دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

گزارش روزنامه مردمسالاری از برپايي منقل و آتش در قبرستان تاريخي ابودجانه ریجاب

گزارش روزنامه مردمسالاری از برپايي منقل و آتش در قبرستان تاريخي ابودجانه ریجاب

گزارش روزنامه مردمسالاری از برپايي منقل و آتش در قبرستان تاريخي ابودجانه ریجاب

 

کرمانشاه دیلی: روزنامه سراسری مردمسالاری در این باره نوشته است:

  گاهي خبر تخريب بناهاي تاريخي به جاي اينکه باعث ناراحتي شود موجب تعجب و بهت مخاطب مي‌شود. با گرم شدن هوا بسياري از مردم در روزهاي تعطيل آخر هفته ترجيح مي‌دهند به جاي نشستن در خانه‌هاي خود به پارک و فضاي سبزي اطراف شهر رفته و با صرف ناهار، نيم روزي را به تفريح بپردازند.

به تازگي گروهي از مسافران و حتي برخي از افراد محلي به قبرستان تاريخي ابودجانه در نزديکي بخش ريجاب شهرستان اسلام آباد در استان کرمانشاه رفته و در کنار قبرها و 4 طاقي‌هاي دوره ساساني، منقل و آتش برپا مي‌کنند و در کنار اين قبرهاي تاريخي به تفريح مي‌پردازند!

جالب است که وقتي آخر هفته‌ها به اين منطقه سر مي‌زنيد شاهد ده‌ها آتش برفروخته هستيد که روي آن سيخ هاي کباب درحال باد زدن است!

شکي نيست که بي توجهي مسوولان ميراث فرهنگي کرمانشاه و عدم گشت زني يگان حفاظت منطقه به اين قبرستان تاريخي باعث به وجود آمدن اين فضا در قبرستان تاريخي شده است، گورستاني با آرامگاه و سنگ قبرهاي تاريخي که از صدر اسلام به جاي مانده است.

البته مسوولان استاني اگر به مثابه سرقت موزه کنگاور به جاي انکار و تکذيب به تبليغ و توجه در اين محوطه باستاني بپردازند شاهد توقف اين تخريب‌ها خواهيم بود.

شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد که در قبرستان ابودجانه ، بقعه‌اي ديده مي‌شود که در ميان اهالي به مقبره ابودجانه معروف است، اين آرامگاه 4 ضلعي است و بر فراز آن گنبدي مخروطي شکل قرار دارد.

در جنوب اين آرامگاه بنايي در ابعاد کوچک تر وجود دارد و در داخل آن چند سنگ قبر به چشم مي‌خورد؛ اين دو آرامگاه با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و سطوح بيروني و داخل آنها با ملاط گچ اندود شده است.

اضافه می کنیم که بخش ریجاب بواسطه تفکیک بخش کرند از شهرستان اسلام آبادغرب در سال های اخیر ، هم اکنون بخشی از شهرستان دالاهو می باشد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 18 خرداد 1393 ساعت 9:01 ب.ظ

دیدگاه