جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

هلند 3 – برزیل 0

هلند 3 –  برزیل 0

هلند 3 –  برزیل 0

* برزیل بی ستاره ، برزیل بی برنامه و برزیل میزبان و احساسی نه تنها جام را ازدست داد بلکه مقام سوم را نیز به هلند تهاجمی هدیه داد  *

کرمانشاه دیلی: شروع مسابقه توام شده بود با دیدن یک بازی پرهیجان از سوی تماشاچیان و بینندگان . تیم برزیل برای کم رنگ کردن غم شکست بازی با آلمان و تیم هلند برای کسب مقام سومی پا به میدان حساس این مسابقه گذاشته بودند. تیم برزیل با انجام چند تغییر درترکیب بازیکنان تیم خود و تیم هلند تقریباً با همان ترکیب اصلی بازیهای قبلی اش این بازی را شروع کردند . دردقایق اولیه هردو تیم بسیاردونده نشان دادند بویژه تیم برزیل که عمل پرسینگ درتمامی نقاط زمین را انجام می داد.گل اول هلند توام شد با یک برتری 2 درمقابل 1 یعنی فان پرسی و روبن درمقابل تیاگو سیلوا ، مقصراین برتری عددی هلند کسی نبود جزء مدافع چپی که جایگزین مارسلو شده بود ، به خاطر عدم یارگیری مدافع چپ روی بازیکن سرعتی ، تکنیکی تیم هلند یعنی روبن ، سیلوا چند متری به خاطر اینکه مشغول مهار فان پرسی بود درکورس با او جا ماند ضمن اینکه حالت بدنی ایستایی داشت درمقابل استارت اولیه ای که روبن ازقبل زده بود . همه این اقدامات و اتفاقات و جاماندن سیلوا باعث شد که این مدافع روی خط محوطه جریمه مرتکب خطا شود و داور به اشتباه نقطه پنالتی را نشان دهد. هلندی ها با این گل دقیقه 2 مسابقه یک گل جلو افتادند و برزیل درمانده میبایستی دوباره تحت تأثیر نتیجه مسابقه ، تغییر تاکتیک می داد و با استرس و فشار بیشتری حمله کند و دفاع کند برای گل نخوردن بیشتر همچون گل های خورده اش در بازی با آلمان . حملات اولیه هردو تیم به خاطر حساسیت بازی ، نامنظم انجام شد و به گرفتن چند ضربه ایستگاهی چسبیده به محوطه جریمه هلند منجر شود که ایستگاهی زنهای تیم برزیل از این موقعیت های بدست آمده نتوانستند استفاده کنند. دراین بازی بازهم شاهد بودیم که لوئیز مأمور ارسال های بلندی بود که به پشت مدافعین هلند برای مهاجمین تیمش فرستاده می شد. بعداز دریافت گل دوم برزیل دردقیقه 17 که حاصل دو اشتباهی بود که از دو بازیکن مدافع وسط یعنی سیلوا و لوئیز سرزد ، شاهد تحلیل توان فیزیکی و روانی برزیل شدیم طوری که کار را برای آنها سخت کرد و در ادامه نه تنها نتوانستند به گلی دست پیدا کنند بلکه دردقیقه آخر مسابقه نیز دریافت کننده گل سوم نیز شدند.

عملکرد ضعیف بازیکنان تیم برزیل درپوشش عمق دفاع خود آنهم درمسابقه با آلمان باعث شده بود که دراین بازی با مراقبت بیشتری عمق را پوشش بدهند.

محور و بازیکن هدف تیم برزیل اسکار دونده و ویلیان سیه چرده بودند که کار توپ گیری و توپ رسانی را برعهده داشتند و دربعضی از مواقع این اجازه را داشتند که با توپ حرکت کنند به عمق دفاع هلند پابه توپ شوند .

تمرکز دفاعی هلند و دفاع فشرده با 5 بازیکن دفاعی و سه هافبک قرارگرفته درجلوی 5 مدافع باعث شده بود که هلند پرتعداد باشد درمیانه میدان و جلوگیری کند از اجرای طرح های تهاجمی برزیل .

اشتباه تاکتیکی که تیم ملی برزیل هم دربازی با آلمان و هم دربازی با هلند داشت حملات سراسیمه ای بود که دربرنامه تیمی و تهاجمی اش به نمایش گذاشت آنهم به لطف میزبانی و حضور تماشاچیان مشتاقش. اما بایستی واقعیت را بپذیریم که درمقابل تیم های ضعیف می شود سراسیمه حمله کرد اما درمقابل تیم هایی همچون آلمان و هلند که سازماندهی مناسبی دارند ، بایستی حساب شده عمل نمود و تا پایان نیمه اول هم به اصول دفاع باید توجه نمود و هم به اصول حمله ، تا با اداره بازی ، زمان بازی را به پایان نیمه اول وصل نمود، آنوقت است که درشروع نیمه دوم و درشرایط تساوی ازنظرسطح فنی ، برتری همیشه با میزبانها بوده است.

درنیمه دوم دفاع من تو من و فشرده هلندی ها باعث شدکه تمامی فضاهایی که بازیکنان برزیل درحملات خود قصد ورود به آن را داشتند به خوبی پوشش داده شود. حتی آنها روی پرتاب های اوت بازیکنان برزیل طوری دریافت کننده های احتمالی توپ را یارگیری می کردند که باعث توقف های غیرطبیعی درانجام به موقع پرتاب ها می شد. درمقابل ای دوندگی و بازی فشرده بازیکنان تیم هلند ، این تیم برزیل بود که بایستی به کارهای دوم و سوم تاکتیکی خود برای رسیدن به گل روی می آورد که برنامه بعدی نداشت یا اگر داشت نمی توانست اجرا کند.

آمدن هالک که بازیکنی فیزیکی و تکنیکی و سرعتی بود تاحدودی توان تهاجمی تیم برزیل را زیاد کرد اما زمان حضورش بسیارکوتاه بود و نتوانستیم تأثیرحضورش را دردقایقی که به بازی گرفته شد ببینیم . درکل زمان مسابقه ، مالکیت توپ از آن تیم برزیل بود طبیعی هم بود چون ازنظر نتیجه عقب بود ، میزبان هم بود و برزیل معروف و پرآوازه هم بود.

درنهایت باید اذعان کنیم که این اروپایی ها بودند که دو تیمشان دربین سه تیم برتر این جام قرار گرفت و نشان دادند که مزد برنامه ریزی و دسترنج آکادمی های پرورش بازیکنان را گرفتند و دربین 32 تیم حاضر دراین جام بدینگونه درخشش داشتند وکماکان با معرفی خود به دنیا هم استفاده بردند و هم باعث خوشحالی مردم کشورشان شدند.

محمدرضا نظری پور- مدرس فدراسیون فوتبال

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 22 تیر 1393 ساعت 11:10 ق.ظ

دیدگاه