جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

نخبگان ورزشی:از اوج تا قعر / دکتر ستار پروین

نخبگان ورزشی:از اوج تا قعر / دکتر ستار پروین

نخبگان ورزشی:از اوج تا قعر / دکتر ستار پروین

 دکتر ستار پروین

کرمانشاه دیلی:  نخبگان ورزشی، به عنوان یکی از گروه های مرجع، همواره در همه کشورها از جایگاه بالایی در میان آحاد جامعه برخوردارند. در کشور ایران نیز این افراد، دارای احترام زیاد از سوی مردم اند، با این حال، این نخبگان در زندگی خود با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه اند، بسیاری از ابتدای دوره قهرمانی تا نهایت حیات در بهترین شرایط قرار می‌گیرند و به عکس، در مواردی هم این افراد خواسته و ناخواسته با انواع ناملایمات اجتماعی مواجه می‌شوند.این بحث مختصر، تلاشی است برای پرداختن به این موضوع در استان کرمانشاه.

در المپیک گذشته، کیانوش رسمتی از آن دسته استعداد های بی بدیل کرمانشاه و ایران است که با تمام بی مهری‌ها به اوج قهرمانی رسیده است.فریاد او در بالا بردن وزنه‌ها، فریادی از سر غرور و فخر بود و فریادی از سر غلبه بر رنج‌ها ، سختی‌ها ، ناملایمات و تخلی‌ها برای خود و همه جوانان مانند او.کیانوش رستمی نمونه ای از نخبگان ورزشی در استان کرمانشان و ایران است که با نبود و کمبود همه شرایط و امکانات ورزشی یک قهرمان حرفه ای به اوج می‌رسند و امید که همیشه در اوج بمانند.

اما روی سخن من به دیگر نخبگان ورزشی شناخته شده ای است که خاطرات خوشی با آن‌ها داریم اما اکنون یا در میان ما نیستند یا در گوشه ای، گرفتار انواع سختی‌ها و مصائب مانند فراموشی، بیکاری، خشونت،جرم ، خودکشی و حتی دار اعدام هستند.

حال سؤال اینجاست که به راستی چرا این گونه هست؟ چه می‌شود که این همه استعداد مسیر دیگری می‌رود؟مسلماً پاسخ به این سؤال ساده نیست.

نیازی به ذکر این افراد نیست، همه ما هر از چند گاهی اخبار ناگوار آن‌ها را می‌شنویم و تأسف می‌خوریم، ورزشکارانی که در روزگار اوج خود، شهره عام و خاص و الگوی مناسب جوانان بودند اما طی زمان و بنا به شرایط و دلایلی، به ضد خود و حتی ضد جامعه بدل شدند.نخبگانی که با نبود همه امکانات ورزشی از قبیل تغذیه، سالن و… صرفاً بر اساس استعداد ذاتی خود در سطح کشور و حتی جهان به شهرت می‌رسند اما پس از مدتی و حتی در حین قهرمانی به سرنوشت تلخ دیگری دچار می‌شوند.

نخبگان ورزشی بایستی از خود بپرسند که همین که به اوج می‌رسند و قهرمان لقب می‌گیرند دیگر به خود تعلق ندارند، به همه جوانان کرمانشاهی تعلق دارند که می‌خواهند با تمام سختی‌ها و کمبودها به اوج برسند، پس بایستی خود مراقبتی بیشتری داشته باشند چرا که جایگاه یک ورزشکار یک جایگاه خاص و مقدس است.

از سوی دیگر، جامعه(اعم از مردم، دولت، رسانه‌ها و…)بایستی از خود بپرسد که چرا و تحت چه شرایط و زمینه‌هایی یک نخبه ورزشی به ضد خود بذل می‌شود و خود را در ورطه دیگری می‌افکند.

هدف این مختصر تبیین و شرح موضوع نبود بلکه بیشتر تلنگر و زنگ خطر برای مسئله ای بود که هر از چند گاهی خاطرمان را مکدر می‌کند.نخبگان ورزشی به مانند دیگر نخبگان، سرمایه های گران‌بهای در هر شهر و دیاری هستند ، آسان بدست نیامده اندکه آسان به هرز بروند.

امروز قدرشان را بدانیم شاید فردا دیر باشد.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, 10 مرداد 1396 ساعت 10:44 ق.ظ

دیدگاه