یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

گفتگو با منوچهر عطاءالهی رییس هیئت مدیره موسسه پیشکسوتان ورزش زورخانه ای

گفتگو با منوچهر عطاءالهی رییس هیئت مدیره موسسه پیشکسوتان ورزش زورخانه ای

گفتگو با منوچهر عطاءالهی رییس هیئت مدیره موسسه پیشکسوتان ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی

 منوچهر عطاءالهی

 تهیه مصاحبه از شهریار خان محمدی

منوچهر عطاءالهی رییس هیئت مدیره موسسه  پیشکسوتان کشور گفت: با توجه باینکه پیشکسوتان، سرمایه‌های بزرگ ورزش کشور هستند،همیشه باید در پاسداشت مقام و جایگاه آنها تلاش کرد.

برای مصاحبه و آشنائی با ورزشکاران به سراغ کسی رفتم که در بین ورزشکاران باستانی کشورکمترکسی هست که به خاطر حضور مستمر او در زورخانه ها ،او را نشناسد . منوچهر عطاءالهی رییس هیات مدیره موسسه پیشکسوتان کشور که بیش از 15 سال عهده دار امور پیشکسوتان در کشور می باشد.

سرکار خانم دکتر لیلا آبانگاه یکی از بزرگان در عرصه مطبوعات و  جناب آقای شهریارخان محمدی که یکی از پیشکسوتان ورزش زورخانه ای و همچنین تلاشگر در عرصه فرهنگ و رسانه و هنر می باشد، مصاحبه ای با رییس هیات مدیره موسسه پیشکسوتان کشور، انجام داده که باهم می خوانیم.

1 – با سلام و تشکر که وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید ،لطفا خودتان را معرفی نموده و چگونگی آشنائی با ورزش باستانی را بیان کنید.

ضمن عرض سلام و درود به روان پاک امام امت حضرت امام خمینی و درود به ارواح طیبه شهدا و آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری

اینجانب در سن 6 سالگی زیر نظر پدرم ورزش باستانی را شروع نموده و از تجربیات ایشان و همه پیشکسوتان بهره برده و در عرصه مدیریت ورزش ،عهده دار مسئولیت کمیته های فرهنگی،تعاملات؛رتبه بندی،ستاد احیاءورزش پهلوانی و زورخانه ای ،تدوین قوانین و مقررات،امور مسابقات،پیشکسوتان و ؛دبیرهیات تهران بوده و در حال حاضر رییس هیات مدیره موسسه پیشکسوتان کشور هستم.

 

 

 

2 –  از نظر شما ورزشکار باستانی به چه کسی گفته میشود و مشخصات بارز یک ورزشکار خوب چیست؟

مشخصات یک ورزشکار باستانی اقتدا نمودن به حضرت مولا علی علیه السلام در همه زمینه ها “دین داری،مردانگی،امانت داری، پاکدامنی ،دستگیری از ضعفا وظالم ستیزی وداشتن مرام و فرهنگ پهلوانی و احاطه کامل به امور ورزش می باشد.

4- در دهه پنجاه به یاد دارم که در کرمانشاه بودید و در زیر بازارچه دو زورخانه وجود داشت ،لطف کنید در این مورد توضیح دهید.

در زیر بازارچه، بالای میدان آزادی کرمانشاه روبروی مسجد جامع، زورخانه ای متعلق به پهلوان یدی بود و زورخانه دیگر،زورخانه وزیری بیژن بود که ما با دوستان به این زورخانه ها می رفتیم و کار آموزش را در زورخانه وزیری بیژن برای پرسنل نهادها و ادارات انجام می دادیم.

5 0 اسم مرشد زورخانه وزیری بیژن را به یاد دارید.

فکر می کنم مرشدهاشم دودی  بودند که خیلی در فن شریف مرشدی جدی بودند و صاحب سبک خاصی بودند و الان تقریبا بیست سال است که از ایشان خبری ندارم .

 6- مرشدهاشم دودی  چند سالی است که فوت نموده و اینک در بین ما نیستند،جنابعالی بعنوان کسی که زیر دست ایشان ورزش کردید چه پیامی دارید.

خدا روح ایشان و همه مرشدانی که برای این ورزش زحمت کشیده اند را شاد بگرداند واز خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان آن بزرگوار اجروصبری عظیم خواستارم و امیدوارم خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند.

7- لطفا در خصوص ورزشکاران و پیشکسوتان توضیحاتی را بیان کنید.

با توجه باینکه پیشکسوتان، سرمایه‌های بزرگ ورزش کشور هستند،همیشه باید در پاسداشت مقام و جایگاه آنها تلاش کرد.این قشر اعتبار جامعه و ورزش هستند و مردم همواره احترام زیادی برای قشر پیشکسوت ورزش باستانی و کشتی پهلوانی قائل بوده و هستند.

باید به پیشکسوت احترام گذاشته شود تا ورزش باستانی و کشتی پهلوانی، همچنان مسیر رشد و تعالی خود را با بهره‌گیری از تجربه این عزیزان ادامه دهد.

در اسلام، توصیه‌ها وسفارش‌های زیادی نسبت به ارج نهادن به پیشکسوتان وجود دارد و بر همین اساس هر نسلی نسبت به احترام و تقدیر از پیشینیان خود یک وظیفه شرعی و عرفی بر عهده دارد.بر این اساس بمنظورحفظ و تکریم مقام شامخ پیشکسوتان ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی، موسسه را طرح ریزی نمودیم و طی جلسات متعددی آیین نامه پیشکسوتان تدوین گردید.

8 – فعالیت هایی که تاکنون برای پیشکسوتان انجام پذیرفته را به صورت مختصر شرح دهید.
در سال های گذشته برگزاری مسابقات پیشکسوتان در رده های سنی مختلف  در بخش هنرهای فردی و برگزاری تیمی مسابقات پیشکسوتان را با تعامل با فدراسیون انجام دادیم همچنین:

-تجلیل از 1400 نقر از پیشکسوتان ارجمند

-برگزاری اولین جشنواره کشوری  کهن کسوتان و پیشکسوتان کشور تحت عنوان معلم شهید اصغر فخاردر شهر مذهبی کاشان

-برگزاری اولین نشست تخصصی جهت نمایندگان پیشکسوتان استانها

تقسیم نمودن کشور به لحاظ استانها در هفت ناحیه بمنظور تسهیل و تسریع و چابک سازی در امور پیشکسوتان

-برگزاری کارگاه آموزشی ویژه پیشکسوتان در استان مرکزی

-عیادت و بازدید از پیشکوتانی که به لحاظ بیماری قادر به حرکت نمی باشند.

 که در اینجا باید از روسای محترم هیات های پهلوانی و زورخانه ای کشور که خالق رکوردی بی نظیر در ثبت این امور بودند،صمیمانه سپاسگزاری نمایم.

 

 

9 – باتوجه به اینکه رییس جدید فدراسیون انتخاب گردیده تعاملات امورپیشکسوتان با فدراسیون چگونه است.

جناب آقای مجتبی جوهری خوشبختانه ازخانواده این ورزش محسوب می شود واز دی ماه سال گذشته به سمت ریاست فدراسیون برگزیده شد، ایشان اولویت اول کاری خود را بر محور حفظ و تکریم پیشکسوتان عنوان نمودند و فدراسیون و موسسه هدف واحدی دارند که شعار خدمت و تکریم به مقام شامخ پیشکسوت راباتعامل بایکدیگر، عملیاتی خواهندنمود.

10 – فعالیت های آینده امور ورزشکاران و پیشکسوتان را به صورت مختصر شرح دهید.

طی تعامل با فدراسیون و روسای هیات های استانها سعی خواهیم نمود، در زمینه های مختلف از جمله، حفظ احترام شان،منزلت و تکریم پیشکسوتان، تشکیل بانک اطلاعاتی پیشکسوتان، فعالیت برای امور رفاهی و معیشتی پیشکسوتان، ایجاد انگیزه در بین اعضاء پیشکسوتان عادی جهت نیل به پیشکسوت ویژه ( اعضاء عالی رتبه )، تشکیل شورای تفاهم برای رفع اختلافات،کدورتها و مشکلات فی مابین اعضاء جامعه پهلوانی و زورخانه ای کشور، برگزاری رویدادهای ویژه پیشکسوتان (نظیرمسابقات،همایشها،جشنواره ها،مراسم تجلیل و…)،بهره گیری از تجارب پیشکسوتان در زمینه های مدیریتی، مشاوره ای، نظارتی و … استفاده نمائیم.

10 – آیا نسبت به تشکیل چارت امور پیشکسوتان در استانها اقدام نموده اید.

 بر اساس آئین نامه ،مقرر گردیده تا استانها در گام اول نسبت به معرفی یک نفر جهت راه اندازی شعبات موسسه پیشکسوتان ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی اقدام نمایند و ما طی همایشی که درشهرستان کاشان جشنواره معلم شهید فخار داشتیم،این سعادت را داشتیم که با هماهنگی کامل با فدراسیون ازکهن کسوتان استانها تجلیل نمائیم و در این همایش نشستی را با نمایندگان پیشکسوتان استانها جهت هماهنگی برگزار نمودیم تا مقدمات برگزاری انتخاب رئیس پیشکسوتان استان را فراهم نمایم و انشااله روسای شعب پیشکسوتان استانهای کشور باهماهنگی و تعامل با فدراسیون وروسای محترم هییئت های استانها طی فرایند انتخابات تعیین خواهند گردید.

11 – اشاره به فرایند انتخابات جهت تعیین رییسه کمیته پیشکسوتان استانها داشتید،لطف فرموده این فرایند را تشریح فرمایید

استان ها باید تا سوم تیرماه امسال ترکیب مجمع را با حداقل هشت نفر و حداکثر ۱۳ نفر به رئیس مجمع اعلام کنند تا احکام اعضای شرکت کننده در مجمع انتخابی از سوی موسسه صادر شود، سپس کاندیداها فرصت یک هفته ای خواهند داشت که نسبت به ثبت نام اقدام و بعد از تعیین صلاحیت،در موعد مقرر انتخابات توسط مجمع پیشکسوتان هر استان برگزار و فرد واچد شرایط جهت تصدی امور پیشکسوتان هر استان تعیین خواهد گردید.

 

12 – واژه پیشکسوت معانی مختلفی دارد،از دیدگاه جنابعالی این واژه را چگونه تعریف می نمائید؟

پیشکسوت به اشخاصی گفته می شود که در عرصه‌ی فعالیت خود دارای حسن نام، اخلاق،  پیشینه  مؤثر،  سابقه‌ پرداختن به فعالیت های ورزشی، مربیگری، پیشینه‌ مدیریت و اجرای فعالیت های فرهنگی و ورزشی ، صاحب سبک و حرکت های نوین ، و در نهایت سن و سال  مقتضی که برآورنده تجربیات حاصله از آن را باید داشته باشد.

کسوت، محترم و قابل لمس است، مجموعه نمودارها و فعالیت‌ها و خصلت‌ها و اثر و نشانه‌هااست که تحول و تکامل را در رشته‌ای به وجود می‌آورد و این جامه برازنده هرکس نباشد و ملبس و زیبنده هرشخص نگردد، مگراینکه مجموعه‌ای را که جامعه‌ سالم برای آن رشته می‌پذیرد، دارا باشد.

کسوت، عمل است، حرکت است، اثر اخلاقی و اجتماعی است. اندیشه و فهم است. ساختن، باختن  وعشق است . روی آوردن به کار و باری موقتی و مصلحتی و مقطعی نیست. جای پا است، منشا اثر است، خود اثر است، حاصل کار و عمل است. سرافکندن وجان دادن در راه معشوق است، نشان دادن راه است، نور است و روشنایی می‌دهد، همچون آفتاب و ماه درخشان و نمایان است.

پیشکسوت شدن مستلزم داشتن منش‌ها ،اخلاقیات و روحیات خاص و فراوانی است که باید به دیده ریزبین بدان نگریست چون در غیر این صورت عده‌ای که در مقام و شان این پیش رفتن در کسوت نیستند به غلط نام گرفته و ارزش و اعتبار یک فرهنگ ناب ایرانی را به مخاطره می‌اندازند.

آنچه باید داشت تا پیشکسوت شد عبارتند از:

1      سن و سال مقتضی،خلق نیکو ، رعایت ادب و احترام در گفتار و کردار

2      دوری از مناسبات جناهی و گروهی

3      داشتن روحیه و منش ریش سفیدی

4      افتادگی ، تواضع یا فروتنی،نداشتن تکبر و حسادت

5      نوآوری، به روز بودن و آشنایی با پیشرفت ها و روشهای نوین

6      جایگاه استادی و آموزندگی داشتن

7      اجتماعی بودن داشتن روحیات مثبت نگر و امیدوار

8      پیشکسوت باید گنجینه‌ای از علوم گذشته تا کنون به همراه چرایی تغییر آن علوم داشته باشد

9  پیشکسوت نباید همانند جامه کهنه‌اش ، افکارش را نیز در گذشته نگه داشته باشد و باید با روند تغییر فرهنگ و آداب این ورزش،نیز همگام و همسو و چه بسا جلو تر باشد.

 

12 – در پایان اگر صحبت خاصی دارید،بفرمایید.

ابتدا از سرکار خانم دکتر آبانگاه و  جنابعالی جناب آقای شهریار خان محمدی که از بزرگان این ورزش و همچنین پیشتاز در عرصه فرهنگ و هنر هستید تشکر می کنم و تشکر ویژه از دست اندرکاران سایت کرمانشاه دیلی دارم که این مصاحبه را ترتیب دادند.

بایستی خدمتتان عرض کنم، اهالی،عاشقان و دلسوزان این ورزش باید با هم متحد باشند و با اتحاد موجبات تعالی و بازگشت این ورزش آئینی به جایگاه اصلی خود در جامعه را فراهم نمایند.
در هر ورزشی اختلاف سیلقه وجود دارد، حتی در میان پیشکسوتان ورزش زورخانه ای، اما همیشه اخلاق حرف اول را زده است و پیشکسوتان با نمایش و تبلیغ خوبی های این رشته ورزشی کهن می توانند به مخاطبان و ورزشکاران جوان ورزش زورخانه ای بیافزایند که این امر ضمن تثبیت جایگاه پیشکسوتان آینده زورخانه ها را نیز تضمین خواهد کر، چراکه اتحاد از نکات بارز ورزش زورخانه ای است که تبلور آن در گود زورخانه هاست.

پیشکسوتان ، سرمایه‌های معنوی و تاثیرگزار هستند که می‌توانند به منظور برنامه ریزی، مشاوره‌، ترقی‌ در منش و رفتار و دیگر امور رهنمودهای لازم را ارائه نمایند تا پویایی امور برای نسل های متمادی تداوم داشته باشد. این مهم ممکن نمی‌شود جز با ارج نهادن به پیشکسوتان، به عنوان سرمایه‌های نسل جوان، که ضروری‌ است این سرمایه نسل به نسل منتقل شود و خود در گستره‌ زمان بارورتر گردد.

با استفاده از خرد جمعی و ارشادات بزرگان وصاحب نظران رفع موانع ورزش گام برداشته و افزایش برنامه ها و شناسائی ظرفیت های موجود در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: پیشکسوتان باید کارهای بزرگ را انجام دهند و مشکل ها و دغدغه های موجود را برطرف کنند و نباید خود سیبل دعواها شوند که این مهم نیاز به مدیریت و تدبیر دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر پیشکسوتان خود را بدانیم، گفت: استفاده از اندوخته های این قشر می تواند به رشد و پیشرفت ورزش کمک کند که ورزشکاران نباید از این موضوع مهم غافل شوند. 

 
درخاتمه طول عمر با عزت برای پیشکسوتان را خواهانم چون هر جا و هر کاری که پیشکسوتان در آن نباشند، آن کار ناقص است. ورزش زورخانه با پیشکسوتان رونق می‌گیرد من از این عزیزان تقاضا دارم اگر هم توان ورزش کردن ندارند به زورخانه‌ها بیایند تا برای جوانان الگو باشند و ما را از نظر روحی و معنوی همراهی کنند.

 

 

مجمع عمومی، متشکل از پیشکسوتان استان است که همه ساله در مکان و زمانی که از سوی کارگروه تعیین می گردد تشکیل جلسه خواهند داد.

 

اگر باز هم به دوران جوانیم بر می گشتم باز هم همین ورزش را ادامه میدادم چون این ورزش تقویت روح وجسم را به همراه دارد.

وظایف مجمع عمومی

1- تصویب آئین نامه و برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی کارگروه

2- رسیدگی به پیشنهادها و بررسی نقطه نظرات

3- انتخاب رئیس کارگروه

4- ارائه راهکار و پیشنهادهای اجرائی به هیئت

5- تصویب عملکرد سالانه کارگروه

 

وظایف و اختیارات رئیس کارگروه

1- بالاترین مقام تصمیم‌گیری در کارگروه است

2- اجرای کلیه‌ی تصمیمات مجمع عمومی، مواردی که در اساس‌نامه اتخاذ شده است و تصمیم‌گیری در مورد موارد اساس‌نامه به کارگروه داده شده است.

3- تصویب و تنظیم بخش‌نامه‌ها و در اختیار گذاشتن آن به کارگروه‌ها ، باشگاه‌ها و هیئت‌های تابعه

4- کارگروه می‌تواند همه ساله اصلاحیه اساس‌نامه را با استفاده از نظرات کارشناسان تهیه و پس از تأیید مجمع عمومی به مرحله اجرا درآورد.

5- اجرای همایش‌ها و مراسم‌های مناسبتی و تجلیل از پیشکسوتان

6- دیدار و ملاقات‌های حضوری با عزیزان پیشکسوت

7- پیگیری پیشنهادها و درخواستهای عزیزان پیشکسوت (که در مجمع عمومی تصمیم‌گیری شده باشد)

8- پیگیری خواسته‌های شخصی پیشکسوتان از طریق مجاری اداری (یا صدور معرفی نامه)

9- تدوین برنامه سالیانه‌ی اجرایی

10- تهیه گزارش سالانه بیلان کاری جهت ارائه به مجمع عمومی

وظایف دبیر

1- انجام مکاتبات، دریافت و پاسخ گویی به نامه‌های ارسال شده دبیرخانه

2- هماهنگ نمودن جلسات کارگروه

3- تشکیل بانک اطلاعات و جمع‌آوری سوابق پیشکسوتان

4- امور اجرائی مراسم‌ها و بازدیدها

 

وظایف روابط عمومی

1- اطلاع‌رسانی برای برنامه‌های اجرائی، همایش‌ها و دیدارها

2- تکثیر فرم‌ها و تهیه پلاکاردها و کارت‌ها و دعوت نامه‌ها

3- ایجاد آرشیو عکس و فیلم از همایش‌ها ودیدارها

 

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, 30 فروردین 1396 ساعت 7:20 ق.ظ

دیدگاه