منصوریفریبرزمنصوری

همانگونه که استحضار دارید علل و عوامل بزه اجتماعی متعدد و پرداختن به آن ها مجال گسترده ای را می طلبد یکی از مهمترین عوامل آن عدم توجه نهادهای فرهنگ ساز جامعه به مبانی و اصول ضروری فرهنگ عامه در جهت شکل دهی به هنجارهای اجتماعی است.  زمانی که نهادهای متولی فرهنگ نظیر آموزش و پرورش ، دانشگاه ، مساجد و در راس همه آن ها خانواده در مسیر تربیت نسل جوان سردرگم است و برنامه های تربیتی آن ها متناسب با نیاز جامعه و سبک زندگی مورد انتظار جامعه نیست الگو پذیری جامعه به سمت ناهنجاریها و در نهایت اشاعه ی بزه اجتماعی سوق پیدا میکند، فی المثل در کشور توسعه یافته ای چون ژاپن تا پایه ی چهارم ابتدائی فقط سبک زندگی و مهارت همگرایی و نظم پذیری اجتماعی تعلیم می شود اما در ایران تا پایان دبیرستان خبری از کسب مهارت اجتماعی نیست. اخیرا مواد درسی نسبتا ضروری چون سواد رسانه ای و کار آفرینی و سبک زندگی در برنامه درسی مدارس پیش بینی کرده اند اما متاسفانه در عمل به برنامه ای برای پر کردن ساعات دبیران مازاد بدل شده است.علاوه بر بی برنامه بودن نهادهای فرهنگی ، فقدان عدالت اجتماعی و اقتصادی در جامعه، بی توجهی دستگاه قضایی در برخورد عدالت محورانه با مجرمان  ، لحاظ کردن سلیقه ی سیاسی در برخورد با مفاسد  اقتصادی  ، عدم تناسب مجازات با جرم مجرمین ، فقدان الگوی متعالی در جامعه ، بیکاری ، پایین بودن روحیه ی امید و نشاط اجتماعی  ، سرخوردگی جوانان و تنزل منزلت اجتماعی افراد در جامعه و هزاران عامل دیگر می تواند در افزایش بزهکاری در جامعه موثر باشد که جا دارد با شناسایی عوامل در جلسه ای دیگر راهکارهای مقابله با افزایش بزه اجتماعی با نگاهی آسیب شناسانه و پیشگیرانه بررسی شود تا ضمن فرهنگ سازی آحاد جامعه به سمت خود کنترلی و نظارت اجتماعی  حرکت  کند.

 • ❇️❇️❇️ آقای رضا جلیلیان

رضا جلیلیان
ابتدا به عنوان مقدمه مطالبی بیان میکنم و در اخر فهرست وار به علل بزهکاری در استان و شهرستان می پردازم.بزهکاری اجتماعی یک پدیده پیچیده و درهم تنیده اجتماعی است که در تمام ازمنه و امکنه به شکل های متفاوت قابل مشاهده بوده و هست,در بیشتر جوامع, بزه به عنوان رفتاری قابل تنبیه از طرف قانون تعریف شده است, در تعریف رفتار بزهکارانه اعمالی از قبیل, قتل, شرارت, تخریب, ارتشا, تجاوز, غارت, سرقت, فحشاو… به عنوان رفتارهای بزهکارانه در همه جوامع پذیرفته شده است.
امیل دورکیم جامعه شناس شهیر فرانسوی در تعریف بزه میگوید: هر عملی وقتی جرم محسوب میشود که احساسات قوی وجدان جمعی را جریحه دار بسازد. هرچند باورها و ارزشها در هر جامعه ای نسبت به جامعه ی دیگر از شدت و ضعف برخوردار است و حالت نسبی دارد, به عبارتی از منظر جامعه شناختی, تخطی از نظام هنجاری جاری در هر جامعه بزه محسوب میشود.
در بررسی علل بزهکاری دیدگاه ها و رویکردهای مختلفی مطرح میباشد که هر کدام مبتنی بر چارچوب نظری خاص خود به تبیین این علل می پردازند:
در رویکرد روان شناختی عمدتا به عنصر شخصیت در بررسی رفتارهای بزهکاری مورد بحث وامعان نظر قرار می دهند پژوهش های مربوطه در این زمینه نشان میدهد که شخصیت خشن, مضطرب, بی ثبات, فاقد عزت نفس, عواطف منفی… از عوامل مرتبط و مستعد کننده در رفتارهای بزه کارانه است.رویکرد دوم وضعیت اقتصادی را  در زمینه رفتار بزه کارانه دخیل میداند, در این دیدگاه به موضوع فقر و بیکاری به عنوان عوامل تاثیرگذار  در رفتار بزه کارانه  توجه وامعان نظر میشود, که پژوهش های انجام شده توسط پژوهشگران نشانگر انست که بین بیکاری بزهکاری همبستگی مستقیم وجود دارد.رویکرد دیگر کنترل اجتماعی می باشد که چهار عامل را در زمینه  بروز و ظهور رفتار بزه کارانه دخیل میدانند: یکی عدم احساس وابستگی به قیود اجتماعی, دوم عدم احساس تعهد به هنجارهای اجتماعی, سوم عدم باورمندی به هنجارهای اجتماعی, چهارم عدم درونی کردن ارزشها, باورها و هنجارهای اجتماعی.
مطالب بالا به عنوان مقدمه ای بود  برای ورود به بحث علل بزهکاری در استان مطروحه که فهرست وار ذکر میکنم:۱_فقدان اموزش مهارت های اجتماعی در خانواده و مدرسه.
۲_فقدان حمایت های روانی و بی توجهی به  نیازهای عاطفی فرزندان که منجر به عقده های عدیده در انها میشود.
۳_وجود بی انضباطی های شدید در خانواده ها و تعارض شدید ارزشها در جامعه.
۴_مسکن نامناسب از نظر فضای فیزیکی و تراکم جمعیتی بالا در منطقه محل سکونت.
۵_اثار شوم جنگ هشت ساله.
۶_عدم توجه به خطر برچسب زدن در خانواده ها و جامعه.
۷_فقدان امکانات تفریحی سالم و قابل دسترس همه ی طبقات اجتماعی.
۸_ضعف نظارت و کنترل معمولی خانواده ها بر فرزندان,به دلیل نا اگاهی و بیسوادی.
۹_عدم نظارت خانواده ها به معاشرت ها و شب نشینی های فرزندان که عمدتا زمینه بزه را فراهم میکند.
۱۰_رشد شدید بیکاری  و وجود فاصله طبقاتی بالا و قابل احساس  در استان.

 • ❇️❇️❇️ دکتر آذر ولیزادهدکتر آذر ولی زاده

مهم ترین علل بزهکاری از عدم تربیت صحیح ایجاد میشود از هم پاشیدگی و گسست خانواده از لحاظ فقر فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی سرآغاز پرورش بزهکاران است که آنها را وارد جامعه می کند در مرحله ی بعد خود جامعه است که بستر رشد آنها را فراهم می کند
فرد بزهکار ، بزهکار به دنیا نمی آید بزهکار تحویل جامعه داده می شود ذکر این نکته مهم است که خیلی از خانواده های خوب هم گاه بزهکار تحویل جامعه می دهند .علت این امر هم عدم رسیدگی مستمر خانواده ها به تربیت فرزندان است یعنی خانواده در کودکی ، فرزند را بشدت مورد حمایت قرار می دهد و در دوره حساس رشد و بلوغ او را به هر دلیل به خودش واگذار می کند. آسیب پذیرترین دوره برای تولد یک بزهکار در همین سنین شروع می شود . خانواده نوع پرورش و تربیتش نیاز به اصلاح دارد و متاسفانه خیلی ها همه چیز زندگی شان را تغییر داده اند الا نوع تربیت و مهارتها زندگی شان را.جامعه ما نوع بزهکاریش هم در حال عوض شدن است مثلا در بحث همین چند روز پیش آن دختر مظلوم آتنا باید گفت محدودیت های جامعه در بازگو کردن و آشنا کردن جامعه با برخی مسائل به علت تابوهای عقیدتی و اخلاقی باعث شده است یک بزه کاری اخلاقی در نهایت به قتل چند نفر منجر شود. ما باید برای نجات جامعه بسیاری از تابوها را برای آشنایی مردم و نحوه پیشگیری با آنها بازگو کنیم .بحران های جنسی و اخلاقی سرآغاز بزهکاری جدید در جامعه کنونی و آینده ماست. جامعه ما در حال تولید بزهکاران جدید است بزهکارانی که در خفا به علت عدم رعایت اصول اخلاقی باعث تولید انواع جرم های پنهان می شوند. اینها وقتی به جامعه معرفی می شوند دیگر از قید و بندها اجتماعی می گسلند و هر نوع بزه ای از اینها بعید نیست .
ما باید از طرح بسیاری مسائل برای جوانان امروز در مدارس و دانشگاه ها صحبت کنیم .

 • ❇️❇️❇️ دکتر سعید بساطی

علاوه بر عوامل و عناصری که دوستان فرمودند نباید از بحران هویت و نابودی الگوها نیز غافل شویم، بحران هویت جوانان را از درون نابود می کند، چون الگوها دچار به هم ریختگی فرهنگی و تناقض رفتاری- گفتاری می شوند باعث تزلزل شخصیتی در میان جوانان می شود و به دنبالش نیهیلیسم و پوچی اتفاق می افتد. چون انسان از جوانی مثل درختی است که باید محیطی حاصلخیز نشو نما یابد و ریشه آن (هویت تاریخی فرهنگی اصیل و منطقی) به منشا و منبع تغذیه ای قوی متصل باشد که متاسفانه جوانان امروزی ما در این زمینه دچار سردرگمی هستند.
نباید تک بعدی نگاه کرد عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی، جنگ هشت ساله و آثارش، عوامل اجتماعی و سیاسی و زیر گونه های آنها هر کدام با شدت وضعف های مختلف نیز اثر گذارند حتی اندیشمندان جغرافیدان همچون هانتینگتن و ابن خلدون شرایط جغرافیای و محیط طبیعی را نیز در خلق و خوی انسان بی تاثیر نمی دانند (بنیانگداران جبر محیطی) به طوری که در محیطهای خشن انسان هایی خشونت طلب و تندخو پرورش می یابند و در محیط های خوش آب و هوا مثل اروپا انسان هایی آرامش طلب و عقلانیت خواه لذا اگر ریشه یابی به صورت طبقه بندی شده و آکادمیک در مورد جامعه هدف که صرفا غرب کشور یا استان کرمانشاه می باشد صورت گیرد قطعا” نتایج بهتری بدست خواهد آمد که زمانبر خواهد بود و اندیشمندان دانشگاهی را به یاری می طلبد.

 • ❇️❇️❇️آقای حجت الاسلام حیدر محمدیشیخ حیدر محمدی

نابسامانی اغلب خانواده ها در رابطه با وضعیت معیشتی و اقتصادی مهمترین عامل بزهکاری جامعه می باشد.
امنیت و سلامت روانی جامعه آسیب دیده است.
مهمتر از مسئله حجاب ترویج اخلاق و عفت عمومی است که  متاسفانه به آن پرداخته نمی شود.

 • ❇️❇️❇️ آقای هوشنگ رزمدیده

درمورد ایجاد یک بزه اجتماعی موارد متعددی می تواند نقش آفرین باشد، یکی از عمده عواملی که در کنار سایر عوامل باعث فراهم شدن زمینه جرم میشود بحث نداشتن سرگرمی برای اوقات فراغت است که این موضوع به خصوص برای جوانان بسیار سخت و خطرناک است. یکی از مسایل بسیار مهم پیدا کردن جایگاه هنر در جامعه و تاثیر آن بر جامعه است. ابتدا باید بیابیم که هنر یا هنرمند، کدامیک تاثیر بیشتری بر جامعه دارند و بعد بر اساس نقش هر یک و تاثیری که بر جامعه و افکار عموم مردم دارندهوشنگ رزمدیده برنامه ریزی صحیحی در این زمینه انجام دهیم. در عین حال به طور کلی باید به این نکته توجه کنیم که هنر مقوله ای گسترده است. انواع هنرهایی که هر کدام به شکلی روی افراد و ذهن آنها تاثیر مثبت دارند بسیارند. برای مثال در زمینه تئاتر یا فیلم، باید نحوه و تاثیر هر یک را بر اذهان مخاطبان سنجید و در این رابطه برنامه ریزی موثری کرد.ضمنا شاید به ضرس قاطع این را گفت با توجه به تاثیر گذاری هنر در پیشگیری از جرایم متاسفانه هنوز بصورت کاربردی از آن استفاده نشده است.
یکی دیگر از موارد در مورد فرد بزه کار، فرد بزه دیده می باشد که مهمترین عامل خشونت های والدین در خانواده، اعتیاد ، درآمد بالا یا پایین و طلاق توافقی و بیکاری را میتوان نام برد.

 • ❇️❇️❇️ آقای پرویز فیضی

بزه همان جرم است  که بیشتر اعمال خلاف  قانون ، اجتماع و شرعی که  توسط افراد  انجام می شود لذا بیشتر برای جرائمی که توسط کودکان و نوجوانان به وقوع می پیوندد اصطلاح بزه به کار می رود و برای اعمال خلاف قانون بزرگسالان لفظ جرم و مجرم بکار می رود. مهمترین  عاملی  که باعث می شود افراد بزهکار شوند فقر فرهنگی  واجتماعی است و فقر اقتصادی عامل ثانوی است. بزه در محیط های مختلف از نظر تنوع  و شکل گیری آن در مکان های مختلف بر اساس فرهنگ آن محیط  تفاوت  فاحش دارد و بایستی بر اساس علت و معلول های خاص خود پیگیری شود.
عوامل دیگری که باعث می شود بزه فراوانی پیدا کند ،جهل به قانون ، عدم روشنگری و ترس و عدم اعتماد جوانان و نوجوانان در راستای مشکلاتی است که گریبانگیر آنان شده، لذا چنانچه در مراحل اولیه  قدرت ونحوه برخورد با مشکل پیش رو  وجود داشته باشد هم مجرمان شناسایی و هم  مشکل زودتر رفع می شود به عنوان مثال اتفاق می افتد که عکس یا موضوعی در رابطه با فردی به دست افراد معلوم الحال یا اراذل و اوباش می افتد و به دلایل عوامل فوق الذکر همین موضوع ساده که اگر قبلا روشنگری شود پیامدهای خطرناک وخانمانسوز بعدی به دنبال ندارد. روشنگری به دانش آموزان و آحاد جامعه یکی از عواملی است که در جلوگیری از بزه و جرم نقش اساسی دارد که بایستی  یکی از اولویت های نهادهای تعلیم و تربیت باشد و متولیان امور فرهنگی و اجتماعی به آن توجه جدی داشته باشند. یکی دیگر از عوامل فراوانی جرم مهاجر پذیری می باشد که فرهنگ های مختلف در یک محیط   خصوصا در محیطی که ( فقر فرهنگی واقتصادی ) وجود داشته باشد مزید بر علت می باشند. در کشور ما با توجه به اینکه در هدف گذاری معیارهای ارزشی دین حاکم است لذا عدم پایبندی به دین و آموزه های آن از عمده دلایل بزهکاری است.

 • ❇️❇️❇️ آقای نصرت اله محمدی زاد

پدیده جرم و بزه در جامعه ایرانی و خصوصا استان کرمانشاه و اسلام اباد غرب دارای ریشه های متعدد که به اختصار به شرح ذیل خواهد آمد:

الف)علل حکومتی ودولتی:
الف-1:عدم توجه دولتمردان در تخصیص بودجه جهت احداث زیرساخت ها که شامل  عمرانی ، خدماتی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی که همواره کامل نبوده است
الف-2:عدم شناخت استعدادهای استان کرمانشاه متناسب با شرایط جغرافیایی.
الف-3: عدم وجود نیروهای دلسوز بومی در دولت که با رایزنی بتواند محرومیت ها وتوانایی های استان را به گوش راس هرم مدیریتی کشور برساند.

ب)علل استانی:
ب-1:عدم وجود نیروهای متخصص و مدیر که بتواند سکان مدیریت استان را در حوزهای مختلف رهبری کند.
ب-2: وجود نیروهای غیر بومی در حوزه های مختلف مدیریت استان که با عدم رغبت مشغول فعالیت هستند.
ب-3: عدم وجود نمایندگان توانمند در مجلس شورای اسلامی که نسبت به مطالبات استان در حوزه های  مختلف فعالیت نمایند.
ب-4: رکود پروژه های کوچک و بزرگ محلی و عدم فعالیت بخش خصوصی در ایجاد اشتغال و رفع بیکاری.
ب-5: عدم امنیت سرمایه گذاری و نبود بازاریابی قوی که بتواند از تولید محلی حمایت کند.
ب-6: عدم مطالعات پروژه برای شروع فعالیتها در حوزه های مختلف که نتیجه آن عدم شناخت استعدادهای استان است.

ج)علل شهرستانی
ج-1: عدم مدیریت قوی ومتخصص در حوزه های مختلف شهرستان در حوزه اشتغال و سرمایه گذاری دولتی و خصوصی و تعاونی.
ج-2:رکود و عدم کارخانجات در تمام بخش ها که نتیجه آن بیکاری و عدم اشتغال مردم میباشد.
ج-3: عدم وجود بودجه ووتخصص در ایجاد کارگاه های کوچک جهت اشتغال.
ج-4: عدم توسعه فرهنگی که زیر بنایی تمام فعالیت ها در حوزه های مختلف میباشد.
ج-5: عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی در قالب کار گروهی و تیمی و عدم حمایت از جانب بانک ها و دولتمردان.

به اطلاع میرساند تجمیع تمام مشکلات بالا باعث عدم اشتغال و رونق فعالیت های اقتصادی و عمرانی میگردد ودنتیجه آن سوق نمودن تحصیلکردگان به مهاجرت و ساکنین به کارهای جایگزین به منظور درآمد زایی و همچنین فقر فرهنگی و آموزشی و عدم آشنایی با حقوق خود و دیگران باعث گسترش اعتیاد، طلاق،ددزدی و تجاوز به حقوق دیگران وددرنتیجه افزایش جرم و بزه در جامعه شهری و روستایی شهرستان اسلام اباد غرب گردیده است.

 • ❇️❇️❇️ آقای فریدون پرنیان

با توجه به تمام مبحث های علمی و بسیار عالی بنده نقش ائمه جمعه و جماعات و مساجد و تبلیغات اسلامی و ارشاد و… را در تربیت و جلوگیری از بزه و این همه کتاب های درسی و سازمان ها و نهادهای دیگر بسیار کمرنگ میبینم.
متاسفانه اختلاس و دزدی و ناعدالتی و نابرابری که دیده می شود در انجام بزه موثر است.

 • ❇️❇️❇️ آقای جعفر قهوه ای

از نظر ریشه ای به کمبود دو مرکز اصلی:
 ۱_اقتصادی
۲_فرهنگی
می توان اشاره کرد.
کمبود مراکزاقتصادی نظیر کارخانه و کارگاه های صنعتی و در نتیجه اشتغال زایی ضعیف، بیکاری، یأس  و نداشتن امید به زندگی را دنبال دارد و…و کمبود مراکز فرهنگی مانند فرهنگسراها و مشاوره های قوی محلی، سالن های سینما، تاتر، کتاب خانه های محلی و…
کرمانشاه و شهرستان های تابعه کشوری هفتاد و دو ملت
شده است و اغلب با فرهنگ های مختلف با یکدیگر در تضاد قرار می گیرند و گاها نزاع های فرد جای خود را به درگیری های قبیله ای می دهد.

 • ❇️❇️❇️ آقای محسن مبارکیمحسن مبارکی

فقر فرهنگى و عدم خود باورى سرآمد تمام عوامل موثر در بزه كارى و ارتكاب به جرم ميباشد كه عواملى مختلف دارد.  
به نظرم يك جنبه بزهكارى اين است كه شايد ما نمي دانيم كوچكترين و ناچيزترين جرم هاى كه انجام مي دهيم ابتدا و سرآغاز بزهكارى است و شايد بر خود هم بقبولانيم كه جرمى مرتكب نشده ايم و خود را از بزهكارى مبرا بدانيم در حالى كه شايد ناخواسته هم باشد ولى بزه كار شده ايم و نيز در جامعه به دنبال هم صنف خود و دوستانى نيز با اين صفات هستيم و همين عدم باور بر بزه كارى باعث فرو رفتن در منجلاب بزه كارى در سطح وسيع ترى ميشود.  
جامعه نيز با بى تفاوتى در مقابل بزه كارى هاى ناچيز كمك مي كند به فرو رفتن در عمق بزه كارى.  
فرهنگ سازى بايد از درون جامعه كوچك يعنى خانواده شكل گيرد تا شخصى نه تنها دچار بزه كارى شود بلكه اگر با شخصى بزه كار برخورد كرديم با فرهنگى درست و بجا بتوانيم كمك كنيم شخص از اين حالت درآمده و به شخصى سالم تبديل شود. برخورد صحيح و درست با بزه كاران ميتواند در كاهش بزه كارى موثر باشد و گامى پيش به سوى جامعه بدون بزه كار باشد گاهى برخورد هاى ناصحيح و ناملايم طرف مقابل شخص بزه كار باعث تحريك او به سمت لجاجت و تكرار جرم ميشود كه اين امر خيلى موثر است و بايد اين فرهنگ را در جامعه جا انداخت كه فرد بزه كار مجرم واقعى نيست و ممكن است ناخواسته باشد و بايد با شيوه هاى درست و روانشناسانه با شخص برخورد كرد، شخص بزه كار در معرض تهديد ترور شخصيت قرار دارد و اگر شخصيتش ترور شود نه تنها كارى برايش انجام نداده ايم بلكه در جهت تكرار جرم به او كمك كرده ايم، گاهى اوقات فقر اقتصادى باعث بزه كارى ميشود كه بايد در مقابل چنين شخصى طورى رفتار كنيم كه بر اين باور برسد كه آدم فقير نبايد دچار بزه كارى شود و بايد دنبال راه حلى براى رفع مشكل اقتصادى خود به شكل درست باشد نه اينكه دچار جرم حتى كوچك و ناچيز شود
فرد بزهكارى را بايد كمك كرد تا به خود باورى برسد و ارتكاب به جرم و بزهكارى را راه نادرست خود بداند. عدم خود باورى در جامعه شخص را سست و ناتوان در مقابل با ارتكاب به جرم ميسازد، در استان ما و بخصوص شهرمان نبود فرهنگ مناسب ، فقر اقتصادى و بيكارى و عدم برخورد صحيح جامعه با بزه كارى عامل گسترش بزه كارى شده كه بايد براى درمان اين مشكلات راه حلى مناسب پيدا كرد كه ميتوان با تشكيل ngo هاى مرتبط با چگونگى برخورد با بزه كاران را مقابله با بزهكارى پيدا كرد و كمك كرد تا جامعه پيش برود بسوى عدم بزه كارى. شايد عدم شناخت بزه كارى و شيوه برخورد از سوى جامعه براى مقابله با آن عاملى است كه گسترش ميدهد بزه كارى را و بايد جامعه را به پاسخگو بودن و مسئول بودن در مقابل اين امر دانست.

 • ❇️❇️❇️ آقای سجاد پرنیان

بنده بعنوان یک شهروند ضمن تصدیق موارد فوق الذکر باید خاطر نشان کنم که نبود کار فرهنگی درست توسط ارگانهای ذیصلاح یکی از عوامل افزایش بزه می دانم. کار فرهنگی درست باعث سرگرم شدن جوانان و آحاد مردم و در نوعی باعث اشتغال زایی هم میشود. مصداقی عرض کنم برگزاری منظم کنسرت ها در سطح شهر هم باعث ایجاد نشاط عمومی و هم برگزاری این نوع کنسرت ها خود مستلزم درگیر شدن چندین نوع تخصص فردی یا گروهی در قالب شرکت های تبلیغاتی و یا … میشود که خود نوعی اشتغالزایی محسوب میشود. این خشنونت لجام گسیخته ی که همه ما در روزمرگی هایمان با آنها برخورد می کنیم قطعا علاوه بر مواردی بنیادی چون اقتصاد و بیکاری و یکی دیگر از این عوامل نبود کارهای فرهنگی مثل سینما، تآتر، برگزاری گالری های نقاشی و عکاسی و یا…..غیره می باشد.
بنظر بنده یکی از مهم ترین نهادها علاوه بر سازمان ارشاد که متولی کارهای فرهنگی است و سیاست فرهنگی دولت را در هر شهری اجرا می کند، شواری شهر شهرستان است که یکی از مهم ترین کمیسیون های مهم شورای هر شهری کمیسیون فرهنگی است که اگر درست و با برنامه به آن بها داده شود قطعا در کم کردن خشونت های خیابانی و بزه مثمر خواهد بود.

 • ❇️❇️❇️ آرش منصوریآرش منصوری

عوامل متعدد و متکثری در وقوع یک بزه دخالت دارند که گاهی در هر کدام از بزه ها عوامل اختصاصی وجود دارد ولی عموما ریشه بزهکاری بیشتر در درون انسانها قرار دارد که عوامل محیطی این استعدادها را به فعلیت میرساند.
بحران هویت، گسست بین نسل ها، احساس تبعیض، از بین رفتن چارچوب های اخلاقی جامعه، نگاه رندانه و کسب موقعیت مالی یا اجتماعی به هر قیمت و یک عامل که به نظرم در استان کرمانشاه می تواند مهم باشد احساس رها شدگی و بی پناهی است هم از جانب خانواده و دوستان و بیشتر از جانب حاکمیت سیاسی که این ذهنیت را تقویت می کند انجام هر بزه ای نوعی ایستادن در مقابل نظم اجتماعی است زمانی که فردی احساس کند جامعه و ساختار سیاسی نسبت به او بی تفاوت است و او را با انبوهی از مشکلات ریز و درشت رها کرده اصولا علقه و علاقه لازم را به آن جامعه و ساختار سیاسی از دست می دهد و مستعد انواع بزه ها میدشود که ممکن است به فعلیت برسد.
بر اساس آماری که مسولان اعلام می کنند درصد بالایی از افراد جامعه از اختلال روانی رنج می برند.
افرادی که به حال خود رها شده اند ممکن است هر اقدامی را بر ضد اجتماعی که آن را مسول مشکلات خود می دانند انجام دهند.
نکته اخرم ترویج و گاهی تقدیس خشونت در یک جامعه، ناخواسته منجر به شکستن قبح این عمل می شود و در شرایطی می تواند منجر به جرایم خشن گردد.

 • ❇️❇️❇️ آقای میثم پرویزی

یکی از عوامل بزه محرومیت های عاطفی فرد در دوران کودکی و کمبود محبت های لازم از طرف والدین و یا نبودن مرجع و تکیه گاه ثابت پدر یا مادر در دوران کودکی و نوجوانی ست.
این همه از خانواده و ذات شخص و بیکاری و فقر و… دیگر عوامل که فردی را بزه کار می کند گفته شد اما عوامل حاشیه ای که گسترده گی فراوانی دارند و از نظرها پنهانند و در بوجود آوردن تعدادی بیشتری بزه کار در جامعه موثر است حرفی زده نشد!
افزایش مکان های فرهنگی و عمومی که در استان ما بسیار محدودند، تخصیص بودجه بیشتر به اماکن ورزشی و پارک ها و مکان های فرهنگی شاید بیشترین تاثیر را در تقلیل افراد بزه کار در استانمان دارا باشد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 01 مرداد 1396 ساعت 11:06 ق.ظ

2 نظر

 1. در خصوص موضوع بسیار مهم بزه کاری که دوستان هر کدام از یک منظر به آن نگاه کردند بنظر میرسد ریشه ی تمامی اسیب های اجتماعی از جمله ناهنجاری ها در متفاوت بودن نوع نگاه پارامتر های تاثیر گذار در تربیت رسمی و غیر رسمی جامعه داشته باشد لازم به ذکر است در تربیت بصورت کلی سه پارامتر تاثیر گذار می باشد 1) خانواده 2) محیط 3) مکان های اموزشی بیشتر کارشناسان تعلیم و تربیت اعم از اسلامی و غیر اسلامی معتقد هستند اگر نوع نگاه و برنامه های این سه عامل در یک راستا باشتند اسیب های اجتماعی در ان جامعه به مراتب کمتر خوا هد بود ولی بایستی بگوییم متا سفانه در کشور ما بدلیل اینکه تعامل منطقی و اثر بخشی بین این سه عامل اصلی نیست وهر کدام از این سه متغییر اصلی نوع نگاه و برخورد متفاوتی با مولفه های اصلی تربیتی دارند یک نوع پارادوکس تربیتی ایجاد شده که متاسفانه منجر به ناهنجاری هایی شده که دوستان به انها اشاره کرده اند

 2. اگر این نخبگانِ سفركرده در ایران بودند، چه می‌شد!؟

  دکتر علی اصغر پورعزت؛ استاد تمام دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

  چند سال پیش كه از بخش ایران موزه لندن و لوور پاریس دیدن كردم، بسیار دچار غم و افسوس شدم: كه حیف! چرا باید این اشیاء خارج از ایران باشند!

  اما وقتی مشاهدات خود در تخت جمشید را به یاد آوردم، خوشحال شدم كه این اشیا فعلا در جای امنی هستند و مطمئن تر از ایران نگهداری میشوند!

  با استناد به آنچه گفته شد و بسط موضوع فوق به سایر مسائل اجتماعی، علمی و فرهنگی کشور، می توان این سوال را مطرح نمود که اگر این نخبگانِ سفركرده در ایران بودند، چه میشد!؟

  چند سناریوی محتمل:

  ۱- تحت نظر برخی استادان سیاسی یا فرصت طلب، دانش نیازموده و فارغ از اخلاق عملی (موجب شرمندگی من و شما)! باید مقالات احمق پسند آماری شایسته مجلات رایج مینوشتند تا همكاران سیاسی نالایق و حقیرما بتوانند در حین اشتغال به امور دیگر اقتصادی و سیاسی و اداری، از ركود رهایی یابند و یا حتی دانشیار و استاد شوند!

  ۲- در صف استخدام پشت سر نور چشمی های بوروكرات های فاسد از چپ و راست منتظر الطاف آنان بمانند!!

  ۳- پس از استخدام، تحت نظر مدیر نالایق، حقارت و زبونی و بی لیاقتی و بوقلمون صفتی را تجربه كنند و دم بر نیاورند تا به عنوان فرد ناسازگار مشهور نشوند!

  و….؛ لطفا بقیه سناریوها را خود بنگارید!!!

  واضح است كه در این شرایط كمتر كسی میتواند چون برخی از همكاران پاك سرشتمان، در جای مناسبی چون دانشگاه استخدام شود و در مشی و منزلتی شرافتمندانه به كشور خود خدمت كند.

  تصور كنید كه چه بر سر این استعداد ها می آمد! به راستی بهتر نیست كه این سرمایه ها به جایی شایسته سالار بروند تا رشد كنند؛ شاید روزی ان شا الله به كار آیند؟

  امروز غصه خوردن بر فرار یا مهاجرت یا اخراج مغزها بی فایده است؛ ایران را شایسته سالار كنید، مغزهای كشورهای دیگر نیز به ایران خواهند آمد

  قرار دادن مغز شایسته تحت نظر و مدیریت مدیر سیاست زده، مفلوك وحقیر، فقط یك نتیجه دارد: به ابتذال كشاندن سرمایه انسانی!!

  منبع: شبکه تخصصی بینش استراتژیک

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه