یکشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

کشتی اسلام آباد غرب در حسرت دوران طلایی خود / علی پرندین

کشتی اسلام آباد غرب در حسرت دوران طلایی خود / علی پرندین

  • کشتی اسلام آباد غرب در حسرت دوران طلایی خود

علی پرندین

اسلام آبادتایمز: کشتی در ایران ورزش محبوبیست و این ورزش محبوب همیشه در میادین بین المللی برای کشور ما افتخارآفرین بوده است. استان کرمانشاه همیشه یکی از مناطق کشتی خیز ایران بوده است و در این میان سهم افتخارآفرینی شهرستانهای کرمانشاه و اسلام آباد غرب بیش از سایر نقاط استان بوده است.

روزگاری کشتی اسلام آباد غرب براستی در کشتی ایران جایگاه ویژه ای داشت و قهرمانان زیادی از این خطه به کشتی ایران معرفی شدند مجتبی حسینی، مرتضی حسینی، اردشیربلند اقبال، شهرام محمدی، تیمور مرادی و…همه مربوط به این عصر طلایی کشتی اسلام آباد غرب بودند. وضعیت به گونه ای بود که کشتی ایران از کشتی اسلام آباد غرب تغذیه می شد شاید جویبار امروز تداعی کننده اسلام آباد دیروز برای کشتی ایران است البته باید اذعان کنیم که جویبار امروز بسیار موفق تر بوده است.

اردشیر بلنداقبال کشتی گیر خوش اندام و سنگین وزن اسلام آبادی بارها در مسابقات داخلی قهرمان ایران شد و بارها درمسابقات آسیایی و بین المللی برای ایران افتخارآفرینی کرد در آن سالها عباس جدیدی و برادران خادم چهرهایی نوظهور بودند.

مجتبی حسینی در وزن 48 کیلو آقایی میکرد و نام او تن تمامی حریفان را به لرزه در می آورد.(توضیح اینکه در آن زمان اوزان کشتی همانند امروز نبود و این اوزان بعدها و به مرور دستخوش تغییرات گردید)

بقیه هم در کشتی ایران نامهای کوچکی نبودند.

البته بعد از گذشت قریب به دو دهه از آن عصر طلایی ، هیچگاه شاهد بازگشت آن دوران پرافتخار نبودیم و حسرت تکرار آن روزگار کماکان بر دلمان مانده است هرچند که در طول این سالیان تک ستاره های مانند احسان امینی داشته ایم. همچنین استعداهای دیگری نیز ظهور کرده اند اما متاسفانه به دلیل عدم هدایت صحیح گام در مسیرهای دیگری نهاده اند.

ریشه یابی و آسیب شناسی در این باب نیازمند تحلیل اصولی،علمی و تخصصی است که در وسع ما نیست لذا ما از ارائه نظر خویش که غیرکارشناسی و نارس میباشد خودداری می کنیم اما حداقل کاری که نگارنده در این نوشته انجام می دهد طرح سئوال زیر است :

براستی چرا این همه افول ؟

سئوالی که در ذهن تمامی کشتی دوستان شهرمان نقش بسته است. پاسخ از شما همشهریان عزیز……..

  • در ذیل تصاویر افتخار آفرینان گذشته کشتی اسلام آباد آمده است:

              اردشیر بلنداقبال

            مجتبی حسینی

         مرتضی حسینی

              تیمور مرادی

    شهرام محمدی

اما چند تصویر از الگو و اسطوره ورزش اسلام آباد “شهید والامقام داریوش ریزه وندی”  که به روح ایشان و تمامی شهیدان درود و سلام میفرستیم.

  

نوشته شده توسط admin در جمعه, 06 بهمن 1391 ساعت 5:10 ب.ظ

دیدگاه