دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

پارازیت فرانسه روی موج توافق هسته ای/ دکتر صیدمحمدی

پارازیت فرانسه روی موج توافق هسته ای/ دکتر صیدمحمدی

پارازیت فرانسه روی موج توافق هسته ای/ دکتر صیدمحمدی

کرمانشاه دیلی: بلافاصله پس از مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با دکتر ظریف – جان کری به عربستان سفر کرد تا در خصوص مذاکرات با ایران با عربستانی ها گفتگو کند . عربستان و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از آمریکا خواسته اند تا آنها در جریان روند توافق هسته ای با ایران قرار گیرند .

  حقیقت امر این است که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از مهمترین شرکای تجاری و نظامی آمریکا محسوب می شوند و بیشترین حجم خرید های تسلیحاتی را از آمریکا دارند از سوی دیگر نفت و گاز که عربستان بفروش می رساند براساس دلار آمریکا محاسبه می شود . و خود همین امر یک حمایت مهم از ارز آمریکا  به حساب می آید . به لحاظ عرف بین الملل و براساس توافق وین یا ژنو- آمریکا مجاز نیست که جزئیات مذاکره و توافق را برای افراد ثالث افشا نماید. هر چند این توافق هرگز به ضرر کشورهای ثالث نخواهد بود و بارها جمهوری اسلامی این اطمینان خاطر را به کشورهای همسایه خود داده است که روند هسته ای شدن ایران صرفاً صلح آمیز بوده و هیچگونه ضرر و زیان یا تهدیدی متوجه هیچ کشوری نخواهد بود . و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری – دست یابی ایران مقاصد صلح آمیز داشته و دارد .

بدین ترتیب دیدار جان کری با مسئولین حکومت عربستان یک اقدام غیر منتظره بوده و صرفاً بعد فضای تبلیغاتی به این کشورها بخشیده است . از سوی دیگر نکته جالبی در سخنان سعود الفیصل با وزیر خارجه آمریکا وجود دارد و آن اینکه ایران رقیب تمام قد عربستان درسوریه ، عراق و یمن است و با نگرانی تمام نفوذ معنوی و مستشاری ایران در عراق را به غربیها گوشزد میکند . دکتر صیدمحمدی

این گفتار حکایت از حمایت سیاسی عربستان از داعش دارد و عملا عامل نگرانی عربستانی ها از شکست داعش در منطقه غرب عراق است. پس از متحدان عرب نوبت به همراهان اروپایی آمریکا در مذاکرات هسته ای با ایران رسید . همزمان با سفر جان کری به فرانسه، وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی تند اعلام کرد که تعهدات ایران در گفتگوهای هسته ای کافی نیست و به نتیجه مذاکرات مردد است و با اشکال تراشی تخیلی سعی دارد فضای مذاکرات را منفی و دامنه زمانی مذاکرات را طولانی تر نماید . تا از این طریق هم نتانتاهو نخست وزیر رژیم جعلی اسرائیل و هم متحدان حاشیه خلیج فارس بتوانند در فضای جنگ زده لبنان ، غزه ، فلسطینی ، عراق و سوریه به اهداف شوم خود برسند .

اظهارات لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه این واقعیت را می رساند که این کشور بعد از حادثه حمله به نشریه شارلی دو نگران اقدامات مشابه و بدتر از آن هست و به نظر میرسد این کشور بیش از آلمان و انگلیس تحت تأثیر لابی صهیونیست ها برای برهم زدن توافق هسته ای احتمالی با ایران قرار دارد.

گر چه پاریس اندکی پیش از توافق موقت ژنو در آبان ماه ۱۳۹۲ ( مذاکرت ژنو۲) به طور موقت از به نتیجه رسیدن مذاکرات جلوگیری کرد اما امروزه سران مذاکره کننده غرب با ایران بخوبی می دانند که ادامه تحریم ها نه تنها یک ملت انقلابی با یک اقتصاد مقاومتی را از پای در نمی آورد بلکه خود آنها بیشتر درمعرض زیان اقتصادی هستند.

آنها غافل از این هستند که امام بزرگوار در اوایل انقلاب به غرب و آمریکا هشدار دادند که ما ملت رمضان هستیم و تحریم ها نفعی به آنها نخواهد رساند و امروز هم مقام معظم رهبری فرمودند به فرجام مذاکرات چندان خوشبین نیستم . به هر حال هر گونه کارشکنی در مسیر توافق هسته ای بر عهده گروه پنج به علاوه یک است و تاکنون دنیا به حقانیت و شفافیت هسته ای ایران اعتراف کرده است.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 17 اسفند 1393 ساعت 11:57 ق.ظ

2 نظر

  1. با سلام و عرض ادب

    – آقای صید محمدی را فرد اصلاح طلبی میدانستیم(البته بنا به گفته پدر و برخی آشنایان) اما در طی چند سال گذشته متاسفانه هیچ گونه نظر یا مقاله یادداشت اصلاح طلبانه از ایشان ندیدیم و آنچه تا به حال از ایشان شاهد بوده ایم غیر از مواضع اصولگرایانه سفت و سخت نبوده

    1. ایشان یادداشت های اصولگرانه هم نداشته اند و یا مقالاتی ننوشته اند که سمت وسویی اصولگرایانه داشته باشد

  2. اقای سید مهمدی شیر مایر کاری نکید ………..

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه