جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

ماه عسل!! / دکتر مجید حسینی

ماه عسل!! / دکتر مجید حسینی

ماه عسل!! / دکتر مجید حسینی

مجید-حسینی

کرمانشاه دیلی:  هر ساله در ماه مبارک رمضان برنامه ای از شبکه سوم سیما پخش می شود تحت عنوان ماه عسل با موضوعاتی ملموس ازجامعه و اجرای مجری توانمند آن که قطعاً یکی از برنامه های پر بیننده در این ماه هم می باشد، به ویژه با توجه به زمان پخش آن که متصل به افطار و اذان مغرب می باشد و نیز از شبکه پنجم هم برنامه ای با چنین موضوعاتی پخش شد که هر چند این دو برنامه بسیار جذاب و دوست داشتنی است و اوضاع قشر فقیر و ضعیف جامعه را به رخ دیگر اقشار و افراد می کشند تا آنها بتوانند دست نیازمندی از این همه نیازمند را بگیرند و یا اینکه مثلاً توانمندی به دختری که در آرزوی عروسک می باشد، عروسکی ببخشد و یا مثلاً هزینه مسافرت فردی را به مکانی که در رؤیایش بوده بپردازد و الخ.
همة اینها خوب است و همة اینها لازم است، اما ای کاش ماه عسل و آن برنامه که متاسفانه نامش در خاطرم نمانده به جای اینکه گریة همان اقشار آسیب پذیر را در بیاورد تا افراد ببیننده با آن فرد همزاد پنداری کنند، بصورت چالشی ، شفاف ،صریح و روشن مسؤلانی که وظیفة آنها کاهش فقر در جامعه است را مؤاخذه کرده و آنها را به پشت تریبون آورده و خواهان توضیحات مستند و نه کلی گویی شود. مثلاً از مسئولان کمیته امداد امام بخواهند که چه مقدار موفق بوده فقر را در جامعه کاهش دهد.

تعداد فقرای ما بعد از جنگ تحمیلی چقدر بوده و امروز چقدر است؟ آیا سمینارهایی که مثلاً وزارت رفاه در این خصوص گذاشته در مسیر فقر زدایی جامعه مؤثر بوده است؟ اگر آری چقدر ؟ حساب مسکن امام چقدر از فقرا را صاحب خانه کرده است؟ و کی قرار است واژة بی خانمان در میان قشر ضعیف جامعه رخت بربندد؟ افطار و اطعام به فقرا پسندیده است اما بهتر نیست در کنار این اطعام به اشتغال و درآمد زدایی فقرا بپردازیم!
وزارت جهاد کشاورزی در این مسیر چه کرده است ؟ بانکها چه میزان از منابع خود رابه اقشار فقیر و ضعیف و خیلی ضعیف جامعه اختصاص داده اند؟ چه آموزه هایی در خصوص حقوق شهروندی به افراد آسیب پذیر جامعه داده شده است واز سوی چه نهادها و سازمانهایی ؟ و صدها مورد دیگر که از حوصله بحث خارج است!
آیا به این نکات کلیدی در ماه عسل پرداخته شود که ذائقة را شیرین کند بهتر است یا به تک مواردی که ماه عسل را در کام روزه دارانش تلخ می نمایاند و فقط هم یکبار اتفاق می افتد و بس!
کار دیگری که ماه عسل می تواند انجام دهد این است که بگوید همانهایی که در سالهای گذشته پشت دوربین آورده است اکنون چه می کنند؟ وضعشان بدتر شده است یا بهتر؟ و اگر بهتر شده است بگویند چگونه ( اگر مقدور باشد ) که لبخند بر لبان روزه داران بنشیند و اگر نشده است دریغش و فسوسش را به کجا باید برد؟
امیدوارم ماه عسل های امسال متفاوت تر از سالهای پیش باشد!

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, 27 خرداد 1394 ساعت 7:33 ب.ظ

3 نظر

  1. درود برشما

  2. آفرین برشما

  3. جالب بود آقاي دكتر ….

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه