جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

دیدگاه نخبگان و فعالان در خصوص موضوع “اصلاح طلبان و دولت دوازدهم: تعامل منتقدانه یا پشیمانی از حمایت گذشته ” در گروه کرماشاه دیلی

دیدگاه نخبگان و فعالان در خصوص موضوع “اصلاح طلبان و دولت دوازدهم: تعامل منتقدانه یا پشیمانی از حمایت گذشته ” در گروه کرماشاه دیلی

دیدگاه نخبگان و فعالان در خصوص موضوع “اصلاح طلبان و دولت دوازدهم: تعامل منتقدانه یا پشیمانی از حمایت گذشته ” در گروه کرماشاه دیلی

کرمانشاه دیلی: مطلب زیر جمع بندی دیدگاه های جمعی از نخبگان و فعالان منطقه در گروه تلگرامی “کرمانشاه دیلی “تعامل منتقدانه یا پشیمانی از حمایت گذشته” می باشد که به شرح ذیل تقدیم مخاطبان عزیز میشود.

 • ✅✅✅ دکتر مجید حسینیمجید-حسینی

حذف روحانی حذف اصلاح طلبی:
هجمه عظیم این روزها علیه روحانی که بسیاری بر آن دامن میزنند برای چیست ؟ برای تضعیف کابینه ایشان و کند کردن حرکت اصلاحی دولت پایانی روحانی از یک سو و زمینه چینی برای روی کار آمدن دولتی افراطی، اگر نه از جنس احمدی نژاد ولی در قواره تفکر قالیباف و اصولگراهای احیانا معتدل  .
برای رسیدن به این هدف باید :
1/اصلاح طلبان از دو سوی ناامید شوند یکی از لیست امید مجلس و خبرگان و دوم از روحانی و دولت دوازدهم
2/با این ترفند هم عارف از صحنه سیاسی آینده حذف میشود و هم جهانگیری منزوی می شود و قطعا کاندیدایی مثل لاریجانی در ماههای آینده ناجی معرفی خواهد شد
3/بذر نا امیدی و نارضایتی و جلوه های ایذایی  موجب تنبلی و خستگی مزمن در دولت می شود و وعده های دولت بکندی مطرح و عملیاتی خواهد شد . درنتیجه بهتر میتوان به زمین گیری دولت دامن زد
4/حدف روحانی یک دستاورد بزرگی برای اصولگرایان خواهد داشت که امیدوارند بوسیله آن خاتمی را هم تضعیف و تاثیر گذاری وی را در آینده به سمت صفر سوق دهند .
5/ایجاد تفرقه و نفاق بین تشکلهای اصلاح طلب و نحله های فکری آنان از دیگر اهداف بیزاری و ایجاد نفرت در روحانی است .
6/ برنامه ریزان و اتاق فکر نفرت از روحانی در اصل همان هایی هستند که توانستند با شارژ احمدی نژاد افراد ذی نفوذ و قابل اتکا انقلاب چون هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری و موسوی و کروبی را از گردونه خارج و بجای انها طیف زنبیلیه را به مدت هشت سال مستقیم به انقلاب و مردم تحمیل کنند و امروز با سناریو نفرت از روحانی قصد حذف اصلاح طلبی در جریان انقلاب و نظام را برای همیشه در سر می پرورانند . و…
وقت مجال بیشتر نمی دهد اما در ادامه بحث چه باید کردها را پی می گیرم:
اکنون که نقشه راه اصول گرایان تا اندکی روشن شد سوال این است که در مقابل آن اصلاح طلبان چه باید کنند ؟
عده ای همسو با جریان اقتدار به تخریب روحانی روی آورده اند.
عده دومی هستند که سکوت کرده اند. عده دیگر به دفاع تمام قد از روحانی پرداخته و گروه چهارم با نگاهی نقادانه سعی در همراهی و البته هدایت روحانی به سمت وعده هایش دارند .
الان نه سکوت در مقابل روحانی رواست و نه تخریب وی کاری دلسوزانه است . قطعا دفاع بی قید و شرط هم راه درست حرکت نیست . می ماند نقد جدی روحانی و ارایه راهکارها  و پشتیبانی انتقادی از دولت اعتدال و امید به دین معنا که هم حرکت های روبه جلو را ببینیم و هم ظرفیت های مغفول  را و در یک جو آرام و به دور از جدل و جنجال  بخواهیم توجه دولت بدان ها بیشتر شود.
من واقعا در موقعیت کنونی کشور و با توجه به سازوکارهای انقباضی شورای نگهبان در خصوص انتخابات  گزینه بهتری جز روحانی را نمی شناسم و قاطعانه عملکرد وی را دیده بانی انتقادی می کنم و هرجا صلاح بدانم نظرم را خواهم گفت و انتظار میرود دوستان تلاش کنند تا سناریو ناامید کردن مردم از اصلاح طلبی را  نقش بر آب نمایند .

 • ✅✅✅ دکتر شعبان سپهردکتر شعبان سپهر

مگر گزینه ای به جز حمایت از روحانی هم  داریم؟
مگر در مقابل روحانی گزینه دیگری وجود دارد که ما آن را انتخاب کنیم دو گزینه است ۱-رفتن به مشی غلط اصولگرایی ۲- نرفتن به این راه
قطعا انتخاب حمایت نقادانه است
رئیس دولت اصلاحات هم حتما انتقاداتی دارند ولی چون نمی‌خواهند این کورسوی و روزنه بسته شود حمایت می کنند

 • ✅✅✅ آقای مسعود اکبری

تاریخ را فقط حاکمان نمی سازند! تکرار اشتباهات است که بخشی از تاریخ ما را شکل داده و می نویسد گرچه تاریخ لزوما همان چیزی نیست که اتفاق افتاده و می افتد اما تاریخ همیشه روندی دوسویه داشته و خواهد داشت. یک سوی آن حاکمان (با هر دیدگاه و عقیده و مرام و مسلک) و سوی دیگر آن مردم اند. بلکه حاکمان به فراخور میل و اراده ی مردم حکم میرانند وحکومت میکنند . به عبارت دیگر  این مردم هستند که می توانند با اراده ی خود قدرت حاکم(در هر زمان )را به پاسخگوی فرا بخوانند یا تسلیم سرنوشتی باشند که خود میخواهند…مسعود اکبری-نقش ایلات و اقوام در انتخابات ( تهدید یا فرصت)
در این برهه از تاریخ ، آنچه در قوه ی مجریه میگذرد حاصل فرایندی پیچیده است که نیاز به توضیح نیست( دولت پیشین و تبعات آن مدیریت، در داخل و خارج هزینه هایی که شد و هنوز میشود و انزوا ی ایران در جهان و احتمالاتی که در صورت تداوم آن نوع مدیریت ، گریبان کشور را میگرفت) اما دولت کنونی و شخص رییس جمهور ، حاصل یک مبارزه ی متمدنانه و هوشمندانه در سخت ترین زمان ممکن بود و هست. دولت کنونی از عدم تمرکز مدیریت ها در سطح خرد و کلان رنج برده و می برد. کار کردن و به فعلیت در آوردن تمام وعده ها و علائق ملت و خصوصا هواداران این دولت ، به سهولت امکان پذیر نیست و هیچوقت هم نبوده است. دولت در انجام تکالیفش فعال مایشاء نیست و محذوریت و محدودیت و محرومیت دارد. انتقاد از چنین دولتی و هر دولت دیگر امری لازم است اما انتقادی که بوی پشیمانی بدهد یعنی تکرار اشتباه و تسلیم شدن به سیر سرنوشت …
شخص روحانی ، به خودی خود و در عین احترام نباید منظور باشد. او اکنون نماد خواست و اراده ی مردم است و لغزش و قهر و پشیمانی از این راه پر رن دقیقا کمک به کسانی است که از اول رای مردم را تاب نیاوردند.
در مورد دستاوردهای این دولت ، توضیحی ندارم و دوستان دیگر حتما به آن خواهند پرداخت.

 • ✅✅✅ دکتر بهزاد باباخانیبهزاد باباخانی-مطالبات جدی نماینده جوانان سرپل ذهاب از استاندار کرمانشاه

اصلاح طلبان در شیوه مواجهه با دولت دوم روحانی ۳ تاکتیک پیش روی خود می بینند:
۱- حمایت تمام و کمال از دولت دوازدهم :
حمایت تمام قد اصلاح طلبان از دولت دوم روحانی با توجه به فراز و نشیب های پس از انتخابات که منجر به فاصله گرفتن از شعارهای انتخاباتی و بدنه حامی دولت، چینش کابینه ناخوشایند، ادامه اوضاع نابسامان اقتصادی و لایحه پرانتقاد بودجه ۹۷ گردیده است بسیار آسیب زا بوده و سبب بی اعتمادی جامعه نسبت به اصلاح طلبان خواهد شد.
۲- عبور از دولت روحانی:
تاکتیکی که این روزها و پس از اتفاقات شش ماه اخیرطرفداران پر تعدادی پیدا کرده است بطوریکه مخالفان روحانی را نیز مشعوف کرده است!
اما در پیش گرفتن این تاکتیک نیز نتایج جالبی برای جریان اصلاح طلبی در پی نخواهد داشت زیرا
اولا اصلاح طلبان چه از روحانی عبور کنند و چه در کنار او بمانند در نهایت از نگاه جامعه شریک اقدامات او قلمداد خواهند شد
ثانیا عبور از دولت روحانی تنها ۶ ماه پس از انتخاب مجدد عملا می تواند دولت را در اختیار مخالفان اصلاحات در بدنه دولت قرار دهد
ثالثا سبب انشقاق بیشتر در جبهه اصلاحات و اعتدال خواهد شد
رابعا فراموش نکنیم هدف افزایش فشارها بر دولت روحانی ناتوان نشان دادن او در برآورده کردن مطالبات و القای حس ناامیدی به بدنه حامی روحانی و کشاندن فضای سیاسی به فضایی شبیه سال ۸۴ و آماده سازی برای بهره برداری رقبای روحانی در ۹۸ و ۱۴۰۰ است

۳- حمایت با حفظ فاصله انتقادی یا تعامل منتقدانه و مطالبه گر:
با توجه به آسیب های دو تاکتیک پیشین و از آنجا که تاکتیک سوم تقریبا مزایای دو تاکتیک پیش را داشته اما آسیب کمتری در پی دارد مناسب ترین شیوه مواجهه به نظر می رسد.
به عبارتی دیگر جریان اصلاح طلبی همچنان باید حامی دولت روحانی باشد اما تمام اعتبار و آینده خود را به پای این دولت قربانی نکند و هر جا که لازم بود در کنار جامعه به نقد سیاست ها و اشتباهات دولت بپردازد به گونه ای که جامعه درک کند ائتلاف دولت روحانی و اصلاحات برای تامین منافع و مطالبات حداقلی مردم است نه صرفا جهت حضور اصلاح طلبان در قدرت سیاسی

 • ✅✅✅ آقای حسن پیرکرمیحسن پیرکرمی

به نظر من در دولت دوازدهم همانطور که می بینیم حرکت قابل قبولی  به نفع جریان اصلاحات در دولت دیده نمی شود نه برای رای مردم و نه برای اصلاحات توجهی دیده نمی شود دولت روحانی فکرمی کند همین چهارساله و بعد هم نیستند که بخواهند مواخذه شوند و پاسخگو باشند به نظر من بزرگان اصلاح طلبان و حامیانشان باید حسابشان از این جماعتهای منفعت طلب جدا کنند همه میدانیم که روحانی بعد از این 4 سال سکان را برای ورود اصولگراها آماده میکند چرا که برای بقای خود به آنها بیشتر نیاز دارد تا اصلاح طلبان.
بحران ناکارآمدی در دولت دوم روحانی به سبب مشی آنارشیستی در حوزه مدیریتی و اقتصادی او رو به گسترش است با رها کردن امور مردم، عملا یک بوروکراسی خود ویرانگر به جان جامعه افتاده است.
“نارضایتی عمومی” از ناکارآمدیِ دولت به نقطه خطرناکی رسیده است حتی اگر در عمل دچار بن‌بست در نظم دیوانی موجود نباشیم، بخشی از جامعه خود را در یک بن‌بست ذهنی می‌بیند و با «بحران چشم‌اندازهای تازه» برای عبور از وضع موجود روبه‌روست.
زمانی مارتین بوبر، فیلسوف اتریشی، وضع انسان در اندیشه غربی را به دو دوره «باخانمان» و «بی‌خانمان» تقسیم کرده بود؛ شاید توصیف او را بتوان درباره شرایط اقتصادی آینده کشور به کار برد که دو قطب سرمایه‌دار و بی‌سرمایه شاکله جامعه ما را می‌سازند.
معمولادر فضایی که پس از ارائه بودجه به وجود آمد، برخی چهره های سرشناس فرهنگی، هنری و ورزشی که خیلی هم با مفاهیم سیاسی آشنا نبودند و نیستند، پیشگام شدند و موجی علیه دولت روحانی به راه انداختند و آثار آنرا را در جامعه تحمیل کردند، هرچند دولت براحتی می توانست این فضا را به گونه ای مدیریت کند تا به این اندازه مورد هجمه از سوی چهره های غیرسیاسی مواجه نشود. ازطرفی می توان گفت که روحانی هم رسانه را خوب می شناسد و هم افکار عمومی را، اما با این وصف  توجه کافی به افکار عمومی نکرد و نتوانست ارتباط مناسبی با آن ها برقرار کند؛ هرچندکه بسیاری از حامیان و دلسوزان دولت از جمله مرحوم هاشمی درباره ضعف تیم رسانه ای دولت بار ها تذکر داده بودند، اما کمتر شاهدیم که واکنش مناسبی به این نگرانی های ناشی از دلسوزی داده شده باشد.
 ازطرف دیگر جریان اصلاحات یک جریان مطالبه گر است وحمایت آنها مطالبه گرانه و مبنی بر اندیشه اسلامی و ایرانی است.
لذا آنچه که تحت عنوان فراخوان «پشیمانم» در مورد رأی به روحانی به راه افتاده، با برنامه ریزی جریان رادیکال صورت گرفته است. منشأ اصلی طرح پشیمانی جریان دلواپسان یا مخالفان با روحانی و برجام هستند که از ابتدا سعی داشتند یا امیدوار بودند که برجام به نتیجه نمی رسد یا آقای روحانی یک دوره ای خواهدبود، البته دو وجه دیگر را هم بی تأثیر نباید دانست. هرچندکه آقای روحانی و دولتمردان و مخصوصاً تیم رسانه ای تاکنون برنامه منسجم، روشن و قابل برداشتی برای افکار عمومی تصویب نکرده اند.

 • ✅✅✅ دکتر مصطفی خانمحمدی

در وضعیت کنونی کشور به علت عوارض جنگ هشت ساله ، رشد ناگهانی جمعیت در دهه شصت و تحریم های طولانی مدت و هشت سال خرابکاری احمدی نژاد  که الان عوارض خود را نشان میدهند تعادل را از ایران گرفته است روحانی قدم به قدم کند پیش میرود و قطعا برایند کارهایش مثبت است.

 • ✅✅✅ آقای شادمان کشکولیشادمان کشکولی

در‌ ارتباط ‌با موضوع مطروحه حمایت اصلاح طلبان یا پشیمانی باید چند نکته را یادآور شویم
اولا اصلاح طلبی دارای یک تعریف خاص و دارای ساختاری ویژه و سیاسی منحصر بفرد بوده و انطباق رفتار‌ اصلاحاتی به هر مجموعه و یا طیف سیاسی دیگر باید از روی حساب و منطقی همسو گرایانه باشد. همه خوب میدانیم در گذشته ای نه چندان دور تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایی زیادی فیمابین کارگزاران و اصلاح طلبان بود هر چند گاهی خود را در یک مقوله و مشی سیاسی  مشترک همسو میدانستند اما باز هم رویه کاری ‌‌و فکری مجزایی داشتند اما امروز کارگزاران را جزء پیکره اصلاحات میدانند. همین قضیه درباره دولت اعتدال هم سنخیت دارد. سوال اینکه اگر‌ در ‌انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان دارای گزینه‌‌ واحد و تایید شده ای‌ می شدند آیا روحانی امروز‌‌ رییس‌ جمهور ‌بود؟  قطعا خیر‌ پس نتیجه اینکه جریان اصلاحات مجبور به دادن رای به دولت اعتدال شد چیزی‌ که شاید مقتضیات زمانی و سیاسی آن ایام اصلاحات را مجبور ‌به اعتماد به دولت روحانی کرد و اما در ارتباط با نارضایتی و پشیمانی‌جریان اصلاح طلب از ‌روحانی ‌و به روایتی عبور از ایشان باید عرض کنم این دلزدگی در بین صاحبنظران و منتسبان به جریان اصلاحات کاملا مشهود و معلوم است
عوامل متعددی باعث‌ این گردش سیاسی و تغییر‌عقیده بسیاری‌ از این افراد شده از‌جمله معرفی‌ وزرای پیشنهادی و واگذاری وزارت خانه های کلیدی و حساس به افرادی غیر از اصلاح طلبان، ‌ انتصابات‌ استانداران، عدم تحقق بسیاری‌ از وعده های‌ داده شده در دوره گذشته تا امروز‌  بحث یارانه ها، افزایش قیمت حامل های انرژی‌‌ کوچک شدن سفره معیشت خانوارها‌، افزایش‌‌ سرسام آور‌ بیکاری‌ در بعضی از استانها و دهها مورد دیگر از عوامل نارضایتی از‌ دولت روحانی است. ولی در این میان قطعا معدود افرادی از اصلاح طلبان هستند که حامی پر و پا قرص دولت شده اند که انها هم یا دارای پست و جایگاه سیاسی هستند و یا اینکه نسبت به سایر‌ اصلاح طلبان از‌ امتیازی‌ خاص‌ از‌ سوی دولت برخوردار شده اند که البته برای حفظ جایگاه و موقعیت خود هم که شده باید حامی دولت باشند اما مشکلی‌که شاید به عقیده بنده دولت تدبیر را دچار مشکل‌ کرده‌ عدم پایبندی به آرای اصلاح طلبان بود همه خوب می دانند که هیچکدام از احزاب‌ اصولگرا دولت را در انتخابات حمایت نکردند و در کمال تعجب‌‌ موقعیتی بیشتر از اصلاح طلبان را در کابینه و حتی چینش مدیران ارشد توسط دولت را به دست آوردند. چرا؟
سیاست اعتدال باعث شکل گیری رفتاری دوزیست گونه در بین بسیاری از‌سیاسیون شد به نوعی که بسیاری از اصلاح طلبان هم معترض به غلبه این شکل رفتار سیاسی در کشور هستند و نکته اخر اینکه در انتخابات آینده اصلاح طلبان دیگر‌ چنین سرمایه گذاری به نفع رقیب را در صورت حیات سیاسی خود مرتکب نخواهند شد

 • ✅✅✅ آقای محمد شریفی

مردم دوره اول دولت را دوره تلاش برای به سمت بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به دولت وقت داده بودند. انتقادات بیشتر در دور دوم قوت گرفت چون ظاهرا به نظر میرسید مواضع تند اقای روحانی در دور دوم به سمت عملی کردن وعده های عملی نشده دور اول است، اما پیام دریافتی مردم واصلاح طلبان از وضعیت موجود این است که اقای روحانی به زبان حال می گوید بیشتر از این توان ندارد .
یکی از انتقادات مهم مردم و اصلاح طلبان مسئله حصر است وعده ای که اقای روحانی داد و فعلا عملی نشده و ذهن مردم و اصلاح طلبان به این سمت رفته که اقای روحانی به سمت اصولگرایان اقبال دارد. بعضی از اصلاح طلبان و از جمله اقای زیبا کلام معتقد هستند که این نوع عملکرد اقای روحانی زمینه را نه برای حضور اصولگرایان بلکه برای حضور  پوپولیست ها اماده میکند .
البته موضوع چرخش اقای روحانی قابل درک است و شخصا معتقدم کسانی که به اقای روحانی رای دادن نباید رایشان را پس بگیرند بلکه بر مواضع خود ثابت قدم باشند .ما از ترس بازگشت به گذشته راهی جز رای به روحانی نداشتیم حداقل یه حرکت رو به جلو بود هرچند کند بود و البته رییس جمهور در این مملکت اختیاراتش تام نیست و قدرت قوای دیگر و نیروهای مسلح و شورای نگهبان و مراجع و علما را هم باید در نظر داسته باشیم.
از دیگر انتقادات وارده بردولت وعده بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم بود هرچند به دلایل مختلف وجود مانع در مقابل اراده دولت به اقای روحانی حق میدهیم که اصلاح طلبان مطالبه اصلاح طلبی از دولت نداشته باشند اما مردم منتقد وضعیت معیشت خود هستند و مدعی هستند به نوایی نرسیدند و انتظار دارند اقای روحانی به صورت شفاف و رسما علتش را برای مردم توضیح بدهد.
رابطه دولت و اصلاح طلبان نسبت به روزهای انتخابات کم رنگ شده و روابط اعتدال گراها با اصلاح طلبان رو به سردی رفته می بینیم که جهانگیری که محل رجوع وزراء در دور قبل بود به حاشیه رفته و نهاوندیان و واعظی بازوهای یسار و یمین دولت شده اند و البته قاطبه اصلاح طلبان هنوز هم قصد عبور یا تضاد با روحانی را ندارند و خواهان همراهی با روحانی هستند
قطعا ماندن در کنار روحانی و برچیدن بساط تفرقه همراه با نقد سازنده بهتر است و حرکت لاکپشتی رو به جلو را متوقف نمی کند و البته دولت روحانی دستاوردهای خوبی هم داشته است که نباید نسبت به آن دستاوردها بی توجه باشیم.

 • ✅✅✅ آقای مهران محمدی

روحانی را متاسفانه به این اطمینان رسانده ایم که هر کاری علیه اصلاح طلبان انجام دهد باز هم از او حمایت می کنند.
کم کردن دز اصلاح طلبی کابینه ، عدم استفاده از زنان به عنوان وزیر، عدم استفاده از اقوام و مذاهب حتی به عنوان استاندار، دانشجویان ستاره دار، عدم موضع گیری در مقابل عزل سپنتا نیکنام و … اقداماتی  ناخواسته علیه اصلاح طلبان بود که اعتبار اجتماعی یک جریان ریشه دار اجتماعی که در انتخابات ریش گرو گذاشته بود را خدشه دار میکند.
رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی و نماد و نمود آراء عمومی حداقل باید در قبال موضوعاتی چون سپنتام موضع خود را اعلام کند.
ما اگر موضع حمایتی مطلق در قبال عملکرد روحانی داشته باشیم در انتخابات ۱۴۰۰ دستمان خالی خواهد بود و باید عملکرد ۸ ساله روحانی را توجیه کنیم که جامعه نوخواه و توده ای ما که همواره گرایش به تغییر داشته چنین چیزی را نخواهد پذیرفت.

 • ✅✅✅ آقای جعفر قهوه ای

بیاموزیم به منتخب خود نه نگوییم بلکه خواستهای خود را مطرح کنیم. دولت آنجا که چشم نگران همگی به اوست مانند ساکنین کویر که همیشه چشم انتظار بارانند. تا کی میتوان منتظر بود؟ و چنین بپنداریم که همه کارها از بالا انجام گیرد؟ درصورت عدم موفقیت دولت در وعده ها و برنامه ها باید از انتخاب میلیونی ایشان پشیمان شد؟ به حق انتخاب ملت درست بود و باید چنین می شد. تجربه به ما آموخته که اگر جناح مخالف بر مسند قدرت قرار گیرد باز هم خسارت های بیشتر بر اموال عمومی وارد خواهد شد حال آنکه در دور بعدی ریاست جمهوری هم همین تفکر می باید اعمال شود.
مسیر اصلاحات ایران مسیری تجربه نشده است و هیچ کشور دیگری این راه را طی نکرده که به عنوان راهنما بتوان از آن راهنمایی گرفت. مسیر اصلاحات ایران مسیری پر از ناشناخته هاست . بنابراین باید صبور بود تا بتوانیم شکست ها و کامیابی ها را به تجاربی ارزشمند تبدیل کنیم.
من به رییس جمهور نه نمیگویم زیرا این نه گفتن اولا موجب تضعیف ایشان می گردد و دوما مرا در صف مخالفان وی قرار می دهد. ولی تا آخر دوره ریاست جمهوری دست از خواست های مدنی بر نمی دارم و به کرات و به شکل های مختلف خواست های جامعه مدنی را مطرح می کنم. در چنین برخوردی ست که جامعه مدنی مسیر پرتلاطم فرهنگی خود را بین اقشار مختلف مردم باز میکند و منجر به ائتلای فرهنگی که خود زمینه ساز جامعه مدنی ست می گردد.
من به رییس جمهور نه نمی گویم و پشت او را خالی نمی کنم بلکه تا آخر خواست های معیشتی جامعه را از ایشان می خواهم.
من رییس جمهوری انتخاب کرده ام که اعتدال گراست.او را می شناسم اصلاح طلبی معتدل است که خود از بیم خط قرمزها متوقف می گردد. شاید اگر یکی از اصلاح طلبان تندرو را برای نامزدی ریاست
جمهوری کاندید می کردند من
به ایشان رای نمی دادم… ولی در آن شرایط قبلی(دور دوم) ایشان از بین نامزدها بهترین بودند.
سوای کاستی های فراوان که از ایشان دیدیم یادمان نرود پایداری محکم وی را در مقابل انواع نجومی بگیرها و نجومی بخورها را؟! و بیاد آوریم دفاع جانانه از آزادی مطبوعات و رسانه ها را و برجام را و بیان آزاد را و دفاع از صلح و آرامش  را و…..
مطمئن هستم با تمام مشکلات جامعه مسیر خود را هر چند آرام و طولانی به سوی مدنیت هر چه بیشتر باز خواهد کرد.

 • ✅✅✅ آقای محمدرسول دهنوی

دو نوع حمایت داریم: حمایت نقادانه، حمایت مطلق
خاتمی حمایت مطلق کرد ولی ظاهرا اصلاح طلبان حمایت نقادانه ترجیح می دهند.
نحوه هجمه علیه دکتر روحانی  از طرف اصولگرایان  کاملا مشخص است و حتی ادبیات آنها نیز مشخص است اما کوتاه آمدن روحانی در بحث  انتخاب وزرا ،معاونین و … اصلا قابل کتمان نیست. مثلا در بحث وزیر علوم واقعا گزینه ۲۱ را ایشان معرفی کرد. ۲۱ نه به معنای غلو بلکه واقعا دکتر غلامی گزینه ۲۱ بود. این نشان می دهد روحانی به شدت در مقابل فشارهای جناح رقیب منعطف و حتی شکننده است. آیا در ۱۴۰۰  مردم  با حرف و کلام خاتمی باز هم  به میدان خواهند آمد؟ مردم که بسیار بعید است ،حتی بدنه کنش گران سیاسی هم بسیار بعید است با شور و امید  مجددا به میدان بیایند. مردم که قطعا سرخورده می شوند. بدنه فعالان هم بطور نسبی  منفعل و بی تفاوت خواهند شد.
افول ارزش های اصلاح طلبی  و عدول از معیارها  باید حدود مشخصی داشته باشد. اگر ما به بهانه  اینکه روحانی  تحت فشار است،تا ناکجا آباد هم  از ایشان حمایت مطلق کنیم چیزی از محتوای اصلاح طلبی باقی نمی ماند. آقای خاتمی و اصلاح طلبان باید خط و مرز  انعطاف را مشخص کنند.

 • ✅✅✅ علی پرندینعلی پرندین

پس از آنکه حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی و در تداوم روند چهار سال اول ریاست جمهوری خویش ، با شعارهای خود بار دیگر با حمایت اصلاح طلبان پیروز انتخابات شد موجی از امید در جامعه ایجاد شد تا مردی با گفتمان اعتدال بتواند به روند آواربرداری از ویرانه ای که دولت های احمدی نژاد به جای گذاشته بودند ، ادامه دهد
در این میان اما ، معرفی کابینه و استانداران ، شوک و ناامیدی و دلخوری اصلاح طلبان را به دنبال داشت و بسیاری آن را دهن کجی روحانی به اصلاح طلبان تفسیر و تلقی نموده و بسیاری از شخصیت های سیاسی ، اجتماعی و حتی ورزشی در مذمت این رویکرد روحانی سخن به میان رانده و لب به انتقاد گشودند.
بسیاری در تحلیل هایشان روحانی را به فریب اصلاح طلبان متهم نموده اند. با این حال هنوز قاطبه اصلاح طلبان قائل به ادامه حمایت خویش از روحانی هستند و القاء دهن کجی روحانی به اصلاح طلبان را برنامه ریزی جریان سیاسی رقیب خوانده و از اصلاح طلبان خواسته اند اسیر این صحنه آرایی ها نشوند.
در نقد روحانی ، برخی تنگناهای غیرقابل تغییر هم باید مطمح نظر قرار گیرد . روحانی خدمات ارزشمندی داشته فضای سیاسی کشور را عوض کرده
برجام حاصل شده اما اقتصاد ما کماکان در رکود به سر می برد و مردم از اوضاع اقصادی خویش رضایتی ندارند. در معرفی کابینه بنا به دلایلی که هنوز ناگفته هستند روحانی خوب عمل نکرد و دیدگاه های حامیان خویش را نادیده گرفت.
روحانی ایده آل اصلاح طلبان نیست اما در این فضای بسته ، او را در قیاس با احمدی نژاد باید قدر دانست.
روحانی با اطلاع رسانی بودجه به عموم مردم ، قدمی بزرگ را در راستای اطلاع رسانی به افکار عمومی از چگونگی توزیع بودجه و نیز ردیف های اختصاصی بودجه برای برخی نهادها و شخصیت ها برداشت
بر دولت روحانی انتقادهای دیگری نیز وارد است اما حمایت از دولت او مورد تاکید بزرگان جریان اصلاح طلبی و دیدگاه اکثریت اصلاح طلبان است

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 10:10 ب.ظ

2 نظر

 1. شایدکمترکسی نداندکه اصلاحات درهمه جنبه های سیاسی، اجتماعی، حقوقی ومهمترازآن درارتباط با مسائل بین المللی دریک جامعه مدرن نه ازسرتفریح بلکه بدلیل تغییردایمی دردرون جامعه ودرعرصه جهانی وهمچنین تغییرچشم اندازها یک نیازاست. اما دریک جامعه سنتی نظیرجامعه ماکه همه چیزآن ازحقوق شهروندی گرفته تا روابط بین الملل براساس فقه وقوانین ثابت وغیرقابل تغییردینی است هرگونه حرکتی درجهت رفورم واصلاحات ره بجایی نخواهد بردمگرانطباق واصلاح آن قوانین با الزامات ومقتضیات روز. دورنرویم وبعنوان نمونه همین یک هفته پیش قانون اصلاحی انجمنهای شهروروستا که راه قانونی برای کاندیدشدن اقلیت های دینی رابازمیکرددرسد شورای نگهبان با استناد به یک گفته ازسالهای دورمهرباطل خوردوبه بایگانی سپرده شد. وغم انگیزتراینکه هیچکس هم یارای اعتراض وبحث وگفتگوومجادله درباره آن با فقیهان شورای نگهبان رانخواهد داشت. این درحالی است که دراکثرجوامع مدرن نه تنها حقوق شهروندی ازجمله حق انتخاب کردن وانتخاب شدن صرف نظرازعقاید، دین ومذهب ومرام ومسلک یکی ازبدیهیات است بلکه حیوانات هم دارندازحق وحقوق خاص خود برخوردارمیشوند.
  درعرصه بین المللی بازهم نمونه گویای آن باخت اجباری یک هفته کشتی پیش گیرما بخاطرنگاه ثابت وانعطاف ناپذیرنسبت به دنیای پیرامون مان در رقابتهای جهانی بود که جزدردسروحتی خطرمحرومیت کشتی ایران از مسابقات بین المللی، فایده دیگری عایدمان نکرد.

 2. درود بر اونایی که توی این بحث شرکت کردن جای اونایی هم که انتظار سهم از دولت دارن خالیه حداقل میامدین حمایتی می کردین در بین تنفس لابی گری برای میز و صندلی

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه