یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

تخریب منابع طبیعی توسط کشاورزان در اسلام آبادغرب+تصاویر

تخریب منابع طبیعی توسط کشاورزان در اسلام آبادغرب+تصاویر

تخریب منابع طبیعی توسط کشاورزان در اسلام آبادغرب+تصاویر

تخریب منابع طبیعی توسط کشاورزان در اسلام آبادغرب+تصاویر

بی توجهی مسئولین و حل نشدن این مشکل، مردم روستاها را ترغیب به سبقت گرفتن از یکدیگر جهت تخریب منابع طبیعی و تبدیل آنها به زمین کشاورزی نموده است.

کرمانشاه دیلی:  توسعه و پیشروی کشاورزی در عمق منابع طبیعی وجنگل های شهرستان اسلام آبادغرب مؤید این نکته آزار دهنده یعنی عدم آگاهی مردم و کشاورزان از مضرات نابودی منابع طبیعی است.

 پراکندگی آبادی های کم خانوار برمدیریت منابع طبیعی  در شهرستان اسلام آبادغرب ، مبین غیر اقتصادی بودن فعالیت کشاورزی معیشتی و عدم سرمایه گذاری لازم برای مکانیزاسیون و تجهیز اراضی است و نشان می دهد بهره وری بخش کشاورزی در این روستا ها  که از بیشترین نزولات  آسمانی و اقلیم مناسب بهره مند است تا چه حدی پایین است.

تحول در بخش کشاورزی با مکانیزاسیون و تجهیز اراضی و با افزایش بهره وری در بخش کشاورزی که بتواند یافته های علمی را با بهره گیری از روش های نوین به تولید انبوه برساند ، از اساسی ترین اقدامات در توسعه پایدار برای حفاظت از منابع طبیعی کشور است.

 بدون شک یکی از آسیب هائی که کشاورزان از مضرات سوء این عمل در آینده بی اطلاعند، شخم در جهت شیب است که با لخت نمودن سطح زمین از مراتع و بوته ها و پس از آن بارندگی ، فرسایش خاک و از دست رفتن مواد معدنی خاک را بدنبال خواهد داشت.

 در برخی موارد مشاهده می شود زمین هائی وجود دارد که سالیان سال است توسط  کشاورزان کاشت می شود ولی منابع طبیعی، این زمین ها را اراضی ملی می داند اما مردم روستا آن را جزء اراضی کشاورزی روستا می دانند و بی توجهی مسئولین و حل نشدن این مشکل، مردم روستاها را ترغیب به سبقت گرفتن از یکدیگر جهت تخریب منابع طبیعی و تبدیل آنها به زمین کشاورزی نموده است و حتی در بعضی جاها  مردم روستا را با یکدیگر درگیر کرده است، که این امر مشکلات و پیامدهای خاص خود را به دنبال دارد و توجه جدی مسئولان را برای حل بحران می طلبد.

با افزایش جمعیت ، افزایش سطح کشت  و تقاضای زمین جدید در روش تولید سنتی در بخش کشاورزی اجتناب نا پذیر است و زارعین نسل دوم سوم از اجرای قانون اصلاحات ارضی با کوچک شدن مساحت هر واحد  به تبع توزیع سهم الارث ، با انگیزه تر از گذشته در ادامه تخریب منابع طبیعی و افزایش سطح کشت زمین کشاورزی فعالیت می نمایند . 

بنابر این به این نتیجه می رسیم که کشاورزی سنتی دیم بیشترین آسیب را به منابع طبیعی کشور  وارد می کند ، این نکته با مقایسه نسبت سطح اراضی زراعی و باغات  در هر استان با میزان تولید در انواع محصول واضح می شود ، مخصوصا اگر نسبت سطح اراضی زراعی و باغات آبی در استانی پایین باشد ، تبعات ناشی از افزایش سطح کشت برای افزایش تولید در محصولات زراعی ،  موجب شخم و شیار و تخریب و تصرف اراضی مرتعی  می گردد. 

لازم به ذکر است قبل از هر اقدام قانونی بر علیه مردم و کشاورزان دولت باید زیر ساخت های لازم را برای فرهنگ سازی و بالابردن سطح عمومی مردم در خصوص حفظ محیط زیست  ایجاد نماید،و به راستی اگر مردم از تأثیرات سوء تخریب منابع طبیعی و محیط زیست آگاه باشند به هیچ وجه عمدا” دست به این کار نخواهند زد.

 در پایان هم برای اطلاع برخی افراد فرصت طلب و سود جود  که بصورت عمدی اقدام به تخریب محیط زیست و منابع طبیعی می نمایند چند مورد از قانون جرائم و مجازاتهای مربوط به منابع طبیعی را ذیلا” ذکر می نمائیم:    

طبق قانون جرائم و مجازاتهای مربوط به منابع طبیعی، هركس بوسيله صحنه سازي از قبيل خاکبرداري، شخم زني، پي كني، ديواركشي، تغيير حد فاصل، امحاي مرز، كرت بندي، نهركشي، حفر چاه و امثال آن به تهيه آثار تصرف در عرصه و اعياني موضوع  اين قانون مبادرت نمايد و يا مبادرت به هر نوع اقدام يا عملياتي نمايد كه موجب تخريب يا تجاوز و يا  تصرف عدواني منابع مذكور گردد علاوه بر رفع تصرف و جبران خسارت به حبس از نه ماه  تا سه سال محكوم مي گردد. 

تبصره 1 :  سازمان مكلف است به محض اطلاع، بوسيله مأمورين ( ضابطين ) خود يا يگان حفاظت از منابع طبيعي ضمن جلوگيري از ادامه عمليات نسبت به رفع تجاوز اقدام نموده و  مراتب را در هر صورت به دادسراي محل جهت تعقيب كيفري متهم اعلام نمايد. 

تبصره 2 : اعياني كه در عرصه مورد تجاوز احداث شده  يا بشود به حكم دادگاه، حسب مورد قلع و قمع و يا به نفع دولت ضبط مي شود. 

و در قانون مشابه دیگری آمده است: بريدن، ريشه كن كردن، سوزانيدن نهال، درخت، درختچه و بوته، كت زدن يا پي زدن تيغ زدن و آتش افروختن در تنه درختان جنگلي و همچنين سربركردن (قطع تاج درخت) ، پوست كندن، شاخه زني، سرشاخه زني، شكستن، تهيه چوب، هيزم، ذغال و محصولات فرعي از درختان و بوته ها ي واقع در عرصه‌هاي منابع طبيعي و امحاء و تخريب و تغيير سازه‌ها و حصارکشی و بنچ مارک و تأسيسات طرح های منابع طبيعي و آبخيزداري از قبيل جاده، پل، ساختمان، آب بند، بند چپري و خشكه چين و نيز برداشت هر گونه خاك، خاكبرگ، خاك نباتي، شن، ماسه و سنگ، بدون اخذ مجوز از سازمان ممنوع و مرتكب علاوه بر جبران خسارت وارده و پرداخت جزاي نقدي ذيل حسب مورد، در صورت تکرار به سه تا نه ماه حبس تعزيري نيز محكوم مي شود.

منبع: اسلام آبادخبر

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 18 آبان 1393 ساعت 12:04 ب.ظ

7 نظر

 1. سلام آقای پرندین اگه امکان داره به گوش مسئولین ذی ربط برسانید که عده ای سود جو به بهانه مبارزه با آفت درختان بلوط اقدام به قطع درختان روستای جوزه انجیرک نموده و آنرا تبدیل به ذغال میکنند.خواهشا به اطلاعشان برسانید تا بلکه از قلع و قع ناجوانمردانه درختان جلوگیری کنند..///خدایا چرا مسئولین استان ما بدترین مسئولین جهانند؟؟

  پاسخ کرمانشاه دیلی:

  چنانچه اطلاعات این موضوع را برایمان ارسال کنید قطعا منعکس خواهیم نمود. سایت کرمانشاه دیلی رویکردی صرفا سیاسی ندارد و به ویژه آنکه تاکنون بارها مسائل زیست محیطی شهرستان را انعکاس داده ایم.
  منتظر گزارش مبسوط شما هستیم.
  سلام بر شما.

 2. حتماً سپاسگذار.

 3. سلام در هفته اول اذر روسای اموزش و پرورش 5 منطقه عوض میشه که بالا خره گهواره جز اونهاست ،مگر دوباره کاری کنه

 4. از26سال پیش گفتیم منابع طبیعی راتخریب نکنید……ای بابا

 5. طنین صدای سازهای سنتی و اصیل ایران زمین در دل کوه های کرمانشاه + دانلود

 6. ازنگاه ویژه تان به منابع طبیعی سپاسگزارم .زیرامنابع طبیعی متعلق به همه نسل هاست وحفاظت ازآن یک وظیفه همگانی است .وباید به تخریب ها حساسیت نشان بدهیم .واطلاع رسانی رابیشترکنید

 7. با سلام
  كوه كور كور همان كوهى كه گردنه مرصاد را در خود جاى داده در حال تخريب مى باشد و زير كشت محصولات كشاورزى مى رود 
  اطلاعات و پرونده هاى مربوطه در منابع طبيعى اسلام اباد غرب موجود مى باشد

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه