پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

10 دانشمند ایرانی در جمع پژوهشگران پراستناد دنیا

10 دانشمند ایرانی در جمع پژوهشگران پراستناد دنیا

10 دانشمند ایرانی در جمع پژوهشگران پراستناد دنیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: موسسه تامسون رویترز که در ایران به نام پایگاه ISI بیشتر مشهور است اسامی سه هزار و 215 پژوهشگر پراستناد جهان را منتشر کرده که در این فهرست نام 10 دانشمند ایرانی دیده می شود.

کرمانشاه دیلی:  به گزارش ایرنا، جعفر مهراد در این باره افزود: دانشگاه تهران با چهار دانشمند پراستناد بیش از سایر دانشگاه های کشور دارای دانشمند پراستناد است.

وی در معرفی این دانشمندان ایرانی اظهار کرد: فرنوش فریدبُد در رشته مهندسی به طور مشترک با دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر پرویز نوروزی در رشته مهندسی و سیاوش ریاحی در رشته مهندسی و محمدرضا گنجعلی در رشته مهندسی از آن جمله است.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: مهدی دهقان در رشته مهندسی و ریاضیات دانشمند برجسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

وی ادامه داد: در کل دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشمند پراستناد وجود دارد؛ حسن علی زمانی در رشته مهندسی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است.

مهراد اظهار کرد: سعید عباس بندی و مجید عشقی گرجی در رشته ریاضیات به ترتیب پژوهشگران برجسته دانشگاه بین الملل امام خمینی و دانشگاه سمنان هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: مهر اورنگ قائدی و دکتر داوود دمیری گنجی نیز از دانشمندان پراستناد رشته مهندسی هستند که به ترتیب به دانشگاه یاسوج و دانشگاه فنی نوشیروانی بابل تعلق دارند.

مهراد یادآوری کرد: موسسه تامسون رویترز که در ایران به نام پایگاه ISI شناخته می شود در این فهرست توجه جهانی را از رتبه بندی های دانشگاهی در سطح موسسات به رتبه بندی پژوهشگران معطوف کرده است.

وی افزود: این پژوهشگران، داغ ترین مقالات علمی را منتشر کرده اند که جزو یک درصد پراستنادترین پژوهشگران جهان در رشته های موضوعی و تخصصی خود به حساب می آیند.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار کرد: پژوهشگران پراستناد جهان در 21 رشته موضوعی شامل علوم و علوم اجتماعی فعالیت های تحقیقاتی دارند.

وی افزود: این پژوهشگران در بازه زمانی بین سال های 2002 و 2012 میلادی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته اند.

مهراد یادآوری کرد: اطلاعات پژوهشگران پراستناد از زیر سیستم ESI وابسته به تامسون رویترز که افراد، موسسات، مقالات، انتشارات و کشورهای موثر را در رشته های موضوعی 21 گانه رتبه بندی می کند استخراج شده است.

مهراد اظهار داشت: دانشگاه های ایالات متحده با یک هزار و 762 پژوهشگر پراستناد در راس این فهرست قرار دارد و آمریکا 55 درصد از پژوهشگران پراستناد جهان را در اختیار دارد.

وی گفت: انگلستان، چین، آلمان، ژاپن، فرانسه، کانادا، هلند، استرالیا، سوییس، کره جنوبی و هندوستان به ترتیب دارای 309، 170، 167، 101، 93، 91، 81، 78، 68، 27 و 12 دانشمند پراستناد است.

این استاد علم اطلاعات و دانش شناسی افزود: پنج کشور اروپای شمالی شامل دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و ایسلند هم در مجموع 104 پژوهشگر پراستناد را در اختیار دارند.

مهراد گفت: در آفریقا تنها پنج دانشمند پراستناد وجود دارد که تمام آنها در آفریقای جنوبی مشغول به فعالیت هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار کرد: روسیه نیز دارای 5 دانشمند پراستناد است که این دانشمندان یا در دانشگاه های روسیه یا در آکادمی علوم این کشور به تحقیق مشغول هستند.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: به تعبیر رهبری معظم انقلاب حرکت علمی کشور حرکتی پرشتاب و دوچندان است که در بین کشورهای اسلامی و منطقه جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است. وقتی ایران را با کشورهای اسلامی مقایسه می کنیم به تداوم جدی، پرشتاب و همه جانبه نهضت علمی پی می بریم.

مهراد در ادامه اظهار کرد: در ترکیه نیز 10 دانشمند پراستناد وجود دارد که از نظر تعداد برابر با تعداد دانشمندان پراستناد جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت: از این تعداد، تعداد شش پژوهشگر در رشته مهندسی، یک پژوهشگر در رشته ژنتیک و بیولوژی مولکولی، یک پژوهشگر پراستناد در رشته فیزیک و دو پژوهشگر پراستناد در رشته علوم اجتماعی وجود دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: تعداد دانشمندان پراستناد مالزی نیز تنها سه نفر است که این افراد در رشته های مهندسی، ریاضی و علوم اجتماعی پژوهش می کنند.

مهراد درباره تنها تفاوتی که جمهوری اسلامی ایران با دو کشور اسلامی یاد شده یعنی ترکیه و مالزی دارد، افزود: این دو کشور در رشته علوم اجتماعی دارای دانشمندان پراستناد هستند و این نکته ای است که دانشگاه های کشور باید بدان توجه کنند.

وی در رابطه با کشور عربستان گفت: از عربستان سعودی 207 پژوهشگر پراستناد معرفی شده است. البته از مجموع 207 پژوهشگر پراستناد تنها 17 نفر عربستانی هستند و مابقی ملیت غیر عربستانی دارند. عربستان با این روش، بین المللی سازی دانشگاه های خود را آغاز کرده است و اتفاقا بر همین اساس در سال های اخیر توانسته است در رتبه های بین المللی نیز موفقیت های خوبی را بدست آورد.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی بیان کرد: هندوستان 12 دانشمند پراستناد دارد. هندوستان مانند جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور نوظهور علمی شناخته شده است با این حال، تفاوت این کشور با جمهوری اسلامی ایران در بررسی تعداد دانشمندان پراستناد در آن است که از مجموع 12 دانشمند پراستناد هندی دو نفر در آمریکا اقامت دارد، نفر دیگر به طور مشترک با یکی از دانشگاه های آمریکایی همکاری داشته، نفر چهارم نیز مقاله خود را بطور مشترک با یکی از دانشگاه های مکزیک تالیف کرده و نفر پنجم هم مقاله خود را به طور مشترک با عربستان سعودی تالیف کرده است.

وی افزود: در حالیکه 10 دانشمند پراستناد ایران مقالات خود را با همکاری خود و سایر دانشمندان ایرانی و توسط دانشگاه های کشور تالیف و منتشر کرده اند.

مهراد گفت: استناد نماد کیفیت است و بدین ترتیب اکنون به راحتی می توانیم از انتشارات علمی کشور به عنوان آثار علمی ماندگار و با کیفیت نام ببریم.

مهراد در رابطه با فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه ها گفت: در شرایطی که رهبر معظم انقلاب بر تداوم جدی، پرشتاب و همه جانبه نهضت علمی تاکید دارند، شایسته است افتخاری را که دانشمندان ایرانی آفریده اند ارج نهاده و آرزو کنیم مسیری که اکنون گشوده شده است این مسیر را با فعالیت های علمی اثربخش تر همچنان هموار و تاثیرگذار نگه داریم.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, 15 تیر 1393 ساعت 9:04 ب.ظ

دیدگاه