یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

مدیریت شاه کلید گم شده بروکراسی حا کم در مملکت / محمدیار بالایی منصوری

مدیریت شاه کلید گم شده بروکراسی حا کم در مملکت / محمدیار بالایی منصوری

مدیریت شاه کلید گم شده بروکراسی حا کم در مملکت / محمدیار بالایی منصوری

 محمدیار بالایی منصوری

جناب آقای محمدیار بالایی از اصلاح طلبان موجه و بااخلاق شهرستان اسلام آبادغرب و اخوی بزرگتر آقای جلیل بالایی مدیرکل قابل و توانمند میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه می باشد.

یادداشت زیر به آقای بالایی می باشد که در ادامه مشاهده می کنید.

کرمانشاه دیلی:  نگاهی به رفت و آمد دولت ها در نظام جمهوری اسلامی و دغدغه همه دولتمردان تراز بالا به ارتقاء وضع موجود مملکت بر همگان محرز و مشهود است اما باید بپذیریم که مجموعه تلاش ها و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در برنامه های مختلف در میدان عمل بسیار کند اجرا میشود و اگر اهداف تعریف شده ، قوانین تاثیر گذار و همت والای مسئولین رده بالا را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم باید بخوبی شاهد رشد روز افزون همه ارکان مدیریتی جامعه باشیم ولی مردم که ولی نعمتان این مملکت  و نظاره گر واقعی این اتفاقات و شاهدان تلاش روز افزون دولتمردان جامعه اسلامی هستند به اتفاق قبول دارند که این برنامه ها و اهداف در میدان عمل به موانعی برخورد می کند که در رده های پایین دستی و در زندگی واقعی مردم به ثمر نمی رسد.

اگر واقع گرایانه و موشکافانه موضوع را بررسی نماییم اشکال کار در نظام مدیریتی رده پایین کشور مشهود است که هیچ چهارچوب منضبطی ندارد و فرد محور و انتخابات محور است و این امر باعث تزلزل شدید در برنامه ریزی ها و ارائه خدمت به مردم می گردد.

لذا باید مدیریت در کشور ما بر اساس اصول خاص استوار باشد مانند :

1-ویژگیهای مدیریتی که بعضی افراد دارند و خیلی ها از آن محرومند چونکه هر کسی در یک محیط اداری ممکن است در چهارچوب آن فنون و تخصصی داشته باشند اما هرگز انسان خلاق و نو اندیشی نباشند.

2-برنامه محور بودن بر اساس دانش روز :سیستم اداری ما باشعار دولت الکترونیک فرسنگ ها فاصله دارد هر مدیری باید علاوء بر اینکه بر چند و چون  اداری تسلط داشته باشد باید آنچنان بر حوزه کار خود تمرکز نماید تا راههای برون رفت از وضع موجود را بیابد چون که تمرکز مهمترین اصل موفقیت در مدیریت است .

3-هر مدیری باید توان ارزیابی از عملکرد خود و مجموعه زیر دستان خود راداشته باشد وبه موفع کارنامه همه زیر مجموعه مدیریتی و حدود انتظارات و میزان موفقیت و شکست و عوامل آن را بررسی و به آنان ابلاغ نماید .

4-هر مدیری باید بتواند با همه زیر مجموعه خود یک تعامل سازنده داشته باشد تعاملی که نتیجه آن به سرزنده بودن و شادابی در محیط کار بینجامد و البته هیچگاه نباید بین مرز احترام و شادابی همکاران و انجام وظیفه آنان مخدوش یا جای یکدیگر را اشغال نمایند. مدیر باید محور توازن در این امر باشد .

این چهار اصل باید حداقل ویژگیهای یک مدیر باشد و دولت باید این حق قانونی را از خود سلب ننماید و مرجعی برای انتصابات و مقرراتی برای چگونگی آن بصورت قانونی تعریف نماید تا هر کسی که در این قالب جای گرفت به عنوان نماینده دولت توفیق نوکری به مردم را پیدا کند و با احترام به نمایندگان مردم کارنامه هرکسی بر اساس عملکرد او بررسی و عزل و نصب بر اساس قواعد خاص انجام شود.

به امید ثبات قانونمندی و شایسته سالاری در نظام مدیریت کشور آرزوی توفیق برای همه کسانی که از خود گذشتند تا مملکت ثبات داشته باشد.

 

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 11 مرداد 1395 ساعت 11:07 ق.ظ

دیدگاه