جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

مسایل اجتماعی شهری در اسلام آباد غرب / دکتر ستار پروین

مسایل اجتماعی شهری در اسلام آباد غرب / دکتر ستار پروین

پیشنهاداتی به شهردار و شورای شهر؛ مسایل اجتماعی شهری در اسلام آباد غرب / دکتر ستار پروین

 

از سوی دیگر متأسفانه خشونت و نزاع‌های فردی و گروهی شدید، به خصوص در فضاهای عمومی که شدیداً وجدان جمعی شهروندان را جریحه‌دار می‌کند در این شهر زیاد روی می‌دهد.


اسلام آبادتایمز: مسایل اجتماعی شهری در اسلام آباد غرب چند سال پیش در قالب واحد درسی جامعه شناسی شهری به یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت کشور رفتم، در آنجا آماری را مربوط به شهر اسلام آباد غرب دیدم که به نظرم جالب توجه و قابل تأمل آمد، درامد کل سالیانه شهرداری این شهر کمتر از حدود یک میلیون تومان بود که عمدتاً مربوط به عوارض مربوط به مسکن و کفن و دفن بود.

حال سؤال اینجاست که با این میزان درامد، مدیریت شهری و در رأس آن شهرداری، که قاعدتاً باید از نظر درامدی وابسته به نهاد دولتی نباشد ، می‌تواند مسایل شهری مانند اسلام آباد غرب را مدیریت کند؟

انتخابات شوراهای شهر با وجود آنکه کمتر از دو دهه است که پا به عرصه مدیریت شهری گذاشته است و به عنوان یک گام اساسی در تحقق حکمرانی خوب شهری مطرح است. به یقین می‌توان گفت که راه حل مسایل شهری، تحقق شاخص‌های حکمرانی خوب شهری و مشارکت واقعی شهروندان در همه ابعاد زندگی شهری است.

در این مختصر تلاش می‌شود تا به مهم‌ترین مسایل اجتماعی شهری در اسلام آباد غرب و احیاناً راه کارهای آن پرداخته شود ،امید که مطمح نظر مدیران و دلسوزان امر قرار گیرد.

نگارنده قصد تحلیل و تبیین عمیق ندارد و صرفاً تلاش دارد تا مسایل شهری در شهرستان اسلام آباد را به طور مختصر مورد بحث قرار دهد.طبیعی است که چاره جویی برای مسایل ذکر شده و  دیگر مسایل موجود، نیازمند تعمق و همفکری بیشتر است.

همان طور که اشاره شد، یکی از اساسی‌ترین مسایل فرا روی مدیریت شهری در اسلام آباد غرب، وابستگی زیاد به منابع و بودجه های دولتی و نبود درامدهای مربوط به شهرداری می‌باشد. امروزه در مدیریت شهرها، شهرداری‌ها با وجود آنکه فعالیت‌های زیادی را عهده دار هستند ولی منابع مالی آن را نیز از منابع عمدتاً غیر دولتی کسب می‌کنند.

تا زمانی که شهرداری نتواند منابع مالی مستقلی را در اختیار گیرد نمی‌تواند امور شهری را رتق و فتق نماید. الگو گیری از شهرهای خارجی و داخلی مشابه می‌تواند در این زمینه یاری گر مدیریت شهری جدید باشد به عنوان مثال می‌توان از طریق احداث بازارهای میوه و تره بار ، توسعه مراکز تفریحی و مواردی از این دست ،تلاش برای درامدهای مستقل محقق شود.

قطعاً شهروندان در این زمینه می‌توانند کمک شایانی به مجموعه مدیریت شهری نمایند.

– چند وقت پیش یکی از سایت های فعال شهرستان به درستی به مسئله هویت شهری در اسلام آباد غرب اشاره داشت. با وجود قدمت تاریخی کهن این شهرستان و همچنین سابقه مقاومت درخشان این شهر در دوران دفاع مقدس ولی متأسفانه این شهر از حداقل‌ترین نمادهای شهری هویت بخش بی بهره است.

تپه تاریخی که در وسط شهر قرار گرفته است که با وجود آنکه وضعیت خیلی بهتری نسبت به دهه های پیشین دارد و از فضای بی دفاع شهری که محل آسیب دیدگان اجتماعی مانند معتادان بود ولی عملاً به عنوان یک مکان هویت بخش و تاریخی ، با کاربری نامناسب نتوانسته است نقش فرهنگی خود را به خوبی ایفا کند.

پیشنهاد می‌شود تا یک موزه تاریخی و مرکز تفریحی در این مکان دایر شود تا بتوان از طریق آن، این شهر را بیشتر به عنوان یک شهر تاریخی معرفی کرد، در این موزه می‌توان به جز ابنیه تاریخی، مفاخر ورزشی، علمی و هنری شهرستان را معرفی کرد.

بعلاوه با وجود آنکه آخرین عملیات جنگ تحمیلی هشت ساله در این شهر به پایان رسید ولی متأسفانه این موضوع کمتر نمود دارد پیشنهاد می‌شود که یک موزه مربوط به این عملیات و مقاومت مردم این شهر دایر شود.

یکی دیگر از مسایل این شهر که با مبحث قبلی در ارتباط است ،موضوع گردشگری شهری است. متأسفانه این شهر از حداقل‌ ترین امکانات تفریحی بی بهره است نمونه آن پارک‌های خالی و بی امکانات این شهر که بیشتر از آنکه محل‌های تفریحی باشد به فضاهای بی دفاع و ناامن شهری برای آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد بدل شده‌اند.

پیشنهاد می‌شود تا ضمن احیای فضاهای سبز موجود، به احداث فضاهای جدید جهت جذب گردشگران خارج از شهرستان و حتی استان اقدام کرد.

متأسفانه در ایام پر سفر مانند نوروز این شهر به نظر می‌رسد از کمترین گردشگر و بازدید کننده در بین شهرستانهای استان کرمانشاه برخوردار است، گردشگری قطعاً می‌توان به رونق اقتصادی یاری رساند. به عنوان مثال احداث یک پارک مصنوعی مانند پارک کوهستان در کرمانشاه، در خارج از شهر مانند منطقه جنوبی شهر می‌تواند به موضوع گردشگری و جذب گردشگر یاری رساند.

مسئله خشونت و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، قتل، خودکشی و نزاع و درگیری امروزه از دیگر مسایل شهری در این شهر است که با مسایل متعددی در هم تنیده است.

آمار دقیقی از آسیب‌های اجتماعی و جرائم در این شهر در دسترس نگارنده نیست ولی تعداد بالای زندانیان ندامت گاه این شهر  گواه جدی بودن این موضوع است.

از سوی دیگر متأسفانه خشونت و نزاع‌های فردی و گروهی شدید، به خصوص در فضاهای عمومی که شدیداً وجدان جمعی شهروندان را جریحه‌دار می‌کند در این شهر زیاد روی می‌دهد.

از طرف دیگر امروزه اعتیاد به یکی از جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی در این شهر تبدیل شده است که هر ساله این بلای خانمان سوز ، تعدادی از بهترین جوانان این شهر را به کام نابودی می‌کشاند.

شناخت کم و کیف این آسیب ها نیازمند عزم جدی مسئولان است و شهرداری تنها بخشی از مسئله را می‌تواند مدیریت کند و ریشه یابی و ارائه راه کار نیازمند اقدمات عملی بیشتر است. به طور مشخص ریشه رفتارهای خشن در عوامل متعدد روانی، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی بسیار است. با این حال می‌توان گفت که خشونت به دلیل نبود مهارت افراد در کنترل آن، به ابزار ساده ای برای حل اختلافات و تعارضات بین فردی و بین گروهی بدل شده است که حتی می‌توان گفت به دلیل شیوعی که دارد به شکل فرهنگی به نسل بعدی نیز منتقل می‌شود.

مسئله دیگر ،موضوع آلودگی‌های زیست محیطی مربوط به رودخانه این شهر و کارخانه قند آن است که چهره زشتی به این شهر داده است. متأسفانه با وجود برخی اقدامات نافرجام برای رفع این آلودگی‌ها، تاکنون اقدام جدی صورت نگرفته است و رودخانه امروزه به زباله خانه بدل شده است.

تاکنون در مورد عوارض جدی که این آلودگی‌ها برای سلامت ساکنان دارد مطالعه ای صورت نگرفته است ولی به طور حتم عوارض ناگواری برای سلامتی جسمی و روانی دارد.

مسایل مذکور صرفا بخشی از مسایلی است که ساکنان اسلام آباد با آن مواجه اند ارائه طریق برای هرکدام از آن‌ها نیازمند مشارکت و عزم جدی دولت و شهرداری از یک سو،نهادها و سازمان‌های خصوصی و مشارکت واقعی و مدنی شهروندان از سوی دیگر می‌باشد.

قطعا نخبگان اسلام ابادی در زمینه های مختلفی می تواند به کاهش این مسایل یاری رسانند.

به امید روزی که شهرستان اسلام آباد غرب به شهری عاری از نابهنجاری‌های اجتماعی و زیست محیطی تبدیل شود.

دکتر ستار پروین      عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران

نوشته شده توسط admin در شنبه, 16 آذر 1392 ساعت 3:08 ب.ظ

3 نظر

 1. کدوم شورا ؟ دلتون خوشه

 2. باسلام
  من خبرنگارکرمانشاه هستم
  خوشحال میشم بتونم دردی ازشهرتونو بارساندنشون به گوش مسولین وپیگیری دوا کنم
  مطالبتون کلی بود
  اگه جزیی تر عنوان کنید ممنون میشم
  منتظر پیامتون در وبلاگم هستم
  موفق وسربلنل باشید

 3. امیدوارم پیشنهدات دکتر ثمر بخش واقع شه

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه