یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عکس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو از اسلام آبادغرب در سال 1314

عکس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو از اسلام آبادغرب در سال 1314

عکس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو از اسلام آبادغرب در سال 1314

 

 

کرمانشاه دیلی:   همانگونه که در زیرنویس این عکس مشاهده می کنید این تصویر توسط موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو در 3 آبان سال 1314 ثبت شده است.

عکس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو از اسلام آبادغرب در سال 1314

روزگاری اسلام آبادغرب (سابقا شاه آبادغرب) ، کرمانشاه ، سنندج ، ملایر ، همدان و ایلام استان پنجم را در تقسیمات کشوری ( 1316 ) تشکیل می دادند و اسلام آباد سرزمینی آباد و خوش آب و هوا و شاهراهی ارتباطی و مورد توجه بود که متاسفانه به مانند سایر شهرهای استان پنجم توسعه نیافت.

البته موسسه شرق شناسی دانشگاه شیگاکو ، تصویربرداری زیر را با تمرکز بر تپه باستانی چغاگاوانه انجام داده است و محله های قدیمی اسلام آباد همچون محله شهرستانی که بافت شهر در واقع از آنجا شکل گرفته است ، در این تصویر نمایان نیست.

ناراحت کننده ترین نکته این عکس اثر باستانی کاروانسرای اسلام آباد می باشد که عظمت و زیبایی آن در عکس نیز آشکار است اما متاسفانه هم اکنون کوچکترین اثری از این اثر ارزشمند وجود ندارد. کرمانشاه دیلی قصد دارد تا در این خصوص تحقیقاتی را انجام داده و نتیجه را تقدیم مخاطبان عزیز نماید. معلوم نیست که این اثر تاریخی توسط چه کسانی از صحنه روزگار محو شده است.

در حاشیه تپه چغاگاوانه مغازه های معروف یهودیان اسلام آبادی هویداست. این یهودیان بعدها مهاجرت نموده اند و بعید است که امروزه افرادی با دین یهود در اسلام آباد زندگی کنند.

در سمت راست تصویر نیز ، منازل و دکاکین ارمنی های ساکن اسلام آباد که با نظم خاص و به فواصلی معین بنا نهاده شده اند ، به خوبی قابل مشاهده است و نیز رودخانه زلالی که از پشت این منازل جاری است و امروزه هم در اسلام آباد به رودخانه ارمنی معروف است.در قسمت مقابل این منطقه ارمنی نشین نیز ، بخشی از باغستان های زیبا و فراوان آن زمان اسلام آباد مشهود می باشد که امروز توسط ساختمان های شهری تسخیر و به طوری کلی نیست و نابود گردیده است.

محل میدان شهید هدایت امروزی ، مسیر میدان امام خمینی و میدان شهید هدایت ، کوچه معروف به پشت تپه و … نیز به خوبی قابل تشخیص می باشد.

 

تظاهرات در اسلام آباد غرب / بازخوانی تاریخ – 10 دی ماه  35 سال پیش

نوشته شده توسط admin در شنبه, 13 تیر 1394 ساعت 9:16 ب.ظ

1 نظر

  1. ناراحت کننده ترین نکته این عکس اثر باستانی کاروانسرای اسلام آباد می باشد که عظمت و زیبایی آن در عکس نیز آشکار است اما متاسفانه هم اکنون کوچکترین اثری از این اثر ارزشمند وجود ندارد. کرمانشاه دیلی قصد دارد تا در این خصوص تحقیقاتی را انجام داده و نتیجه را تقدیم مخاطبان عزیز نماید. معلوم نیست که این اثر تاریخی توسط چه کسانی از صحنه روزگار محو شده
    است.

    جز غم عشق تو صد حیف از عمری که گذشت/ پیش از این کاش گرفتار غمَت می‌بودیم!

    درود بر اسلام آباد

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه