یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

چهار نکته و آینده مبهم اصلاح طلبی / / دکتر قدرت احمدیان

چهار نکته و آینده مبهم اصلاح طلبی / / دکتر قدرت احمدیان

چهار نکته و آینده مبهم اصلاح طلبی / دکتر قدرت احمدیان

 هدف برخی از کاندیداها از القاء قرابت با دکتر قدرت احمدیان چیست؟

کرمانشاه دیلی:   استمرار تفکر اصلاح طلبی و اعتدال گرایی در ساحت سیاست ورزی ایرانی یک ضرورت انکار ناپذیر است.فاجعه برآمده از انقطاع 84 بر همگان آشکار است و کشور ما باید دهه ها هزینه این انقطاع نامبارک را پرداخت کند.روشن است که استمرار و انقطاع در سیاست ورزی تابع عملکرد ها و برنامه ها است.بعد از انتخابات ریاست جمهوری  92 که در حقیقت بازگشتی بود به سمت عقلانیت در اداره کشور در چهار انتخابات مجلس شورای اسلامی،مجلس خبرگان ،شوراهای شهر و ریاست جمهوری دور دوم آقای روحانی شاهد استمرار و پیوستگی حرکت عقلانی ملت ایران در اداره کشور هستیم. تصور بر آن است که با روند شکل گرفته طی چند سال اخیر در آینده شاهد انقطاع این حرکت و غلطیدن در یک فضای مبهم و متزلزل در اداره کشور باشیم و حتی افراطی گرای و توهم مجددا در اداره کشور احیا شود. بواسطه چهار نوع عملکرد دولت ،اصلاح طلبان و جریان اعتدال تحقق چنین وضعیتی دور از ذهن نیست.

یکم؛ الیگارشیک شدن دولت:

خاصیت و جنس اصلاح طلبی مردمی بودن است و اصلاح طلبی مردم را بعنوان دال مرکزی گفتمان خود پذیرفته است.اما در این روزگار شاهد احیای الیگارشی در این جریان هستیم. این مساله را از انتخاب کاندیداهای لیست های انتخاباتی تا انتصاب مدیران و مقامات سیاسی و….بدرستی میتوان تشخیص داد.ورود مفهومی بنام “ژن خوب” و ورود آقازادگان و مرتبطین و وابستگان بزرگان سیاسی اصلاح طلب به عرصه های مدیریتی کشور و عدم اجازه به نسل جدید تحصیلکرده و هوشمند برای شکوفا کردن قابلیت های خود یک آفت بزرگ اصلاح طلبی است که میتواند واکنش شدید این بخش را که همواره ستون فقرات اصلاح طلبی را تشکیل داده است در پی داشته باشد. محفلی کردن چینش مدیران و محروم ساختن “کارگران سیاسی” از مزایای بازتوزیع قدرت امکان شورش این بخش را در انتخابات آتی فراهم می سازد.

دوم؛ ناکارامد اقتصادی:

بر همه آشکار است که کشور ما بشدت با مشکلات اقتصادی مواجه است.حضور پیوسته مردم در پای صندوق رای در پنج انتخابات اخیر و رای معنی دار به جریان اعتدال  و اصلاح طلبی حکایت از باور آنها به این مقوله دارد که گره کارهای فروبسته مردم با دستان این جریان گشوده می شود. ناکارامدی اقتصادی دولت ،رکود و تورم احتمالی پیش رو می تواند باور و اعتماد مردم را به یاس تبدیل کند و آنها به سرعت دست از اعتدال  و اصلاح طلبی بکشند و به سمت جریان رقیب گرایش پیدا کنند. این مساله در رقابت های آنتخاباتی آتی خود را نشان خواهد داد.

سوم؛ آقای روحانی در جریان رقابت های انتخاباتی انتظارات سیاسی جامعه را بالا برد.

از وعده آزادی محصورین تا بکارگیری جوانان و زنان و اهل سنت و اهل حق در مدیریت کشور تا خاتمه دادن به تبعیض های جنسیتی و قومی و….اکنون بعد از انتخاب دولت و روند چینش مدیران می بینیم که این وعده ها بهر دلیلی فعلا تحقق نیافته اند.این مساله بی تردید آب  سردی بر تب تند انتظارات جامعه بود. یا در هنگام انتخابات نباید انتظارات را بالا برد یا اینکه در تحقق آنها باید کوشید. به هر جهت عدم تحقق احتمالی وعده های سیاسی می تواند توان اعتدال گرایآن و اصلاح طلبان را در رقابت های انتخاباتی آینده کاهش دهد و امید جریان رقیب را افزایش دهد.

چهارم؛ تاثیرناپذیری زندگی مردم از برجام و سیاست خارجی:

در مواقعی آقای روحانی حل تقریبا تمام مشکلات کشور را به حل مساله هسته ای و تنش زدایی در سیاست خارجی وابسته نمودند.اگر چه این مساله دور از حقیقت نیست اما بدلایل مختلف برجام نتوانسته است بر زندگی جاری مردم اثرات ملموس برای بگذارد. این مساله البته محصول پیچیدگی های سیاست در داخل و خارج است. اما ذهن انضمامی توده مردم قادر به تحلیل پیچیدگی ها نیست. آنها روند ها را نمی بینند بلکه نتایج ملموس را درک می کنند.از همین روی عدم تبدیل برجام به بهبود زندگی مادی مردم یک تهدید جدی برای آینده اعتدال گرایی و اصلاح طلبی است.

در هر صورت چهار عامل الیگارشیک شدن اصلاح طلبی ، ناکارامد اقتصادی ، عدم تحقق وعده های سیاسی و عدم تاثیر گزاری برجام و تنش زدایی در سیاست خارجی بر زندگی مردم می تواند استمرار قدرت سیاسی جریان اصلاح طلبی و اعتدال گرایی را به انقطاع تبدیل کند و کشور مجددا وارد دوره جدیدی از التهاب مدیریتی شود.

نوشته شده توسط admin در جمعه, 24 شهریور 1396 ساعت 8:34 ب.ظ

1 نظر

 1. در چند قدمی پایتخت

  ” فتحی اکبری”

  در حاشیه شهریار محله‌ای به نام «امیریه» وجود دارد. محله فاقد سامان شهری یا حتی متعارف روستایی است.

  شهریار ، خودش در اصل حاشیه است، پس “امیریه” می‌شود حاشیه‌ی حاشیه. اسم قبلی امیریه شهریار “بردآباد” بوده است.

  خانه‌های محله از چند پاره‌آجر و بلوک سیمانی ساخته شده است. ساکنان این محله اغلب مهاجرانی از استان‌های مختلف ایران هستند.

  در سال‌های گذشته شهرداری برای هدایت و ساماندهی فاضلاب این منطقه اقدام به حفر یک گودال کرده است. تا کنون در این گودال دوازده کودک خردسال و دو میانسال جان خود را از دست داده‌اند.

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه