جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

برگزاری مجلس ترحیم دکتر نقی پور در اسلام آباد / اشک های دکتر لطیف صفری

برگزاری مجلس ترحیم دکتر نقی پور در اسلام آباد / اشک های دکتر لطیف صفری

برف‌آباد، ميزبان زنده ياد دکتر نقی پور / برگزاری مجلس ترحیم دکتر نقی پور در اسلام آباد/اشک های دکتر لطیف صفری

    به گزارش اسلام آبادتایمز دکتر علی اکبر نقی پور بی تردید یکی از مفاخر اسلام آبادغرب و استان کرمانشاه است که فوت ایشان که متاسفانه طی روزهای گذشته و بر اثر بیماری رخ داد موجب تاثر همگان گردید. ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ بر آن شدیم تا به پاس عمر پربرکت این بزرگمرد، در قالب یک خبر، قدمی و لو بسیار ناچیز و البته برحسب وظیفه برداریم. اشاره ای مختصر به حیات پربار و همچنین گزارشی از مراسم ترحیم این پزشک و نویسنده اسلام آبادی را را در زیر بخوانید

باري دکتر نقي‌پور فرزند خان بابا که در روستاي برف آباد اسلام آباد غرب متولد شد به قول خودش در يکي از کتاب‌هايش مي‌گويد: «پدرم در آن زمان نزديک به يک قرن پيش‌از معدود افرادي بود که سواد داشت.» و از بزرگان ايل کلهر بود که ديانت، وقار و متانت از خصايص بارز آن مرحوم بود


اسلام آبادتایمز: مردمسالاری امروز یکی از صفحات خود را به فوت دکتر علی اکبرنقی پور پزشک، مورخ و نویسنده اسلام آبادی اختصاص داده است و یادداشتی را به قلم حسین خداکرمی به شرح ذیل در این رابطه منتشر نموده است:


مي‌خواستم چيزي بنويسم در خصوص پزشکان؛ چه آن دسته که انسانيت را فداي پول مي‌کنند و چه آنان که از دانشگاهي نه چندان معتبر مدرک دکترايي گرفته و تابلويي هم در بالاي مطب‌شان نصب کرده با اين ادبيات: دکتر… قلب- اطفال- اعصاب و روان- داخلي- سوراخ کردن گوش و دردهاي لاعلاج و… .

و چه آن گروه قليل که تجارت را با طبابت نياميخته و راه خود را گم نکرده‌اند و اينکه اين عزيزان جاودانه خواهند ماند و در قلب مردم جايگاه ويژه‌اي دارند. اما به علت کاري که پيش آمد کاغذ و قلم را کنار گذاشتيم. شب دوست عزيزي که 34 سال پيش در اسلام‌آباد غرب با هم استخدام شديم و در مدرسه‌اي شبانه‌روزي زندگيمان را با هم سپري مي‌کرديم زنگ زد و پس از حال و احوال خبر درگذشت دکترعلي‌اکبر نقي‌پور متخصص جراحي عمومي و جراحي پلاستيک سوختگي‌ها و شاعر و نويسنده‌اي توانا در تاريخ اجتماعي ايران به من داد. در سه کيلومتري اسلام‌آباد غرب و مقابل کارخانه قند، روستاي برف‌آباد محل تولد دکتر نقي‌پور بود. دو سال بود که به سرطان خون مبتلا شده و وصيت کرده بود که جسدش را در زادگاهش «برف‌آباد» به خاک بسپارند. روز پنجشنبه 01/08/1392 – برف‌آباد شاهد تشييع جنازه و خاکسپاري باشکوه دکتر نقي‌پور بود. هرچند از سال 58 در تهران مشغول فعاليت طبابت و نوشتن کتاب‌هاي تاريخي بود اما هيچگاه کيسه‌اي براي جمع‌آوري پول ندوخت در مصاحبه‌اي که آقاي ناصري از روزنامه ايران با او مي‌کند مي‌پرسد: آيا از لحاظ درآمدي رشته پزشکي براي شما جالب توجه بود که در پاسخ مي‌گويد: من به خاطر خدمت به مردم اين رشته را انتخاب کردم. من از پزشکي، استفاده مادي نکردم. خوب به ياد دارم يکي از همکاران که دبير ورزش بود دچار سوختگي شديد شد به طوري که همه پزشکان از او قطع اميد کردند اما دست روزگار او را به سوي دکتر نقي‌پور کشاند. دکتر با علم و درايتي که در وجود معدود پزشکان است او را چنان معالجه کرد که بيشتر به اعجازي شبيه بود. باري در طول ده پانزده سالي که با پزشکاني سابقه دوستي داشته و دارم به اين نتيجه رسيده‌ام که آن دسته از پزشکان که با ادبيات و شعر و فرهنگ محشور هستند پزشکاني موفق و کار آمدند. زنده ياد دکتر امينيان که پنج سال پيش شبي در خواب گرفتار سکته شد و فردايش جسم سرد و بي‌روحش را در بستر يافتند که کار از کار گذشته بود. اين پزشک شريف پس از 17 سال طبابت نه تنها سر پناهي از خود نداشت بلکه مستاجر بود و جز به بيمارش به چيزي نمي‌انديشيد. مطب که تعطيل مي‌شد به اتفاق دوست شاعري تا نيمه شب از حافظ و مولانا و شعر فارسي ما را بي‌نصيب نمي‌گذاشت. باري با نمونه‌هاي ديگري که مي‌شناسيم، بر بنده مسلم شده که پزشکان اديب فرزانگان بي‌بديلي هستند که وجودشان چشمه جوشاني از همه علوم زمان خود مي‌باشد. زنده ياد دکتر غلامحسين ساعدي نيز از اين تبار بود.

باري دکتر نقي‌پور فرزند خان بابا که در روستاي برف‌آباد اسلام آباد غرب متولد شد به قول خودش در يکي از کتاب‌هايش مي‌گويد: «پدرم در آن زمان نزديک به يک قرن پيش‌از معدود افرادي بود که سواد داشت.» و از بزرگان ايل کلهر بود که ديانت، وقار و متانت از خصايص بارز آن مرحوم بود. دکتر تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در کرمانشاه دنبال مي‌کند و در همان زمان در سال اول دبيرستان، داستان‌هاي کوتاهي را مي‌نويسد که هم اکنون هم قابل توجه هستند. با روزنامه‌هاي آن زمان کرمانشاه: مثل روزنامه «کرمانشاه» و «خاک خسرو» همکاري مي‌کند و به لحاظ داشتن ذوق شعري عضو دو انجمن ادبي کرمانشاه مي‌‌شود.

شاعر بلند آوازه کرمانشاه و ايران زمين «استاد يدالله بهزاد» دبير ادبيات او بود و تاثير عميقي روي او داشت به طوري که خود دکتر نقي‌پور اعتراف مي‌کند: توجه پدرانه و مخصوص استاد بهزاد نسبت به من و راهنمايي‌هاي او باعث شد که هر آنچه شعر و شاعري دارم از همان دوران است. دو مجموعه شعر نقي‌پور که يکي در قالب اشعار کهن و ديگري اشعار نيمايي است از يک سو و تصحيح و بازخواني پنج نسخه شاهنامه با کمک چندين نفر از دوستانش که منجر به تدوين شاهنامه‌اي مي‌شود که افراد زير ديپلم هم بتوانند به راحتي آن را بخوانند و به مشکلي بر نخورند. به قول خودش با اين کار، يک جور تقويت هويت ملي مي‌کنيم و شاهنامه را به ميان مردم مي‌بريم. اما از اجازه نشر آن اطلاعي در دست نيست.

«قصه ديو دروغه» که در حوزه ادبيات داستاني کودکان مي‌گنجد- «کدخدا را ببين، ده را بچاپ» با الهام از سخن «جومو کنياتا» نوشته شد. او گفته بود: «هنگامي که مبلغان مسيحي به آفريقا پا گذاشتند، ما آفريقايي‌ها صاحب زمين بوديم و آنها فقط انجيل را داشتند. به ما ياد دادند که با چشمان بسته دعا کنيم. وقتي که چشمان خود را باز کرديم زمين، مال آنها بود و ما فقط يک انجيل داشتيم». دکتر نقي‌پور اعتقاد داشت که بايد از تاريخ، درس گرفت. با خواندن تاريخ مي‌توانيم بفهميم که علل شکست‌ها و پيروزي‌هاي ما چه بوده است. فهميدن اين علل، جز با خواندن و تحليل کردن تاريخ، به دست نمي‌آيد. نقي‌پور تاليفاتي همچون: «يارمحمدخان، سردار مشروطه»، «تاجي بر تارک تاريخ معاصر»، «نوآوري در شعر فارسي و «هشت کتاب در يک کتاب» به زيور طبع آراستند. آخرين رمان او «کوچ» نام دارد که با الهام از عدم فراموشي امروزي‌ها از آداب و رسوم اجدادمان و زنده نگه داشتن آن آداب و سنن روستايياني که به شهر مهاجرت مي‌کنند در سفري به زادگاهش ذهن او را به کوچ با صفاي آن زمان به ييلاق و قشلاق و مقايسه آن با امروز مشغول مي‌دارد که منجر به نوشتن اين رمان 400 صفحه‌اي شد. آنچه فراموش شد: اينکه دکتر پس از گرفتن ديپلم از کرمانشاه در سال 1337- دو دانشگاه در ايران رشته پزشکي داشتند: تهران و تبريز، نقي‌پور تا سال 1343 در تبريز بود و دکتراي خود را از آن دانشگاه گرفت و تخصص جراحي عمومي را در دانشگاه فردوسي مشهد سپري کرد ضمن اينکه جراحي سوختگي و پلاستيک ترميمي را نيز در آنجا کار کرد. يادش گرامي باد.


اما گزارش وبلاگ اسلام آبادغرب نیوز را هم در مورد جزئیات برگزاری مراسم ترحیم و نیز بیوگرافی دکتر علی اکبر نقی پور بخوانید؛


 مجلس ترحیم دکتر علی اکبر نقی پور پزشک، ادیب و نویسنده اسلام آبادی عصر روز پنج شنبه با حضور اقشار مختلف مردم فهیم اسلام آباد برگزار شد.حضور مردم در این مراسم با توجه به دوری 40 ساله دکتر نقی پور از حضور مستمر درزادگاهش جالب توجه و موید علاقه مندی مردم اسلام آباد به چهره های اجتماعی و فرهنگی برجسته خود بود.علاوه بر عموم مردم بسیاری از بزرگان ایلات و طوایف منطقه و اساتید دانشگاه و پزشکان حاذق در مراسم حضور داشتند.افرادی چون دکتر لطیف صفری،دکتر ایرج غارتی،دکتر فتاح فرخی،مهندس ایرج جمشیدنژاد،سید جلال الدین حیدری(فرزند آسید نصرالدین حیدری) عزالدین الماسی و سید احسان احسانی و …

دکتر ایرج غارتی فوق تخصص گوارش و از نخبگان اسلام آباد که در تهران ساکن است و از دوستان نزدیک دکتر نقی پور محسوب میشود ضمن ابراز تاسف از درگذشت دکتر نقی پور به ذکر خصوصیات فردی و اخلاقی ایشان پرداخته و شخصیت چند بعدی دکتر نقی پور را تشریح نمودند و بیانیه پزشکان را قرائت نمودند.

سخنران بعدی مراسم دکتر لطیف صفری استاد دانشگاه تهران و نماینده اسبق اسلام آباد بود که با ابراز تاسف فراوان غم فراق ایشان را بسیار سنگین دانستند و از خداوند آرزوی علو درجات برای مرحوم دکتر نقی پور نمودند.دکتر صفری با بیان زحمات دکتر نقی پور در دوران انقلاب و مبارزات ایشان در مقابل رژیم پهلوی وی را یکی از استوانه های مبارزات بر علیه رژیم سلطنتی در کرمانشاه دانستند.دکتر صفری شخصیت دکتر نقی پور را چنان والا دانستند که حتی بازجویان ساواک را نیز تحت تاثیر قرار میداد.در بسیاری از فرازهای سخنرانی بغض حاج لطیف صفری شکست و ایشان با صدایی بغض الود و اشک هایی بر گونه، به بیان عمق عشق ایشان به زادگاه خویش پرداختند و عنوان نمودند در شرایطی که در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برای ایشان مکانی در نظر گرفته شده بود اما بنا بر وصیت مرحوم دکتر نقی پور ایشان به قبرستان برف آباد اسلام اباد منتقل و در اینجا به خاک سپرده شد.هم چنین با تجلیل از شخصیت برجسته دکتر نقی پور وی را ادیبی فرزانه و انسانی اخلاق مدار و نویسنده ای با وسعت اطلاعات کم نظیر دانستند که انسان های تنگ نظر او را مجبور به جلای وطن خویش و زندگی 40 ساله در دیار قربت نمودند.وی در پایان مراسم برای بازماندگان ایشان آرزوی صبر نمود و از حضور مردم فهیم اسلام اباد در مراسم تشکر ویژه نمود.دکتر علی اکبر نقی پور که بود؟


دکتر علی اکبر نقی پور در سال 1315 در روستای برف آباد از توابع اسلام آباد غرب متولد شد. وی پس از دریافت دیپلم در کرمانشاه، به دانشگاه تبریز رفت و در آنجا در رشته پزشکی به تحصیل پرداخته و پزشک عمومی شد. سپس در سال 1351 به ادامه تحصیل در رشته جراحی عمومی پرداخت و در نهایت در زمینه سوختگی و جراحی ترمیمی تحصیلات خود را تکمیل نمود. این نویسنده و پژوهشگر و ادیب برجسته همزمان به فعالیت در زمینه ادبیات فارسی نیز می پرداخت.وی همچنین فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران و جبهه متحد کرد بود.

نخستین اثر دکتر نقی پور در زمینه ادبیات در سال 1352 با عنوان «نوآوری در شعر معاصر فارسی؛ بحثی در تحول شعر فارسی از کهن سرائی به نوگوئی» در مشهد چاپ شد. دیگر آثار این شخصیت ملی و ایران دوست در زمینه های داستان و رمان، نقد ادبی، پژوهش تاریخی، پژوهش فولکلور، تصحیح  و پزشکی عبارتند از: «آخ‍ری‍ن‌ ک‍وچ‌«، «ق‍ص‍ه‌ی‌ خ‍ورش‍ی‍د اس‍ی‍ر»، «ق‍ص‍ه‌ی‌ دی‍و دروغ‍ه‌«، «کدخدا را ببین، ده را بچاپ»، «نادرویش»، «ف‍رم‍ال‍ی‍س‍م‌ در س‍ی‍ر ت‍ک‍ام‍ل‌ ج‍ام‍ع‍ه»‌، «ه‍ش‍ت‌ ک‍ت‍اب‌ در ی‍ک‌ ک‍ت‍اب‌: ن‍ق‍دی‌ ب‍ر ه‍ش‍ت‌ ک‍ت‍اب‌ س‍ه‍راب‌ س‍پ‍ه‍ری‌«، «ب‍ش‍ری‍ت‌ و ت‍ه‍دی‍د گ‍رس‍ن‍گ‍ی‌‏‫»، «ت‍اج‍ی‌ ب‍ر ت‍ارک‌ ت‍اری‍خ‌ م‍ع‍اص‍ر: ت‍ح‍ل‍ی‍ل‍ی‌ از ج‍ری‍ان‌ م‍ل‍ی‌ ش‍دن‌ ن‍ف‍ت‌ و 28 م‍اه‌ ح‍ک‍وم‍ت‌ م‍ردم‍ی‌ دک‍ت‍ر م‍ص‍دق»،‌ «ع‍ق‍اب‌ ق‍ل‍ه‌ه‍ای‌ ک‍ل‍ی‍ب‍ر: ب‍اب‍ک‌ خ‍رم‌دی‍ن»،‌ «ی‍ارم‍ح‍م‍دخ‍ان‌ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ی‌ س‍ردار م‍ش‍روطه‌» ، «ترانه‌های کردی کلهر»،  «گ‍ل‍ه‍ای‌ زاگ‍رس‌: ت‍ران‍ه‌ه‍ای‌ ک‍ردی‌ ک‍ل‍ه‍ری»‌، «شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی‌توسی: گزینش واژگان و بیت‌ها، گزینش بیت‌های افزوده، برابرنگاری واژگان، گشودن رمز و رازها»، و «ک‍م‍ک‌ه‍ای‌ اول‍ی‍ه‌: دان‍س‍ت‍ن‍ی‌ه‍ای‌ پ‍زش‍ک‍ی‌ ب‍رای‌ ه‍م‍ه‌ ف‍وری‍ت‍ه‍ای‌ پ‍زش‍ک‍ی‌».

نوشته شده توسط admin در شنبه, 04 آبان 1392 ساعت 12:46 ب.ظ

1 نظر

  1. خدایش رحمت کند!
    بنده حضورداشتم ودیدم بزرگان وسرانی از کلهر را ازجمله : عزالدین خان الماسی کلهر – خاندان رضایی – مهندس خســـروی کلهر و… دیگران بزرگان را که به احترام آن هنرمند امدند.

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه