دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

نقد یک کاندیدای مجلس بر احداث مجتمع پتروشیمی در اسلام آبادغرب

نقد یک کاندیدای مجلس بر احداث مجتمع پتروشیمی در اسلام آبادغرب

نقد یک کاندیدا بر احداث مجتمع پتروشیمی در اسلام آبادغرب

 جانمایی پتروشیمی اسلام آبادغرب در سفر آتی وزیر نفت به کرمانشاه

 کرمانشاه دیلی:   آقای نورالدین زارعی کاندیدای نمایندگی مجلس در حوزه اسلام آبادغرب با ارسال متنی به کرمانشاه دیلی دلایل خویش را در خصوص نامناسب بودن احداث مجتمع پتروشیمی در اسلام آبادغرب بیان نموده اند.

متن مطلب ایشان از باب طرح تمامی دیدگاه ها در کرمانشاه دیلی و در فضایی باز منتشر و در اختیار کاربران عزیز قرار می گیرد.

تاکید می کنیم که متن زیر صرفا دیدگاه آقای زارعی می باشد و درج آن به معنای تایید آن نمی باشد و کرمانشاه دیلی نقد خویش بر این نوشته را از آن رو که ممکن است متهم به جانبداری شویم ، محفوظ می دارد.مخاطبان عزیز را به مطالعه این نوشته دعوت می کنیم.

 • مجتمع پتروشیمی به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد چراکه بی‌شک به محیط‌زیست و آمایش این منطقه آسیب می‌رساند

طی یک دوره سیاسی خاص،واژه توسعه و اشتغالزایی با احداث واحد پتروشیمی توام شد! به این معنا که هرگاه صحبت از توسعه به میان می‌آمد، پیشنهاد احداث واحد پتروشیمی نیز مطرح می‌شد. البته اینجانب مخالف سرمایه گذاری های از این دست در منطقه نیستم بلکه عقیده دارم باید تمامی جوانب را در نظر گرفت و از هرگونه سرمایه گذاری استقبال کرد و در بحث سرمایه گذاری تنوع ایجاد نمود و با مطالعه و آمایش لازم گام برداشت. امید نسل امروز را نباید نا امید کرد ولی بحث های علمی و فنی را نباید قربانی احساسات نمود. 

بسیاری از سرمایه گذاری ها شاید به ظاهر به نفع اقتصاد کشور باشد، اما در حقیقت اگر کارشناسانه با آن برخورد نشود می‌تواند مخرب‌ترین آثار را درپی داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانید برای راه‌اندازی هر صنعتی در هر نقطه از کشور باید شرایط آمایشی مورد نیاز آن صنعت به طور دقیق و موشکافانه بررسی شود.  صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی با ارزش‌افزوده کلان و دارنده بالاترین حجم صادرات غیرنفتی، باید در منطقه‌ای احداث شود که امکان دسترسی به بازارهای مصرف جهانی را داشته باشد.

از طرفی نخستین نیاز این صنعت پس از گاز، ضرورت دسترسی به حجم زیاد آب به منظور استفاده در بویلرها برای تولید بخار با فشار بالا و همچنین خنک کردن تجهیزات خود است.

به این ترتیب واحدهای پتروشیمی باید به منابع تامین‌کننده آب( مانند دریاها و دریاچه ها و..) نزدیک باشد.  هزینه کلانی را باید برای تامین خوراک، حمل‌ونقل و مهم‌تر از همه استخراج آب از سفره‌های زیرزمینی صرف کنیم چراکه ایران کشوری گرم و خشک با منابع آبی محدود محسوب می‌شود و برای تامین آب ، مجبور به حفر چاه‌های زیرزمینی هستیم.

این در حالی است که استفاده از آب‌های زیرزمینی به سختی پاسخگوی نیاز آب آشامیدنی است و ایران همواره در خطر خشکسالی قرار دارد.  اسلام آباد غرب جزء مناطق کم‌آب کشور محسوب می شود و استخراج آب از سفره‌های زیرزمینی برای مصارف صنعتی درحالی که به لحاظ تامین آب آشامیدنی با مشکل روبه‌رو هستیم امری غیرمنطقی به نظر می‌رسد. با در نظر گرفتن چنین شرایطی احداث مجتمع پتروشیمی به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد چراکه بی‌شک به محیط‌زیست و آمایش این منطقه آسیب می‌رساند. 

برای توسعه‌یافتگی استان‌ که از توسعه کمتری نسبت به سایر استانها بهره برده‌ است باید طرح‌های صنعتی دیگری را در نظر داشت تا کمترین آسیب به محیط‌زیست آن منطقه وارد شود.نباید احساساتی عمل کرد، باید منطقی تصمیم بگیریم

برای احداث هر خط تولید و راه‌اندازی هر صنعتی، هزینه‌هایی که برای آن صرف می‌شود بر قیمت تمام شده کالای نهایی تاثیر می‌گذارد.صنعت پتروشیمی به نیروی انسانی، خوراک مناسب، آب فراوان، حمل‌ونقل آسان و نزدیکی به آب‌های آزاد به منظور صادرات بیشتر و ارزان‌تر، نیازدارد. چراکه ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های اصلی این صنعت تصرف بازار جهانی محصولات پتروشیمی است. به این ترتیب احداث مجتمع پتروشیمی در منطقه‌ای که دسترسی به چنین عواملی را دشوار کند به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی‌رسد. 

تاسیس ۱۲ واحد پتروشیمی در غرب کشور معروف به پروژه باختر موجب شد تا خط لوله گازی از منطقه جنوب کشور به کرمانشاه به منظور تغذیه واحدهای پتروشیمی منطقه احداث شود. احداث این خط لوله هزینه‌های گزافی را درپی داشت که در نتیجه باید محصول تولید شده در این منطقه را به منظور صادرات به جنوب کشور انتقال دهیم. در شرایطی که اگر این واحدها در منطقه جنوب تاسیس می‌شد هزینه‌های آن به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یافت. 

در برخی از مناطق کشور به علت شرایط مناسب آمایشی، واحدهای صنعتی بیشتری احداث شده و در نتیجه اشتغالزایی بیشتری شکل گرفته است. این روند از گذشته تاکنون ادامه داشته است. چنانچه که می‌بینید بزرگترین واحدهای پتروشیمی کشور در منطقه جنوبی ایران احداث شده است.  نباید تحت تاثیر تصمیمات سیاسی دست به تاسیس واحد پتروشیمی بزنیم، نمایندگان هر حوزه تنها به مشکلات و معضلات اقتصادی حوزه خود توجه دارند درحالی که باید کلان‌نگر بود. به هر حال نرخ بیکاری موجب مشغولیت فکری نمایندگان می‌شود، اما برای حل چنین مشکلی باید متناسب با ویژگی‌های منطقه تصمیم‌گیری شود.

ضمن تشکر از نماینده محترم شهرستان و سایر مسئولان دست اندر کار لازم است یاد آوری کنم سرمایه‌گذاری در هر منطقه‌ای نباید به‌گونه‌ای باشد که پس از سرمایه‌گذاری موجبات پشیمانی از آن سرمایه‌گذاری را فراهم آورد. 

معنای توسعه مقارن با احداث واحد پتروشیمی نیست چراکه احداث کوچکترین واحد اقتصادی و صنعتی نیازمند بررسی‌های موشکافانه به لحاظ منطقه‌ای، آمایشی و تامین مواد اولیه است و نمی‌توان صرف برطرف کردن یک مشکل هزاران مشکل دیگر به وجود آورد. 

در ضمن پتروشیمی جزء صنایع درآمد زا می باشد نه اشتغال زا که در مقاله بعدی با زبان آمار در مورد آن بحث خواهم نمود.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, 18 تیر 1394 ساعت 8:49 ب.ظ

20 نظر

 1. با سلام ودرود وقبولی طاعات خدمت استاد بزرگوار جناب پرندین وممنون از شما بخاطر مدیریت سایت بروز وبا کیفیت کرمانشاه دیلی که بنده نزدیک یک هفته ای هست که اخبار وموضوعات آن را پیگیری می نمایم. لذا بر آن شدم که در این مورد همکاری خود را با شما اعلام نمایم. برای شروع حقیقتا امروز پنج شنبه در سطح شهر تعداد زیادی بنر ،سطح شهر را شلوغ کرده بود وچهره ای نا زیبا به شهر داده بود.در ذهن خود این پیشنهاد به ذهنم رسید که چگونه بنر نویسی در سطح شهر را پایان دهیم. مقاله زیر تحت عنوان«بنر نویسی را پایان دهیم» جهت استحضاربه حضور ارسال می گردد.

  مدتی است فضای شهر اسلام آبادغرب پر شده است از انواع بنر،تبریک به یکی، تقدیر از دیگری، مراسم تودیع برادری و جشن معارفه عزیزی دیگرو…
  همه چهارراهها و میادین شهر ااسلام آبادغرب پر از تابلوهای رنگارنگ و عریض و طویلی شده است که به نظر می رسد کثرت آنها هیچ کارکردی غیر از آزار افکار عمومی ندارد. حقیقت موضوع این است مردم از این مشی آزرده خاطر هستند. عده کثیری از بدنه عمومی جامعه با مشکلات اقتصادی و اجتماعی عدیده ای مواجه هستند. خانواده هایی وجود دارند که ماههاست فرزندانشان طعم گوشت و میوه را نچشیده اند، خانواده دیگری در تامین اولیه ترین مایحتاج ضروری برای ازدواج آبرومندانه فرزندانشان مستاصل مانده اند، پدر رنجوری نمی تواند هزینه تحصیل فرزندش را تامین کند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارد، مادر مهربانی با محنتهای بسیار سرپرستی خانواده ای را بر عهده گرفته و همراه با مریضی حاد همسرش آبروداری می کند و مشکلات درمان شریک زندگی اش کلافه اش کرده است. دختران و پسران تحصیل کرده برای یافتن یک شغل معمولی که طبیعی ترین حق آنهاست به هر دری می زنند و پیش هر کس و ناکسي تحقیر می شوند اما جوابی نمی گیرند. برای بسیاری از زوجهای جوان تهیه یک سرپناه معمولی رویا شده است.
  آیا در شهری که بالاترین آمار بیکاری وفقر را دارد رواست به جای اینکه همه تلاشها صرف بهبود فضای کسب و کار گردد، دست به ایجاد چنین هزینه هایی برده شود؟ آیا رواست در جامعه ای که با چنین وضعیتی از نظر اقتصادی روبروست، هزینه های کلانی صرف استقبال از یکی و بدرقه دیگری شود؟ و نیز سئوال اساسی این است که آیا از منظر جامعه شناختی ادامه این وضعیت سبب بدبینی مردم و بروز شکاف بین ملت – دولت نمی شود؟
  البته طبیعی است که این پرسشها فقط مربوط به چند بنر نمی شود و بدیهی است که اصل رعایت صرفه و صلاح دولت مردان و ترجیح منافع ملی به منافع شخصی می بایست در سرلوحه شئون رفتاری و عملی ما به ویژه مسئولین قرار گیرد.
  من با شناخت اجمالی که از مدیران بزرگوار و مسئولین شهرستان دارم، مطمئنم که آنها نیز به این وضعیت راضی نیستند. بر همین اساس به عنوان برادر کوچک تقاضا می کنم با شروع یک حرکت جمعی و خداپسندانه پیشقدم شوند و این نهضت بنرنویسی که با شیب تند در حال حرکت هست را متوقف کنند. دوستان می توانند با اعلام واكنش رسمي و رسانه اي به اين موضوع، از منسوبین و هواداران خود بخواهند که راضی به این کار نیستند و اکیداً توصیه نمایند که چنین هزینه هایی صرف تسکین آلام عمومی جامعه و کاهش مشکلات متنوع پیش روی مردم گردد. موسسات خیریه ای در این شهرستان هستندکه با اختصاص قسمتی از این هزینه های غیر ضرور به آنها می توان بخش بزرگی از نیازها را مرتفع نمود. رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیمای استان، شهرداری و همچنین صاحبان تریبونهای عمومی در ترویج این موضوع نقش با اهمیتی را می توانند ایفا نمایند.
  توسعه و تعالي همه جانبه شهر عزیزمان اسلام آبادغرب هدف و آرزوي ماست. به امید روزي كه انشاا… با تدبیر و امید، سرتاسر شهرستان مملو از بنرهاي تبريك دستيابي به شاخصهاي مطلوب توسعه (به ویژه شاخصهاي توسعه انساني) گردد و تحرك در توليد و بهبود فضاي كسب و كار همراه با ترويج اخلاقيات اسلامي و انساني باعث كرامت مردم و حداكثر سازي منافع ملي شود

 2. سلام .بنده تحصیلاتم رشته اقتصاد هست از این نگاه حرف آقای دکتر زارعی را قبول دارم . این کار نه صرفه اقتصادی داره ونه به سرانجام خواهد رسید .اما باید دید که ایشان در بخش های بعدی وادامه مطالبشان چه راهکاری برای جایگزین امر اشتغال ارائه خواهند داد . منتظریم

 3. سلام منم با نظر محمد حسین موافقم . آقای زارعی موشکافانه و علمی بحث را عنوان کرده اند آفرین. ولی به نظر ایشان چکار باید کرد. آیا در این رابطه چیزی عنوان کرده اند یا همانطور که نوشته اند در بخشهای بعدی خواهند گفت ما منتظر بخش بعدی بحث ایشان هستیم

 4. من بابیانات آقای مولا نظری کاملا موافقم.متاسفانه این نوعی بی فرهنگی است که دامنگیر این شهراسلام آبادشده  باپارچه وتبلیغات مختلف سعی درخودنمایی می نمایند وخیلی هم باهم رقابت میکنند مثلا کسی رتبه خوب کنکوری یا به سمتی منصب میشود و……معمولا دراستانهای دیگر وحتی شهرستانهای استان این موضوع وجودندارد یاخیلی کم رنگ است .مداحان فاتحه خوانی بماند که بابردن نام بعضی افراد چه آبروریزی میکنند درهمه شهرها روز ختم صدای قراءت قران بگوش میرسد دراین شهر مسابقه نام بردن اسم افراد بین قاریان است لازم است فزهنگ سازی شود واین عمل زشت دیگرتکرارنشود ارشاداسلامی باید مداحان رابازخواست وتوبیخ کند تااینقدر دراین شهر برطبل بی فرهنگی نکوبند.درگیلانغرب که یک شهر بن بست است این عمل زشت راممنوع کرده اند اینجا ناسلامتی اولین شهربزرگ ازبین 15شهرستان استان است

  1. صاحبان عزا خود باید مانع شوند

 5. سلام آقای دکتر حتما بنرهای خودش از سطح شهر جمع کرده که اینجور دارد صحبت میکند متشکریم دکتر

 6. آقا حسین که صاحب نظر هستید یادت باشد که گیلانغرب پایتخت کلهر بوده وهست وخانوادهای بااصالتی در گیلانغرب هستندولی اسلام اباد چه ….توکه هنوز تفاوت فرهنگی این دو شهرستان را نمیدانید چرا حرف میزنید

  پاسخ کرمانشاه دیلی:
  سلام
  من کامنت حسین را خواندم ایشان نگفته بود که گیلانغرب بی فرهنگ است ولی شما که ظاهرا گیلانغربی هستید به اسلام آباد توهین نموده اید و هر چند که تمامی ایرانیان اصیل و قابل احترام هستند اما شما با این نحوه حرف زدن سفیر شایسته ای برای گیلانغرب نیستید مگر شما اصالت را تشخیص می دهید که نوشته اید اسلام آباد اصالت ندارد؟ اسلام آباد و گیلانغربی و سرپل ذهابی و … همه اصیل و قابل احترام هستند پس لطفا ………………….
  هر چند که بنده خود نیز از ایل بزرگ و با عزت کلهر هستم اما بقیه ایلات منطقه نیز اصیل و بزرگ و قابل احترام هستند از ایل زنگنه گرفته که از قدیم الایام خاستگاه مردان بزرگی بوده تا ایل سنجابی با بزرگمردی همچون دکتر کریم سنجابی و ایل گوران با شخصیت های ارزشمندش همچون رشیدیاسمی و دیگر ایلات بزرگ که همه ایرانی و اصیل هستند.
  تفکر شما یک تفکر غیر اصیل هستند و گرنه اسلام آباد اصیل و بزرگ است و بزرگترین شخصیت های منطقه فرزند اسلام اباد بوده و هستند اسلام آباد و کرمانشاه در قانون تقسیمات کشوری تنها شهرهای شناخته شده استان بودند و بقیه مناطق جزئی از این دو شهر بودند. کامنت توهین آمیز شما کاملا قابل پیگیری قضایی است سریعا عذرخواهی کنید. برای اطلاع از قدمت اسلام آباد لینک زیر را مطالعه کنید.

  http://islamabadtimes.ir/%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%82-%D8%A8%D9%87-12-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84.html

  1. خاص قصیه بکه اسلام اباد هیچی نداره درست گیلان چی داره کلا یه خیابون بیشتر داره

  2. برادر من چ انتظاری از بعضی ها دارید حرفشون عین بی فرهنگیه حالا بحث فرهنگ میکنند چ به سر فرهنگ اومده که یه آدمی مثه مردم حرف از فرهنگ میزنه خنده داره

  3. سال 1316 استان کرمانشاه کنونی دوتا شهر بیشتر نداشته است.کرمانشاه مرکز استان پنجم و شاه آباد غرب.گیلانغرب تازه شده شهر اونم بخاطر بعضی مسائل وگرنه الانم شهر نیست .

  4. hamed برا کوردی را پاس بداریم خاص نه خاس کوردی فقط یک س دارد قصیه نه قسیه البته شما استاد هستید و برا گورا.اینو گفتم بعنوان یه برادر کوچیکتر تا به زبان مادریمون بیشتر توجه کنیم.

  5. آقا یا خانم جوان به بزرگی خودت ببخش 

 7. با سلام بنده از ایل زنگنه هستم شما که اینقدر با شعور هستی ممنون از شعورت

 8. هر انسانی محترم است چه بایل و چه بی ایل چه اصیل و چه غیر اصیل صحت موضوع را در قران بجویید

 9. این نظرات چه ربطی به بحث داره متن را خواندم به نظر منطقی می رسد. انشاالله مسولین به دقدقه های دکتر زارعی توجه دارند و نگرانی مهندس خوش فکر ما هم پاسخ داده می شود. ما نباید کارهای کارشناسی را مورد هجمه قرار دهیم و بحث های کارشناسی را با سیاست قاطی کنیم. خوب محل تامین و انتقال آب پروژه از کجاست. چند نفر اشتغال واقعی دارد آیا با هزینه این پروژه ملی چند کارگاه و کارخانه می شود در اسلام آباد زد انشاالله این پروژه به سرنوشت پروژه های کارخانه فولاد ،ماشین سازی،لاستیک،شیشه و غیره دچار نشود. نماینده محترم 50000 شغل گفته ایجاد می شود در طی سه سال گذشته در تمام ایران 160000 شغل ایجاد شده این اعداد اعلامی غیر منطقی و غیر فنی است. ما باید به مباحث گوش دهیم. توکل به خدا.

 10. دوست عزیز علامت سوالی که خودت گذاشتید قضیه را به شکل دیگری بیان وموضعگیری کردید اسلام اباد هم تشکیل شده از همون ایلاتی هست که در گیلانغرب هستند با این تفاوت که بیشتر بزرگان ایلات درگیلان غرب بودنه وهستندوبن بست بودن گیلانغرب به قول آقاحسین دلیلی بر بی فرهنگی این دیار هم نیست درست قضاوت کنید همون علامت سوال اگر من گذاشته بودم میتوانستید توهین محسوب کنید وشما کار را به جای باریک می کشیدیدبعدش منم اسلام ابادی هستم واز همین ایل کلهری که شما از آن نام میبرید .

 11. عجب مثل اینکه همه شما قاطی کردید مسئله مطرح شده چه ربطی به بنر و ایل و طایفه داره

 12. با سلام
  جناب آقاي دكتر زارعي هر تصميم در شرايط زماني و مكاني خاص خود اتخاذ مي گردد قول مي دهم تا جنابعالي به طور دقيق و فني طرح امايش را براي ايران – استان و شهرستان تهيه نماييد  و درصدد اجراي آن باشيد بيشتر از 100 سال زمان نياز دارد. با اين اطلاعات محدود چرا وارد كارزار جدي انتخابات شده ايد.؟ در حال حاضر طرح پتروشيمي براي اسلام آباد غرب يك موهبت بزرگ است . و تمامي اسلام آباديها بايد با جديت از آن حمايت كنند در ضمن يكي از منابع تامين آب پتروشيمي مذكور آب حاصل از فاضلاب قسمتي از كرمانشاه و اسلام آباد خواهد بود 

 13. با سلام

  مطلب را خواندم جالب بود زارعی با طرح مخالف نبوده نظر کارشناسی را عنوان کرده . یادم می آید زمانی از منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد به عنوان یک موهبت بزرگ نام برده شد ولی کجاست آن منطقه ویژه و آن موهبت بزرگ. چرا ما همیشه نقد را ، دشمنی و کارشکنی می نامیم. شاید اگر اجازه بدهیم همه حرفشان را بزنند خیلی از مشکلات حل شود و کارها بهتر پیش رود. یه زمانی از آب فاضلاب برای کشاورزی قرار بود استفاده شود که نشد. انشاالله برای این طرح استفاده شود. آیا میزان آب فاضلاب برای این طرح کفایت می کند یا نه.

  1. موافقم باشه کاری از دستش برنمیاد به دکتر زارعی پیشنهاد میشود از این حرفا نزند که باعث افت و ریزش شدید رایهایش میشود

 14. بیشتر بد بختی های ما از عدم توجه به بحثهای کار شناسی است بیایید.برای بحثی کارشناسی شده ارزش بگذاریم والا اقل لحظه ایی تعمق کنیم.بعد تصمیم بگیریم

 15. برای امروز بحث اب موضوع جدی است .این طرح نیاز به تعمق دارد تا وضعیت شهرستان بد از بد تر نشود

 16. آقای زارعی چرا باید پتروشیمی تهران و تبریز و … باشه حالا میخوان پتروشیمی احداث کنند و اشتغال ایجاد کنند اگرم کم باشه چرا باید انتقاد کنید چرا باید جوانان ما برن شهرهای دیگه و غریبی بکشند؟از جیب شما که نمیسازند پول دولته اینجا نسازن جای دیگه ای میسازند

 17. آقاي زارعي توان كنار آمدن با 4 نفر را نداشت حالا نظريه پردازي ميكنن ؟
  آقاي زارعي مهره سوخته شوراي شهر براي هيچ كاري كه در شورا انجام داده با بنر تقدير و تشكر شهر رو پر كرده و شب روز اس ام اس تبريك ميفرسته ! بنر براي انجام هيچ ! اس ام اس براي جمع آوري راي ! نظريه پردازي هم از سر دلسوزي نيست براي مطرح شدن و جمع كردن راي هست.
  و گرنه ايشان خود اولين موافق و همكار خانم رضايي در منطقه ويزه بودن كه قصد داشتن پتروشيمي بزنن اونم با نيروگاه برق مستقل ! الان چطور تغيير موضع دادن ؟ اون موقع چيزي بلد نبودن يا الان آگاهيشون رفته بالا ؟؟

 18. جناب زارعی اگر اینطور ادامه بدی مجبور میشویم دوباره به دنبال فلاحت برویم پس خواهشن با نان بری کارت درست نمیشه

 19. احسنت بر زارعی که همه شما را به چالش کشیده به جای جواب منطقی همه ش دارین به او حمله می کنید. تا آنجا که من خبر دارم ایشان در دل مردم جا دارند و هر چه شما بیشتر بخواهید او را تخریب کنید او بیشتر محبوب می شود من در کوچه و بازار مردم را می بینم . خدا نگهدار همه شما باشد ولی من تا حالا بی اخلاقی و یک کار غیر کارشناسی از ایشان ندیده ام. کارهای زارعی در شورای شهر هم بر کسی پوشیده نیست مردم می بینند و قضاوت می کنند.

 20. کسی قصدتخریب زارعی راندارد ولی بی ربط به پتروشیمی حمله کرده .این پتروشیمی به هزارویک دلیل بایداحداث شود وبه چنددلیل هم نمی بایست احداث شود امیدوارم درک بفرماییدودراینجا مجال موشکافی نیست

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه