دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

مطالبات مردم کرمانشاه و مستندات قانونی برای رسیدن به آن / دکتر لطیف صفری

مطالبات مردم کرمانشاه و مستندات قانونی برای رسیدن به آن / دکتر لطیف صفری

مطالبات مردم کرمانشاه و مستندات قانونی برای رسیدن به آن / دکتر لطیف صفری

بسم الله الرحمن الرحیم 

8/2/1393 

مطالبات مردم کرمانشاه و مستندات قانونی برای رسیدن به آن

 

کرمانشاه دیلی: اولاً بر طبق نص اصول 19 و 20  قانون اساسی” همه مردم ایران از هر قوم ، قبیله و فرهنگ و  … از حقوق مساوی برخوردارند و بطور یکسان در حمایت قانون قرار دارند ” تا جاییکه حتی در بند آخر اصل 107 اشعار می دارد “… رهبر با سایر افراد مردم در برابر قانون مساوی است.”

 ثانیاً اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصول 28 ، 29 ، 30 ، 31 و … دولت جمهوری اسلامی را متعهد به رعایت حقوق مردم و تأمین نیازهای آنها از قبیل تحصیل ، اشتغال ، مسکن ، معیشت و بهداشت و درمان و ممانعت از هرگونه تبعیض نموده است بخصوص در اصل 48 که اشعار می دارد “…  بهره برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استانها  و توزیع فعالیتهای اقتصادی در میان استانها و مناطق کشور باید تبعیضی در کار نباشد بطوریکه هر منطقه سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد.”

ثالثا” مردم این استان علاوه بر حقوق قانونی فوق ( مانند سایر آحاد ملت ایران ) که متأسفانه در بیشتر موارد مغفول مانده است بدلیل حضور مستمر داوطلبانه در جنگ تحمیلی برای دفاع از حاکمیت نظام و تمامیت ارضی کشور در طول 8 سال دفاع مقدس، بر طبق قوانین موضوعی ایثارگر واقعی محسوب میشوند و حق مسلم آنهاست از مزایای قانونی ایثارگری بهره مند شوند.

 زیرا : در متن ماده واحده قانونی مصوب 20/10/1367 مجلس شورای اسلامی مربوط به وضعیت استخدامی ایثارگران آورده است “… جانبازان ، اسرا و … و همچنین افرادی که حداقل 9 ماه متوالی یا یکسال متناوب داوطلبانه در جبهه خدمت کرده اند”.

نظر به اینکه کرمانشاه و مناطق غرب استان از اولین روز تا آخرین روز جنگ تحمیلی ، بعنوان جبهه و پشت جبهه مورد هدف توپهای دوربرد و بمبارانها و موشکهای دشمن بوده اما مردم با وجود اینکه دهها بار آواره گردیده و شهرها و بیشتر روستاهایشان ویران شده منطقه را ترک نکرده اند.

از اینرو بر طبق مفاهیم بند و ماده 1 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از مصادیق بارز رزمندگی هستند زیرا  با وجود صدمات مکرر مالی و جانی و فقدان امنیت زندگی در اردوگاههای خودساخته و یا شیار کوهها و حاشیه روستاها و عشایر منطقه پناه گرفته و ضمن مقاومت در برابر حملات دشمن ، حامی و پشتیبان جبهه بوده و از امور تولید و خدمت رسانی غافل نشده اند.( تبصره ذیل این بند دولت را موظف کرده است اقدامات قانونی لازم را در جهت رسیدگی به امور این رزمندگان بعمل آورد) مؤید ارزشی اعمال و زندگی این مردمان بیان روشن رهبر معظم انقلاب است که ” گیلانغرب را بعنوان دومین شهر مقاوم کشور در دوران جنگ معرفی می فرمایند” .

صدالبته دیگر شهرهای استان مخصوصاً اسلام آبادغرب ، کرمانشاه ، سرپل ذهاب ، کرندغرب ، پاوه ، جوانرود و … نیز شرایط مشابهی دارند و مردم قصرشیرین ، سومار و نفت شهر همچمین عشایر منطقه که از ابتدای جنگ شهر و روستا و مراتع گرمسیری شان در تسخیر دشمن قرار گرفت و تمامی اموال ، احشام و دارایی ها و امکانات کار و زندگی خود را از دست دادند نیز مشمول برخورداری از این حقوق قانونی هستند.

لازم است در راستای حقانیت این مردم به این مسائل توجه داشته باشیم که : 

اولاً پادگانها و مراکز استقرار نیروهای سپاه و جهاد سازندگی و دیگر رزمندگان پشتیبانی و اعزامی غالباً در داخل یا در جوار شهرهای جنگزده بوده و گاهاً حتی کیلومترها عقب تر از اردوگاههای این مردمان آواره واقع شده بودند.

ثانیاً با ملاحظه گواهی نامه های دریافتی رزمندگان اعزامی داوطلب که از دیگر استانها و مناطق کشور به جبهه های غرب آمده بودند، معلوم میگردد که حداقل دوران خدمت 50 % این نیروها در پادگانها یا مراکز پشتیبانی جنگ در کنار مردم کرمانشاه ، اسلام آبادغرب ، گیلانغرب ، کرند ، سرپل ذهاب، پاوه و … بوده است.

حال چگونه است که اینهایی که 6 ماه یا 9 ماه یا یکسال و … در کنار این مردم و آنهم اکثراً در داخل استحکامات و سنگر و تجهیزات بوده اند از مزایای ایثارگری و رزمندگی برخوردار شوند!! ولی مردمی که 8 سال داوطلبانه و بدون هیچ اجباری بعنوان اسوه های مقاومت خانه و مسجد و مدرسه و مغازه ها و … بر سرشان ویران شده و آنهمه شهید و مجروح داده اند و آنهمه آوارگی تحمل کرده اند از حقوق مسلم خود محروم بمانند.!!

فراموش نکنیم در جبهه ها نیروهای رزمنده اعم از شهید و مجروح و اسیر و سالم و … ایثارگر محسوب میشدند، آیا انصاف است اینهایی که دهها بار خانه و کاشانه شان مورد حمله دشمن قرار گرفته است و بسیاری از عزیزانشان شهید و مجروح و آواره گردیده اند از این حق قانونی ارزشمند خود محروم شوند؟؟

بعلاوه همانطور که در بندهای ج  و  د  تبصره 4 ماده 3 قانون نظام هم آهنگ پرداخت ایثارگران آمده است به مستخدمین و مدیران ادارات شهرهای منطقه جنگی مزایای خاص رزمندگی ( گروه و پایه تشویقی ) تعلق می گیرد ولی به دیگر اقشار مردم که در کنار آنها بوده اند هیچ توجه نمیشود. ضمن اینکه همه این مردمان با مقاومت و پایداری مستمر خود در مقابل حملات مکرر دشمن که بارها جان و مال و زندگی خود را بر سر دفاع از ارزشها و کیان جمهوری اسلامی گذاشته اند بر طبق بند  و  ماده 1 قانون جامع ایثارگران مصداق واقعی رزمندگی هستند و برعهده دولت جمهوری اسلامی است امکانات لازم برای استفاده این مردم از مزایای مندرج در مواد 21 ، 27 ، و تبصره ماده 29 و همچنین مواد 35 ، 59 ، 65 و 71 قانون خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 03/10/1391 از لحاظ تأمین مسکن ، ایجاد اشتغال ، تأمین معیشت ، ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و تأمین هزینه های مربوط به آنرا فراهم نماید.

 نکته اساسی دیگر که وظیفه دولت را برای جبران خسارات و استیفای حقوق حقه مردم این دیار در رابطه با اصل 48 قانون اساسی سنگین میکند اینکه دولت جمهوری اسلامی که درطول 8 ساله جنگ هزاران پروژه عمرانی ، اقتصادی ، صنعتی ، تولیدی ، فرهنگی و … زیربنایی  اشتغالزا چه بصورت مستقیم از بودجه ملی و چه بصورت استانی و حمایتی و اختصاص تسهیلات از جمله دلار 70 ريالی در بخش خصوصی و تعاون ایجاد کرده که موجب توسعه و برخورداری این استانها شده است.

اما در استان کرمانشاه با وجودیکه هرساله در قانون بودجه سهم هنگفتی برای اجرای چنین پروژه ها و سرمایه گذاری هایی در آن منطقه تصویب شده است بعلت درگیری مستقیم منطقه در جنگ و فقدان امنیت برای هرگونه فعالیت و سرمایه گذاری ، نه تنها در این زمینه اقدامی نشده است که بسیاری از مراکز مربوط به قبل از جنگ هم در اثر بمبارانها و موشک بارانها از بین رفته است و آخر سال هم بودجه های مصوب به صندوق دولت برگشت داده شده است!!

دوران 8 ساله دولت آقای هاشمی رفسنجانی هم حداکثر به ترمیم و بازسازی این ویرانه های دوران جنگ گذشت. در دولت اصلاحات و در دوران دولت آقای احمدی نژاد هم چون امتیازی و بودجه و امکانات خاصی از بابت این همه خسارات و عقب افتادگی و فقر و بیکاری ناشی از جنگ تحمیلی اختصاص داده نشدکه موجبات جبران عقب افتادگی ها فراهم شود و بیشتر وعده های آقای احمدی نژاد هم تحقق نیافت بنابراین مردم بصورت مضاعف از حقوقشان محروم ماندند. و متأسفانه آنهایی هم که بدنبال وعده های شعارگونه دولت اقدام به ایجاد مراکز تولیدی صنعتی و … در زمینه های کشاورزی و دامپروری و فرآورده های صنعتی مربوطه نمودند بعلت آنکه خسارتهای دوران جنگ رمق اقتصادی آنها را گرفته بود ، و سیاستهای اقتصادی ناپایدار و متغیر و تورم زای دولت سبب شد که نحوه و میزان برخورداری از تسهیلات دریافتی هم معضلی برای معطلی و نهایتاً شکست اکثر پروژه های مربوطه شود بطوریکه برای سومین بار آسیب دیده و محروم شدند.

 اکنون چاره کار این است که دولت قانونمدار تدبیر و امید با بهره گیری از طرحها و پیشنهادات و برنامه هایی در جهت اجرای قوانین فوق الذکر در چارچوب سازمانی که زیر نظر رئیس جمهور محترم تشکیل شود با مشارکت دادن این مردم      ( همانند دوران جنگ و جهاد سازندگی ) نسبت به احیا حقوق و جبران خسارات مردم اعم از عشایر ، روستا و شهر و همچنین توسعه پایدار منطقه در زمینه های عمرانی ، فرهنگی ، تولیدی ، صنعتی ، اقتصادی اشتغالزا  اقدام لازم مبذول دارد تا انشالله طی برنامه زمانبندی شده مردم شریف سخاوتمند این استان که مخلصانه در راه حراست و دفاع از ملک و دین آنچه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند ، به حقوق قانونی خود دست یافته و کرمانشاهان هم به سطح استانهای برخوردار برسد.

بدیهی است شخصیتهای معتمد با تدبیر که در دوران دفاع مقدس هادی و مشوق مردمان این منطقه برای خلق حماسه های پایداری و انسجام و مقاومت و دلاوری های بی نظیر بودند این بار نیز آمادگی دارند با گردآوردن و هدایت جوانان فرهیخته و آگاه منطقه و تهیه و تدوین و ارائه برنامه های مناسب توسعه و آبادانی این استان به دولت خدمتگذار یاری رسانند و همچنین با مشارکت فعال در اجرای بهینه آن برنامه ها یاور و پشتیبان دولت باشند.

مطمئناً برای عملی شدن این مهمات که اساس حقوق ملی مردم منطقه هستند تمامی اقشار مـردم ، شخصیتها ، نهادها ، انجمنها ، احزاب و نحله های فکری و قومی و مسئولین سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اجرایی ، اقتصادی در سطح استان و مرکز و دیگر نقاط مملکت که مخاطب نامه مربوط به مطالبات کرمانشاه مورخ 07/07/1392 بوده اند بصورت جدی پیگیر تحقق این خواسته های برحق خواهند بود . انشالله

لطیف صفری 

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی 

8/2/1393  

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, 04 تیر 1393 ساعت 6:56 ب.ظ

2 نظر

  1. باسلام ،جناب آقای دکتر صفری این فرمایشات شما برحق است اما چیزی که در پس پرده سیاست وجود دارد اینست که هنوز دولت به این باور نرسیده که اصل وطن پرستی ،اصل رشادت ،ایثار ،مردانگی ،التزام واقعی به ولایت ونظام ویک رنگ بودن فقط در این منطقه نمود دارد و چون افراد مغرض ریشه در نظام دارن ولقمه حرام در زیر پوستشان روییده تحمل شنیدن درد دلهای بحق ان دیار را ندارند. برای تمام اسلام آبادیهای عزیز واصیل که دلشان برای گلهای پرپر شده آن دیارکه در اثرآماج تیرهای دشمن شهید شدند به تنگ آمده ودلسوزانه آماده خدمت به بازماندگان آن دیار رنج کشیده هستند سپاسگذارم.

  2. اقای نماینده عزیز آوازدهل ازدورخوش است کدام پول یاکمک برزمندگان معسرنموده اند/ازهمکارت مهندس باهنربرادرشهیدباهنربپرس که چگونه لایحه خدمت برزمندگان معسرراباذکرفشاربارمالی وتو کردند/اماهزاران میلیارداختلاس عمل دولتمردان پاکدست احمدی نژاد ورشوه های میلیونی بنمایندگان را مباح میدانست/ضمنااگردولت تمام بودجه کشورراصرف رزمندگان معسرکه بمدت 28 سال فراموش شده اند بدهند کم داده اند/مدت8 سال است که مبلغ چندرغازی بحساب این عزیزان واریزوسپس قطع میگردد/باعث حسادت شماگردیده بفرمابحساب شماواریزکنند/رزمندگان ولینعمتان فراموش شده جنگ اند برویدسایرکشورهاراببینیدنسبت بسربازانشان چگونه خدمات دهی میکنندشرمنده این چندرغازمیشود ضمنا بعنوان یک نماینده به اعتراضات رزمندگان رسیدگی بفرما آماربالای یک میلیون نفراست والسلام نامه ناتمام

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه