جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

معرفی اسلام اباد غرب

معرفی اسلام اباد غرب

 

 • معرفی اسلام اباد غرب

             میدان امام خمینی(ره)                                                       نمایی ازاسلام آبادغرب

شهرستان اسلام آباد غرب با وسعتي بالغ بر2000 كيلومتر مربع و جمعيتي حدود147000   هزار نفر نزديك به 5 / 8  درصد از وسعت و جمعيت استان را دارا ميباشد واز لحاظ تاريخ تقسيمات كشوري و جمعيت دومين شهرستان استان محسوب ميگرددكه ارتفاع آن از سطح آبهاي آزاد حدود 1400 متر ميباشد و ميزان بارندگي در آن به طور سالانه 5 / 346  ميليمتر است . آب و هواي معتدل فراواني آب و خاك حاصلخيز موجب شده كه اين شهر از قديم الايام يكي از پربارترين مراكز كشاورزي و فرهنگي غرب كشور به شمار آيد .

 • پيشينه تاريخي

بناي اوليه شهر اسلام آباد طبق نوشته اصطخري در مسالك الممالك وحمد اله مستوفي به دوران آرياييها بر ميگردد. نام اوليه اي كه بر آن نهاده شده است مندلي بوده است و اين نام مربوط به دوره ماد تا ساساني ميباشد كه با اين اسم و با جمعيت اندكي مدتها به صورت يك محله كوچك مسكوني باقي مانده است كه بعدها در دوران اسلامي اين شهر هارون آباد ناميده شد و بناي آن را به هارون الرشيد خليفه عباسي (193 – 148 ه-ق) نسبت ميدهند. باتوجه به وجود تپه چغا گاوانه در مركز شهر كنوني اسلام آباد غرب و طي كاوشهاي علمي باستان شناختي در سال 1349 هجري شمسي توسط آقاي محمود كردواني و نتايج يافته هاي تحقيقاتي در مركز اين شهر حاكي از آن است كه اين شهر باستاني در نقطه سوق الجيشي در جاده خراسان بزرگ قرار دارد اين شاهراه از دوره باستان تا به امروز مسير ارتباطي دشتهاي بين النهرين و خوزستان باكوههاي زاگرس و فلات ايران و فراسوي آن است  از آن سو جاده ارتباطي آناتولي و آذربايجان به لرستان و فارس از نزديكي آسلام آباد مي گذشته است واين موقعيت ممتاز به اين شهر اين امتياز راميداده تا در محل تلاقي فرهنگهاي پيش از تاريخ و تاريخي ، سرزمينهاي مختلف رشد وترقي كند . پژوهشهاي باستان شناسي آثار مهمي را از ادوار مختلف زندكي انسان باستان رادر اين شهر شناسايي كرده است.

چنين به نظر ميرسد كه از دوره نوسنگي پيش از سفال (10000 سال پيش) مردم در اين  مكان   مي زيسته اند . ساكنان اسلام آباد همگام با ديگر مردمان كوهستان زاگرس در مراحل آغازين زندگي يكجا نشيني و اهلي كردن حيواناتي چون گوسفند وبز  وآغاز كشت گياهاني  چون گندم وجو مشاركت داشته آند. پس از آن در عصر مفرغ و آهن از حدود 5000 تا 2500 سال پيش از ميلاد آسلام آباد يكي از واحد هاي سياسي كوههاي زاگرس بوده كه در منابع مكتوب بين النهرين به آن اشاره شده است . با توجه به كشف تعدادي لوح نوشته گلي به خط بابلي قديم در كاوشهاي سال 1349 شمسي توسط آقاي محمود كردواني و بازخواني آنها توسط دكتر كاميار عبدي استاد دانشگاه شيكاگو آمريكا بين سالهاي 79تا82 حاكي از آن است كه شهر اسلام آباد غرب در 3500 سال پيش از ميلاد يكي از مراكز مهم تجاري محسوب مي شده است ودر اين لوحه هاي گلي از حقوق بردگان و موادتجارت شده از قبيل جو وگندم و روغن نام برده و رسيد كالاها به احتمال شهري به اسم پالوم بوده است و به نظر ميرسد كه همين نام اسلام آباد امروزي بوده است در سال 1309  هجري شمسي شهر هارون آباد كه در آن زمان حود 480 نفر جمعيت اوليه آن بود به شاه آباد تعقير نام يافت و اين شهر يكي از مراكز ايلات بزرگ غرب كشور به نام ايل بزرگ كلهر قرار گرفت . سرانجام شهر شاه آباد در سال 1357 مقارن با پيروزي شكوهمند وغرور آفرين انقلاب آسلامي به اسلام آباد غرب  تغيير نام يافت .

            نقشه ماهواره ای اسلام آبادغرب

 • ويژگيهاي اجتماعي

اكثريت مردم اسلام آباد به زبان كردي تكلم مي كنند به طوريكه مردمان اصيل و بومي شهر كردزبان هستند و به زبان كردي كلهري صحبت مي نمايند در شهر اسلام آباد غرب مردم مسلمان وپيرو مذهب شيعه مي باشند .

             مسجدجامع اسلام آبادغرب

 • جاذبه هاي فرهنگ عامه

اهالي منطقه اسلام آباد غرب از اقوام كرد و طوايف مختلف ايل كلهر مي باشند. آنها به زبان كردي با گويش كلهري تكلم كرده ، مسلمان و پيرو مذهب تشيع مي باشند.

آثار تاريخي و جاذبه هاي طبيعي ومذهبي اسلام آباد غرب

تپه چغا گاوانه ،آتشكده شيان ، قلعه شيان ، سراب شيان ، آتشكده ميل ميلگه،بناي ساساني فيروزآباد ،سراب شرف آباد،سراب هرسم،شهرقيل منصوري ، امامزاده حسن (ع)، امامزاده عباسعلي (ع)، امامزاده علي اكبر(ع) ،امامزاده قاضي الكيا(قاضيوند)

 • روستاي هدف گردشگري اسلام آباد غرب

روستاي سراب هرسم

اين روستا در 35 كيلومتري شهر اسلام آباد غرب و 90 كيلومتري كرمانشاه واقع شده است. آب و هواي آن معتدل و خشك است.

مردم روستاي سراب هرسم به زبان كردي و گويش زنگنه سخن مي گويند. مسلمان و پيرو مذهب تشيع هستند. اين روستا در دامنه كوهستان، مناظر و چشم اندازهاي طبيعي جذاب و زيبايي دارد، فضاهاي داخل روستا و پيرامون آن جلوه گاه مناظر بديع و شورانگيز است. در 15 كيلومتري روستا، بناي زيارتگاهي موسوم به امامزاده حسن وجود دارد. اطراف اين بنا بسيار سرسبز و زيبا است.

 • جاذبه هاي زيارتي

*  امامزاده حسن روتوند        *  امامزاده علي اكبر      *  امامزاده عباسعلي          ،امامزاده قاضي الكيا(قاضيوند)

امامزاده علی اکبرروستای بدره ای
       امامزاده علی اکبر بدره ای
                  امامزاده قاضي الكيا(قاضيوند)

صنايع دستي اسلام آباد غرب

موج بافي ( رختخواب پيچ) ،  قالي بافي ، چيخ بافي ، نمد مالي، موزائيك كاري ، معرق كاري ، منبت ، گيوه بافي ، طراحي فرش

جاذبه هاي تاريخي

 • تپه چغاگاوانه

تپه چغاگاوانه با ارتفاعي حدود 25 متر در وسط شهر اسلام آباد غرب بين خانه هاي مسكوني در شمال رودخانه برف آباد قرار دارد. 9 قسمت از 10 فسمت تپه ضمن خيابان كشي و خانه سازي از بين رفته است. وسعت كنوني آن حدود 000/10 متر مربع مي باشد. در كاوشهاي انجام شده در تپه دو طبقه مختلف پيدا شده كه حدود 100 تا 150 سال با هم اختلاف زماني دارند. ساختمان هر دو طبقه با خشت خام بنا شده است و تنها بر حسب ضرورت گاهي از آجر براي كف اتاقها و پلكانها استفاده كرده اند. اتاقهاي طبقه اول وابسته به طبقه پائيني بود. ظاهراً ساكنان طبقه اول با اندك دخل و تصرفي از اتاقهاي طبقه بالا استفاده كرده اند. از نظر اصول فني ساختمان طبقه دوم پيشرفته تر از طبقه اول است. ساختمان با 45 درجه انحراف در جهت شمالي – جنوبي پي ريزي گرديده ، ديوارهاي آنها با روكشي از گچ مي باشد ولي در طبقه دوم در برخي از ديوارها به جاي گچ رنگ قرمز را تركيبي از گل اّخرا مورد استفاده قرار داده اند. در مركز هر طبقه اتاق بزرگي با 5 درگاه ورودي وجود دارد. اين اتاقها در طبقه اول يك درگاه بيشتر وجود ندارد.

حفاري در مركز تپه يا شهر باستاني كه محل سكونت حاكم يا سلطان بود صورت گرفته است زيرا يك عدد تيغه مفرغي با خط ميخي بابلي در قسمت شرقي تپه در طبقه اول بدست آمده كه روي آن نوشته «كاخ داي» كه كلمه داي آخر نام صاحب كاخ است. گويا قسمت غربي مركز كارهاي اداري و صنعتي و قسمت شرقي محل سكونت بوده است. ساكنان طبقه اول دو كوره سفالگري احداث كردند كه در نوع خود قابل توجه است. در كف يكي از اتاقها تعدادي لوح گلي با خط ميخي بابلي بدست آمده تعدادي از آنها حرارت ديده و تعدادي هم خام بودند. در اتاق مذكور مجسمه سفالي حيواني شبيه گرگ به طول 4 سانتيمتر و مجسمه سفالين كوچك ديگري احتمالاً كريشنا به طول 7 سانتيمتر و يك پيكان مفرغي به طول 6 سانتيمتر پيدا شده يك آويز طلا به نقش خورشيد و يك مهر استوانه اي با 3 رديف خط ميخي بابلي مربوط به هزاره دوم ق.م پيدا شده كه بر روي آن نقش زني با لباس چين دار بلند و كلاه مدور كه در برابر يكي از خدايان ايستاده و خداي مزبور داراي لباس بلند و بر روي چهار پايه نشسته است. متن نوشته مهر چنين است: «سامي توم دختر تالري خدمتگزار خداي اداد»

آثار سوختگي سراسري در روي تپه بايد ناشي از حملات آشوريان باشد كه گويا شهر خالي از سكنه و مردم بوده در زمان حملات آشوريان  احتمالاً از حمله آگاه بودند. اشياء بدست آمده با اشياء شوش شباهت فراوان دارد و ظروف سفالين با سفالهاي لرستان متعلق به قوم كاسي مقايسه مي شود. در كل تمدن چغاگاوانه با در نظر گرفتن جوانب مختلف با تمدن عيلام گرايش بيشتري دارد كه نمونه آن كشف چند مجسمه عيلامي (الهه كريشنا) دليل بر اين مدعاست.

 • آتشكده شيان

اين آتشكده در 3 كيلومتري روستاي قلعه شيان از توابع دهستان شيان ، بخش حميل , شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده كه در سال 1384 توسط هيأتي از سوي سازمان ميراث فرهنگي با هدف نجات بخشي از آثار تاريخي محدوده سد مخزني شيان مورد كاوش قرار گرفت. آتشكده مورد بحث به ابعاد 5/14 × 5 / 14 متر است كه با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. اين چهارتاقي همانند ساير چهارتاقي هاي هم عصر خود از چهار پايه مكعب مستطيل جدا از هم تشكيل شده كه در زمان خود تاقهايي از دو سو آنها را به يكديگر مرتبط كرده و گنبدي مدور اجزاء اين مجموعه را به هم پيوند مي داده است. در محل تلاقي اجزاء داخلي اين پايه ها ، گوشه هايي به طول و عرض متوسط 70 سانتيمتر ايجاد شده كه در سطوح بالاتر ، در داخل آنها گوشواره پايه گنبد قرار مي گرفته است. در داخل فضاي چهارتاقي ، سكويي به ابعاد 15/ 3 × 15/3 متر ، تعدادي پايه گچي با تزئينات قاشقي و صندوقچه هاي گچي وجود دارد. در حد فاصل پايه ها ، ورودي هايي در چهار جهت اصلي قرار دارد كه همانند بسياري از چهارتاقي هاي دوره ساساني به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط مي شوند. در ضلع شمالي اين چهارتاقي ، اتاقي به ابعاد 5/14 × 75/3 قرار دارد. به عقيده كاوشگر اين آتشكده طي چهار مرحله ساخته شده كه مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساساني و مرحله چهارم مربوط به اوايل دوره اسلامي است.

           سدشیان

 • آتشكده ميل ميله گه

چهارتاقي معروف به ميل ميله گه در روستاي سياه سياه ميله گه باباخان از توابع دهستان حومه جنوبي بخش مركزي شهرستان اسلام آباد غرب در طول جغرافيايي 28 33  46  و عرض            02  57  33  واقع شده است. اين چهار تاقي به فاصله 100 متري شرق روستاي مذكور و بر فراز پشته اي كم ادتفاع از سنگهاي ماسه اي ، مشرف به زمينهاي كشاورزي پست اطرف ساخته شده است. اين چهار تاقي يكي از آتشكده هاي دوره ساساني است كه همانند بسياري از آتشكده هاي آن زمان با مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. چهار تاقي مذكور كه هسته اصلي باقي مانده از بناي بزرگتري است ، متشكل از چهار جرز سنگي در ابعاد مختلف مي باشد كه پيرامون آن را راهرو طوافي احاطه كرده است. در داخل اين آتشكده سكويي جهت قرار گرفتن آتشدان و تعدادي پايه گچي و سنگي قرار دارد كه در نوع خود منحصر به فرد مي باشند.

تصاویری دیگر

 

 

 

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 13 شهریور 1391 ساعت 8:44 ق.ظ

33 نظر

 1. مهر سایتی میرم فقط این چنتا جاذبه رو تکرار کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و در مورد بقیه جاذبه ها چیزی نگفته! لزومی نداره صدتاسایت مطلب تکراری بنویسید. اصلا مشخص نکردین که این جاذبه ها کجا قرار دارند!! فقط نام بردین!!!!

 2. راست ميگه بنده خدا من كه بچه اسلام آباد هستم بخوام راه بيافتم برم روستاي هرسم نمي دانم چجوري برم.
  استفاده از نقشه هاي گوگل جهت نشان دادن مكان ها(با مركزيت اسلام آباد) ميتونه مفيد باشه.
  در ضمن زيارتگاه “بورسوار” از قلم افتاده.

 3. سلام
  سایت خوبی داریدمنتها راجع به اسلام آباداخبارخودتون رو هم بیارید

 4. سلام.پس صنایع دستی اسلام آیاد چی؟!!!واقعا حیفه نادیده اش گرفت.

 5. باسلام روستای ماوایلمون رو فراموش کردین سعیدازایل قوچه ای کلهرروستای چقاجنگاه

  1. سلام هم روستایی عزیز

 6. سلام دوست عزیز سایت شما عالیه … واقعا بهت تبریک میگم :

  من حسین سوری صاحب سایت ترکیه

  شناسی و عاشق گونل هستم …

  آدرس سایتم : هستش …

  خوشحال میشم به

  من هم سری بزنید … یاحق

  1. مه خوم منال شابادم. شابادیان گاه سفر در پیش دارند / پا در رکاب راهوار خویش دارند.

 7. با سلام. به تو همشهری عزیزم

  به سایت طرفدارن بیا.. و حتما نظرت بده منتظر حضور گرمتیم

 8. سلام باتشکر ار مطالبی که جمع آوری کرده اید درمورد تفریگاه ریجاب یادتون رفته من الان آمل هستم ودر این شهر ساکنم لطفا بیشتر از مناطق گردشگری عکس ومطالب جمع کنید باتشکر

 9. چرااز امام زاده حسن چیزی نمیگین مگه اونم جز اسلام آباد نیست

 10. fبا سلام به شمادوست عزیزم ممنونم بخاطر سایت خوبتون…لطفاعکسهای بیشتری از اسلام آباد روی سایت بگذارید مخصوصا از محله شهرستانی که یکی از قدیمی ترین محله های این شهره …ممنون

  1. سلام سعیدجان،
   ممنون از لطف شما.
   حتما انشاءالله در آینده ای نزدیک اینکار را انجام خواهیم داد. شما هم اگر تصاویری در اختیاردارید، در صورت ارسال حتما استفاده خواهیم نمود.

 11. دمتون گرم شهر با حالی داریم

 12. این خواستم

 13. سلام وه شاباد له تهرانو

 14. سلام درباره چالاوبکر گوراترین ابادی شاباد چیزی نگفتین…

 15. یاد شاباد بخیر.ممنونم ازتان.فقط عکس از محله کارخانه قند هم بذارین. مولا نگهداردان یا حق

 16. …..

 17. سلام جناب پرندین
  سایت خوبی راه اندازی کردین .اما توضیحاتتون در مورد اسلام آبادغرب خیلی ضعیف و دارای اشتباهات فاحش میباشد.که اگه خواستین میتونیم بهتون کمک کنیم که این مطالب پربارتر بشن.اگر اکثریت اسلامآباد کوردی حرف میزنن اون اقلیت کیا هستن ؟و…….

 18. با سلام بر شهروند عزیز؛

  منبع متن ما منابع اینترتی بوده اند که قطعا احتمال خطا در آنها وجود دارد. ما حتما از وجود حضرتعالی استفاده خواهیم نمود بفرمائید تا اصلاح کنیم

 19. به نظر من شهرمون صاحب نداره .تازه ازین گذشته اینقد از لحاظ اماکن تفریحی ضعیفه.اول شهر واسه مسافرا زده.مهمترین جاهای توریستی شهر مسجد جامع میباشد

 20. سلام
  وب سایت باحالی داری

  دوس داشتی یه سر به وب سایت منم بزن
  تبادل لینک هم میکنم

 21. تصاویرجالبی دارین ولی تصاویرشهرخیلی کمن تصاویربیشتری ازشهرتون بذارید.

 22. متشکرم از زحماتتون برای جمع آوری و ارایه این همه مطلب ؛ اهل اسلام آبادم که بیست سال است ساکن قم مقدسم ؛ نایب الزیاره همه شما عزیزان هستم ؛طاعات و عباداتتان قبول ، التماس دعا
  لطفا” آدرس امامزاده ها و اماکن تفریحی را دقیق تر بنویسید . 

 23. خسته نباشید ،مطالب ارائه شده عالی بود .
  فقط اگه لطف کنید اطلاعاتی در رابطه با معرفی روستای چهار مله سفلی در اسلام آباد غرب ومذهب ساکنین این روستا بگید ممنون میشم؟باتشکر

 24. خسته نبشید 
  فقط اگه اطلاعاتی دررابطه با معرفی روستای چهار مله سفلی در اسلام آباد غرب ومذهبی که ساکنین این روستادارند بگید ممنون میشم. 

 25. لطفا ازروستاهای شهرستان نیزعکس تهیه کنین.ازمناظرزشت وزننده شهرک جهادکه بایدشهرداری درست بکنه امانمیکنه عکس بگیرین ممنون میشم

  پاسخ کرمانشاه دیلی:

  چنانچه شما در این زمینه تصاویری ارسال نمائید استفاده خواهیم نمود

 26. باتشکرفروان سایت خوبیه چرادرمورداهل حقهابیانسافیدمگراونهاشهیدنداده انددرباره اشان مطب بنویسید. شاهرخ همتی ساکن کرج

 27. سلام دمتان گرم کفدان کوک

 28. سلام خسته نباشید کاش منم بودم اونجا تو شهرتون همسرم اهل اونجا هست

 29. باسلام خدمت شما وهمه همشهری های عزیزم/لطف کنین چندتا عکس از محله شهرستانی بزارید ممنون

 30. سلام اگر شهر ما شهردار خوبی داشت حداکثر استفاده از نعمت خدادادی جنگلی منطقه گلال سیه میشد پارک جنگلی درست میکرد چهر تا سکوی سیمانی میساخت از فضای سبز حفاظت میکرد.کی به فکره؟ اگر این فضا و کوهستان دست اصفهانیها میافتاد ببین چه گردشگاها و تفرج گاهایی با ان میساختند.افسوس شهر ما مسئول نداره.

 31. سلام . دنبال شخصی بنام یزدان اذرگون میگردم همشهری یا شاید از شهروندان روستاها باشه . خواهش میکنم اگه میشناسید حتما ایمیل کنید تشکر

 32. خیلی جالب بودولی این مقدارتوضیحات درمورد این شهر بااین قدمت ناچیز است متاسفانه درایام تعطیلات کمترمسافران این شهر بعنوان مقصد سفر انتخاب میکنند حالا باید مسولین جواب این سوال بدهند من خودم متولداین شهرم ولی الان درتهران ساکنم یه روزی آرزودارم زادگاهم یه شهر توریستی بادرآمد زای برای مردم تبدیل شود انشاا…

 33. خیلی جالب بودولی این مقدارتوضیحات درمورد این شهر بااین قدمت ناچیز است متاسفانه درایام تعطیلات کمترمسافران این شهر بعنوان مقصد سفر انتخاب میکنند حالا باید مسولین جواب این سوال بدهند من خودم متولداین شهرم ولی الان درتهران ساکنم یه روزی آرزودارم زادگاهم یه شهر توریستی بادرآمد زای برای مردم تبدیل شود انشاا…

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه