چهارشنبه, ۰۱ فروردین ۱۳۹۷

تظاهرات در اسلام آباد غرب / بازخوانی تاریخ

تظاهرات در اسلام آباد غرب / بازخوانی تاریخ

تظاهرات در اسلام آباد غرب / بازخوانی تاریخ – 10 دی ماه  35 سال پیش

 

اسلام آبادتایمز: به گزارش اسلام آبادتایمز در نوزدهم دیماه سال ۱۳۱۶، با اصلاح قانون تقسیمات کشوری و براساس ماده یک آن، کشور ایران مطابق نقشه و صورت ضمیمه به ۱۰ استان و ۴۹ شهرستان تقسیم شد. در این اصلاحیه نیز، هر استان مرکب از چند بخش و هر بخش مرکب از چند دهستان و هر دهستان مرکب از چند قصبه و ده ‌است. که بر این اساس استان پنجم شامل شهرستان های:  ۱ـ ایلام ۲ـ شاه آباد ( اسلام آباد غرب) ۳ـ کرمانشاهان (کرمانشاه) ۴ـ سنندج ۵ـ ملایر ۶ـ همدان بوده است.

اما امروز این تقسیمات کشوری دستخوش تغییرات بسیاری گردیده است. در سال ۱۳۵۹ شهرستان‌ گیلان غرب که قبلا به عنوان بخش، جزئی از اسلام آباد غرب بوده است، ایجاد شد. بعدا و در سال ۱۳۸۴ نیز بخش کرند غرب که آن هم جزئی از اسلام آبادغرب بود، با ارتقاء به شهرستان از حوزه اسلام آباد جدا شد.

به هر حال در گذشته تنها دو شهرستان در محدود مرزهای کنونی استان کرمانشاه وجود داشتند که عبارت بودند از کرمانشاه و اسلام آبادغرب. و دیگر شهرستان های کنونی استان یا در سطح بخش بودند و یا قصبه ای بیش نبودند.

اکنون هم شهرستان اسلام آباد غرب دومین شهر استان کرمانشاه هم از نظر جمعیت و هم از حیث وسعت است.  اما این شهرستان در فرایند توسعه استان کرمانشاه آنچنان که بایسته است مورد توجه قرار نگرفته و به نوعی می توان گفت که در سایه توجه به مرکز استان  ، پتانسیل های اسلام آباد غرب مورد غفلت قرار گرفته است . رشد مرکز محوری استان کرمانشاه و توسعه یک جانبه شهر کرمانشاه سبب شده که همه امکانات و زمینه های توسعه در مرکز استان متمرکز شده و از این حیث مسائل و مشکلات خاصی برای استان بوجود آید که بارز ترین پیامد آن رشد بی رویه جمعیت مرکز استان ، مهاجرت های مستمر روستا نشینان و کوتوله ماندن شهرهای استان است .( پاراگرافی از یادداشت اردشیر محمدی )

اما در حوزه سیاسی نیز از روزگار دور مباحث و رویدادهای سیاسی در اسلام آبادغرب در جریان بوده است و این شهرستان به لحاظ آگاهی سیاسی به نسبت سایر نقاط استان ذر سطح بالایی قرار داشته است و در حالیکه بسیاری از این مناطق بیشتر درگیر مسائل قومی و قبیله ای بوده است اسلام آباد صحنه مجادلات و فعالیت های سیاسی بوده است.

در این بخش گریزی به کتاب ” انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک “ می زنیم که تظاهرات مردم اسلام آبادغرب در واپسین روزهای حکومت محمدرضا پهلوی را روایت کرده است که در آن تظاهرکنندگان اسلام آبادی شعار هایی در حمایت از دکتر محمد مصدق و امام خمینی، ضدیت با مائوئیسم – کمونیسم و امپریالیسم و استعمار، نفی تداوم حکومت شاه، تسلیح مردم برای مبارزه مسلحانه بر علیه رژیم پهلوی، رد حکومت سلطنتی ، سازش ناپذیری و مبارزه مسلحانه را بیان می کردند.


تظاهرات در شاه آباد غرب


[تلفنگرام] ساعت 9 صبح روز 57/10/10 عده¬اي در حدود چهار هزار نفر از كليه طبقات مردم شاه آبادغرب در خيابانهاي آن شهرستان به راهپيمائي پرداخته و با خود پرچمهاي مشكي و قرمز و پلاكارتهائي حمل مينمودند كه روي آنها نوشته بودند درود بر مصدق رهبر ضداستعمار – ما خواستار حكومت اسلامي به رهبري خميني هستيم – چين، شوروي و آمريكا دشمنان خلق ما هستند – تشكيل هر حكومت به رهبري شاه را محكوم ميكنيم – خلق مسلمان مسلح شويد – در كشور مذهبي سلطنت معني ندارد – نه سازش سياسي نه قانون اساسي – تنها راه آزادي جنگ مسلحانه است.

اين جمعيت در ساعت 11:30 متفرق گرديدند و هنگام متفرق شدن شعارهاي ضد ملي ميدادند.

همدانيان گوينده : حيدري گيرنده: چهاردولي ساعت 11:00 


متاسفانه با وجود سوابق درخشان مردم اسلام آبادغرب در مبارزات علیه رژیم پهلوی و حضور در خط مقدم 8 سال جنگ تحمیلی و تقدیم هزاران شهید در این جنگ، هرگز به اسلام آباد توجه نشده است و آثار محرومیت از در و دیوار این شهر به خوبی هویداست.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 08 دی 1392 ساعت 12:29 ب.ظ

1 نظر

  1. ممنونم ازتون امیدوارم همیشه موفق باشید

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه