یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

پدر کویرشناسی ایران: حتی دشتهای اسلام آباد میتواند منشاء ریزگردها شود

پدر کویرشناسی ایران: حتی دشتهای اسلام آباد میتواند منشاء ریزگردها شود

پدر کویرشناسی ایران: حتی دشتهای اسلام آباد میتواند منشاء ریزگردها شود

 پرویز کردوانی پدر کویرشناسی ایران حتی دشتهای اسلام آباد میتواند منشاء ریزگردها شود

چهره ماندگار جغرافیای ایران استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها را خیانت به کشور دانست و گفت: دولت نباید برای مقابله با ریزگردها برای مالچ‌پاشی حتی یک ریال تصویب کند و از این طریق پول ملت را هدر دهد. 

 کرمانشاه دیلی:  استاد پرویز کردوانی عصر امروز در همایش استانی ریزگردها و راهکارهای مقابله که در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها خیانت به کشور است. 

وی افزود: نباید برای مقابله با ریزگردها برای مالچ‌پاشی حتی یک ریال تصویب شود و از این طریق پول ملت را هدر دهد. 

این استاد دانشگاه گفت: تنها زمانی‌که ریزگردها در تهران بروز کند، حساسیت‌ها را بر می‌انگیزد و به این مشکل در سایر استان‌ها توجه کافی وجود ندارد. 

کردوانی خاطرنشان کرد: ریزگردها ذراتی کمتر از ۲ هزار میلی‌متر است که به ۲ گروه کانی و آلی تقسیم شده و نوع کانی آن با منشاء گیاهی خطرناک‌تر است. 

پدر علم کویرشناسی ایران به عیوب مالچ‌پاشی اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینکه نفت ماده‌ای محدود و تمام‌شدنی است و نباید به‌راحتی آن را از دست داد، تاثیرات زیست‌محیطی بسیاری نیز دارد. 

این استاد دانشگاه افزود: مالچ‌پاشی طرحی پرهزینه بوده و برای هر لیتر حدود ۲ هزار تومان هزینه‌ به همراه داشته و از طرف دیگر نیاز به ماشین‌های مخصوص خود دارد. 

کردوانی ضریب بالای حرارتی، سرطان‌زا بودن، عدم استفاده از آب باران در مناطق مالچ‌پاشی شده، کوتاه‌مدت و مضر برای زیست حشرات و جانوران خاکی را از دیگر مضرات مالچ‌پاشی دانست. 

وی به طرح خود در مورد جایگزینی مالچ‌پاشی اشاره کرد و افزود: طرح ریگ‌پاشی و تثبیت ماسه نه‌تنها می تواند جایگزین مناسبی برای مالچ‌پاشی باشد، بلکه مضرات آن‌را ندارد. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از ترکیب ماسه و رس به‌جای مالچ می‌توان استفاده کرد، گفت: این طرح نه تنها دارای ماندگاری طولانی‌تر، بلکه ارزان‌تر و خنک‌کننده است. 

کردوانی با اشاره به اینکه برخلاف ادعای برخی مسئولان ، ایران هیچ‌گونه تجربه‌ای در زمینه ریزگردها ندارد، افزود: اگر ریگ‌پاشی را جایگزین مالچ‌پاشی کنیم باوجود سخت‌ترین بادها  با مسئله ریزگردها رو به‌رو نخواهیم شد. 

وی تصریح کرد: بسیاری به‌دلیل اینکه منشاء ریزگردها را خارجی می‌دانند طرح ریگ‌پاشی را ناممکن و غیرعملی می‌دانند، اما این طرح نه‌تنها موجب کاهش بخش عظیمی از ریزگردها خواهد شد، بلکه مضرات عدیده مالچ پاشی در داخل را ندارد. 

این استاد دانشگاه یادآور شد: مشکل حفر چاه‌های عمیق تنها مختص به استان کرمانشاه نیست و در سراسر کشور با این مشکل مواجه هستیم. 

وی با بیان اینکه باید قدر منافع زیست‌محیطی کویر را دانست، ادامه داد: با وجود بحران آب کنونی تا ۱۵ سال آینده با از میان رفتن کویرها، حتی دیگر شوره‌زاری وجود نخواهد داشت. 

کردوانی تصریح کرد: در استان کرمانشاه سالانه ۵۰۰ میلی‌لیتر باران داریم و باید برای جمع‌آوری این آب از طریق بام منازل برنامه‌ریزی کرده و مانع هدر رفتن این میزان آب شویم. 

پدر علم کویر شناسی ایران بیان داشت: ریزگردهایی که ۲۳ استان را در می‌نوردد به هیچ‌وجه منشاء داخلی ندارد و حاصل خشک شدن تالاب‌ها و باتلاق‌های عراق، اردن و عربستان است و دولت در این زمینه باید صادق باشد. 

این استاد دانشگاه گفت: اگر امروز به فکر نباشیم حتی دشت‌های اسلام‌آباد غرب هم با وجود حفر بیش از حد چاه‌های غیرمجاز، کاهش کشت‌وکار و بارندگی می‌تواند در سالیان آینده خود منشاء ریزگردها شود. 

وی خاطرنشان کرد: برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان که مخالف سدسازی هستند، با سدسازی موافقم، چراکه نه تنها در زمان خشک‌سالی تاثیری منفی ندارد، بلکه برای جمع‌آوری آب در زمان خشکسالی و نفوذ آن در زمین مفید است.

فارس

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, 19 اسفند 1393 ساعت 7:44 ب.ظ

4 نظر

  1. خداوند متعال در آیه ۳۳ انفال خطاب به پیغمبر میفرماید:ولی خدا تا تو (پیغمبر رحمت) در میان آن‌ها هستی آنان را عذاب نخواهد کرد و نیز مادامی که به درگاه خدا توبه و استغفار کنند باز خدا آن‌ها را عذاب نکند. (۳۳)

    با این کارها مشکلی حل نخواهد شد همانطور که در آیه فوق مشاهده میشود بعد از پیغمبر تنها راه استغفار و توبه برای حل مشکلات است.حال چگونه باید به مردمی که برای گشایش خود چشم بدست غربیان خوک خور دارند تفهیم نمود؟؟؟؟؟؟؟

  2. کلهر مذهب جان خدا گفته از تو حرکت از خدا برکت با دعا کردن چیزی درست نمیشه همون کسایی که تو خوک خور میگی دارن کار میکنن تو علم برترن ولی اینجا همه چیز افتاده دست تقدیر و اقبال

  3. کلهر مذهب جان خواهشا از آیات بجا استفاده کن!!!!!!! چه ربطی داره؟؟؟ به نظرم باید به نظر این استاد که در این زمینه تخصص داره توجه بشه

  4. سلام
    خدمت کلهر مذهب باید گفت که خداوند دریچه های دانش را بروی انسانها باز گذاشته تا با دانش و پیشرفت علم در هر مرحله به مشکلات و دردهای که در طبیعت برای انسان ها وجود دارد حل کنند و چاره جویی کنن
    که تا این زمان این ملت خوک خور توانسته اند بیشمار دریچه را باز و و اکثر مشکلات را درمان کنند

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه