جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

پاسخ به نقد وارده بر مطلب “لطیف صفری و روزهای پیش رو ” / فرید هاشمی

پاسخ به نقد وارده بر مطلب “لطیف صفری و روزهای پیش رو ” / فرید هاشمی

پاسخ به نقد وارده بر مطلب “لطیف صفری و روزهای پیش رو ” / فرید هاشمی

جوابیه

مطلب زیر پاسخ ارسالی فرید هاشمی به نقد وارد شده به مطلب ایشان تحت عنوان “لطیف صفری و روزهای پیش رو”  می باشد.

کرمانشاه دیلی: همواره از نقد و بیان اشکالات بایستی خوشحال شدو به اصلاح نقاط ضعف پرداخت،در خصوص این نقد نیز ضمن تشکر از آقای علی ایزدی لازم به یادآوری ست نقد آنگاه مفید فایده و مثمر ثمر خواهد بود که به سنجش انتقادی آنچه نوشته شده بپردازد نه در سودای واکاوی نیت نویسنده باشد.نقاد محترم می تواند و حق اوست در درجه اول ایده و طرح پیشنهادی را از حیث اینکه در شرایط کنونی دارای اولویت هست یانه رد یا تایید کند،همچنین می تواند به بیان نقاط ضعف و قوت استدلال های نویسنده و نشان دادن رابطه احتمالا ناصحیح علت و معلولی مطلب بپردازد و در مورد میزان انسجام منطقی اجزای تشکیل دهنده مجموعه ادعاها نظر دهد اما اینکه به نیت خوانی دست بزند و بدون آوردن حتی یک دلیل پیشنهاد را طرحی هوشمندانه و بدتر حتی و غیر اخلاقی تر، آن را “موذیانه” بنامد پای از دایره انصاف بیرون گذاشتن است.برخی ادعاهی این نقد و پاسخ اجمالی در پی می آید.
“آنچه در ابتدا جلب توجه میکند نوعی رهنمود سیاسی و خط دادن در این مطلب به چشم میخورد که با ادعای اصلی نویسنده مطلب مبنی بر اعتقاد به بزرگی و جامعیت شخصیت دکتر لطیف صفری متناقض است،نمی توان از طرفی به مرجع بودن دکتر صفری معتقد بود و از طرف دیگر شخصیت وی را دستخوش نوعی انفعال و عدم تشخیص به موقع شرایط روز دانست”بنده همزمان که به بزرگی لطیف صفری باور دارم جامعیت شخصیت نه ایشان و نه هیچ کس دیگررا قبول ندارم و معتقدم این تنها توجیهی است برای بی عملی و انفعال و حتی در صورت وجود چنین مصالحی این حق مردم است که آن مصالح را بدانند و آقای لطیف صفری یا دست کم نماینده ای از طرف ایشان باید با مردم وارد گفتگو شوند تا دلایل عدم مداخله ایشان در فضای سیاسی مشخص گردد چه بسا با آگاهی دادن به مردم،جامعه در صدد مرتفع کردن موانع و هموار نمودن مسیر برای ورود ایشان به عرصه سیاسی بر آید و این را ازبدیهیات می دانم که انسانها گرچه نسبت به یکدیگر دارای درجات مختلف قوت و ضعف آن هم در مینه های گوناگون هستند اما هیچ کس نمی تواند ادعای جامع و کامل بودن بکند چه اینکه در این صورت دیگر جائی برای نقد به هیچ شخصی نمی ماند. پر واضح است که بنده نسبت به مشی سیاسی آقای لطیف صفری انتقاد دارم و براین باورم ایشان نقشی متناسب با ظرفیت خویش در جامعه ایفا نکرده اند. اماآنچه باعث شگفتی  است تهمتی ست که نقاد گرامی در پوشش نقد وارد میکند آنجا که پیشنهاد بنده را ” طراحی هوشمندانه و در عین حال موذیانه ای برای کاستن و عقیم کردن نقش لطیف صفری در فضای سیاسی شهر ” می داند،شگفتی از آن رو که اتفاقا این پیشنهاد در تلاش است تا ظرفیت بزرگ اما مغفول صفری را وارد میدان کند و از تداوم بی اثر بودن ایشان جلو گیری کند.در جائی دیگر نقاد بزرگواریکی ازتبعات عملی شدن پیشنهاد بنده را دلسردی و مایوس شدن افراد خارج از لیست مورد حمایت صفری دانسته و آن را باعث نوعی رکود سیاسی می داند شگفتا از این سخن،پیشنهاد ارایه لیست مورد حمایت از طرف صفری برای ورود افراد شایسته و جلوگیری از راهیابی افراد ضعیف و ناکارآمد به مصادر تصمیم گیری شهر است و اتفاقا باعث پویائی بیشترو رقابت واقعی تر می شود.تتها نکته ای که بنده نیز با نقاد محترم همدلم ورود چهره هائی چون جواد مرادی،مجید حسینی،اردشیر محمدی و دیگر فعالین سیاسی در موضوع دخالت یاعدم دخالت لطیف صفری در جایگاه یک بزرگتر و بازیگردان است،آیا سزاوار نیست ما گمراهان را که  کورمال کورمال بدنبال راه چاره ایم مورد لطف قرار داده و بیان کنند با نقش آفرینی لطیف صفری موافقند یا نه و چرا؟آیا به راستی این موضوع که یک سرمایه اجتماعی این شهر علیرغم انتقادات احتمالی که به او دارید باید به کمک این مردم بشتابد را تایید میکنید یا نه و چرا؟آیا این مهم به اندازه برخی موضوعات جهانی و ملی مورد عنایت شما واجد ارزش نیست که چند سطر در خصوص آن بنگارید؟

نوشته شده توسط admin در جمعه, 29 بهمن 1395 ساعت 11:37 ق.ظ

2 نظر

  1. سلام بر فرید هاشمی و آن برادر بزرگوار که نقد را پاس داشته و زیبا وارد بحث می شوند و از تخریب و فحاشی و حاشیه های کاذب هم دوری کرده اند . حبذا و هزاران آفرین .
    اینجانب به نوبه خود پاسخ مختصری می دهم و بحث را به فرصت دیگری موکول و قول می دهم که مبسوط مطلبی تقدیم کنم . اما آیا این بحث را باید جدی گرفت . بله من هم می گویم باید جدی گرفت اما نه از زاویه دحالت دکتر صفری گرانمایه بلکه اینکه اندیشمندانه راه چاره پیدا کرد که قطعا حضور دکتر صفری موثر در این راه چاره خواهد بود . باری شماها را به عنوان کورانی که کورمال کورمال می روید قبول ندارم . جامعه من همه بینا هستند اما کانون مرکزی انها مخدوش و به جای همگرایی دچار افتراق و واگرایی اند و باید این را درست کنیم . چگونه ؟ انشاالله خواهم گفت

    برای هردو بزرگ اندیش عزت و بزرگی بیشتر خواهانم

  2. سلام آقای حسینی گرانقدر،بنده هم منتظر مطلب شما هستم که حتما منشا خیر و استفاده خواهدبود و در صورت نیاز جسارت خواهم کرد و به نقدتان در این کامنت و سایر مطالب پاسخ خواهم داد.

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه