سه شنبه, ۰۲ دی ۱۳۹۳

معرفی اسلام اباد غرب

معرفی اسلام اباد غرب

 

 • معرفی اسلام اباد غرب

             میدان امام خمینی(ره)                                                       نمایی ازاسلام آبادغرب

شهرستان اسلام آباد غرب با وسعتی بالغ بر۲۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود۱۴۷۰۰۰   هزار نفر نزدیک به ۵ / ۸  درصد از وسعت و جمعیت استان را دارا میباشد واز لحاظ تاریخ تقسیمات کشوری و جمعیت دومین شهرستان استان محسوب میگرددکه ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد حدود ۱۴۰۰ متر میباشد و میزان بارندگی در آن به طور سالانه ۵ / ۳۴۶  میلیمتر است . آب و هوای معتدل فراوانی آب و خاک حاصلخیز موجب شده که این شهر از قدیم الایام یکی از پربارترین مراکز کشاورزی و فرهنگی غرب کشور به شمار آید .

 • پیشینه تاریخی

بنای اولیه شهر اسلام آباد طبق نوشته اصطخری در مسالک الممالک وحمد اله مستوفی به دوران آریاییها بر میگردد. نام اولیه ای که بر آن نهاده شده است مندلی بوده است و این نام مربوط به دوره ماد تا ساسانی میباشد که با این اسم و با جمعیت اندکی مدتها به صورت یک محله کوچک مسکونی باقی مانده است که بعدها در دوران اسلامی این شهر هارون آباد نامیده شد و بنای آن را به هارون الرشید خلیفه عباسی (۱۹۳ – ۱۴۸ ه-ق) نسبت میدهند. باتوجه به وجود تپه چغا گاوانه در مرکز شهر کنونی اسلام آباد غرب و طی کاوشهای علمی باستان شناختی در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی توسط آقای محمود کردوانی و نتایج یافته های تحقیقاتی در مرکز این شهر حاکی از آن است که این شهر باستانی در نقطه سوق الجیشی در جاده خراسان بزرگ قرار دارد این شاهراه از دوره باستان تا به امروز مسیر ارتباطی دشتهای بین النهرین و خوزستان باکوههای زاگرس و فلات ایران و فراسوی آن است  از آن سو جاده ارتباطی آناتولی و آذربایجان به لرستان و فارس از نزدیکی آسلام آباد می گذشته است واین موقعیت ممتاز به این شهر این امتیاز رامیداده تا در محل تلاقی فرهنگهای پیش از تاریخ و تاریخی ، سرزمینهای مختلف رشد وترقی کند . پژوهشهای باستان شناسی آثار مهمی را از ادوار مختلف زندکی انسان باستان رادر این شهر شناسایی کرده است.

چنین به نظر میرسد که از دوره نوسنگی پیش از سفال (۱۰۰۰۰ سال پیش) مردم در این  مکان   می زیسته اند . ساکنان اسلام آباد همگام با دیگر مردمان کوهستان زاگرس در مراحل آغازین زندگی یکجا نشینی و اهلی کردن حیواناتی چون گوسفند وبز  وآغاز کشت گیاهانی  چون گندم وجو مشارکت داشته آند. پس از آن در عصر مفرغ و آهن از حدود ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد آسلام آباد یکی از واحد های سیاسی کوههای زاگرس بوده که در منابع مکتوب بین النهرین به آن اشاره شده است . با توجه به کشف تعدادی لوح نوشته گلی به خط بابلی قدیم در کاوشهای سال ۱۳۴۹ شمسی توسط آقای محمود کردوانی و بازخوانی آنها توسط دکتر کامیار عبدی استاد دانشگاه شیکاگو آمریکا بین سالهای ۷۹تا۸۲ حاکی از آن است که شهر اسلام آباد غرب در ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد یکی از مراکز مهم تجاری محسوب می شده است ودر این لوحه های گلی از حقوق بردگان و موادتجارت شده از قبیل جو وگندم و روغن نام برده و رسید کالاها به احتمال شهری به اسم پالوم بوده است و به نظر میرسد که همین نام اسلام آباد امروزی بوده است در سال ۱۳۰۹  هجری شمسی شهر هارون آباد که در آن زمان حود ۴۸۰ نفر جمعیت اولیه آن بود به شاه آباد تعقیر نام یافت و این شهر یکی از مراکز ایلات بزرگ غرب کشور به نام ایل بزرگ کلهر قرار گرفت . سرانجام شهر شاه آباد در سال ۱۳۵۷ مقارن با پیروزی شکوهمند وغرور آفرین انقلاب آسلامی به اسلام آباد غرب  تغییر نام یافت .

            نقشه ماهواره ای اسلام آبادغرب

 • ویژگیهای اجتماعی

اکثریت مردم اسلام آباد به زبان کردی تکلم می کنند به طوریکه مردمان اصیل و بومی شهر کردزبان هستند و به زبان کردی کلهری صحبت می نمایند در شهر اسلام آباد غرب مردم مسلمان وپیرو مذهب شیعه می باشند .

             مسجدجامع اسلام آبادغرب

 • جاذبه های فرهنگ عامه

اهالی منطقه اسلام آباد غرب از اقوام کرد و طوایف مختلف ایل کلهر می باشند. آنها به زبان کردی با گویش کلهری تکلم کرده ، مسلمان و پیرو مذهب تشیع می باشند.

آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی ومذهبی اسلام آباد غرب

تپه چغا گاوانه ،آتشکده شیان ، قلعه شیان ، سراب شیان ، آتشکده میل میلگه،بنای ساسانی فیروزآباد ،سراب شرف آباد،سراب هرسم،شهرقیل منصوری ، امامزاده حسن (ع)، امامزاده عباسعلی (ع)، امامزاده علی اکبر(ع) ،امامزاده قاضی الکیا(قاضیوند)

 • روستای هدف گردشگری اسلام آباد غرب

روستای سراب هرسم

این روستا در ۳۵ کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و ۹۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. آب و هوای آن معتدل و خشک است.

مردم روستای سراب هرسم به زبان کردی و گویش زنگنه سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب تشیع هستند. این روستا در دامنه کوهستان، مناظر و چشم اندازهای طبیعی جذاب و زیبایی دارد، فضاهای داخل روستا و پیرامون آن جلوه گاه مناظر بدیع و شورانگیز است. در ۱۵ کیلومتری روستا، بنای زیارتگاهی موسوم به امامزاده حسن وجود دارد. اطراف این بنا بسیار سرسبز و زیبا است.

 • جاذبه های زیارتی

*  امامزاده حسن روتوند        *  امامزاده علی اکبر      *  امامزاده عباسعلی          ،امامزاده قاضی الکیا(قاضیوند)

امامزاده علی اکبرروستای بدره ای
       امامزاده علی اکبر بدره ای
                  امامزاده قاضی الکیا(قاضیوند)

صنایع دستی اسلام آباد غرب

موج بافی ( رختخواب پیچ) ،  قالی بافی ، چیخ بافی ، نمد مالی، موزائیک کاری ، معرق کاری ، منبت ، گیوه بافی ، طراحی فرش

جاذبه های تاریخی

 • تپه چغاگاوانه

تپه چغاگاوانه با ارتفاعی حدود ۲۵ متر در وسط شهر اسلام آباد غرب بین خانه های مسکونی در شمال رودخانه برف آباد قرار دارد. ۹ قسمت از ۱۰ فسمت تپه ضمن خیابان کشی و خانه سازی از بین رفته است. وسعت کنونی آن حدود ۰۰۰/۱۰ متر مربع می باشد. در کاوشهای انجام شده در تپه دو طبقه مختلف پیدا شده که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال با هم اختلاف زمانی دارند. ساختمان هر دو طبقه با خشت خام بنا شده است و تنها بر حسب ضرورت گاهی از آجر برای کف اتاقها و پلکانها استفاده کرده اند. اتاقهای طبقه اول وابسته به طبقه پائینی بود. ظاهراً ساکنان طبقه اول با اندک دخل و تصرفی از اتاقهای طبقه بالا استفاده کرده اند. از نظر اصول فنی ساختمان طبقه دوم پیشرفته تر از طبقه اول است. ساختمان با ۴۵ درجه انحراف در جهت شمالی – جنوبی پی ریزی گردیده ، دیوارهای آنها با روکشی از گچ می باشد ولی در طبقه دوم در برخی از دیوارها به جای گچ رنگ قرمز را ترکیبی از گل اّخرا مورد استفاده قرار داده اند. در مرکز هر طبقه اتاق بزرگی با ۵ درگاه ورودی وجود دارد. این اتاقها در طبقه اول یک درگاه بیشتر وجود ندارد.

حفاری در مرکز تپه یا شهر باستانی که محل سکونت حاکم یا سلطان بود صورت گرفته است زیرا یک عدد تیغه مفرغی با خط میخی بابلی در قسمت شرقی تپه در طبقه اول بدست آمده که روی آن نوشته «کاخ دای» که کلمه دای آخر نام صاحب کاخ است. گویا قسمت غربی مرکز کارهای اداری و صنعتی و قسمت شرقی محل سکونت بوده است. ساکنان طبقه اول دو کوره سفالگری احداث کردند که در نوع خود قابل توجه است. در کف یکی از اتاقها تعدادی لوح گلی با خط میخی بابلی بدست آمده تعدادی از آنها حرارت دیده و تعدادی هم خام بودند. در اتاق مذکور مجسمه سفالی حیوانی شبیه گرگ به طول ۴ سانتیمتر و مجسمه سفالین کوچک دیگری احتمالاً کریشنا به طول ۷ سانتیمتر و یک پیکان مفرغی به طول ۶ سانتیمتر پیدا شده یک آویز طلا به نقش خورشید و یک مهر استوانه ای با ۳ ردیف خط میخی بابلی مربوط به هزاره دوم ق.م پیدا شده که بر روی آن نقش زنی با لباس چین دار بلند و کلاه مدور که در برابر یکی از خدایان ایستاده و خدای مزبور دارای لباس بلند و بر روی چهار پایه نشسته است. متن نوشته مهر چنین است: «سامی توم دختر تالری خدمتگزار خدای اداد»

آثار سوختگی سراسری در روی تپه باید ناشی از حملات آشوریان باشد که گویا شهر خالی از سکنه و مردم بوده در زمان حملات آشوریان  احتمالاً از حمله آگاه بودند. اشیاء بدست آمده با اشیاء شوش شباهت فراوان دارد و ظروف سفالین با سفالهای لرستان متعلق به قوم کاسی مقایسه می شود. در کل تمدن چغاگاوانه با در نظر گرفتن جوانب مختلف با تمدن عیلام گرایش بیشتری دارد که نمونه آن کشف چند مجسمه عیلامی (الهه کریشنا) دلیل بر این مدعاست.

 • آتشکده شیان

این آتشکده در ۳ کیلومتری روستای قلعه شیان از توابع دهستان شیان ، بخش حمیل , شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده که در سال ۱۳۸۴ توسط هیأتی از سوی سازمان میراث فرهنگی با هدف نجات بخشی از آثار تاریخی محدوده سد مخزنی شیان مورد کاوش قرار گرفت. آتشکده مورد بحث به ابعاد ۵/۱۴ × ۵ / ۱۴ متر است که با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. این چهارتاقی همانند سایر چهارتاقی های هم عصر خود از چهار پایه مکعب مستطیل جدا از هم تشکیل شده که در زمان خود تاقهایی از دو سو آنها را به یکدیگر مرتبط کرده و گنبدی مدور اجزاء این مجموعه را به هم پیوند می داده است. در محل تلاقی اجزاء داخلی این پایه ها ، گوشه هایی به طول و عرض متوسط ۷۰ سانتیمتر ایجاد شده که در سطوح بالاتر ، در داخل آنها گوشواره پایه گنبد قرار می گرفته است. در داخل فضای چهارتاقی ، سکویی به ابعاد ۱۵/ ۳ × ۱۵/۳ متر ، تعدادی پایه گچی با تزئینات قاشقی و صندوقچه های گچی وجود دارد. در حد فاصل پایه ها ، ورودی هایی در چهار جهت اصلی قرار دارد که همانند بسیاری از چهارتاقی های دوره ساسانی به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط می شوند. در ضلع شمالی این چهارتاقی ، اتاقی به ابعاد ۵/۱۴ × ۷۵/۳ قرار دارد. به عقیده کاوشگر این آتشکده طی چهار مرحله ساخته شده که مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساسانی و مرحله چهارم مربوط به اوایل دوره اسلامی است.

           سدشیان

 • آتشکده میل میله گه

چهارتاقی معروف به میل میله گه در روستای سیاه سیاه میله گه باباخان از توابع دهستان حومه جنوبی بخش مرکزی شهرستان اسلام آباد غرب در طول جغرافیایی ۲۸ ۳۳  ۴۶  و عرض            ۰۲  ۵۷  ۳۳  واقع شده است. این چهار تاقی به فاصله ۱۰۰ متری شرق روستای مذکور و بر فراز پشته ای کم ادتفاع از سنگهای ماسه ای ، مشرف به زمینهای کشاورزی پست اطرف ساخته شده است. این چهار تاقی یکی از آتشکده های دوره ساسانی است که همانند بسیاری از آتشکده های آن زمان با مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. چهار تاقی مذکور که هسته اصلی باقی مانده از بنای بزرگتری است ، متشکل از چهار جرز سنگی در ابعاد مختلف می باشد که پیرامون آن را راهرو طوافی احاطه کرده است. در داخل این آتشکده سکویی جهت قرار گرفتن آتشدان و تعدادی پایه گچی و سنگی قرار دارد که در نوع خود منحصر به فرد می باشند.

تصاویری دیگر

 

 

 

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 13 شهریور 1391 ساعت 8:44 ق.ظ

۲۹ نظر

 1. مهر سایتی میرم فقط این چنتا جاذبه رو تکرار کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و در مورد بقیه جاذبه ها چیزی نگفته! لزومی نداره صدتاسایت مطلب تکراری بنویسید. اصلا مشخص نکردین که این جاذبه ها کجا قرار دارند!! فقط نام بردین!!!!

 2. راست میگه بنده خدا من که بچه اسلام آباد هستم بخوام راه بیافتم برم روستای هرسم نمی دانم چجوری برم.
  استفاده از نقشه های گوگل جهت نشان دادن مکان ها(با مرکزیت اسلام آباد) میتونه مفید باشه.
  در ضمن زیارتگاه “بورسوار” از قلم افتاده.

 3. سلام
  سایت خوبی داریدمنتها راجع به اسلام آباداخبارخودتون رو هم بیارید

 4. سلام.پس صنایع دستی اسلام آیاد چی؟!!!واقعا حیفه نادیده اش گرفت.

 5. باسلام روستای ماوایلمون رو فراموش کردین سعیدازایل قوچه ای کلهرروستای چقاجنگاه

  1. سلام هم روستایی عزیز

 6. سلام دوست عزیز سایت شما عالیه … واقعا بهت تبریک میگم :

  من حسین سوری صاحب سایت ترکیه

  شناسی و عاشق گونل هستم …

  آدرس سایتم : هستش …

  خوشحال میشم به

  من هم سری بزنید … یاحق

  1. مه خوم منال شابادم. شابادیان گاه سفر در پیش دارند / پا در رکاب راهوار خویش دارند.

 7. با سلام. به تو همشهری عزیزم

  به سایت طرفدارن بیا.. و حتما نظرت بده منتظر حضور گرمتیم

 8. سلام باتشکر ار مطالبی که جمع آوری کرده اید درمورد تفریگاه ریجاب یادتون رفته من الان آمل هستم ودر این شهر ساکنم لطفا بیشتر از مناطق گردشگری عکس ومطالب جمع کنید باتشکر

 9. چرااز امام زاده حسن چیزی نمیگین مگه اونم جز اسلام آباد نیست

 10. fبا سلام به شمادوست عزیزم ممنونم بخاطر سایت خوبتون…لطفاعکسهای بیشتری از اسلام آباد روی سایت بگذارید مخصوصا از محله شهرستانی که یکی از قدیمی ترین محله های این شهره …ممنون

  1. سلام سعیدجان،
   ممنون از لطف شما.
   حتما انشاءالله در آینده ای نزدیک اینکار را انجام خواهیم داد. شما هم اگر تصاویری در اختیاردارید، در صورت ارسال حتما استفاده خواهیم نمود.

 11. دمتون گرم شهر با حالی داریم

 12. این خواستم

 13. سلام وه شاباد له تهرانو

 14. سلام درباره چالاوبکر گوراترین ابادی شاباد چیزی نگفتین…

 15. یاد شاباد بخیر.ممنونم ازتان.فقط عکس از محله کارخانه قند هم بذارین. مولا نگهداردان یا حق

 16. …..

 17. سلام جناب پرندین
  سایت خوبی راه اندازی کردین .اما توضیحاتتون در مورد اسلام آبادغرب خیلی ضعیف و دارای اشتباهات فاحش میباشد.که اگه خواستین میتونیم بهتون کمک کنیم که این مطالب پربارتر بشن.اگر اکثریت اسلامآباد کوردی حرف میزنن اون اقلیت کیا هستن ؟و…….

 18. با سلام بر شهروند عزیز؛

  منبع متن ما منابع اینترتی بوده اند که قطعا احتمال خطا در آنها وجود دارد. ما حتما از وجود حضرتعالی استفاده خواهیم نمود بفرمائید تا اصلاح کنیم

 19. به نظر من شهرمون صاحب نداره .تازه ازین گذشته اینقد از لحاظ اماکن تفریحی ضعیفه.اول شهر واسه مسافرا زده.مهمترین جاهای توریستی شهر مسجد جامع میباشد

 20. سلام
  وب سایت باحالی داری

  دوس داشتی یه سر به وب سایت منم بزن
  تبادل لینک هم میکنم

 21. تصاویرجالبی دارین ولی تصاویرشهرخیلی کمن تصاویربیشتری ازشهرتون بذارید.

 22. متشکرم از زحماتتون برای جمع آوری و ارایه این همه مطلب ؛ اهل اسلام آبادم که بیست سال است ساکن قم مقدسم ؛ نایب الزیاره همه شما عزیزان هستم ؛طاعات و عباداتتان قبول ، التماس دعا
  لطفا” آدرس امامزاده ها و اماکن تفریحی را دقیق تر بنویسید . 

 23. خسته نباشید ،مطالب ارائه شده عالی بود .
  فقط اگه لطف کنید اطلاعاتی در رابطه با معرفی روستای چهار مله سفلی در اسلام آباد غرب ومذهب ساکنین این روستا بگید ممنون میشم؟باتشکر

 24. خسته نبشید 
  فقط اگه اطلاعاتی دررابطه با معرفی روستای چهار مله سفلی در اسلام آباد غرب ومذهبی که ساکنین این روستادارند بگید ممنون میشم. 

 25. لطفا ازروستاهای شهرستان نیزعکس تهیه کنین.ازمناظرزشت وزننده شهرک جهادکه بایدشهرداری درست بکنه امانمیکنه عکس بگیرین ممنون میشم

  پاسخ کرمانشاه دیلی:

  چنانچه شما در این زمینه تصاویری ارسال نمائید استفاده خواهیم نمود

 26. باتشکرفروان سایت خوبیه چرادرمورداهل حقهابیانسافیدمگراونهاشهیدنداده انددرباره اشان مطب بنویسید. شاهرخ همتی ساکن کرج

 27. سلام دمتان گرم کفدان کوک

 28. سلام خسته نباشید کاش منم بودم اونجا تو شهرتون همسرم اهل اونجا هست

 29. باسلام خدمت شما وهمه همشهری های عزیزم/لطف کنین چندتا عکس از محله شهرستانی بزارید ممنون

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Current ye@r *