جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

متن سخنان راضیه منصوری نماینده بانوان اسلام آبادغرب در همایش حقوق شهروندی با حضور دستیار رییس جمهور + تصاویر

متن سخنان راضیه منصوری نماینده بانوان اسلام آبادغرب در همایش حقوق شهروندی با حضور دستیار رییس جمهور + تصاویر

متن سخنان راضیه منصوری نماینده بانوان اسلام آبادغرب در همایش حقوق شهروندی با حضور دستیار رییس جمهور + تصاویر

 راضیه منصوری

 

کرمانشاه دیلی:   در همایش دیروز حقوق شهروندی که با حضور شهیندخت مولاوردی دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی در تالار الغدیر اسلام آبادغرب برگزار شد ، خانم راضیه منصوری یکی از دو مدیر سایت کرمانشاه دیلی به نمایندگی از جامعه زنان شهرستان به زیبایی به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن کامل سخنرانی دیروز ایشان را در ادامه مشاهده می کنید.راضیه منصوری

به نام خدایی که انسان را آزاد آفرید

با سلام و عرض ادب به پیشگاه حضار محترم و مهمان گرانقدر مراسم سرکار خانم مولاوردی
به عنوان عضوی کوچک از جامعه بزرگ بانوان ، مقدم شما را به شهرستان اسلام آبادغرب گرامی می دارم.    

در دوران اصلاحات در افق دید دولتمردان آن، حقوق شهروندی و کرامت انسانی از جایگاه والایی برخوردار بود ، اما به شهادت تاریخ در تمامی هشت سال پس از آن، توجه به حقوق شهروندی به محاق رفت تا بار دیگر توسط دولت تدبیر و امید ، صیانت از حقوق شهروندی بعنوان دغدغه‌ ای جدی مطرح و در این راستا منشور حقوق شهروندی تدوین و عرضه گردید که در آن حق کرامت و برابری انسان، حق آزادی و امنیت، مشارکت در سرنوشت خود، آزادی های مدنی و سیاسی، آزادی اندیشه و بیان و حق نقد و اظهار نظر را، بار دیگر احیا کرد  و بشارت دهنده حقوقی شد که همه مردمان در همه روزگاران دلبسته و وابسته آن هستند.
حقوق شهروندی نه الطافی از طرف حکومت ها به ملت ها بلکه هدیه ای ذاتی از طرف خداوند به آدمیان برای زندگی در یک جامعه شرافتمند می باشد و در شمار سرمایه های فطری انسان است تا هر تبعیض و حق کشی و هر تقسیم و مرزکشی را ممنوع کند.
حقوق شهروندی مجموعه ای از قدرت ها و فرصت هاست که باید به صورت مساوی، تفکیک ناپذیر و غیرقابل تقسیم برای یک ملت تصور گردد تا به عنوان چتری حمایتی همه را با هر قومیت و جنسیت، فرهنگ و زبان و هر آئین و دینی در بر گیرد و شرایط برابر را برای استفاده از حقوق اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در نظر گیرد.
در شرایط کنونی حفظ حقوق شهروندی میسر نخواهد شد مگر آنکه برای احقاق آن اقداماتی صورت پذیرد:
اولین قدم: اجرای دقیق قوانین موجود و قانون گرایی و تمکین نهاد حاکمیت از قانون است
سپس: ارایه تفسیری اخلاقی و انسانی از قوانین است که به نفع حفظ کرامت ذاتی انسان ها باشد
گام بعدی: طرح و تدوین قوانین با معیار حفظ حقوق برابر تمام شهروندان جامعه و نسخ و ابطال هر رویه قانونی و سلیقه ای که با حقوق بنیادین انسانها در تضاد است.
شورای محترم نگهبان قوانین را از جهت انکه خلاف قانون اساسی یا شرع نباشد مورد بررسی قرار میدهد اما ما به آینده ای نیاز داریم که در آن شرط انطباق قوانین با حقوق شهروندی هم از جمله این بررسی ها باشد.
سرکار خانم مولاوردی شهیندخت ایران زمین!
برخی افراد چنان متانت و وزانت در وجودشان جاری و ساری ست که هیچ منصبی نمی تواند به قابلیت های آنها شأنی بیفزاید در حالیکه وجود آنها در هر جایگاهی که قرار گیرند قادر است به مناصب اعتبار بخشد و بی شک شما یکی از این شخصیت ها هستید و در ملغمه باید ها و نباید هایی که زنان این مرزوبوم گرفتارش هستند وجود و حضورتان بقولی از نیما روشنمان می دارد و رزق روحمان شده است…
می دانیم لزوم رعایت حقوق زنان بعنوان نیمی از پیکره جامعه که بیش از دیگران در تلاطم ناملایمات عرفی و قانونی قرار دارد ضرورتی انکارناپذیر است به ویژه زنان کرد که مشکلاتی فزونتر از سایر همنوعان و هم جنسان خود دارند.
فارغ از نابرابری های حقوقی و تبعیض جنسیتی که ابعاد گسترده ای دارد، ساختار مردسالارانه و مبتنی بر دیدگاه های سنتی فشاری مضاعف بر روح و روان زنان این دیار است که با حاکمیت فرهنگ مردمحور برای بسیاری از زنان، منع مشارکت سیاسی و اجتماعی به عنوان قانونی نانوشته اما در حال اجراست که ورود به چنین عرصه هایی را منوط به اجازه کسانی کرده است که زنان را ملک طلق خود می دانند و آنچنان دیوارهایی بر اطرافشان کشیده اند که تا حد معین و خط کشی شده ای اجازه پیشروی و پیشرفت دارند و بسیارند زنان و دخترانی که به دلیل تعصبات و تابوها استعدادهایشان که باید در خدمت توسعه و آبادانی مملکت قرار گیرد به این شیوه زایل می گردد.
بعضی اندیشمندان معتقدند یکی از شیوه های موثر برای کاهش تبعیض و خشونت علیه زنان قرار دادن آنان در سطوح بالای مدیریتی و تصمیم گیری هاست تا به گسترش سهم آنان در عرصه های سیاست و قدرت بینجامد اما هنوز زنان در معرض بی مهری هایی هستند که قدمتی به بلندای تمام تاریخ دارد و اینجاست که از دولت انتظار میرود برای ایجاد سد در مقابل سیل این اجحاف ها به میدان آید و روال و رویه های ناصواب را به تدریج پایان بخشد.
عدم توازن میان حقوق زن و مرد که به صورت مستمر در متن جامعه در جریان است نیازمند نقد علمی و ایجاد بستری برای اصلاح قوانین ناکارآمد در حوزه های حقوق خانواده، قانون مجازات، قانون تابعیت و قانون ارث است که ضروری ترین آنها و به فوریت،  پرداختن به احوال شخصیه است که نقض حقوق بشر را به شکل قانون درآورده است.
بدون کمترین تردید معتقدم که زنان در محاکم قضایی و حقوقی، بی پناه ترین مراجعه کنندگانی هستند که در نهایت استیصال به یا غیاث المستغیثین توسل می جویند.
مفهوم عدالت در بستر زمان است که تکامل پیدا می کند و مگر دین اسلام دین نسل ها نیست؟ پس لازمه آن تدوین قوانینی است که اقتضائات کنونی در جهان مدرن را پاسخگو باشد و هر قلمی و قدمی که در خدمت ارتقاء حقوق انسان ها باشد به تحکیم برابری و تحقق عدالت اجتماعی و همزیستی مسالمت آمیز منجر خواهد شد
و امید است که با تقویت جریانات آزادی خواهانه زنان و حمایت ارزشمندانه مردان برای آیندگان, برابری در فرصت های تحصیلی، اشتغال و برخورداری از امتیازات قانونی یکسان به وقوع بپیوندد
“و من آن روز را انتظار می کشم
حتی روزی
که دیگر نباشم…”  

در پایان از بانیان این مراسم به ویژه جناب آقای کریمی فرماندار محترم شهرستان به واسطه توجه به مسأله حقوق شهروندی قدردانی می کنم و همه شما را به لطف و مهربانی خداوند می سپارم.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, 07 شهریور 1396 ساعت 12:29 ب.ظ

3 نظر

  1. ان شاالله این دوره نماینده مردم خواهد شد .
    تا مردم طعم صداقت ودلسوزی را بچشند.

  2. مستدل و با صلابت و شجاعانه بود

  3. درود بر شما خانم منصوری که واقعا یک بانوی فهمیم و شایسته هستید

    نوشته های شما را همواره میخوانم از قلمی فاخر برخوردار هستید به وجود شما به عنوان یک همشهری افتخار می کنم

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه