پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

دالاهو یا مأمن عقاب و آهو؛ بهشت زمینی را در دالاهو ببینید

دالاهو یا مأمن عقاب و آهو؛ بهشت زمینی را در دالاهو ببینید

دالاهو یا مأمن عقاب و آهو؛ بهشت زمینی را در دالاهو ببینید

 کرند1

کرمانشاه دیلی:  شهرستان «دالاهو» یا به تعبیری «مأمن عقاب و آهو» که به بهشت زمینی شهرت یافته یکی از جاذبه‌های اکوتوریستی کم‌نظیر استان کرمانشاه است.

«دالاهو» یا به تعبیری لانه عقاب و آهو که به بهشت زمینی شهرت یافته با طبیعتی بکر و زیبا در شمال‌شرق شهر کرمانشاه با کوه‌هایی سر به فلک کشیده مأمن رودخانه‌های همیشه خروشان است؛ نامش را از کوه‌های دالاهو مشرف بر آن گرفته‌اند.  دالاهو با تمام جاذبه‌های طبیعی زیبا و وصف ناپذیرش، شهرستانی چهارفصل است و روستاهای نمونه گردشگری بسیاری را در دل خود جای داده است. 

*خروش رودخانه الوند در دامان روستای شالان 

روستای زیبا و دیدنی شالان از توابع این شهرستان در ۱۴۰ کیلومتری کرمانشاه واقع است که در پایین‌دست آن رودخانه خروشان الوند جریان دارد که جاده این روستا یکی از پنج جاده زیبای کشور است و این مسیر همچون تونلی با درختانی با شاخه‌های تو در تو فضایی بدیع را به‌وجود آورده و از تفرجگاه‌های کم‌نظیر استان کرمانشاه محسوب می‌شود. 

روستای حریر نیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی شهرستان دالاهو است که در بهاران سرسبزی خیره‌کننده و وجود درختان بلند و گل‌های وحشی اطراف سراب هم‌جوار این روستا جلوه‌های طبیعی چشم‌نوازی را پدید می‌آورد. 

*قلعه یزدگرد دژی به یادگار از ایران باستان 

اما این شهرستان نیز همچون دیگر شهرستان‌های استان کرمانشاه که به دیار فرهنگ و تمدن معروف است، خالی از جاذبه‌های تاریخی نیست و از دوران باستان دژی مستحکم را به یادگار دارد. 

یادمان قلعه یزدگرد در این شهرستان و بر فراز یکی از قله‌های کوه دالاهو و مشرف بر دشت ذهاب بنا شده که در کاوش‌های باستان‌شناسی آن را برخی به دوره ساسانی و عده‌ای دیگر به دوران اشکانی نسبت می‌دهند. 

*آب شفابخش چشمه ریزه 

اما مسافران زیادی برای استفاده از آب چشمه‌ای در جاده بین جوانرود و ثلاث‌باباجانی با نام چشمه ریزه که از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه است به این شهرستان سفر می‌کنند، آب این چشمه برای درمان بیماری‌های کلیوی شفابخش است. 

فلزکاری، قالی‌بافی، چاقوسازی، ساخت ادوات موسیقی، گیوه و گلیم از مهمترین صنایع دستی شهرستان هستند، اما تنبور مهمترین ساز منطقه دالاهو است که قدمتی هزار ساله دارد. مهمترین سوغات این شهرستان انگور و گردو است. 

*برند چاقوی کرند و شهرت جهانی در فلزکاری 

روستای سرخه دیزه، نیز از دیگر جاذبه‌های این شهرستان دیدنی است که به سبب استقرار در دامنه کوه و اقلیم معتدل، طبیعت بکر و استقرار عشایر و فصل کوچ دارای جذابیت‌های بسیار است.  شهرستان دالاهو از لحاظ جاذبه‌های اکوتوریسم بی‌نظیر است و در صنایع دستی به‌ویژه فلزکاری و ساخت تنبور که از آلات موسیقی است و شهرت جهانی دارد.

فارس

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 02 فروردین 1394 ساعت 7:17 ب.ظ

4 نظر

  1. باسلام آقای پرندین سونامی تغیرات  دراسلام اباد آغازشد رئیس اداره ورزش وجوانان برکنارشد

  2. لطفا به آدرس زیر سری بزنید http://…………..blogfa.com/ و موضوع درخشش ورزشکاران شهر گهواره در مسابقات رزمی انتخابی کشور را مطالعه کنید عکس آن را ذخیره کنید و بعد با بزرگنمایی مشاهده نمایید. یک زن جوان با پوششی نامناسب داور یک مسابقه ورزشی بین دو پسر نوجوان … .اندکی دقت و کمی مکث فاجعه روشن می شود آیا مسئولین نباید نظارت کنند؟

  3. آدرس رو حذف کردن ولی پیداش کردم واقعا عجیب هست. فکر می کنم تو ایران چنین چیزی بی سابقه باشه تازه از ظاهر تماشاگران هم مثل اینکه ایران نیست.

  4. هرچی در اینترنت می گردم که یک سخنرانی علی جلیلیان در مجلس رو ببینم پیدا نمیشه. کاش پیدا بشه ببینیم چه جوری حرف می زنه!!!

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه