پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

دیوان اشعار لک امیر به چاپ رسید

دیوان اشعار لک امیر به چاپ رسید

دیوان اشعار لک امیر به چاپ رسید

 لک امیر

 دیوان اشعار استاد کیومرث امیری کله جویی (لک امیر) از سوی انتشارات ماهتاب غرب به چاپ رسید و توزیع آن در سراسر ایران و به ویژه در استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان آغاز شد.

کرمانشاه دیلی: لک امیر در گفتگویی با جام کوردی درباره این کتاب گفت: پس از آنکه فعالیتم در روزنامه کیهان متوقف شد به مدت چند سال به روستای زادگاهم بازگشتم و در روستا با زندگی روستانشینی انس گرفتم محیط و فضای روستا در من اثر گذاشت و سبب تحولاتی در من شد. اشعار حال حاضر و بخشی از کتابی که در دست شماست به این تحولات برمی گردد. اما با بازگشت دوباره ام به شهر آن فضا از بین رفت که البته دلایل دیگری نیز داشت و از جمله تفسیر و ترجمه اشعار خیام نیز در من تاثیرگذار بوده اند.

وی در ادامه و در خصوص اینکه چرا مدتی است شعر و دکلمه ی تازه ای از وی منتشر نشده است، گفت: درد و رنجها، یاس و ناامیدی های جهان امروز چنان احاطه ام کرده که اسب خیال دیگر تن به خوش نوازی های موزون و گله آمیز بشری نمی دهد، فکر و خیال چنان سرکشی می کند که وقتی به خود می آیم متوجه می شوم به جنگ با بی عدالتی و نابرابری های جهان آفرینش رفته ام و خدا را به باد انتقاد گرفته ام.

فه‌ڵه‌ک تۆ تا که‌ی به‌رده‌وامه‌نی 

چه‌ن چه‌ن قه‌ڕنتر وه‌ سه‌قامه‌نی

ئاشووم ها و داڵ و لامه‌نی

ئاخوه‌تت چه ما و سه‌ره‌نجامه‌نی

سمیرا عظیمی مدیر انتشارات ماهتاب غرب نیز درباره دیوان اشعار لک امیر به جام کوردی گفت: شعر بیستون لک امیر و تلفیق زیبای هنر و تاریخ انگیزه و مشوق اصلی من برای چاپ و انتشار این کتاب بوده است. علاقه مندم آثار کسانی مانند لک امیر به چاپ برسند و شاعران و هنرمندان ما بدانند که هنوز هم کسانی هستند که مایل به چاپ و نشر آثار ایشان هستند. متاسفانه بیشتر مردم منطقه از زبان مادری خود فرار می کنند و افرادی مانند لک امیر در شناساندن و زنده کردن دوباره زبان ما نقش داشته است.

 

نوشته شده توسط admin در جمعه, 04 فروردین 1396 ساعت 10:36 ب.ظ

دیدگاه