جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

نگاهی به سپهر سیاسی کرمانشاه در گفتگو با دکتر علی محمد رشیدی

نگاهی به سپهر سیاسی کرمانشاه در گفتگو با دکتر علی محمد رشیدی

نگاهی به سپهر سیاسی کرمانشاه در گفتگو با دکتر علی محمد رشیدی

 دعوت دکتر علی محمد رشیدی از مدرسین دانشگاه های استان جهت عضویت در انجمن اسلامی مدرسین

کرمانشاه دیلی: دکتر علی‌محمد رشیدی- صدای آزادی: از نگاه برخی صاحب نظران در شرایط کنونی، فضای سیاسی استان کرمانشاه دچار نوعی رکود شده و شور و شعف و سرزندگی سیاسی نسبت به دهه های گذشته کم فروغ ترگردیده و حتی رو به افول نهاده است.
اگر برای ارزیابی فضای سیاسی، فعالیت نخبگان و احزاب و تشکل های سیاسی اصلاح طلب و اعتدال گرا و اثرگذاری آنها بر کنش ها و واکنش های حکومت – ملت به عنوان معیار لحاظ گردد، این نظر تا حدود زیادی قابل پذیرش است.
واقعیت های میدانی نشان می دهد حتی به رغم حضور پرشور مردم در انتخابات و برگزیدن یک جریان فکری توسط آنان، بر خلاف ادوار گذشته، در عمل آنچه در انتخاب وزیران ومسولان اتفاق افتاده، خیلی متاثر از این حضور و فعالیت مردم، احزاب و جریانات سیاسی نبوده  وحتی در مواردی انتخاب ها از جریان مخالف بوده است. حتی در انتخاب مسئولین سازمان ها ونهادهای استانی، مشورت در خوری با مسئولین ستاد انتخابات روحانی در استان و فعالین سیاسی شناخته شده صورت نگرفته و نمی گیرد.
امروزه لابی های پشت پرده محفلی، ارتباطات شخصی و بده وبستان های فردی، حمایت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی …. در انتصابات موثرتر از شایستگی های فردی، فعالیت های سیاسی فرد، حمایت احزاب اصلاح طلب و یا مسئولین ستاد انتخاباتی رئیس جمهور است.
این امر سبب شده، مشروعیت ومقبولیت احزاب وجریان اصلاح طلب نیز زیر سوال رفته و دچار بحران گردد، بحرانی که نتیجه آن گرایش و استقبال مردم از جربان اصول گرا نیست بلکه یا نگاهها به سمت خارج خواهد چرخید . در اثر این رویه ناصواب، در آینده تمایل به انجام فعالیتهای سیاسی کمتر وکمتر شده وفضای پر نشاط سپهرسیاسی استان رو به افول نهاده و نخبگان سیاسی نیز عطای این فعالیتها را به لقای آن بخشیده و خانه نشین  خواهند شد.
در عوض در غیاب اصلاح طلبان، فضای سیاسی استان دچار هیجانات روزمره و عامه پسند شده، و از ریل اصلی خود خارج  خواهد شد. امروزه در جامعه هر فعل وانفعالی به مدد فضای مجازی سریع در میان عامه مردم مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرد ودر اکثر موارد به آن رنگ ولعاب سیاسی داده می شود.
نمونه بارز آن در روزهای اخیرفوت کودکانی درمناطق زلزله زده است. حتی خودپدیده زلزله و پس لرزه های آن نیز در افواه عامه رنگ ولعاب سیاسی به خود گرفته است. در صف نانوائی، در سرکلاس درس، در داخل تاکسی، در سر زمین های کشاورزی، در مجالس شادی وعزا و…. تقریبا در همه جا بحث های سیاسی گاها تندی مطرح می گردد و هرکس از ظن خود حتی پدیده ها و اتفاقات عادی را با نگاه سیاسی تجزیه وتحلیل نموده، بدون آنکه خروجی خاصی حاصل شود. این همه گیرشدن فضای ذهنی وروانی افراد از منظر گسترش نظارت عامه بر عملکرد مسئولین مفید بوده و خیراتی را به همراه دارد.
شاید به همین دلیل پریکلس یونانی گفته‌است: «آدمی که به کار سیاست نپردازد شایسته صفت شهروند بی آزار نیست بلکه شهروندی بی خاصیت است». اما از طرف دیگرحاکم شدن چنین فضای پر تب وتابی مضرات و آفاتی را نیزبه همراه دارد. مهمترین آن افول منزلت و جایگاه نخبگان سیاسی است که منجر به عدم امکان ایجاد انسجام فکری در بخشی از جامعه و به وجود آمدن یک جریان اجتماعی با اهداف مشخص و پر قدرت اثرگذار بر حکمرانان می شود. افول شخصیت های کاریزما به نوعی هرج ومرج فکری خواهد انجامید و سبب می شود حاکمیت با یک جریانی که خواسته های ملت را نمایندگی کند، روبرو نگردد. به عبارت بهتر مردم از داشتن یک تریبون واحد محروم می شوند و وقتی صداهای متعدد وگاه متضادی از جامعه به حاکمیت برسد، حاکمیت در تشیخص اینکه کدام صدا، صدای واقعی مردم است، دچار تردید شده و گاها مجبور خواهد بود رأساً اقدام نماید.

 دومین آفت همه گیر شدن فضای سیاسی، سوء استفاده افراد ناباب از آن است. به لطف ومدد فضای مجازی، برخی افراد وقتی با مقاومت مسئولین درست کار در برآورده کردن خواسته های نابجا و خلاف قانون خود روبرومی شوند، به سرعت با پروبال سیاسی دادن به ماجرا سعی می کنند این مسؤولان را تحت فشار قراردهند.
به عبارتی عدم تفکیک بین امورکاری جاری و ساری با امور سیاسی می تواند به فساد اداری دامن بزند. عدم امکان سمت و سوی منطقی اعتراضات به حق مردمی و انحراف این گونه جریانات به سمت اهداف خاص افراد نفوذی یکی دیگر از آفت های همگانی شدن فضای سیاسی است که معترضین را در رسیدن به اهداف مورد نظر خود ناکام می گذارد.
به عبات بهتر معترضین شروع کننده یک حرکت اجتماعی هستند اما خاتمه دهنده آن نخواهند بود.
شاید برای پرهیز از آفات همه گیر شدن فضای سیاسی، بهتر آن باشد که نخبگان جامعه به صورت متشکل عمل کرده، همچنین عامه مردم به نخبگان خود اعتماد نموده و اینگونه امور را به اهل فن سیاست واگذارند و هرکس سعی کند در حوزه کاری خود، مسئولیت خویش را به نحو احسن انجام داده و در همان حیطه کاری خویش اظهار نظر نماید.
به نفع برخی جریانهای حاکم است که اثرگذاری اصلاح طلبان را به رسمیت شناخته و به جای سعی در بولتن سازی و برچسب های مختلف، اجازه دهند همه افراد جامعه، دست در دست هم در اداره کشور خود نقش سازنده ایفا نمایند. اینگونه مملکت برای همه می ماند بدون آنکه جای کسی تنگ شود.
باید عمیقا  باور داشت که بدون گذشت نسبت به گذشته، بدون چشم پوشی از تمامیت خواهی، بدون به رسمیت شناختن حقوق دیگران حتی دشمنان و بدون حق انتخابات آزاد، این مملکت روی سعادت نخواهد دید.

منبع: کانال صدای آزادی

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 8:55 ب.ظ

دیدگاه