دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

سونامی تکفیری – داعشی در جهان اسلام / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

سونامی تکفیری – داعشی در جهان اسلام / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

سونامی تکفیری – داعشی در جهان اسلام / دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

دکتر حمیدرضا صیدمحمدی

دکتر حمیدرضا صیدمحمدی از چهره های برجسته استان کرمانشاه و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشد. وی در گذشته مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور بوده است. مطلب زیر از ایشان و با عنوان “سونامی تکفیری داعشی در جهان اسلام” می باشد.

سونامی تکفیری داعشی در جهان اسلام

کرمانشاه دیلی:  واقعیت این است که جهان اسلام امروز از یک فتنه دینی در رنج  و عذاب است. این فتنه دینی سونامی جهان  تکفیری و داعشی است که در طی نیم  قرن  اخیر ابعاد و قلمرو جغرافیایی جریان تکفیری به  ابعاد و گستردگی امروز نبوده  است .

ریشه یابی جریان تکفیری

 اگر بخواهیم درباره چرایی و چگونگی جریان تکفیری داعشی بحث کنیم. این جریان معلول دو یا چند دسته عوامل هستند.

 یکدسته عوامل خارج از محیطهای  جهان اسلام یا همان عوامل خارجی که منشاء آنها دسیسه های  مذهبی استعمار نو است که در قالب فرقه گرایی و فرقه سازی  – بگونه ای که فرقه سازی هنگامی که رشد می کند مباحث تکفیری هم در دل خود تولید می کند.

جریان وهابیت با حمایت استعمار انگلستان شکل گرفت و بعد آمریکا متولی آن شد و امروزه با حمایتهای آشکار و پنهان آمریکا در دنیای اسلامی نفوذ کرده  است .

استعمار نو امروزه بشدت بدنبال فتنه و شکاف  اجتماعی ، مذهبی،  قومی در جهان اسلام است و تلاش آنها  این است که جوامع  اسلامی را از درون  تهی کنند و بسیاری از جریانهای  تکفیری زاییده جهان غرب است.

1- هنگامیکه القاعده و طالبان در افغانستان شکل گرفت. استعمار و امریکا و غرب دست خود را رو کردند. بهانه  آنهادر افغانستان هم جلوگیری از کمونیزم بود. با ابزار امریکایی و بودجه مالی عربستان این جریان بطرف رادیکالیزه شدن پیش رفت .

بعد از دفع خطر کمونیزم غربیها به این نتیجه  رسیدند که باید بحث تکفیر را فعال کرد تا از وحدت مسلمانان  جلوگیری شود.

2- در پاکستان گروههای افراطی مانند سپاه صحابه- لشکر طیبه را بشدت فعال نمودند .

3- در افریقا گروههای تکفیری الشباب و بوکوحرام را فعال نمودند.

4- در سوریه گروه جیش النصره و داعش و بوکوحرام فعال نمودند.

 5- در عراق ابتدا؛ گروه ابومصعب زرقاوی شروع کردند و دامنه آنرا به داعش کشاندند .

در جنوب یمن همین وضعیت رقم خورد.

 دسته دیگر عوامل منطقه ای

مانند عربستان و قطر که گروههای تکفیری و داعشی از این دو کشور تغذیه می شوند .

در بحرین خود نظامیان عربستانی بشدت فعال هستند یا در عراق و پاکستان دست آشکار عربستان مشخص است و واهمه ای از حمایت آشکار این گروه ندارند.

دامنه فعالیت عربستان، قطر و غرب در خارج از سرزمینهای جهان اسلام کاملاً مشهود است در منطقه ولگا در روسیه بمب گذاری کردند و روسیه اعلام کرد که دخالت سعودیها در این قضیه قطعی است .

دسته دیگر عوامل داخلی

یکی از عواملی که جریان تکفیری را رشد داده ،جهل توده هاست که رهبران تکفیری از این جهل سوء استفاده  می کنند چهره هایی مانند یوسف قرضاوی و عدنان العرعور بعنوان نظریه پردازان دینی جهل توده ها و طرفداران افراطی آنها بگونه ایست که در یکی از انتحاریها زمانی که دستگیر می شود می گوید شما زودتر مرا بکشید تا به نماز جماعت پیامبر در بهشت برسم .

دسته دیگر از عوامل داخلی- تعصبات و اهانتها و تحقیرهای مذهبی در جهان اسلام نسبت به همدیگر است که با پخش فیلم ، صدا و کلیپ در مناطق سنی نشین احساسات آنها را بر ضد شیعه تحریک می کنند. همه اینها زمینه رشد جریان های تکفیری را بوجود آورده است.

جریان سلفی در جهان اسلام یک واکنش به جریان مدرنیزم است؛ یعنی مدرنیزم عقل را کاملاً حاکم می داند و می گوید عقل اندیشه کامل است. از سوی دیگر در واکنش به این جریان سلفیت می گوید عقل هیچ  جایگاهی ندارد در جایی دیگر که مدرنیزم انسان را محور قرار می دهد، سلفیت می گوید اصلا انسان هیچ جایگاهی ندارد، و یکباره خودش را در مرحله انتحار و انفجار قرار می دهد. و در واکنش به این شرایط فرد سلفی حاضر است هم خود را بکشد و هم دیگران را بکشد. بنابراین ما شاهد هستیم که هرچه بحث مدرنیزم عنان گسیخته در جهان اسلام رشد می کند، اندیشه سلفیه و تکفیری هم رشد می کند و پیش می رود.

فتنه تکفیر یا تفکیر مذاهب و اهل قبله، امری است که از ابتدای اسلام مورد نکوهش شیعه و سنی بوده است –در قرآن آمده (ولا تَقُولُوا لمن ألقی  اِلیکُم السلام لَست مُومناً ) اگر کسی به شما اظهار اسلام کرد به او نگویید که تو مومن نیستی زیرا پیامبر اسلام فرمودند (انی امرت ان  اقاتل الناسحتی یشهدو ان لا اله الا الله و اَن محمداً رسول الله) وقتی شهادتین را گفتند دیگر خونشان ، مالشان و جانشان بر من محترم است . بنابراین اولین جایی که فتنه تکفیری آغاز می شود در دوره ی خوراج (دهه  30  قمری است) در این دوران است که  اولین گروه خوارج، مسلمانان را کافر می دانند حضرت علی علیه السلام را که به شهادت می رسانند می گویند چون حاکمیت را پذیرفت بنابراین از دین خارج شده و باید کشته شود. اما بعد از خوارج ، این فتنه در جهان اسلام کاملاً از بین می رود. اما در قرن 12 محمدبن عبدالوهاب چون سوادی نداشت آمد و از اندیشه  های ابن تیمیه استفاده کرد و بحث تکفیر را کاملا گسترش داد و رسماً مسلمانان را کشت و جالب این است که بیشتر قربانیان فتنه تکفیر اهل سنت بودند یعنی تمام کشتارهایی که در نجد، حجاز، طائف ،مکه و مدینه صورت گرفت از اهل سنت بودند. بنابراین اندیشه تکفیر هیچ ارتباطی با اهل سنت پیدا نمی کند و امروزه در کشورهای سنگال، عراق، سوریه بسیاری از زیارتگاههای اهل سنت توسط آنها تخریب می شود .

گونه شناسی جریان سلفی گری

 سلفیه به معنای بازگشت به گذشته است. اما گذشته ای که مسلمانان باید همه مذاهب را کنار گذارند و در صف واحدی قرار گیرند و خود را نفی نکنند بنابراین در جریان سلفیه:

1-سلفی گری جهادی : این جریان معتقد است که جامعه باید علیه حاکم قیام کند و اگر سکوت کند جامعه جاهلی شده است . اما هیچگاه فتوا نمی دهد که فرقه  گرایی شود و کشتار راه بیفتد مانند سید قطب که نوع تکفیر سیاسی را رواج داد.

2- سلفی گری تنویری : یعنی سلفی گری روشنفکری و استفاده از عنصر اجتهاد و عقل مانند سید جمال  الدین- علامه اقبال، محمد عبده

3-سلفی گری تبلیغی: گروهی که روی کردارشان بیشتر تبلیغ می کنند و بدنبال تبلیغ اندیشه های خود هستند اما تکفیر نمی کنند.

4- سلفی گری تکفیری : این گروه ریشه در اندیشه وهابیت تکفیر دارند-اینها بشدت فرقه گرا هستند فقط کافی است مسلمانی به زیارت برود یا توسل پیدا کند – دیگر مشرک شده است و رهبر این گروه محمد بن عبدالوهاب است و هنگامی که می خواهد از مسلمانان نام ببرد ،چه مسلمان شیعه –چه  مسلمان سنی می گوید مشرکین زمان ما که مرادش همین مسلمانان است. این دسته از سلفی گریهای تکفیری دست خود را در کشتار باز می گذارند و به نوامیس مسلمان ترحم نمی کنند .

جریان تکفیری پدیده ای نوظهور در تاریخ اسلام نیست. بلکه در دل تاریخ در پاره ای از مقاطع به دلایل  سیاسی – اجتماعی و فکری ظهور کرده است. اما آنچه که تکفیر عصر حاضر را از گذشته متمایز کرده است 4 خصوصیت است .

1- ابعاد جهانی آن

2- شبکه ای شدن آن

3- اقدام به کشتار نامتعارف و وحشیانه

4- مشوش نمودن چهره اسلام رحمانی در اذهان مردم دنیا

شاخصه های جریان تکفیری  -داعشی عبارتند از :

1- خشونت عریان و دائمی

2- آسیب زدن به افراد بی گناه و غیر دخیل در موضوع

3- حرکت تصاعدی در تکفیر دیگران

4-  کشتن اهل اسلام

در مواجهه با تکفیری ها باید دقت داشت که این گروه از 2 بخش تشکیل می شوند یک بخش سران آنها هستند که حکم تکفیر و قتل را صادر می کنند . بخش دوم پیروان چشم و گوش بسته و تسلیم شده هستند.

جریان تکفیری – داعشی که امروزه در سرزمینهای اسلامی جولان می دهد در حقیقت بدنبال این هستند که چهرۀ بدی از اسلام و مسلمانان به جهان نشان دهند. اینها جیره خواران غرب و دنیای استکباری به همراه اعراب مرتجعی هستند تا اسلام را به سقوط و نیستی نزدیک کنند . بنابراین چهره های پاملا گلر یا اسپنسر که چهره های اسلام ستیز هستند می آیند و میگویند:

The only good muslim is a dead  muslim

یعنی مسلمان خوب یک مسلمان مرده  است – این گروه به شدت دنبال اسلام هراسی و اسلام ستیزی هستند و فضا را خوب طراحی می کنند مثلاً فیلم فتنه که چند سال پیش ساخته شد در همین راستا بود . آنها آیات قتال قرآن را می آورند – بعد انفجار ها را نشان می دهند و برای جهان فضا سازی خشونت بار طراحی میکنند.

حرکت های عبدالمالک ریگی در بلوچستان، جندالشیطان، جند العدل نمونه های بارزی از فضا سازی این گروه تکفیری است که در سالهای گذشته شاهد آن بوده ایم .

متاسفانه تکفیری و داعشی امروزی ابعادش گسترده شده است . فقط در سال  2013، 9000 نفر در عراق – 120  هزار در سوریه ، چند نفر  در پاکستان و اقغانستان در سال 2014 مشابه همین تعداد کشته در سوریه و عراق و تخریب صدها اماکن مقدسه و آوارگی هزاران نفر در شمال  و شمال غرب عراق  و شرق سوریه رخ داده  است .

نتیجه اینکه وزیر خارجه سابق امریکا هیلاری کلینتون در کتاب خود با عنوان « گزینه های دشوار» اذعان کرده است که داعش در واقع ساخته دست امریکا با هدف تقسیم خاورمیانه است و یا دیداری رسمی جان مکین سناتور امریکایی با ابوبکر بغدادی در سوریه شواهد زنده ای بر حمایت غربیها از این گروه وحشی و خون آشام دارند که چگونه غربیها طوفان سیاهی را در خیمه اعراب و مسلمانان به راه انداخته  است .

منابع:

1- ماهنامه  آموزشی اطلاع  رسانی  معارف  شماره 101 سال  1392

2- روزنامه ایران شماره  5718 سال  1393

3- سایت های خبری  –  تحلیلی

نوشته شده توسط admin در شنبه, 08 شهریور 1393 ساعت 1:30 ب.ظ

2 نظر

  1. گروه های آموزشی اداره ی کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه  برای بار دوم حائز رتبه ی عالی کشوری گردید 
    بر اساس نتایج بررسی عملکرد  گروه های آموزشی از طرف دبیر خانه ی راهبری وزارت عالی آموزش و پرورش در سال تحصیلی 93/92 در قالب شاخص های صورت گرفته ارزیابی گردیده و میانگین عملکرد گروه های آموزشی استان کرمانشاه در تمامی دروس برای بار دوم  حائز رتبه ی عالی کشوری گردید در این مرقومه که  به شماره ی 104207 مورخه ی 1393/5./29 خطاب به مدیر کل محترم اموزش و پرورش استان کرمانشاه آمده است، آورده شده است : ضمن سپاس از مساعی ارزشمند همکاران ارجمند که در کسب رتبه ی عالی کشوری تلاش کرده اند انتظار می رود مراتب تقدیر و تشکر این دفتر را به شایسته ترین نحو مقتضی به همکاران گروه های آموزشی آن اداره کل ابلاغ فرمایید .

    درضمن اسکن  خبر مربوطه در سایت  معاونت متوسطه اداره کل آموزش وپرورش کرمانشاه می باشد.

  2. آقای دکتر محمدی ووووووووووووووووووووو

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه