یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

در نکوهش دروغ و پیامدهای منفی آن / سعید قادری

در نکوهش دروغ و پیامدهای منفی آن / سعید قادری

در نکوهش دروغ و پیامدهای منفی آن / سعید قادری

 

 

وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ وَلَـكِن كَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ

 

واگر مردم آباديها ايمان آورده و پرهيزگارى كرده بودند هر آينه بركتها- نيكيها و نعمتها- از آسمان و زمين بر آنان مى‏گشاديم و ليكن [پيامها و نشانه‏هاى ما را] دروغ شمردند، پس آنها را به سزاى آنچه مى‏كردند گرفتار ساختيم.

 

کرمانشاه دیلی:  از نظر مادی گرایان تنها عوامل محسوس و مادی در رزق و روزی –سلامت – خیر و برکت- – مرگ و زندگی -أجل نقش دارند. لذا پیروان این دیدگاه به نظام علّی و معلول اعتقاد راسخ دارند و عامل معنوی و غیبی موثری در جهان را نمی پذیرند مثلاً مشکلات زیست محیطی معمول عملکرد بشر در عصر صنعتی شدن است. اما الهّیون ضمن قبول تأثیر عوامل مادی، به نقش و تأثیر به علت ها و عوامل معنوی و غیبی در عالم هستی قائل هستند – و تفاوت اساسی دو مکتب الحادی و دینی در اعتقاد به عالم و عوامل غیبی و معنوی است آنچه دین داران را از بی دینان جدا می کند و مرز این دو دیدگاه است قبول یا رد تأثیر عوامل معنوی و غیبی در وقوع همه حوادث است . مثلاً اگر تقوای الهی داشته باشید «خدا از آنجا که نمی دانید روزیتان می رساند.»

طبق آیه صدر مطلب یکی از مهم ترین عوامل موثر در گشایش باب برکات آسمان و زمین، ایمان و تقوای اهل زمین است و آنچه موجب گرفتاری شان است دروغ انگاشتن و دروغ پنداشتن حق است.سعید قادری

ایمان باور قلبی – اطمینان و تصدیق خدا و غیب و قیامت و پیامبران و کتب آسمانی و … است و تقوا در کمترین مرتبه آن رعایت واجبات و ترک حرام های الهی است.

 پای بندی به دستورات «بایسته های الهی» و ترک حرام ها «نبایسته های الهی» از دیدگاه الهیون عامل سعادت دنیا و نزول برکات و سعادت اخروی فرد و اجتماع است.

انجام این هنجارهای الهی و ترک ناهنجارهای الهی در واقع مطابقت رفتار ما با خواست خدا و اطاعت است و مطابق با روند تکامل عالم هستی است.

دروغگویی یکی از مهم ترین خطاهای سخن گفتن و زبان است که در آیه فوق باعث گرفتاری است. دروغ یعنی خلاف حق و واقعیت گفتن .

دیروز شیوع دروغ سرعت کندی داشت و به آرامی پخش می شود. ارتباط کم بود و افراد از هم دور بودند لذا تأثیر آن در شعاع اندکی بود. اما امروز دروغ گفتن به خاطر وجود رسانه ها در عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات با سرعت زیاد و در شعاع گسترده ای منتشر می شود به خاطر استفاده از تکنیک های مختلف رسانه ای – هنری- ژورنالیستی با قدرت و سرعت و کیفیت بالا تا عمق باور مخاطبان نفوذ می کند. دروغ های سیاسی – برای تقویت و تثبیت خود یا تخریب رقیب – دروغ های اقتصادی برای تبلیغ کالا و سود بیشتر – دروغ های اجتماعی به منظور اهداف اجتماعی هر روز ذهن مخاطبان را منحرف می کند، حق را واژگونه می کند ، واقعیت را می پوشاند، مصلحت و منفعت جای آن دو را می گیرد و در نتیجه به اعتماد مردم زیان وارد می کند. در این شرایط راستی نیز مظلوم واقع می شود و حرف راست قربانی انبوه دروغ می شود. مردم در همه امور دچار تردید می شوند مخاطبان حرف هم را می شنوند اما یک گوش را درب می کنند و گوش دیگر را دروازه. کسی دیگری را تصدیق نمی کند همه به هم تردید می کنند – حتی حرف های اخلاقی – علمی- عقلی نیز بی بها می گردد.

در این فضای بی اعتمادی ، مشارکت اجتماعی – سیاسی – اقتصادی شکل نمی گیرد.

فرد گرائی و انزوا رشد می کند.

حزب سیاسی – فعالیت تعاونی اقتصادی – سندیکا – انجمن و …… بی معنی می گردد.

در نتیجه اجتماع و جمع شکل نمی گیرد. در باورهای دینی ما دست خدا با جماعت است. مومنان با هم بردارند. انسانها اعضای یک پیکرند پدیده شوم دروغ اجتماع را، اعتماد به هم را و باور به راستی را، در اهل زمین نابود می کند و برکات را از آسمان منع می کند و نیز طمع دشمن بیرونی را به مردم و کشور تحریک می کند.

 

خداوند این کشور را از دشمن، از خشکسالی ، از دروغ محفوظ نگهدارد .

«داریوش در کتیبه تخت جمشید»

والسلام علی من اتبع الهدی

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 08 دی 1393 ساعت 9:33 ب.ظ

1 نظر

  1. استاد عزیز آقای قادری مطلب شما و تصویر شما این سایت وزین را متبرک کرده است .

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه