یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

فیش های حقوقی وگسترش خودکشی اجتماعی ؟!!/ دکتر مجید حسینی

فیش های حقوقی وگسترش خودکشی اجتماعی ؟!!/ دکتر مجید حسینی

 فیش های حقوقی وگسترش خودکشی اجتماعی ؟!!/ دکتر مجید حسینی

 مجید-حسینی

 هشدار به زندگان

کرمانشاه دیلی:   فیش هاس نجومی واقعا جامعه را در بهت فرو برده است . نه بخاطر اینکه چه کسی چقدر گرفته یا در چه دوره ای یا از چه جناحی؟ خیر . از این بابت بهت است که در نظام مقدسی اتفاق افتاده که داعیه  الگو بودن دارد و توسط کسانی انجام شده که کوس خدمت خدمتشان گوش فلک را کر کرده است . لذا این فاجعه هنوز دارای هشدارهایی است و البته خود کلید معماهای بزرگتر که باید با حوصله حل گردند . یکی از هشدارها و اخطار های فیش های نجومی این است که آقایان و مدیران مواظب فاصله زیاد طبقاتی اغنیا و فقرا باشید . فاصله زیاد طبقاتی منجر به آسیب های فراوانی میشود که مهمترینش ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه خواهد بود . طبقه اگر از تعریف خود فراتر رود و تبدیل به فرهنگ شود روح اعتماد و ایمان و اعتقاد ملت را از آنان خواهد گرفت و متاسفانه یکی از تبعات آن خودکشی ناشی از همین بحران طبقاتی شدن فرهنگی جامعه و دست نیافتنی انگاشتن معیشت عام مردمانی است که روزگاری در باورهایشان برابری و برادری صلا می زدند . مردمان به هوش باشیم که بسادگی از این مصیبت عبور نکنیم .

 خودکشی همانکونه که دورکیم گفت قتلی است وارونه که در آن قاتل ظاهرا خود مقتول است . قاتل در صدد برمی آید تا خود را از میان بردارد . نظریات متفاوتی هم در این باب در علوم مختلف مطرح شده که از موروثی بودن تا خلاء اجتماعی و بی نظمی ساختاری و بنیان خانواده و … را در برمی گیرد که در این نوشتار قصد واگویه آنها نیست . راه های خودکشی هم فراوان بوده و هرکس فراخور غم و اندوهی که گریبانش را فشرده و نیز در دسترس بودن ابزارهای ممکن راهی را برمی گزیند . اما قطعا دلیل برای خودکشی نزد هرکسی می تواند چیزی باشد و همین نکته مهم است که مارا وا می دارد تا در ایجاد بروز عوامل و دلایل و انگیزه های خودکشی حساس تر برخورد کنیم . هرچند دشوار اما خودکشیهای ناشی از یاس عاشقانه یا شکست تحصیلی و حتی ورشکستگی اقتصادی را می توان  مهار کرد . اما خودکشی ناشی از یاس فقر و فلاکت اگر نگوییم محال حداقل نیازمند انرژی زیادی است که دیگر از عهده یک فرد خارج می شود .

در خودکشی ناشی از فقر و فلاکت ، شوربختی و اندوه عمیق ناشی از آن ، فرد ابتدا روح و روان و جان خود را از دست می دهد ، عقلش زایل می گردد ، فکرش از کار می افتد و روحش منجمد می گردد . آن وقت تصمیم بر از میان برداشتن جسمی می کند که دیگر کالبدی بیش نیست . فقر اعتقاد آدمی را از وی می گیرد ، باورهایش را تحقیر می کند ، ارزشهایش را به سخره گرفته و ایمانش را زایل می گرداند . فقر شخصیت آدمی را از وی گرفته ، حرمت اجتماعی اش را تباه کرده و منزلت وی را هزار تکه کرده و اورا به بی هویتی محض می رساند . فقر دانش و آگاهی فرد را به تباهی می کشد ، امید آدمی را به یاس ، لبخند او را به اندوه و عشق اش را به نفرت و تنفر از همه چیز  – حتی خود – مبدل می کند .

فقر تعارض و تنافر می آفریند ، فقر تقابل و تجاهل می سازد ، فقر ایجاد شرارت می کند ، فقر تباهی و سیاهی و پلیدی و پلشتی به ارمغان می آورد . و وای به روزی که این فقر از فرد عبور کند و جامعه ای را مبتلا کرده باشد . و وای به روزی که این ” فقر اجتماعی ” حاصل تبعیض و نابرابری اجتماعی باشد و وای به روزی که این فقر حاصلش ” عدم اعتماد عمومی ” شود . و وای به روزی که این فقر موجب ” گسست های عمیق اجتماعی ” شود . آنگاه هرروز بیشتر از پیش ” یاس ” ، ” نا امیدی “،استرس و اضطراب ” ، ” ترس از آینده مبهم ” و … جامعه را فرا گرفته و ” افسردگی کلان اجتماعی ” حاصل چنین فقری خواهد بود و آغازی است برای انحطاط فرهنگ و مبانی اعتقادی افراد که در آسیب هایی چون دیگر کشی و خودکشی نمود می یابد .

 در چنین فقری با چنین وضعیتی ، دیگر نیروهای ماورایی هم برای نجات افراد کاری از دستشان برنمی آید و همانگونه که امام علی (ع) فرمودند که فقر ایمان را فراری می دهد . این فقر انسانیت انسان و کرامت وی را از او گرفته و جامعه را به ” پوچ انگاری ” مبتلا خواهد کرد .

 بر مدیران جامعه است که برای جلوگیری از شیوع چنین فقری بکوشند و کمتر به تعارضات ناشی از آن دامن بزنند . تهیدستان باید بدانند و بر این باور راسخ شوند که فاصله زیاد طبقاتی با از ” خود بهتران ” ندارند و این مهم وظیفه برنامه ریزان جامعه است و بس . نگذاریم ماجرای فیش های حقوقی ، آسیب های بزرگتری بیافریند . مسامحه با فساد خود فسادی عظیمتر و عمیق تر و نابخشودنی تر است و در حال حاضر مسامحه این است که بخواهیم دامان یک جناح را از فساد مبرا کرده و جامه ی جناحی دیگر را سیاه جلوه دهیم .

 فساد ناشی از رانت قدرت نه اصلاح طلب می شناسد و نه اصول گرا . هرکس در قدرت است باید مواظب باشد دامانش به فساد آلوده نگردد که خرقه آلوده را شرم از پروردگار نخواهد بود .

نوشته شده توسط admin در شنبه, 30 مرداد 1395 ساعت 10:08 ق.ظ

5 نظر

 1. خرقه آلوده را شرم از پروردگار نیست
  آیا کسی هست که در فیش های نجومی خرقه اش آلوده نشده باشد

 2. با سلام بنری در محل میدان امام (ره) برای تشکر از نماینده جهت رفع مشکل آب آشامیدنی مردم روستاهای سراب میله سر نصب شده چه ربطی به نماینده دارد اصلا مشکل آب آشامیدنی مردم شریف این منطقه بر طرف نشده !!!!!

 3. ۳۰میلیون دلاری كه در هواپیما گم شد
  اسحاق جهانگیری: «زمانی گروهی تصمیم گرفتند در دوران تحریم از یکی از کشورهای خارجی پول بیاورند. در بانک مرکزی آنجا ۱۳۰ میلیون دلار تحویل آنها دادند و همان‌طور در هواپیما نشستند و وقتی به ایران بازگشتند، صد میلیون دلار به بانک مرکزی تحویل دادند؛ وقتی هم پرسیده می‌شود ۳۰ میلیون دلار چه شد، می‌گویند نمی‌دانیم گم شده، تا این لحظه هم گم شده است».

 4. جالب بود

  ، مرسی

 5. درود برشما

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه