دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رسالت های رئیس جمهور آینده / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

رسالت های رئیس جمهور آینده / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی
 • رسالت های رئیس جمهور آینده

رسالت های رئیس جمهور آینده

اسلام آبادتایمز:  ریاست جمهوری آینده حتی المقدور باید شخصیتی عملی، سیاسی و اجرایی باشد و بطور عملی و گفتمانی از کارنامه ای روشن و بدون حاشیه برخوردار باشد . حرکت های اصیل نظام و محتوای فکری امام و رهبری را فهم کرده باشد . اقدامات عملی و نظری وی شفاف و دیدنی باشد.


مواد فکری خود را از منابع اسلامی و ایرانی اخذ کرده باشد و از آب زلال این سرزمین سیراب شده باشد . رئیس جمهور یک ملت بزرگ و آزموده باید از اصولی ثابت و تغییر ناپذیر در فضای بین المللی برخوردار باشد تا بتواند از تمامیت ارضی ، تمامیت فرهنگی، تمامیت سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژی یک نظام تمام قد دفاع کند و تند باد حوادث سیاسی جهان او را نجنباند و راه نهایی همه شهیدان سرافراز این ملت را با تمام توان و اعتقادادامه دهد .


اصول کلی پایبندی رئیس جمهور آینده عبارتند از :


1- اصل پیام شناسی الهی

– پیام اصلی نظام جمهوری اسلامی برگرفته از دین ، قرآن و عترت است . و رسالت رئیس جمهور آینده تکیه بر این ارزشهاست. پیام دین را دریافت کند، پیام ملت و رهبری را دریافت کند و محتوا شناسی انقلاب را فهم نماید، پیام اصلی و راهبردی در امور مدیریت کلان نظام در یک کلمه پیام اسلام و توحید و رهبری است.

 

 

2- اصل ظرفیت شناسی ملی


 یکی از اصول مهم در مدیریت سیاسی و اجرای کشور شناخت استعدادها و ظرفیت های وجودی ملت است (چه بصورت فردی و چه به صورت جمعی)


3- اصول سادگی و ساده زیستی


یکی از اصول مهم و برجستگی های رئیس جمهور آینده دوری از تجمل گرایی و اشرافی گری غیر محتوایی است. این تجمل گرایی باعث می شود رئیس دولت آینده توجه به قالب ها داشته باشند و از قلب ها غفلت نماید آن وقت کارهای اجرایی پرهزینه می شود . این امر ظاهرگرایی مردم و تهی سازی درونی جامعه را به دنبال خواهد داشت .و  بنیان های ملی را پوچ و آسیب پذیر خواهد ساخت.


4- اصل ارتقاء علمی و توسعه اقتصادی


یکی از محوری ترین وظایف و اهداف رئیس جمهور آینده ، توجه به آموزش ملی در هر سطح و مرتبه عمومی است . چرا که عامل اساسی توسعه فردی و اجتماعی ، ارتقاء علمی و آگاهی فردی و جمعی است در غیر اینصورت جامعه دچار سرگردانی و دور باطل می گردد . رئیس جمهور آینده باید حصار زمان ، حصار مکان ، حصار تاریکی ها را بشکند و دریایی پرخروش و پرطلاطم را در باب عملی بر جریان بیندازد. در پرتو امواج علمی است که کشور قله های توسعه را فتح می کند و بر بام سعادت دنیا تکیه می زند.

 

5-اصل نگاه سرخ حسینی


رئیس جمهور آینده باید تکیه بر مدیرانی داشته باشد که پاکدامن و پاکدست باشند ، مدیران ارشد و میانی کابینه آینده باید بدانند هیچ اهرمی پس از فطرت پاک انسان ها کارآمدتر، موثرتر و پیش برنده تر از اهرم عاشورا ،برای ترویج دین ، انسانیت و اخلاق وجود ندارد .


آرمان های حسینی و اندیشه ناب محمدی (ص) عاملی انگیزه ساز، حرکت آفرین و تحول زاست که در عین ماندگاری از کنترل و دستبرد دشمن مصون می باشد. غفلت از این سرمایه بزرگ معنوی سبب رکود فعالیت های اجرایی کشور می شود.


6- عوامل آسیب شناسی و آسیب زدایی


هر پدیده و موجودی دارای آفات و آسیب های عام و خاص است که هر لحظه امکان دارد سلامت و صحت آن پدیده را به مخاطره بیندازد.


از آنجایی که اداره کشور خود از حساس ترین پدیده ها و جریانات است و غالباً به تشکیل گروه – انجمن و کار جمعی نیاز دارد، آسیب های آن چند برابر بزرگتر و مهمتر از سایر امور خواهد بود . رجال سیاسی و مذهبی کشور که ساختار اجرایی کشور را در دست می گیرند بایستی از دنیا گرایی ، اختلاف ، نزاع داخلی، جدال و ریاست طلبی، ترس و مسامحه ، خود محوری، استبداد نظری، انشعاب و انشقاق، بی برنامگی ، سوء مدیریت، تمرد و سرپیچی ملی، نافرمانی و دهها صفت بازدارنده منفی دیگر به دور باشد.


7- اصل جوان محوری


رسالت عمومی رئیس جمهور آینده و مخاطبان آینده ساز او ، جوانان و نیروهای کارآمد فعال و پرانرژی جامعه است . زیرا این قشر علاوه بر داشتن نقش موثر در ساختن سرنوشت یک ملت از وفادارترین و فداکارترین قشر جامعه بشمار می روند و افسران جوانی هستند که می توانند بخوبی پاسدار ارزش های الهی در جامعه باشند. و محیط کار ، دانشگاه ، جامعه و خانواده را معطر به اخلاق و فداکاری نمایند.


8- اصل زمانشناسی و مدیریت زمان


در کار کشورداری 2 عنصر زمان و مکان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است شناخت عنصر زمان و کسب مهارت و مدیریت، در ثمردهی اهداف ملی هر کشور موثر است. شناخت روزهایی الهی و طلایی و استفاده حداکثری از زمان، انسان را بر کارها سوار خواهد نمود. رسالت رئیس جمهور آینده آن است که نیروهایی را برای خدمتگذاری بگمارد که کار خوب کنند و خوب کار کنند یعنی کاری کنند که بماند نه کاری کنیم که بمانیم.


9- اصل بهره گیری از مکان و ظرفیت کلامی محیط


رسالت رئیس جمهور آینده رسیدن به طرح جامع آمایش سرزمین است. شناخت ظرفیت های بالقوه و بالفعل سرزمین، تأثیر گذاری مهمی بر روی درآمدهای کشور دارد.


شناخت نقاط ضعف و قوت سرزمین و رسیدن به عدالت جفرافیایی بستری برای پیشرفت و عدالت جغرافیایی کشور است


10-اصل شناخت و استراتژی 


رسالت بعدی رئیس جمهور آینده شناخت سیاست داخلی و خارجی کشور و نحوه تعامل با جهان بیرونی است . ایران کشوری قوی و قدرتمند در فضای منطقه ایست و کشوری تاثیر گذار در فضای فرا منطقه ایست. بنابراین شناخت و استراتژی هدف های اساسی و ثابت و یا هدفهای بزرگ و مادری است که در عرصه های مختلف فرهنگی اقتصادی – سیاسی و نظامی وجود دارد. پس استراتژی های کار ساز و راهبردهای داخلی و خارجی ما مکمل همدیگرند . بدون پشتوانه خارجی نمی توان اهداف درونی را سامان بخشید و برعکس .

 

 دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران

 

 

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 22 اردیبهشت 1392 ساعت 4:37 ب.ظ

2 نظر

 1. گر نشان زندگی جنبندگیست 
  خار در صحرا سراپا زندگیست 
  هم جوائل زنده اند هم پروانه لیک 
  فرقها از زندگی تا زندگیست .
  جناب دکتر صید محمدی _ بعد از گذشت این همه سال از انقلاب تازه ….  بی شک با این اوضاع بیار آینده ای روشن در پیش داریم . و………………. کلی حرف و صحبت دیگه که اینجا جاش نیست 

  1. منظور . . ؟

 2. گر نشان زندگی جنبندگیست 
  خار در صحرا سراپا زندگیست 
  هم جوائل زنده اند هم پروانه لیک 
  فرقها از زندگی تا زندگیست .
  جناب دکتر صید محمدی _ بعد از گذشت این همه سال از انقلاب…..

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه