جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

دکتر قدرت احمدیان/ مخالفان داخلی اردوغان؛ مانعی برای ورود ترکیه به جنگ

دکتر قدرت احمدیان/ مخالفان داخلی اردوغان؛ مانعی برای ورود ترکیه به جنگ

 دکتر قدرت احمدیان/ مخالفان داخلی اردوغان؛ مانعی برای ورود ترکیه به جنگ

” تنش کنونی سوریه و ترکیه امری کاملا طبیعی است که از بطن کمک ترکیه به نیروهای معارض با حکومت فعلی سوریه سردرآورده است.” 

اسلام آبادتایمز:کردپرس : تنش مرزی بین ترکیه و سوریه را باید بخشی از مساله سوریه به حساب آورد و از این زوایه به آن نگریست. سوریه قریب به 2 سال است که با مساله ناآرامی های روز افزون در داخل خاک خود درگیر است و در حال حاضر هم مدتیست که با یک جنگ تمام عیار داخلی دست و پنجه نرم می کند.

بدیهی است از این منظر وقوع تنش های مرزی اخیر بین دو دولت دور از ذهن نبوده و حتی امری قابل پیش بینی بود چرا که مدتی است ترکیه به صورت بزرگترین پشتیبان تحول در سوریه در آمده و اصلی ترین حامی مخالفان دولت اسد به شمار می آید. ترکیه علاوه بر سکنی دادن به بخشی از معارضین دولت بعث هم اکنون به عنوان مهمترین کانال ارسال تجهیزات نظامی و مخابراتی به مخالفین مسلح درآمده و نقش اصلی را عهده دار شده و حتی تا چندی پیش مرکز فرماندهی نیروهای مخالف همسایه جنوبی اش نیز در خاک این کشور مستقر بود. با این اوصاف این تنش امری کاملا طبیعی است که از بطن کمک ترکیه به نیروهای معارض با حکومت فعلی سوریه سردرآورده است.

  • مخالفان داخلی اردوغان؛ مانعی برای ورود ترکیه به جنگ 

این روزها در جامعه جهانی نگرانی هایی درباره شدت گرفتن تنش های مرزی اخیر و سوق یافتن آنها به سوی نبرد رو در رو و تمام قد دو ارتش مقابل هم به وجود آمده که به دلایل زیر با واقعیت موجود چندان همخوانی ندارد: در یک سو ما شاهد ترکیه ای هستیم که در صورت وقوع چنین جنگی نه تنها از وقوع آن منتفع نخواهد شد بلکه با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد چرا که ترکیه در داخل مرزهای خود با چالش های متفاوتی روبرو است که وقوع جنگ با همسایه جنوبی اش تنها بر بنزین این آتش ها خواهد افزود.

ترک ها در حال حاضر با یک اقلیت نیرومند کرد در داخل مرزهای خود روبرو هستند که دغدغه استقلال از رژیم حاکم را دارند و طی ماههای اخیر به خوبی شاهد تحرکات مسلحانه در این کشور -مهمترین آنها درگیری های چریک های پ کا کا با سربازان ترکیه- هستیم. از سویی دیگر دولت رجب طیب اردوغان در داخل نیز رقبای قانونی قدرتمندی دارد که منتظر فرصتی برای به چالش کشیدن وی و کابینه اش هستند.

علاوه بر این جنبش ضد جنگ نیز در این کشور فعال شده که با راه انداختن راه پیمایی هرگونه آتش افروزی از سوی دولت را زیر سئوال برده است. و شاید موضوع خیلی مهم دیگر پایگاه اجتماعی حزب حاکم باشد. باتوجه به اینکه تا سال پیش دولت اردوغان از مدافعان اسد و در واقع حامی آن چیزی بود که به آن خط مقاومت گفته می شود،

بنابراین هرگونه جنگ با یکی از کشورهای خط مقاومت باعث ریزش چشمگیر طرفداران مردمی حزب عدالت و توسعه خواهد شد. با این تفاصیل گمان نمی کنم ترک ها تمایلی به باز شدن جبهه ای در همسایگی خود داشته باشند. روی دیگر این سکه البته چند سویه هم دولت سوریه است که با تحلیلی ساده می توان متوجه شد که اسد نیز حاضر نیست وارد جنگی شود که از آن سودی نخواهد برد و موقعیت وی را متزلزل تر خواهد کرد.

  • ناتو از این جنگ گریزان است 

بنابر اساس نامه ناتو اینکه این سازمان در یک درگیری مرزی به نفع یکی از هم پیمانان خود وارد عمل شود، محتمل نیست. چرا که سطح این درگیری ها در حدی نیست که بتوان آنرا یک تجاوز جدی به حساب آورد تا ناتو را ناگزیر از دخالتی جدی کند. ضمن اینکه ناتو هم به دلایل متعدد – که از عهده این نوشته خارج است- بنا را برآن ندارد که اجازه دهد تنش بین این دو همسایه آنقدر اوج بگیرد که مجبور به عمل به تعهدات خود درقبال هم پیمان نظامی اش شود.

بنابراین به شدت از این مساله پیش گیری می کند که مبادا جنگی موشکی و هوایی بین ترکیه و سوریه رخ دهد. با توجه به نکاتی که گفته شد امکان ورود نظامی ناتو به بهانه تنش مرزی در این ماجرای مرزی بسیار کم خواهد بود.

  • جنکی که هیچ طرفداری در منطقه ندارد 

اما علاوه بر سوریه و ترکیه چه کشورهای دیگری از وقوع این جنگ متضرر می شوند. با نگاهی دقیق به مساله درمی یابیم که هیچ کدام از قدرت های منطقه ای مانند ایران، عربستان، اسرائیل، مصر و … و هیچ کدام از قدرت های فرامنطقه ای مانند آمریکا و روسیه نیز نه تنها بهره ای در افزایش تنش ارزی بین طرفین نمی بینند بلکه سود خود را در جلوگیری از این جنگ ارزیابی می کنند. چرا که مساله سوریه کلافی سر درگم است که جنگ تنها بر پیچیدگی این کلاف خواهد افزود و کمکی به باز کردن آن نخواهد کرد و اصلا یکی از دلایل استمرار بحران سوریه هم همین پیچیدگی بحران جاری در سوریه است.

در وضعیت کنونی هم هیچ قدرتی در جهان قادر به پیش بینی رخدادهای بعد از وقوع این جنگ کم احتمال و عواقب تسری آن به دیگر کشورها نیست. جامعه بین الملل اکنون با بحران هایی دست و پنجه نرم می کند که از پس عواقب آنها هم برنیامده، چه برسد به بحران دیگری چون وقوع جنگی دیگر، آن هم در خاورمیانه که تاب تحمل بحران های بیشتری را ندارد.

  • سلفی ها سوریه را پیش بینی ناپذیر کرده اند 

در حال حاضر مساله سوریه آنقدر طولانی و پرکشمکش شده که حتی اظهارات روزهای اخیر وزیر امورخارجه ترکیه را می توانیم به عنوان شاهدی برای ادعاهایمان به حساب آوریم . همان طور که شنیدیم داود اوغلو در اظهارات اخیر خود از گزینه ای به نام فاروق الشرع به عنوان جانشینی برای بشار اسد یاد کرد. یعنی عضوی از همین دولت فعلی بیاید و متولی حکومت بعد از بشار شود.

این داستان از وقوف ترک ها به عدم انسجام و وحدت لازم در بین اپوزیسیون سوریه برای بعد از بشار حکایت دارد. ضمن اینکه منافع بسیاری از مخالفین با آنچه غرب و ترکیه در پی آن است همخوانی چندانی ندارد. با مسلحانه شدن شکل اعتراض گروههای تندرویی مثل القاعده در مخالفت با رژیم گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده و بیم آن می رود که گروههایی اینچنین دولت را در سوریه در دست بگیرند و بر مشکلات غرب در خاورمیانه بیفزایند.

فقدان انسجام در مخالفین و عدم شفافیت در خط مشی مخالفت یک نوع سردرگمی را در سیاست خارجی ترکیه و حتی غرب به وجود آورده که مواضع گاها متناقضی درباره ناآرامی های سوریه اتخاذ می کنند  زیرا دولت های غربی نیز از تحلیل درست مسیر تحولات سوریه عاجز شده اند. ترک ها از همین منظر مایلند فردی از درون همین حکومت فعلی به عنوان جانشینی برای اسد مطرح شود تا فضا را به سمت و سویی سوق دهند که بحران موجود شدت نگیرد چرا که اگر دولت ترکیه بنا را بر شدت دادن به بحران و حتی جنگ داشت – که پیش از آن در این باره صحبت کردیم – اصلا از زبان وزیر امورخارجه خود چنین گزینه ای را مطرح نمی کرد.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, 20 مهر 1391 ساعت 10:01 ق.ظ

دیدگاه