پنجشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۳

گفت‌وگو با سرهنگ علی سامانی، فرمانده پادگان الله اکبراسلام آبادغرب

گفت‌وگو با سرهنگ علی سامانی، فرمانده پادگان الله اکبراسلام آبادغرب

  • گفت‌وگو با سرهنگ علی سامانی، فرمانده پادگان الله اکبراسلام آبادغرب/

در یکی از روزها که هوا مزاج بهار گونه‌ای به‌خود گرفته‌ بود، راهی شهر «اسلام‌ آباد» شدیم که در ۶۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

شب گذشته‌اش اتفاق جالبی افتاد. قصدمان را برای سفر به اسلام‌ آباد مطرح کردیم و پاسخ جالبی شنیدیم: «خوش اقبال هستید؛ زیرا فرمانده تیپ یکم امشب در یکی از تالار‌های شهر، ولیمه بازگشت از حج‌اش را می‌دهد؛ شما هم می‌توانید به آنجا بیایید!» راستی را که خوش‌اقبال بودیم؛ چه اگر این فرمانده تازه از حج بازگشته، با تأخیر باز می‌گشت، توفیق زیارتش را که بوی آستان حضرت ربوبیت به خود گرفته بود، نمی‌یافتیم. جناب سرهنگ سامانی، دمِ در به میهمانان خیرمقدم می‌گفت. خودمان را معرفی و اظهار خوشوقتی کردیم که ملاقات‌مان در چنین شرایطی روی داده است. پُر حرارت و گرم از درخواست‌مان استقبال کرد؛ با این شرط که ما هم یکی از میهمانان این ولیمه‌خوران باشیم. با خوشحالی پذیرفتیم و این‌گونه بود که وقتی در دفترش گرد هم‌آمدیم – تو گویی – سال‌هاست با یکدیگر دوست هستیم…

جناب سرهنگ! سلام و خسته نباشید. حجکم مقبول و سعیکم مشکور. دیدارمان را در چنین شرایطی به فال نیک می‌گیریم. لطفاً برای ما از پیشینه یکان تحت امرتان بگویید…

پادگان «اسلام‌آباد» که به پادگان «الله‌اکبر»مشهور است، در مجاورت شهر اسلام‌آباد واقع شده است. نقطه آغاز این پادگان به سال ۱۳۳۷ و افتتاح آن به سال ۱۳۴۲ باز می‌گردد که بر آن اساس، یکان‌هایی از نیروی زمینی در این پادگان سازماندهی شدند. به دلیل قرارگرفتن تیپ یکم در دو محور راهبردی و مهم ـ محور قصر شیرین، سرپُل ذهاب، کرمانشاه و محور ایلام، اسلام‌آباد وکرمانشاه ـ از اهمیت زاید‌الوصفی برخوردار است. این پادگان در دوران دفاع مقدس به عنوان یک یکان پشتیبانی کننده قوی، نقش قابل توجهی در پیشبرد اهداف جنگ داشته است.

چون به جنبه راهبردی این منطقه اشاره کردید، این پرسش برای من به وجود آمد که شهر اسلام‌آباد تا چه اندازه به صورت مستقیم متأثر از جریان جنگ بوده است؟

فاصله تقریبی شهر اسلام‌آباد تا مرز عراق، ۱۰۰ کیلومتر است. از سوی دیگر، شهر اسلام‌آباد دومین شهر پرجمعیت استان کرمانشاه است. با توجه به حمله ناجوانمردانه ارتش عراق به شهر قصرشیرین، طبیعی بود که بخشی از جمعیت جنگ‌زده را اسلام‌آباد پوشش دهد. یکی از اهرم‌های صدام از نظر روانی آن بود که با کشاندن جنگ به درون شهرها فشار بر مردم را مضاعف کند؛ کما اینکه با موشک‌باران تهران این اندیشه را دنبال کرد. اسلام‌آباد بیشتر از ۲۷۰ بار مورد حمله موشکی ارتش عراق قرار گرفته است. شاید کمتر به رزمنده‌ای بر بخوریم که به منطقه غرب آمده باشد و حضور در اسلام‌آباد را تجربه نکرده باشد. از این نظر، پادگان الله‌اکبر نقش دوچندانی در پشتیبانی رزمندگان داشت…

پادگان الله‌اکبر با چه عملیاتی شناخته می‌شود؛ به بیان دیگر، کدام عملیات از دوران دفاع مقدس با نام تیپ یکم عجین شده است؟

منطقه تحت مسئولیت تیپ‌یکم، سومار و نفت‌شهر است. بهترین سندی که آمادگی رزمی تیپ‌یکم را در دوران دفاع مقدس نشان می‌دهد، عملیاتی موسوم به عملیات «خوارزم» است. اهمیت عملیات خوارزم، وقتی آشکار می‌شود که بدانیم این عملیات به عنوان نخستین نبردی است که با موفقیت گسترده همراه بوده که به صورت ذاتی، رزمندگان ما را به یک «خودباوری» بالا رساند.

می‌دانیم که ارتش در اولین قدم، ماشین جنگی ارتش عراق را متوقف کرد. راهبرد بعد، آزادی مناطقی بود که از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار بود. یکی از این مناطق، ارتفاعات «میمک» بود. ارتفاعات میمک در همان روزهای نخست جنگ، به اشغال ارتش عراق درآمده بود. فقط صد روز از جنگ گذشته است که طرح عملیات خوارزم ریخته می‌شود. برای این‌کار، تیپ یکم الله‌اکبر در نظر گرفته می‌شود که از کفایت و توان رزمی قابل قبولی در آن شرایط حاد برخوردار بود. عملیات خوارزم، نخستین مشتی است که ارتش عراق از نیروهای مسلح ما دریافت می‌کند. عدم توفیق این نبرد، ای بسا که موفقیت عملیات‌های بعدی را نیز به محاق می‌برد.

من، تا پیش از آنکه راجع به میمک مطالعه کنم، پاشنه آشیل ارتش عراق را اجرای عملیات «ثامن‌الائمه» می‌دانستم، اما وقتی به چرایی و چگونگی نبرد خوارزم واقف شدم، تغییر عقیده دادم.  نکته‌ای که نباید مورد غفلت واقع شود، هماهنگی‌ای است که میان عشایر صورت می‌گیرد که آن‌هم هنر مردان همین تیپ یکم است.

در آن زمان چه کسی فرمانده تیپ یکم بود؟

در آن زمان جناب سرهنگ سهرابی فرمانده این تیپ بودند که بعد، به فرماندهی لشکر ۸۱ هم منصوب شدند و در مقطعی هم ریاست ستاد مشترک ارتش بر عهده ایشان بوده است.

بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی عملیات پایان می‌پذیرد، مقام معظم رهبری – که آن زمان نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند – در منطقه حاضر می‌شوند. فرمانده وقت نیروی زمینی – خدا رحمتش کند – زنده‌یاد ظهیر نژاد بودند که اوج اعجاب‌شان از توفیق این نبرد را با استفاده از عبارت «الله‌اکبر» ابراز می کنند و از همان موقع پادگان اسلام‌آباد به پادگان الله‌اکبر موسوم می‌شود. واقعاً هم این عبارت با آن هنرنمایی که در نبرد میمک داشت، برازنده این پادگان است. از آن پس دیگر عراق نتوانست ارتفاعات میمک را در اختیار بگیرد.

آیا می‌دانید چرا عملیات آزادسازی ارتفاعات میمک به نبرد «خوارزم» موسوم شده است؟

بله! در همان روزگار گردان ۲۱۷ تانک که یک یکان عمل کننده در نبرد میمک بوده، از فرماندهی خوش‌فکر بهره‌مند بوده که نامش سرگردخوارزم بوده است. طرحِ خردمندانه و نبردِ مبتنی بر قواعد رزمی که ایشان به راه می‌اندازد، سبب می‌شود تا آزادسازی ارتفاعات میمک، به عملیات خوارزم موسوم و شناخته شود.

دیگر عملیات‌های آفندی تیپ یکم کدام است؟

عملیات دیگری با همکاری تیپ ۴ از لشکر ۸۱ انجام می‌شود که بر آن اساس، ارتفاعات مهم و راهبردی «بابا‌هادی»، «بیشگان» و «آهنگران» که در اشغال ارتش عراق بود، آزادمی‌شود. تیپ‌یکم، در عملیات بیت‌المقدس هم دخیل بوده است؛ به گونه‌ای که گردان‌های این تیپ به عنوان یک یکان عمل کننده در لبه نبرد بیت‌المقدس قرار می‌گیرند. گردان‌های این تیپ در دو عملیات بیت‌المقدس و فتح‌المبین هم حضور داشته‌اند. گردان ۱۹۵ و ۱۲۳ تحت امر همین تیپ بوده‌اند که در عملیات «والفجر۸» شرکت داشته‌اند.

این‌هم از نکات جالبی است که عملیات میمک به عنوان نخستین نبرد پیروزمندانه توسط تیپ یکم اجرا می‌شود و وقتی روزهای پایانی جنگ را هم از نظر می‌گذرانیم، به نبرد «مرصاد» می‌رسیم که تیپ‌یکم به صورت مستقیم تحت تأثیر این عملیات قرار گرفت؛ چرا که این پادگان در حمله منافقان، برای مدتی تحت اشغال نیروهای منافق قرار گرفت. لطفاً از این منظر و رشادت‌های تیپ یکم در نبرد مرصاد برای ما و مخاطبان صحبت کنید…

اگر از همین مسیر به طرف کرمانشاه بازگردید، به تنگه «مرصاد» برخواهید خورد. در آنجا نمادهایی را خواهید دید که هنوز هم گویای زوایای نبرد مرصاد است. تانک‌های سوخته و تجهیزاتی که از بین رفته، اما برای سربلندی ایران به نمایش در آمده است.

درباره عملیات مرصاد باید به این نکته اشاره کنم که این عملیات آخرین حرکت مذبوحانه‌ای بود که عراق در قالب حمایت از منافقان و گسیل نیروهای جبون‌شان صورت داد. وقتی منافقان به منطقه‌ای می‌رسند که تیپ‌یکم واقع است، رئیس ستاد تیپ را تحت فشار قرار می‌دهند که با آنان همکاری کند، لیکن رئیس ستاد سرباز می‌زند و همکاری نمی‌کند. این‌هم از جمله افتخارات همین تیپ است که رئیس ستاد تیپ را – پس از آنکه از همکاری‌اش ناامید می‌شوند – با آویختن از سردرِ پادگان به شهادت می‌رسانند. رئیس ستاد، سومین مقام تیپ به‌حساب می‌آید و پایمردی ایشان در عدم همکاری با منافقان، برگ زرین دیگری از افتخارات تیپ یکم است.

آیا تیپ سوم به صورت مستقیم با منافقان درگیری نداشته است؟

طرح اصلی منافقان در عملیات‌شان، استفاده از جاده‌ها به عنوان معابری که اتصال را تسریع می‌بخشد، بوده است. با این‌حال، تیپ یکم مقاومت‌های پدافندی را در این عملیات سامان داد که شهدایی را نیز در همین عملیات تقدیم انقلاب کرده است.  پادگان الله‌اکبر، بر سرِ هم، مدت زیادی در اشغال باقی نمی‌ماند و تنها موضوع، تعرضی است که منافقان در به شهادت رساندن رئیس ستاد تیپ صورت می‌دهند. یادآوری می‌کنم که اوج هنرنمایی ارتش در سرکوب حمله منافقان، مربوط به هنرنمایی است که بر آن اساس، هوانیروز قهرمان، در تنگه مرصاد دمار از روزگارشان بر می‌آورد و برای همیشه آنان را به بخش تاریک تاریخ ملحق می‌کند.

جناب سرهنگ! اجازه دهید از شما درباره شرایط امروز تیپ یکم هم سؤال کنیم؛ این پادگان، امروزه از چه مؤلفه‌هایی بهره‌مند است و به طور کلی شما اقتدار تیپ یکم را امروز در چه شاخص‌هایی ارزیابی می‌کنید؟

پس از پذیرفتن قطعنامه، یکان‌های تیپ یکم تا مدت زیادی در منطقه به‌سر ‌بردند. زحماتی که فرماندهان برای این تیپ کشیدند، انصافاً باید بازگو شود و مورد تقدیر قرار گیرد؛ چه در مبحث بازسازی فضاها و چه در باب آماده‌به‌کار بودن تجهیزات و…

می توانم به طور قطع بگویم که ما از آمادگی بسیار مطلوبی برخوردار هستیم و راهمان را همچنان برای رسیدن به نقطه مورد نظر با قدرت ادامه می‌دهیم. با اطمینان این واقعیت را مورد اشاره قرار می‌دهم که با وجود آنکه از تجهیزات کارآمد و به‌روزی برخوردار هستیم، تکیه‌گاه‌مان نیروهایی هستند که همگی عاشق اسلام و سرزمین‌شان هستند و این موضوع بهترین بازدارندگی را دربرابر هر دشمنی ایجاد می‌کند.

شما در چه سالی به استخدام ارتش درآمدید؟

من در سال ۱۳۶۵ به استخدام ارتش درآمدم. خیلی دوست داشتم که فضای جنگ را تجربه کنم و از این رو، به ارتش پیوستم. لیکن، قسمت نبود که حضور مستقیم در جنگ داشته باشم؛ چه جنگ در دوران دانشجویی ما خاتمه یافت.

از شما به عنوان یک صاحب‌نظر نظامی می‌پرسم که آیا منطقه ما به سمت یک جنگ جدید در حال حرکت است یا خیر؟

ما اگر دو جنگ روی‌داده در سال های اخیر را – جنگ عراق و افغانستان – بررسی کنیم، به برخی از واقعیات دست خواهیم یافت که برآیند آن به ما می‌گوید کشورهای مستکبر اشتباه دیگری را در این منطقه مرتکب نخواهند شد. در باب افغانستان، واقعیت آن بود که مردم بی‌میل نبودند که طالبان نابود شود؛ ولو به وسیله یک نیروی عصیانگر. درباب عراق هم همین قضیه صادق است؛ صدام به‌گونه‌ای عمل کرده بود که سقوطش خوشحالی مردم را در پی داشت. از این رو، مقاومت چندانی در عراق صورت نگرفت. حتی فرماندهان هم دل‌شان با صدام نبود. با این حال آمریکا نتوانست به اهدافش دست یابد و می‌بینیم که با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست. این است که دیدگاه من در باب آغاز یک جنگ دیگر، کاملاً منفی است. ما از مردمی غیرتمند و عاشق ولایت برخورداریم که در موقع ضرور دمار از یاغی برمی‌آورند. از سوی دیگر، سابقه سرزمین ما – چه از بعد توانمندی‌های نظامی و چه از دیگر ابعاد- با همه کشورها متفاوت است. با این حال، ما خاموش نمی‌نشینیم و آیه «وَاَعِدُّوا لَهُم مَااسْتَطعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ» را به عنوان یک فرمان الهی همواره نصب‌العین داریم. این را هم بگویم که سرباز تا بنِ دندان مسلح، ولی بی ایمان در مواقع جنگ، هیچ کارایی نخواهد داشت.

دوباره می خواهم درباره عملکرد تیپ یکم صحبت کنم. آیا رزمایشی که گویای آمادگی تیپ باشد، انجام شده است؟

بله! رزمایشی با عنوان «حیدرکرار» توسط نیروی زمینی طرح‌ریزی و ساماندهی و توسط تیپ یکم اجرا شد. این  رزمایش، کاملاً مبتنی بر اصول امروز جنگ بود. ما با مطالعه نبردهایی که در منطقه صورت گرفته، دیگر از آن شیوه‌ نبردهای سنتی فاصله گرفته‌ایم و مبتنی بر قواعد جنگ امروز این رزمایش را انجام دادیم. این نکته هم گفتنی است که آمریکا با اطلاع از این رزمایش، نیروهایش را در شرایط «آماده‌باش» قرار داد.

اگر موضوعی باقی مانده که من آن را طرح نکرده‌ام، لطفاً خودتان بیان کنید.

بهتر است به این موضوع بپردازیم که ما چگونه این پشتوانه بزرگی را که خداوند ارزانی ما داشته – که همانا بهره‌مندی از یک ارتش مردمی است – حفظ کنیم و آن را اعتلا ببخشیم. من، سال‌ها پیش روی این موضوع فکر می‌کردم که ایمان چگونه فعالیت‌های ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به پاسخش زمانی پی بردم که از نزدیک روی یک واحد نظامی فرماندهی کردم. به صورت آشکار ارتباط این دو موضوع برایم محرز شد. در عین حال،  نباید غافل از روزگذار و نوع معیشت کارکنان‌مان باشیم که این موضوع نیز در حفظ آنچه پیشتر عرض کردم، آشکارا دخیل است.

منبع:سایت ارتش جمهوری اسلامی ایران

  

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, 02 شهریور 1391 ساعت 1:50 ب.ظ

۵ نظر

  1. سلام میخاستم ببینم این امریه دوره کد که ۲۵٫۲٫۹۲ اومدن و باید ۲۵٫۴٫۹۲ ترخیص میشدن تا حالا نیومده پس کی میاد؟لطفا یکی پاسخ بده بخدا مردم از استرس سردرگمی

  2. بسمی تعالی….سلام. به فرماندهی تیپ زره ای اسلام اباد غرب . ۸ماه کسری اوردم و هنوز داخل برگه سبز ثبت نشده ویک ماه و نیم میگذرد جناب و من الان داخل تیپ۲۷۷مستقل قوچان خدمت میکنم اگه محبت کنید به این مشکل ما رسیدگی شود کد ملی.۰۹۲۱۵۸۰۹۵۹

  3. بنده خودم به عنوان کسی که در پادگان الله اکبر خدمت کردم از جناب سرهنگ سامانی بسیار راضی بودم انسان بسیار فهمیده و با شعوری بود و سرباز هایش را کاملا درک میکرد و من به سبب شغل سازمانی که داشتم با ایشون بسیار ارتباط داشتم که الحق و الانصاف انسان درستی هستند اما زیر دستانشان واقعا اذیت میکردند واقعا با اعصاب وروان ما بازی میکردند … تنها چیزی که باقی مونده یه سری خاطرات از پادگان الله اکبر

  4. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت فرمانده محترم تیپ جناب سرهنگ سامانی میخواستم بگم که واقعأ خسته نباشید بخاطر این همه زحماتی که می کشید، ای کاش بعضی از کادری هام مثل شما بودند و واقعإ عاشقانه کار میکردند نه اینکه مجبوری کار کنند و فقط به عشق اذیت کردن سرباز سر کار بروند 
    با تشکر سرباز وظیفه زانا سلیمانی.

  5. سلام میخواستم بدونم این همه …….تفسیری برای….. دارید باجه …………….

اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه

Current ye@r *