جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

نقدی بر یادداشت “لطیف صفری و روزهای پیش رو” / ارسالی از یک کاربر

نقدی بر یادداشت “لطیف صفری و روزهای پیش رو” / ارسالی از یک کاربر

نقدی بر یادداشت “لطیف صفری و روزهای پیش رو” / ارسالی از یک کاربر

 نقد

مطلب زیر را یکی از مخاطبان عزیز کرمانشاه دیلی در واکنش به یادداشت لطیف صفری و روزهای پیش رو / فرید هاشمی

ارسال نموده که در ادامه مشاهده می فرمایید.

کرمانشاه دیلی: مطلب “لطیف صفری و روزهای پیش رو” از چند جهت قابل نقد و ارزیابی ست،آنچه در ابتدا جلب توجه میکند این موضوع است که نوعی رهنمود سیاسی و خط دادن در این مطلب به چشم میخورد که با ادعای اصلی نویسنده مطلب مبنی بر اعتقاد به بزرگی و جامعیت شخصیت دکتر لطیف صفری متناقض است ، نمی توان از طرفی به مرجع بودن دکتر صفری معتقد بود و از طرف دیگر شخصیت وی را دستخوش نوعی انفعال و عدم تشخیص به موقع شرایط روز دانست تا واجب شود شخصی چون فرید هاشمی برای دکتر صفری  تعیین تکلیف کند که در هر برهه ای و مثلا اکنون چگونه وارد عرصه سیاسی شود. اگر به تجربه و کاردانی دکتر صفری باور داریم باید بپذیریم که وی حتما بر اساس مصالحی قصد ورود به عرصه سیاسی را ندارد.
نقد دوم به نقشی است که فرید هاشمی برای آینده سیاسی دکتر صفری ترسیم میکند،اینکه دوران بازیگری لطیف صفری سپری شده و ایشان باید به بازیگردان تغییر نقش دهند ادعای بزرگ اما توخالی ای است که اگر بدبینانه به آن نگاه کنیم شاید طراحی هوشمندانه و در عین حال موذیانه ای برای کاستن و عقیم کردن نقش لطیف صفری در فضای سیاسی شهر باشد و اگر خوش بینانه ان را واکاوی کنیم ناشی از شناخت نادرست شرایط کنونی و پتانسیل تاثیر گذاری دکتر صفری در اتفاقات سیاسی و اجتماعی شهراست .
در سطحی دیگر و فارغ از لطمه ای که این پیشنهادات به جایگاه دکتر صفری می زند باید به واکاوی تاثیرات احتمالی پیاده شدن این پیشنهاد بر فضای سیاسی و اجتماعی شهر پرداخت، اولا اینکه سیاست در این شهر دچار بحران و نقصان است تنها ادعائی گزاف و مبالغه آمیز است ثانیا در صورت دخالت دکتر صفری و حمایت ایشان از لیستی واحد ممکن است سایر کاندیداهای خارج از لیست دچار ناامیدی و یاس سیاسی شوند و فصای سیاسی شهر از یک فضای شاد و پویا به فضائی مسدود و یک بعدی و تک صدائی بدل شود.
در پایان از سایت کرمانشاه  دیلی بابت انتشار نظریات گوناگون تشکر کرده و امیدوارم اشخاصی چون دکتر مجید حسینی و دکتر جواد مرادی و اردشیر محمدی و سایر فرهیختگان قلم بدست این سایت و دیگر نشریات الکترونیکی شهرستان در برابر این پیشنهاد واکنش نشان دهند تا تاریکی ها برطرف و تردیدها مرتفع گردند و تصمیمات صحیح تری اتخاذ شود.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, 27 بهمن 1395 ساعت 10:32 ب.ظ

2 نظر

 1. حکومت سَمَن‌ها
  محسن رنانی

  پیام به همایش «کار داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد: بررسی فرصت‌ها و چالش‌ها» / ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
  سلام بر دوستان شرکت کننده در همایش «کار داوطلبانه در سازمان‌های مردم نهاد». خرسندم که از این طریق می‌توانم در جمع شما شرکت کنم و درباره آینده حکمرانی در جهان و ایران با مشارکت «سازمان‌های مردم‌ نهاد» (سمن‌ها) گفت‌وگو کنیم. عنوان سخنم «حکومت سمن‌ها» است و پیام آن این است که آینده از آن سمن‌هاست.

  در یک تعبیر کوتاه می‌توان توسعه را این‌گونه تعریف کرد: «فرایند انتقال اقتدار از حکومت به جامعه مدنی». و اقتدار نیز عبارت است از «قدرت اعمال قدرت بدون اعمال خشونت». وقتی ترامپ رای آورد همه ما نگران «کژکارکرد»های دموکراسی شدیم. نظریه «انتخاب عمومی» در علم اقتصاد حدود پنجاه سال است که روی کژکارکردهای دموکراسی متمرکز شده است و بسیاری از خطاها و ناکارآمدیهای آن را نمایان ساخته است. اما بلافاصله وقتی قاضی دادگاه فدرال آمریکا، فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا را لغو کرد ما با مفهوم «خود اصلاح‌گری» نظام‌های دموکراتیک بیشتر آشنا شدیم و دریافتیم که دموکراسی چیزی بیش از وجود سازوکار انتخابات در یک کشور است. انتخابات فقط یک شیوه انتخاب در دموکراسی است.

  اما حتی اگر قاضی دادگاه فدرال آمریکا نیز رای ترامپ را لغو نمی‌کرد جامعه مدنی در آمریکا آن اندازه قوی بود که بتواند بخشی از پیامدهای منفی این فرمان درباره مهاجرین را خنثی کند. همبستگی‌هایی که درآمریکا پس از فرمان ترامپ با ایرانیان و دیگر مهاجران ممنوع الورد شده انجام شد، نوعی خنثی سازی پیامدهای اجتماعی فرمان ترامپ بود. جامعه مدنی آن اندازه قدرت داشت که به شیوه‌های مختلف مخالفت خویش را با این فرمان نشان دهد و با محدود شدگان ابراز همدردی و همراهی کند.

  تجربه تاریخی می‌گوید در فرایند گذار از توسعه نیافتگی به توسعه، نهادهای مدنی قدرت می‌گیرند و گاهی اقتداری قابل رقابت با اقتدار حکومت‌ها کسب می‌کنند. اما این تجربه‌ای است که در کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی و در یک روند تدریجی تاریخی رخ داده است. آیا می‌توان بدون نیاز به یک فرایند بسیار کند و فرساینده تاریخی، قدرت نهادهای مدنی را به سرعت ارتقا داد و آنگاه این قدرت را به اقتدار تبدیل کرد؟

  این دقیقا همان فرایندی است که از آغاز قرن بیست و یکم آغاز شده است و با پیشرفت و فراگیر شدن فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، شتاب گرفته است. اکنون بسیاری از جوامع در حال تجربه‌ی مرحله‌ی عبور از «نهادهای مدنی» به «شبکه‌های مدنی» هستند. در دنیای جدید، پدیده تازه‌ای به نام «شبکه‌های مدنی» در حال شکل گیری است که قدرت نهادهای مدنی را متمرکز می‌کند و گستره نفوذ آنها را بسیار فراگیر می‌کند و این همان چیزی است که به سرعت به «اقتدار مدنی» می‌انجامد.

  اکنون این فرصت برای جوامع همه کشورهای در حال توسعه‌ای که حکومت‌هایشان با سرعت مناسب به سوی توسعه حرکت نمی‌کنند پدیدار شده است که بدون عبور تدریجی از مراحل تکامل تاریخی نهادهای مدنی، با جهش به مرحله شبکه‌های مدنی، بخشی فرصت از دست رفته تاریخی در فرایند توسعه خود را جبران کنند.

  تفاوت مهم شبکه‌های مدنی با نهادهای مدنی، در «فراگیری»، «سرعت گردش اطلاعات» و «قدرت خود پایشگری» آنهاست. چیزی که در نهادهای مدنی سنتی وجود ندارد و به همین علت، روند تحول و تکامل بسیار کندی دارند.

  خوشبختانه چند حادثه تاریخی این فرایند را در ایران تسریع می‌کند. وجود جمعیت جوان، افزایش سریع سهمِ جمعیتِ دارای تحصیلات عالی، گسترش حضور زنان در دانشگاهها و دیگر عرصه‌های اجتماعی و گسترش فناوریهای ارتباطی و اطلاعاتی،‌ موجب آماده شدن شرایط اجتماعی برای تقویت قدرت نهادهای مدنی و شکل گیری شبکه‌های مدنی شده است. هم چنین عوامل چندی دست به دست هم داده‌اند تا اقتدار دولت و حکومت را به سرعت به سوی افول ببرند، از جمله:

  کاهش درآمدهای نفتی که ابزار اصلی مداخله‌گری دولت‌ها در همه حوزه‌ها بوده است؛ فربه‌گی و ناکارآمدی نظام اداری که قدرت مواجه دستگاه حکومت با مسائل و مشکلات را کاهش داده است؛ و فساد گسترده نظام اداری که راه اصلاح‌پذیری و چابکی حکمرانی را سد کرده است؛ همگی باعث شده‌اند که نهادهای حکومتی در مواجهه با بحران‌های نوبه‌نو دررسنده ناتوان بمانند و سقوط اقتدار نهادهای حکومتی را به نمایش بگذارند و نیاز حکومت به یاری بخش خصوصی و نهادهای مدنی برای حل‌وفصل مشکلات را یادآوری کنند و به حکومت بباورانند و آن را مجبور کنند تا از یک سو دست نیاز به سوی بخش خصوصی و نهادهای مدنی دراز کند و از سوی دیگر از بسیاری از عرصه‌های انحصاری که تا کنون اجازه ورود و مداخله بخش خصوصی و نهاهای مدنی در آنها را نمی‌داد، عقب‌نشینی کند.

  این فرصت را باید قدر دانست و با ایجاد ارتباطات شبکه‌ای میان نهادهای مدنی، از ابزارهای ارتباطی مدرن نیز برای چاپکی، فراگیری، سرعت عمل و شفافیت این نهادها بهره برد.

  خوشبخاته تحولات دو دهه اخیر به سرعت در حال کاهش نقش دولت در حوزه‌هایی است که دولت‌ها به طور سنتی صاحب انحصار بوده‌اند. یکی از این حوزه‌ها، موضوع انتشار پول است. هم اکنون اقتصادهای غربی شاهد پیدایش نوعی تازه و بی‌نظیری از پول الکترونیک به نام «بیت‌کوین»(Bitcoin) هستند که خارج از نهاد دولت و به وسیله شبکه‌های مجازی در حال تولید و استفاده است و چنان قدرت گرفته است که حتی برخی فروشگاه‌ها آن را به عنوان پول پذیرفته و برای آن دستگاه پرداخت الکترونیک نصب کرده‌اند. پیش‌بینی من این است که در بیست سال آینده پول سنتی از عرصه بسیاری از اقتصادها محو خواهد شد و پول مجازی بدون اتکاء به دولت، که در آن تورم و تقلب راه ندارد، جایگزین آن خواهد شد.

  اما این تحول منحصر به پول نیست. در حوزه‌های دیگری نیز که وظیفه انحصاری و سنتی دولت‌ها بوده است، تحولات بزرگی در راه است. مثلا حوزه نظم عمومی یا حوزه نظارت بر استانداردها نیز از حوزه‌هایی است که به سرعت شبکه‌های مدنی در آنها راه پیدا می‌کنند و نقش دولت را بر عهده می‌گیرند. مثلا امروزه به‌نظر می‌رسد اصلاح «نظام رانندگی» در ایران از توان نهادهای دولتی مربوطه خارج شده است. گستردگی شبکه ترافیک خودرو، انبوهی مشکلات و جرایم و ناکارآمدی نهادی و فن‌آورانه نهادهای دولتی مسئول در امر ترافیک، عملکرد نهادهای دولتی مربوطه را به انفعال کشانده است. اما ما در سال‌های آینده شاهد شکل‌گیری شبکه‌های مدنی ناظر بر ترافیک خواهیم بود که با کارآمدی بالایی می‌توانند نظام تردد شهری و رانندگی را نظم و نَسَق دهند.

  همین مساله را در حوزه دیگری از وظایف دولت یعنی حوزه تعریف و نظارت بر استانداردها خواهیم داشت. نهادهای نظارتی مربوط به استانداردهای اوزان، مقیاس، کیفیت، بهداشت و نظایر آنها اکنون عملا نهادهایی منفعل و به حاشیه رانده شده هستند. اما شبکه‌های نهادهای مدنی در سالهای آینده به سرعت این وظیفه را بر عهده می‌گیرند و نظام نظارتی تازه‌ای در حوزه استانداردها پدیدار خواهد شد.

  در یک کلام ما در آینده‌ی نه چندان دور با اقتدار شبکه‌های مدنی که متشکل از انواع سمن‌ها و سایر نهادهای مدنی خواهند بود رو به رو خواهیم شد. به دیگر سخن، «حکومت سمن‌ها» در راه است و این ماییم که می‌توانیم با مشارکت عقلانی و اخلاقی در نهادهای مدنی و با ایجاد شبکه‌های همکاری و تعامل بین این نهادها، زمینه‌ساز ظهور «حکومت سمن‌ها» شویم.

  بر این اساس خبر تشکیل «شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه» برای من خبری بس امیدبخش و مسرت‌آفرین بود. نظام تدبیر در ایران چنان فربه و ناکارآمد شده است که دستکم در کوتاه و میان مدت امیدی به تحول جدی در آن نمی‌رود. اما با ظهور شبکه‌های قدرتمند مدنی، جامعه ما دارد ققنوس‌وار از میان خاکستر تجربه‌های سوخته‌ی خویش، دوباره جان می‌گیرد و پر می‌گشاید و اگر از آن مراقبت کنیم زودا که قدرت پرواز بیابد.

  وقتی همه دست به دست هم دهیم و قدرت پراکنده خویش را در شبکه‌های مدنی متمرکز کنیم زودا که با هم سرود توسعه را در خیابانها، کوچه‌ها و خانه‌های ایران سر دهیم. به امید آن که به زودی شاهد برآمدن بهار اجتماعی در جامعه خویش باشیم، سخنم را با این ابیات نویدبخش حضرت حافظ به پایان می‌برم:

  نفس باد صا مشک‌فشان خواهد شد
  عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد
  ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
  چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
  زین تطاول که کشید از غم هجران بلبل
  تا سراپرده گل نعره زنان خواهد شد
  گر ز مسجد به خرابات شدم خرده مگیر
  مجلس وعظ دراز است و زمان خواهد شد

  محسن رنانی / دانشگاه اصفهان / ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

 2. گیلانغربی: اینهم ازاعتبارومنزلت مان درنزد جهانیان

  گذرنامه ایرانی یکی از کم اعتبارترین گذرنامه‌های جهان برای سفر خارجی

  واشنگتن – شاخص گذرنامه در سال ۲۰۱۷ می‌گوید که گذرنامه ایرانی یکی از ضعیف‌ترین گذرنامه‌های جهان از نظر مسافرت بدون ویزا است. این شاخص بر اساس قدرت سفر خارجی برای دارندگان گذرنامه‌ کشورهای مختلف در جهان بدون نیاز به ویزا را اساس تحقیق خود قرار داده است.

  در حال حاضر گذرنامه ایرانی به صاحب آن اجازه ورود بدون ویزا به ۳۶ کشور را می‌دهد و ایران را از نظر درجه‌بندی قدرت گذرنامه‌های جهان در رتبه ۹۰ قرار می‌دهد.

  از میان ۱۹۹ کشور فهرست‌شده، گذرنامه تنها ۹ کشور از ایران ضعیف‌تر است که از جمله می توان به بنگلادش، سریلانکا، سودان جنوبی، اتیوپی، سومالی، سوریه، عراق و پاکستان اشاره کرد.

  افغانستان در حال حاضر در رتبه آخر است و تنها ۲۳ کشور به اتباع این کشور اجازه ورود بدون ویزا را می‌دهند.

  گذرنامه آلمانی قوی‌ترین در جهان است و ۱۵۸ کشور جهان به دارندگان آن اجازه ورود بدون ویزا می‌دهند و یا در بدو ورود ویزا صادر می‌کنند.

  آمریکا در رتبه سوم قرار است و دارندگان گذرنامه آمریکایی می‌توانند به ۱۵۶ کشور بدون ویزا سفر کنند. بریتانیا، فرانسه، نروژ، دانمارک و اسپانیان نیز در رتبه سوم قرار دارند.

  شاخص گذرنامه سالانه توسط شرکت مشاوره مالی آرتون کپیتال اندازه‌گیری می‌شود و گذرنامه ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، و شش قلمرو سرزمینی را درجه‌بندی می‌کند.

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه