دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

جناب آقای دکتر فلاحت پیشه : مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش

جناب آقای دکتر فلاحت پیشه : مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش

جناب آقای دکتر فلاحت پیشه : مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش / یادداشتی از رضا فرخنده

پس از آنکه دکتر حشمت الله فلاحت پیشه نماینده سابق اسلام آبادغرب در مجلس شورای اسلامی ظرف روزهای گذشته در گفتگویی با سایت فرارو به انتقاد از سیاست خارجی رؤسای جمهور اسبق و کنونی کشورمان آقایان خاتمی و روحانی پرداخته بود و در همین سایت به آن اشاره شد، اکنون یکی از همشهریان فرهیخته و خوشفکر اسلام آبادی نقدی را به اظهارات ایشان مرقوم داشته و برای اسلام آبادتایمز ارسال نموده اند که خواندن آن را به مخاطبان عزیز توصیه می کنیم:

جناب آقای دکتر فلاحت پیشه : مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش / یادداشتی از رضا فرخنده


اسلام آبادتایمز: دکتر فلاحت پیشه در مصاحبه با سایت فرارو:

بخشی از ضعف های سیاست خارجی خاتمی برمی گشت به سوء استفاده از حسن نیت رییس جمهوری ایران توسط طرف‌های مقابل که لبخندهای سیاسی دیپلماتیک دولت خاتمی را آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با تحریم و موضوعات انتقادی و فرصت سوز همچون ادعای نقض حقوق بشر پاسخ دادند

 نه هر که چهره برافروخت دلبری داند                    نه هر که آینه سازد سکندری داند

نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست                  کلاه داری و آیین سروری داند

دوست گرانقدر جناب آقای دکتر فلاحت پیشه  : این نوشته نقد شما نیست گلایه ای ست که شرط انصاف نیست اگر بازگو نشود .

انتقاد نموده اید از لحن آقای دکتر روحانی در اجلاس داووس سوییس که سخنانش آرمانگرایانه بود و به سان روش خاتمی در دوران اصلاحات .معتقدید آقای روحانی از آن اسلوب و سبک پیروی نکند .

در این مصاحبه از آقای روحانی انتقاد نموده اید که از حقوق هسته ای ملت ایران دفاع ننمود و ادامه ماجرا …..


یکم : اول اینکه این طرز نقد از شما انتظار نبود چرا که در همه گفته ها و مصاحبه ها و نوشته ها و مناظره هایی که از شما به یادگار مانده است نوع دیگری از مواجهه  را شاهد بوده ایم .این طرز سخن گفتن و تمثیل و نقد کردن چندان برای نگارنده آشنا نبود به همان اندازه نیز غریب می نمود و دور از انتظار :

بوی خوش تو هر که  ز باد صبا شنید                       از یار آشنا سخن آشنا شنید

اما این بار این گونه نبود روایت شما  به  گونه ای دگر بود گو اینکه برای لحظه ای از زبان مخالفان قسم خورده دولت سخن می گفتید . این لحن حالات حمید رسایی را بیشتر بازگو میکرد تا شخصیت برخوردار از سجایای اخلاقی فراوانی چون شما که همواره لحن سرشار از واژه های معتبر ، کلامتان را شنیدنی و شیوا می نمود .

 

دوم : گمان نمی برم که نمی دانید زیرا به درستی از دانسته های شما آگاهیم که می دانید ان لبخند ی که بر لبان خاتمی بود نماد یک قرائت رحمانی از اسلام شیعی –  ایرانی بود که امروزه در ابعاد وسیعی مورد هجمه مخالفان داخلی و خارجی است .

امروز همگان شاهد آنند که قرائت های نامناسب و ناروا از دین اسلام سراسر جهان را با چالشی ایدئو لوؤیک مواجه ساخته است .از وهابیت و طالبان و از بن لادن و برخی گروههای تروریستی مستقر در سوریه که برداشتی قشری و نامتعارف از نص و کتاب و سنت رسول مکرم اسلام دارند جملگی چهره ای بسیار غیر روحانی و غیر رحمانی  از اسلام را به تصویر کشیده اند .

امروز در قاب اندیشه های دینی بعضی از مخالفان بشار اسد در سوریه برداشت هایی از اسلام تفسیر و تاویل میشود که اگر در سوریه مستقر شوند از اندیشه های دینی  شیعی و اهل سنت  غیر وهابی و غیر سلفی جز تلی از خاکستر بر جای نمی ماند .

در چنین شرایطی آیا نمایاندن چهره ای رحمانی از اسلام محمد (ص) یک فضیلت و یک ضرورت نیست ؟


سوم : اما آیا بهتر نیست در مقابل آن لحن و آن لبخند خاتمی که همواره طی ان هشت سال به رغم هر 9 روز یک بحرانی که  حریف پر امکانات  علیه  او به کار گرفت  و از لبانش خاموش نشد بدیلی و جانشینی را بجوییم  ، که راستی اگر دیپلماسی لبخند کارساز نیست پس کدام راه چاره را باید در مقابل جرج بوش می جستیم ؟ جستیم و متاسفانه نتیجه آن شد محمود احمدی نژاد . آری احمدی نژاد آمد :

پشمینه پوش تند خو کز عشق نشنید ست بو                 از مستی اش رمزی بگو تا ترک هشیاری کند 

احمدی نژاد بی هیچ تبسمی آمد هشت سال ماند هشت سالی که برای ملت به هشتصد سال مینمود جز ترشرویی و تند خویی  نداشت و جز رایج نمودن کلمات ناروا و به کار گری ادبیاتی  سخیف نکرد ( آنقدر قطعنامه بدهند تا …………. پاره شود )

میراث هشت ساله احمدی نژاد جز دروغ پردازی و خرافه گستری نبود . باری دستی هم در رمالی داشت و با وجود این در چهار ساله نخست اش مجلس هفتم و هشتم جز در موارد معدودی دم نزد.

احمدی نژادهیچ خدمتی به مقدسات نکرد که برای خودش چه  تقد س ها که نتراشید ( از هاله نور تا  بستن میثاق با امام عصر عجل اله و ….

او کمترین نقدی را بر نتافت . درامد دولت هشت ساله اش از محل فروش نفت به اندازه در امد 96 سال گذشته کشور بود اما در کارنامه اقتصادی اش جز فقر و فساد نبود . هرگز به توصیه دانایان داناتر از خود که بسیار هم بودند اعتنا نکرد.

از مجلس شورا عبور کرد تمام قوانین از اساسی تا عادی را در نوردید .در حق بزرگان جز گستاخی نکرد .نه به خط بنیانگذار جمهوری اسلامی دولت راند نه توصیه های رهبری معظم را به کار گرفت از تمام بزرگان فاصله ای عجیب گرفت هم از این رو بود هنگامی که ساختمان پاستور را ترک کرد دل کسی برایش نگزید .ما هشت سال ماندیم و او هشت سال حکم براند اما در ان هشت سال بوی بهبود ز اوضاع جهان نشنیدیم .هم نحوه آمدنش و هم شیوه رفتنش جز شاه سلطان حسین صفوی را در اذهان تداعی نکرد .

با لشکری از یاران صدیقش اما بی تجربه به پاستور امد اما روزی که رفت :

یاری اندر کس نمی دید و هیچ نفهمید یارانش را چه شد ؟       کار مردم اما از کرم و لطف او یکسره به ویرانی رسید .

چهار سال اول کسی عیار کارش را نسنجید .

در چهار ساله دومش مجلس را به تمسخر گرفت به آسانی گفت : مجلس در راس امور نیست . خاطر هیچ کسی هم از این همه گستاخی نگزید .

در این هشت سال خونی در رگهای غائله های کفن پوشان دوران خاتمی نجوشید . همه در خانه ماندند . هزاران توهین و تحقیر از سوی احمدی نژاد بر سر خوبان و پاکان بارید اما غائله غوغا سالاران در دالان ها و لابی ها فقط امتیاز می گرفتند.

طی هشت سال یک بار نه حساب پس داد نه کتاب .هزاران سند و مدرک در تایید خود و دولتش جعل کرد عاقبت هم شد مصداق :

نقد صوفی نه همه صافی بیغش باشد                           ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

سیاست خارجی اش نیز چه جای گفتن دارد ؟ تکیه اش یا بر افریقا بود یا بر امریکای لاتین و بالاخص ونزوئلا ی هوگو چاوز . در بیان سخنان شعاری اما پر هزینه ابایی نداشت . وعده نابودی تمدن هایی همچون امریکا انگلستان را داد . هرگز نیاندیشید : آخر بر کدام مبنا ی علمی یا تاریخی چنین به گزاف  باید سخن گفت .کشوری مانند امریکا که سالیانه صدها برابر در امد ما از فروش نفت صادرات دارد چگونه در حال اضمحلال است . او در همان آغاز دولت نخستش نامه ای به بوش نوشت . اما پاسخش جز تحقیر نبود .

بوش در مراسمی و به مناسبتی اشاره ای به نامه احمدی نژاد کرد و محتوای آن را را مجموعه ای از سخنان در هم و بر هم فلسفی نامید که از ذهنی ناتوان نتیجه گرفته بود .

احمدی نژاد اما مدتها به انتظار پاسخ نامه نشست  :

دیریست که دلدار پیامی نفرستاد                    ننوشت سلامی و کلامی نفرستاد

جناب آقای دکتر فلاحت پیشه اینها بخشی بسیار ناچیز  از کارنامه احمدی نژاد بود آنسوتر پرونده هشت ساله  خاتمی پیش روی ما و شما باز و گشوده است.

قضاوت شما هرچه باشد نمی دانم اما ملت ما سالهاست خاتمی را به عنوان مرجعی ذیصلاح برای حل و فصل امور این جامعه می شناسند . خاتمی امروز بر قله رفیعی از منزلت اجتماعی ایستاده است و هر آینه که به عرصه های سیاسی و اجتماعی باز گردد همان اقبال عمومی  گذشته را خواهد داشت  احمدی نژاد اما وضعیتی به مراتب  متفاوت تر از روسای جمهور قبل از خود دارد.

احمدی نژاد حتی در مناسبات درون گروهی اصول گرایان  نامی ندارد .

در پایان :

من و انکار شراب این چه حکایت باشد                            غالبا این قدرم عقل و کفایت باشد و کفایت باشد

اما آقای فلاحت پیشه : ارادت و علاقه  ما به شما جدای از این قصه ها و داستان ها و تحلیل هاست.

این جای خود و آن هم جای خود دارد .

هر که را با خط سبزت سر سودا باشد               پای از این دایره بیرون ننهد تا باشد

تو خود ای گوهر یکدانه کجایی آخر                   کز غمت دیده مردم همه دریا باشد

اسلام آباد غرب

11/11/1392 هجری شمسی

رضا  فرخنده


نوشته شده توسط admin در جمعه, 11 بهمن 1392 ساعت 9:38 ق.ظ

9 نظر

 1. با سلام به دوست عزیزم .من خودم از طرف داران اصلاحاتم و یه سوأ ل برام پیش اومده.چرا ما برای اینکه بخوایم خودمونو ثابت کنیم باید زمین و زمان را زیر سوأل ببریم .چرا باید برای اثبات حقانیت خاتمی احمدی نزاد و فلاحت پیشه و رسایی و خیلی از کسانی را بزنیم که تو همین نظام تأیید شدن پست گرفتن و خوب یا بد خدمت کردن .چرا ما هم داریم مثل همون افراطی ها عمل می کنیم .نکنه خدا نکرده از اونها شدیم و خبر نداریم ترا به خدا اگه اصلاحات خوبه بیاین از خودمون شروع کنیم .بیاین شما که باسواد ترین یه فکری به حال این همه جرم وجنایت که داره هر روز تو شهرمون اتفاق میافته بکنین.از صاحب سایت هم خواهش می کنم به جای اینکه اینهمه آب به آسیاب این سیاسی های بی استفاده بکنه با نپرداختن به اظهار نظر های بی ارزش آنها .انها را در کانون توجهات خوانندگان قرار ندهد….شهر من افسردست زیر باران در باد …نا م زیبایش شد شهر اسلام آباد ….

 2. شما فقط دنبال تخریب دیگران هستید در زمانی که دکتر فلاحتپیشه مدت هشت سال درمقابل دولت احمدی نژادوامثال رسایی وکوچک زاده و…می ایستادشما به اصطلاح اصلاحب کجا بودید زمانیکه ایشان در انتخابات ریاست جمهوری مهندس موسوی هر چند خودش اصولگرا بودند در دفاع از ایشان ورای مردم در مقابل رئیس شورای نگهبان ایستاد چرا آن موقع دمی از اصلاح طلبی نزدید .اکنون سایت شما شده محل تبلیغات نماینده جبهه پایداری که چندین بار است از تریبون رسمی ما وشما رافتنه گر نامیده است .از کجا تا به حال حتی یکبار کلمه فتنه راازدکتر فلاحت پیشه شنیده اید .پس وجدان داشته باش

 3. بنا به درخواست جمعی از فرهنگیان زحمتکش اداره آموزش و پرورش شهرستان اسلام آباد غرب که طی تماسی با این پایگاه خبری خواستار پیگیری و پاسخگویی مسولین و شخص جناب آقای دکتر محبی مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان و مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان در رابطه با موضوع مربوط به بخشنامه ارسالی “کمک به مسجد فرهنگیان” شهرستان اسلام آبادغرب به مدارس و توضیحاتی که در ادامه آورده شده است:

  لازم به توضیح است که بخشنامه های مربوطه جهت اطلاع عیناً در ادامه درج شده و قابل دانلود می باشد.

  کمک جهت ساخت مسجد فرهنگیان

  کمک به ستادبازسازی عتبات عالیات

  بسمه تعالی

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت مدیریت محترم پایگاه خبری – تحلیلی اسلام آباد غرب، لطفا مطلب ارسالی که خواسته و درد دل جمعی از فرهنگیان شهرستان اسلام آباد غرب می باشد در رسانه خود درج و از مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان کرمانشاه و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان در خصوص این موضوع علت و پاسخ بخواهید،

  اما موضوع اصلی : ماه گذشته اداره آموزش و پرورش اسلام آباد غرب طی بخشنامه ای برای احداث مسجد فرهنگیان از کلیه ی فرهنگیان خواسته شده بود که مبلغی از حقوقشان اهدا کنند تا این اداره بصورت ماهیانه مبلغ مورد نظر را از حقوقشان کسر و بعد از تشکیل هیئت امنا مسجد فرهنگیان در اختیار آنها قرار دهد، که این موضوع تا اینجا بسیار خوب و پسندیده بوده و از آنجایی که فرهنگیان قشری سخاوتمند بوده و همیشه در کارهای خدا پسندانه پیش قدم بوده اند این بار نیز مطمئنا همگی کمک خواهند کرد و کسی هم منکر کار خیر نیست اما سوال اینجاست که متن بخشنامه جالب نبود و ابهاماتی را برای حداقل تعدادی از فرهنگیان ایجاد کرد، در بخشنامه قید شده بود کسانی که مایلند ماهیانه مبلغی را هدیه نمایند مدیران مدارس اسامی آنها با کد پرسنلی به اداره ارسال کنند و کسانی که نمی خواهند کمک کنند اسامی آنها نیز به همراه کد پرسنلی به اداره بفرستند؛

  حال سوال اینجاست وقتی کسی نمی خواهد کمک کند چرا باید اسم و کد پرسنلیش به اداره ارسال شود؟ این کار چه معنی می دهد؟ آیا می خواهند همکاران فرهنگی را در نوعی رو دربایسی قرار دهند یا می خواهند مؤمن و کافر را تشخیص دهند؟ شاید کسی توان مالی نداشته باشد به مسجد کمک کند! از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

  جالب تر اینجاست افرادی بوده اند که پیه ی همه ی این کارها را به تن مالیده اند و نام خود را در ردیف افرادی که نمی خواستند کمک کنند به اداره ارسال کرده اند ولی مسئولین اداره بدون توجه به خواسته آنها مبلغ مورد نظر خودشان را از حقوق این قبیل افراد کسر کرده و در فیش آنها موجود است؛ حال سوال اینجاست آیا تصمیم گرفتن به جای دیگران و دست در جیب دیگران کردن به بهانه ی کمک به مسجد کاری درست است؟ آیا اصولا مسئولین اداره از نظر قانونی و شرعی چنین اختیاری را دارند؟ کسانیکه تمایل ندارند این ماه نیز از حقوقشان کسر گردد چکار باید بکنند؟ از شما خواهشمندیم که موضوع را به اطلاع مسولین محترم رسانده و پاسخ قانع کننده از آنها درخواست نمایید.
  در ضمن طی همین هفته بخشنامه ای دیگر به مدارس فرستاده شده که هر مدرسه مبلغ 150000 ریال از همکاران فرهنگی برای بازسازی عتبات عالیات جمع آوری نمایند و فیش آن را تحویل اداره نمایند، خلاصه مدارس شده اند کمیته امداد و ستاد بازسازی عتبات عالیات؛ به خدا این کارها درست نیست، برای چند روز بیشتر ماندن بر مسند ریاست دست به چنین کارهایی زدن صحیح نمی باشد! با سپاس

 4. سلام . 
  1 . برا اثبات خودمان با شخصیت دیگران بازی نکنیم 
  2 . گندم از گندم بروید جو ز جو 
  3 .خواهشا دوستای عزیز از کسی بت نسازین که دوره این حرفها سر آمده 

 5. نماینده حال اسلام آباد غرب . خودش در مجلس نیست ولی کت او همیشه هست

 6. باسلام وخسته نباشید اقایون محترم اگه بگم بی تفاوت به مسایل کشور هستم نه ولی درست نمیشه از دست این در میره دست کس دیگه میوفته سرکاریم جماعت ولی اگه با جلیلیان یا فلاحت پیشه یا هر کس دیگه رابطه دارین بگین فکری به حال شهرمون بکنن واقعا در حد هیچ شهری نیست نه خیابان درستی همه اسفالتون از پس دزدی میشه همش ماسه میزنن سرویس بهداشتی نه یه مکان تفریحی اخه این شهر نمیدونم مسءول واسه چشه با این وضع به یه چوبان بسپارن از اینا بهتر اداره میکنه با تشکر

 7. هرچی مابه این دکتر فکر…. میگیم کم جهت خودنمایی تلاش کن گوشش بدهکار نیست دکتر بازم بهت بگیم :نه!!!

 8. آقای احمدی نژاد همان کسی بود که با تدبیر و جربزه ی که داشت توانست نفت را تا 120 دلار به قیمت واقعی اش به فروش رساند وهمان کسی است که با دلارهای که بانک های خارج به دلیل تحریم های که بعضی از این آقایان آنرا برای ایران درست کرده بودندمملکت اداره می شود آقای احمدی نژاد همان کسی است که بحران فاجعه بار مسکن را حل کرد به امید انتخابات 86

 9. مردم با شعور با اکثریت آرا، او را انتخاب کردند وآن هم دو بار پس لطفا به شعور مردم توهین نکن . چه شده زبان درآوردی – حتما حق شما نبوده از خارج برگردی و اون را گردن احمدی نژاد میندازی

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه