جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

پیرمرد چشم و چراغ ما بود / دکتر مجید حسینی

پیرمرد چشم و چراغ ما بود / دکتر مجید حسینی

پیرمرد چشم و چراغ ما بود! / به یاد پزشک حکیم دکتر علی اکبر نقی پور / دکتر مجید حسینی

 

اسلام آبادتایمز: درب که بازشد از راهرویی پر از کتاب عبورکرده و وارد اتاقی شدیم که دفتر کار پیرمرد بود. با خوشرویی از ما استقبال کرد و پس از تعارفات مرسوم تصمیم خود را برای انتشار ویژه نامه ای به پاس چند دهه خدمات ارزشمند ایشان باز گو کردیم به شوخی گفتند: باید جرات و جسارت زیادی داشته باشید که سراغ من یک لا قبا آمده اید !

من گفتم هدف آشنایی و تقدیر این نسل از شماست .

اسلام آبادی ها و کرمانشاهیها باید بدانند شما چه زحماتی برای این مرزو بوم کشیده اید و شما را الگویی از سخت کوشی و حب الوطن قرار دهند.

و آنقدر گفتیم تا راضی شدند  و ما حصل کار آن شد که در عهد جوانی تحت عنوان “پزشک حکیم ” در سراسر کشورتوزیع گردید . امروز خرسندم که ادای دینی به این مرد خاکی و افتاده در زمان حیاتش داشتیم و توانستیم شخصیت چند وجهی ایشان را معرفی کنیم که به مناسبت چهلمین روز پرواز بی بازگشتش بار دیگر اشاره ای کوتاه به برخی ویژگیهای ایشان می اندازم.

 1- دکتر نقی پور آنگونه که خود می گفت یک روستا زاده ای بود که با کار و تلاش و دوندگی توانست مدارج علمی را طی کند و برای جامعه خود در دوران جوانی و میانسالی در کسوت یک جراح حاذق به یاری هموطنانش بشتابد .

آنانی که در اوج انقلاب در تظاهراتها و راه پیماییهای ضد رژیم طاغوت شرکت میکردند خدمات انسان دوستانه وی به مجروحان انقلاب و بعدها نیز جنگ را از یاد نخواهند برد .

2- ایشان از پاسداران اندیشه و فرهنگ فولکوریک این دیار بودند و با انتشار کتب متعددی در نگهداشت و انتقال این فرهنگ به نسل های بعد الحق و الانصاف حقی بزرگ برگردن همه ما دارند.

  3- دکتر نقی پور شاعری توانمند و مثنوی سرایی قهار بودند که چند دفتر شعر دارند که امید میرود باز ماندگان ایشان به باز نشر این اشعار و دیگر آثارشان همت گمارند.

 4 – شاید کمتر کسی بداند که دکتر نقی پور سی سال از عمر گرانقدر خود را بر سر تحقیق و پژوهش شاهنامه فردوسی گذاشت و به ضرص قاطع می گویم کاری که ایشان برای شاهنامه فردوسی کرده اند تا کنون هیچ شاهنامه پژوهی انجام نداده است .

پژوهش ایشان در باب مقایسه نسخ و تصحیح و باز شناسایی ابیات ناب آن و تعیین اختلافات تمامی نسخ با دسترسی به قدیمی ترین نوشته های شاهنامه در نوع خود بدیع و بی همتاست و این کاری سترگ و درخور ستایش و سپاس است که همیشه دغدغه این را داشت که بتواند اسپانسری بیابد که آنها را به چاپ بسپارد که افسوس در زمان حیاتش چنین نشد .

من این دفاتر را مطالعه کردم و شاید تنها کسی باشم که قبل از انتشار عمومی همه آنرا یکجا مطالعه کرده باشم و هرجا که میروم از اینکار بزرگ سخن میگویم و دکتر را شاهنامه پژوهی ممتاز می دانم که باید به درستی از وی یاد شود.

5- منش و رفتار ایشان آنقدر خودمانی و بی تکلف بود که  از همان برخورد اول شیفته مرام و بزرگ منشی و خلوص وی می شدی .

بحق ایشان مصداق ” سلاما سلاما” بود . بگونه ای که در کنار ایشان احساس بی قراری و تکلف نمی کردی . مردم داری و منش ایلیاتی وی مثال زدنی بود. شاید اغراق نباشد اگر بگویم آن چند صباح  که با وی همنفس و همنشین شدم از بهترین ایام عمرم محسوب می شود ولی افسوس که دولت مستعجل بود.

دکتر علی اکبر نقی پور ، شاهنامه پژوه ، شاعر ، نویسنده ، تاریخ پژوه ،  سیاستمدار، پزشک و حکیم اسلام آبادی به تاریخ و مردمان این مرزو بوم حق گرانی دارد و امید میرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با باز چاپ اندیشه های منثور و منظوم وی و بنای یادبودی بر مزارش و حتانصب  تندیسی از وی در یکی از میادین شهر در معرفی این الگوی راستین به نسل جوان قدمی بردارد و کم کاریهای گذشته اش را در نپرداختن به اینگونه انسان های فرهیخته را جبران کند که بقول دکتر کزازی آن بزرگان به این چیزها نیاز ندارند که ما به آنها نیاز داریم تا هویت خود را از یاد نبریم و از بی هویتی که در راه است بسلامت عبور کنیم و  به حق در رثای وی همان باید گفت که جلال آل احمد در رثای نیما گفت .

آری پیرمرد چشم و چراغ ما بود .

نامش ، یادش و راهش جاودان باد.

دکتر مجید حسینی

نوشته شده توسط admin در جمعه, 22 آذر 1392 ساعت 3:52 ب.ظ

3 نظر

  1. پیر مرد چشم ما بود ( جلال آل احمد ) . استاد گرانقدر آقای حسینی نازنین تشکر از شما بابت همه چیز ، خواندم و استفاده کردم .

  2. ادم خوبی هستی دکتر ولی….

  3. خیلی زرنگی دکتر فقط جمله ی ادم خوبی هستی دکتر رو گذاشتی باقیشو که ازت انتقاد کردم حذف شده البته از این ایمیلم فقط جمله خیلی زرنگی رو میذاری به حر حال اگه زرنگ نبودی که قبل رفتن به دانشگاه که …

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه