یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

حاکمیت مردم آرمان یکصد سال اخیر ایرانیان / سعید قادری

حاکمیت مردم آرمان یکصد سال اخیر ایرانیان / سعید قادری

حاکمیت مردم آرمان صد ساله اخیر / سعید قادری

 سعید قادری

کرمانشاه دیلی:   14 مرداد 1385 هجری شمسی نقطه عطفی در تاریخ تکاپوی مردم ایران برای تحقق حاکمیت مردم و نفی استبداد است در این روز مظفرالدین شاه فرمان داد مجلس مشورتی (منتخب از شاهزادگان ، علما ، اعیان و اشراف و ملاکین و اصناف ) تشکیل شود تا در امور دولتی و مصالح عامه مشاوره نموده و آرای خود را پس از طی مراحل قانونی به اجرا بگذارند.

در این فرمان حقی برای بیشتر مردم قائل نشده بود با پافشاری مردم ، مظفرالدین شاه مجبور شد دولت را مامور تشکیل مجلس نماید. نهایتا نخستین مجلس قانون گذاری در سال 1285 هجری شمسی افتتاح شد. قانون اساسی که با 51 اصل تصویب کردند دارای ضعف های متعدد از جمله اینکه به رابطه حکومت و مردم اشاره نشده بود.

مشاجرات نمایندگان طرفدار مردم و طرفدار حکومت منجر به توپ بستن مجلس توسط محمد علی شاه گردید. اما مردم بر مطالبات خود در برابر حاکمیت پافشاری کردند تا قانون اساسی مشروطیت تصویب شد که اختیارات شاه را محدود و استبداد را نفی و بر ضرورت حاکمیت مردم تاکید داشت.

کودتای رضاخان در سال 1299 نقطه سیاهی در تاریخ دمکراسی ایران است از سال 1304 تا 1328 رضاخان و پسرش با تغییر اصولی از قانون اساسی مهمترین رکن دمکراسی و حاکمیت مردم را تضعیف کردند و حضرت امام خمینی در سال 1340 برای اولین بار از شاه خواست به قانون مشروطه عمل نماید و سلطنت کند اما شاه توجهی نکرد و حاکمیت سهم بیشتری از قدرت را ناعادلانه غصب کرد .

نقش مجلس و مردم در تحولات سیاسی اندک شده و مقدمات استبداد داخلی فراهم شد و یکی از مهمترین تلاش های مردم برای حاکمیت مردم سالاری به تدریج باز هم به شکست انجامید.

امروز که در یکصد و دهمین سال از تشکیل مجلس قانون گذاری هستیم احساس می شود مردم سالاری (دمکراسی) که مهمترین مطالبه یک قرن اخیر بوده است چون طفلی ضعیف و سرخورده است که هم به تدریج و کندی در حال رشد است و حسرت دیدن قامت رعنا و قدرتمند پدیده زیبای دمکراسی بر دل هزاران دمکراسی طلب گذاشته است.

چه اندیشمندان بزرگی که آرمانشان حاکمیت مردم بوده است و برای رسیدن به آن ناکام و گمنام این آرزو را به سینه خاک برده اند ، اما بذری که کاشته اند اکنون به نهال مردم سالاری دینی انجامیده است که در کش و قوس تندباد منازعه طرفداران مردم سالاری و دشمنان مردم سالاری رنج می برد.

هنوز کم نیستند آنان که حق انتخاب کردن را محدود می کنند و از طرفی نا آگاهی بخشی از مردم و فقدان احزاب قدرتمند انتخاب های نامتناسب را رقم می زند.

برای رشد دموکراسی ضروری ترین و حیاتی ترین و مهم ترین عامل آگاهی مردم ، تشکیل احزاب قوی است که این مهم تحقق نمی یابد مگر با تلاش فکری نخبگان علمی با باران فکرشان آبشخور مناسب برای رشد و تناور شدن نهال نوپای مردم سالاری فراهم نماید.

سعید قادری   94/5/10

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, 15 مرداد 1394 ساعت 6:55 ب.ظ

3 نظر

 1. درود بر استاد گرانقدر – جناب آقای سعید قادری عزیز
  بنده افتخارشاگردی شمارا داشته ام
  ازمطالب ارزشمند فوق استفاده کردم .
  امیدوارم که موفق باشید .
  ع .خ ازاسلام آبادغرب

 2. درود بر شما ، استاد قادری عزیز ؛

  از اینکه یک سال را افتخار شاگردی شما نصیبم شد بسیار خرسندم که توانستم مطالبی ارزشمند و بسیار دلنشین شما استفاده کنم،انشاءالله موفق و پیروز باشید%

 3.  درودبرشما استادگرامی ازمطالب ،نگرش وحس دموکراسی خواهی شما که  اروزی همه ماست استفاده کردم امیداست علیرغم سختی راه موانع یکی پس ازدیگری برداشته شودوملت فهیم ایران عزیزبه این مهم نایل گردند انشااله

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه