پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

شهرداری اسلام آباد و چالشهایی پیش رو / دكتر مجید حسيني

شهرداری اسلام آباد و چالشهایی پیش رو / دكتر مجید حسيني

شهرداری اسلام آباد  و چالشهایی پیش رو / دكتر مجید حسيني

 مجید-حسینی

کرمانشاه دیلی:   قطعا شورای شهر موفق و کارآمد با تعیین شهردار شناخته می شود و شهردار کارآمد با وضعیت شهر  
نمیتوانیم مشخص کنیم چه شهرداری در گذشته موفق عمل کرده یا ناموفق مگر با مطالعه طرح ها و پروژه های عمرانی و رفاهی و زیست محیطی و فرهنگی و …
شهر اسلام آباد از معضل فضای سبز و محیط زیست ، زیباسازی ، معماری شهری ، حمل و نقل ، زباله ، شهر بازی ، اماکن عمومی چون سینما و …. و نیز بسیاری کمبودهای دیگر در رنج است . حال با توجه به این زخمها چه کسی میتواند بگوید نعمت مرادی بهتر بود یا همایون نوری یا عابدینی و یا …..
قطعا رزومه این افراد در شهر اسلام آباد مشخص است . حال علت کم کاری یا عدم موفقیت آنها چه بوده است بحث این یادداشت نیست و قطعا وقتی کسی در مقام شهردار یکبار از کاستیها نمی گوید یعنی مشکلی برای انجام مسوولیت نداشته است .
اما در مورد شورای شهر الان وارد دوره پنجم آن شده آیم وقتی شورا و شهردار محفل شوند هردو استحاله خواهند شد . شورا باید بداند مافوق شهردار است و شهردار باید بداند که شورا اورا مواخذه می کند اگر بد کارکند یا کم کار کند . اما در یکی شدن این دو هردو ضرر می کنند و چهار دور قبل گویای حرف من است  از دیگر مسایل لابنحل شورا  باید گفت  که هیچکدام برنامه مدون برای شهر ارایه نکرده اند و مثل بچه ای که تازه متولد شده اند تازه میخواهند فکر کنند -آنهم اگر فکر کنند – که برای شهر چه باید کرد . بینی و بین الله کدامیک برنامه ارایه کردند و کدامیک رای برنامه هایش را بدنبال دارد به عبارتی چه کسانی به برنامه ها رای دادند و نه به اشخاص؟ حال این شورای بی برنامه شهردار با برنامه را چگونه میتواند انتخاب کند ؟ چهار نفر کاندیدا دارد که هر چهارتا آزمون پس داده اند . آیا شهری با معضلات اسلام آباد در قواره این چهار نفر برای اصلاح و عمران و آبادانی اش خواهد بود ؟ قطعا قامت اندیشه اینان کوتاه تر از اداره شهری چنین بحران زده است .اما چرا شورای شهر تاکیدش روی آزمون پس داده ها هست الله اعلم
 مورد  روشنتر را باید در داخل شهرداری دید . همانجا که کادر کارکنانش با روحیه کار کارمندی و حداکثر یک ساعت کار مفید در روز در گیرند . یقین بدانید کارمندی که در حین کار نان و ماست میل می کند یا لقمه در دهان دارد یا اتاقش زیبا و تمیز و جداب نیست و …. این فرد کار مثبتی برای شهر از پیش نخواهد برد ؟
چنین نیست ؟ قبول بکنیم مثل همه سیستمها شهرداری هم از افت پارتی و رشوه و دلالی و لابی و … تهی نیست
الان سوال این است که
اول : شهردار منتخب برای مبارزه با رشوه و لابیگری چه برنامه ای دارد ؟
دوم : شهردار منتخب برای ناکارامدی سازمانی شهرداری چه برنامه ای دارد ؟
سوم : برنامه شهردار منتخب در حوزه عمران و آبادانی وزیست بوم و فرهنگی و اقتصادی و رفاهی و زیباسازی  چیست ؟
چهارم : رابطه شورا وشهردار چگونه تعریف میشود
پنجم : نقش مشورتی مشاوران و نخبگان و متخصصین در برنامه شهردار و شورا چگونه تعریف شده است ؟
ششم : درآمد شهرداری چگونه تامین خواهد شد ؟
و…..
به هر حال من اندیشه می کنم که اگر موارد فوق روشن نشود چهارسال آینده اسلام آباد نه تنها آبادتر نميشود که ویرانتر خواهد شد . لذا قبل از توجه به اسامی به مواردی این چنین توجه باید کرد . قطعا با قاطعیت و تعیین چارچوب اولیه برای شهردار از سوی شورا میتوان امیدوار به کار بهتر باشیم .
همین مقدار کافی است تا بتوانیم تفکر به کجا میرویم را باردیگر به منصه ظهور برسانیم

نوشته شده توسط admin در جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 9:50 ب.ظ

2 نظر

  1. دقیقا جناب دکتر قسمت پایانی فرمایشتان یعنی پسرفت اسلام آباد رخ خواهد داد.ما هنوز از آرمان های انتخاب درست شورا قرنها عقب تریم.طبیعتا نتیجه اسف بار آن بوی تند تعفن هرکوی و برزن است.مضافا عدم رعایت قوانین شهروندی از سوی عده کثیری بی فرهنگ.
    راستش چند وقت پیش شهرداری فعلی وقتی با سوال ما بابت چرایی وضع شهر مواجه شد فقط بسنده کرد به اینکه:شاباد همین است و درست نخواهد شد چون هرکی به هرکی است.
    البته باید تاکید کرد نبود فرا دست و مجموعه ای جهت نظارت بر کار شهردار و شورا خود دلیلی دیگر بر این اوشاع خراب است.

    خدا به دادمان برسد از دست این مسئولان

  2. سلام دکتر حسینی بچه محل کوچه شهید امیدی اولین وظیفه شهرداری زیبا سازی شهر هست .شهر به بازارچه نیاز داره تا میوه فروشان در آن اسکان یابند .گاراژ قدیم گهواره و کرند شده پوشاک فروشی بهترین کار اینه اونجا به چرخ دارن میوه اختصاص داده بشه و چقدر این کار به نضافت شهر کمک میکنه پوشاک فروشان عزیز هم در پاساژ های متعدد اساکن داده شوند .نهایتا برای کمک به رهن مغازه بهشون وام تعلق بگیره.و کل مغازه داران ملزم به داشتن سطل زباله بشن و البته سطل و نایلون که اخر وقت زباله ها رو توی جدول نریزن . در آخر سرعت گیر باید در کوچه و جاده فرعی باشه نه در جاده اصلی ،فکر کن آمبولانس یا ماشین آتش نشانی بخواد از سرعت گیرهای زیادی که ایجاد شده باید عبور کنه که زمان بر است.و در این مواقع زمان سرنوشت ساز.واسدهای دیگر که لازم باشه میگم .سعدیه بی غم دبیر بازنشسته

    1. سلام بر همکار عزیز و همسایه گرامی و همبازی دوران کودکی های شیرینی که هیچگاه بر نخواهند گشت . من سرم به آسمان هم برسد آن جمع همسایگی یکپارچه که چون خانواده ای بزرگ می مانست را از یاد نخواهم برد و هرجا باشم خاک پای بزرگ تا کوچکتان خواهم بود . خداوند همه رفتگان از آن جمع بخصوص پدر و مادرشهیدتان را بیامرزاد . بانوی مهربان به درستی بر معضلی از معضلات شهر اشاره فرمودید اما کوتاه بگویم شهر ما از دو جهت در رنج است اول که مهمترین هم هست پایین بودن سطح فرهنگ عمومی است و دوم وجود مدیران ناکارآمد و بلکه کار نابلد . سلام برسانید و خوشحالم نام زیبایتان را زیارت کردم

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه