دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

روایت زندگی ماموستای اهل تسنن برای اولین بار کتاب می شود؛یک ماموستای مقاوم در پاوه/ عکس ملا قادر با رهبر

روایت زندگی ماموستای اهل تسنن برای اولین بار کتاب می شود؛یک ماموستای مقاوم در پاوه/ عکس ملا قادر با رهبر

روایت زندگی ماموستای اهل تسنن برای اولین بار کتاب می شود؛یک ماموستای مقاوم در پاوه/ عکس ملا قادر با رهبر

کرمانشاه دیلی:  به گزارش مشرق از حوزه هنری، علی رستمی مصاحبه كننده و نویسنده كتاب زندگینامه ماموستا حاج ملاقادر قادری در معرفی این شخصیت گفت: ملاقادر قادری امام جمعه شهر پاوه، از توابع استان كرمانشاه است. برجسته ترین خصوصیت رفتاری او سعی و تلاش در تحصیل علم بوده بطوری كه برای رسیدن به این هدف در سنین نوجوانی و جوانی بارها مهاجرت های پر خطر و مملو از خاطره را انجام داده است.

وی افزود: ملاقادر قادری متولد سال 1328 در روستای نوریاب در مجاورت شهر پاوه است. او بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی با توجه به علاقه زیادی كه به گذراندن علوم دینی داشت، روی به تحصیل به علوم اسلامی گذاشت. وی بعد از  فراخوان برای خدمت سربازی در سال  1345، به صورت مخفیانه از پاوه خارج شد و در حوزه های علمیه متعدد در روستاهای كردستان عراق مشغول به تحصیل می شود.

ماموستا ملاقادر قادری در کنار حضرت آیت الله خامنه ای و در اوایل انقلاب

رستمی ادامه داد: ماموستا ملاقادر قادری قبل از پیروزی انقلاب به پاوه بازگشت و به عنوان یكی از محورهای اصلی مبارزه با رژیم پهلوی در منطقه اورامانات و پاوه فعالیت كرد و بعد از پیروزی انقلاب نیز در مقابله با تجزیه طلبان در آن منطقه، اقدامات تاثیرگذاری در تثبیت نظام اسلامی انجام داد.

وی با تاكید بر اینكه ملاقادر قادری از شخصیت های تقریبی و از افراد نزدیك به امام خمینی (ره) است، تصریح كرد: وی حكم امام جمعه پاوه را از امام خمینی دریافت كرد و هم دوش با آیت الله اشرفی اصفهانی، آیت الله موحدی كرمانی و آیت الله زرندی امام جمعه و نمایندگان وقت امام در كرمانشاه به حل و فصل مشكلات مردم منطقه مشغول می شود.

این نویسنده خاطر نشان كرد: مهمترین ویژگی این كتاب، روایت همزمان زندگی ماموستا ملاقادر قادری با زندگی مردم، فرهنگ و تاریخ منطقه پاوه و اورامانات است . وی در این كتاب خاطرات از حوادث و وقایع انقلاب و دفاع مقدس و حضور  و مدیریت افراد بزرگی همچون مصطفی چمران، احمد متوسلیان، ناصر كاظمی، ابراهیم همت، علی شادمانی و  محمدرضا خزایی در پاوه و همراهی و همسنگری با آنان خاطرات قابل تاملی ذكر كرده است.

رستمی بیان داشت: ماموستا حاج ملاقادر قادری علاوه بر محبوبیت در شهرهای اورامانات از مقبولیتی خاص در بین قوم كرد و علمای كردستان عراق برخوردار است. به همین دلیل كتاب خاطرات قادری ازشكل خاطرات شخصی یك روحانی عبور كرده و در واقع روایت گر اتفاقات مهم در منطقه پاوه و اورامانات به معنای اعم می شود.

وی با بیان اینكه در این كتاب برای اولین بار به زندگی یكی از علمای اهل سنت پرداخته شده، افزود: این پروژه از حدود دو سال قبل آغاز و برای نگارش این كتاب بیش از 40 ساعت مصاحبه گرفته شد. ما در حال حاضر در مرحله تدوین هستیم و درنظر داریم برای تكمیل خاطرات ماموستا ملاقادر قادری، علاوه بر مراجعه به اسناد از خاطرات فرماندهان سپاه و ارتش كه در دوران دفاع مقدس همراه او بودند، استفاده كنیم.

رستمی در پایان گفت: همزمان با تدوین هر فصل از كتاب، مصاحبه های تكمیلی انجام می شود و پیش بینی می كنم این كتاب تا پایان سال جاری به زیر چاپ برود.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, 12 تیر 1393 ساعت 10:09 ب.ظ

دیدگاه